Professional Documents
Culture Documents
Journal Entries
1. Cash A/c Dr. 14000
To C's Capital a/c 8000
To Premium for Goodwill a/c 6000
(Being capital and premium for goodwill brought in by C)
2. Premium for goodwill A/c Dr. 6000
To A's Capital a/c 2000
To B's Capital a/c 4000
(Being premium for goodwill distributed among the partners in the ratio of 1:2)
3. A's Capital A/c Dr. 2000
B's Capital a/c Dr. 4000
To Cash a/c 6000
(Being amount of goodwill withdrawn by the partners)
Partner's Capital A/c
Dr. Cr.
Particulars A B C Particulars A
To Cash A/c 2000 4000 Nil By Balance b/d 8000
By Cash A/c Nil
By Premium for
2000
Goodwill A/c
To Balance c/d 8000 10000 8000
Cr.
B C
10000 Nil
Nil 8000
4000 Nil
14000 8000
o
Question 32
Journal Entries
1. Cash A/c Dr. 350000
To C's Capital A/c 200000
To Premium for Goodwill a/c 150000
(Being capital and premium for goodwill brought in by C)
2. Premium for Goodwill A/c Dr. 150000
To A's Capital A/c 110000
To B's Capital A/c 40000
(Being premium for goodwill distributed among the partners in the ratio of 11:4)
3. A's Capital A/c Dr. 55000
B's Capital A/c Dr. 20000
To Cash A/c 75000
(Being half of the premium for goodwill withdrawn by the partners)
Calculation of sacrificing ratio
Sacrificing Ratio = Old Ratio - New Ratio
A's sacrifice= 3/5- 2/7= 11/35
B's sacrifice= 2/5- 2/7= 4/35
Sacrificing ratio= 11:4
Distribution of goodwill:
A's share= 150000 * 11/15= 110000
B's share= 150000 * 4/15= 40000
tio of 11:4)
Question 33
Journal Entries
1. A's Capital a/c.... Dr. 12000
B's Capital a/c.... Dr. 6000
To Goodwill a/c 18000
(Being goodwill written off in the ratio of 2:1)
2. Cash a/c.... Dr. 38000
To C's Capital a/c 30000
To Premium for Goodwill a/c 8000
(Being capital and part premium for goodwill brought in by C)
3. Premium for Goodwill a/c... Dr. 8000
C's Capital a/c.... Dr. 2000
To A's Capital a/c 6667
To B's Capital a/c 3333
(Being premium for goodwill distributed among the partners in the ratio of 2:1)
Distribution of goodwill:
A's share= 10000 * 2/3= 6667
B's share= 10000 * 1/3= 3333
tio of 2:1)
Question 34
Journal Entries
1. Cash a/c... Dr. 15000
To Premium for goodwill a/c 15000
(Being 60% of premium for goodwill brought in by C)
2. Premium for goodwill a/c... Dr. 15000
C's Capital a/c.... Dr. 10000
To A's Capital a/c 16667
To B's Capital a/c 8333
(Being C's share of goodwill distributed among the partners in the sacrificing ratio)
Calculation of sacrificing ratio
Sacrificing Ratio = Old Ratio - New Ratio
A's sacrifice= 1/6
B's sacrifice= 1/12
Sacrificing Ratio = 2:1
Calculation of C's Share:
Goodwill of the firm= 100000
C's share = 1/4 * 100000
= 25,000
rificing ratio)
Question 36
Journal Entries
1. A's Capital a/c.... Dr. 12000
B's Capital a/c.... Dr. 6000
To Goodwill a/c 18000
(Being goodwill written off in the ratio of 2:1)
2. Cash a/c.... Dr. 38000
To C's Capital a/c 30000
To Premium for Goodwill a/c 8000
(Being capital and part premium for goodwill brought in by C)
3. Premium for Goodwill a/c... Dr. 8000
C's Capital a/c.... Dr. 2000
To A's Capital a/c 6667
To B's Capital a/c 3333
(Being premium for goodwill distributed among the partners in the ratio of 2:1)
Question 37
Journal Entries
Bank A/c Dr. 3,30,000
To D's Capital A/c 1,20,000
To E's Capital A/c 1,20,000
To Premium for Goodwill A/c 90,000
(Being capital and goodwill brought in cash)
Capitalised value of the firm on the basis of Cs share= 70,000 x 4/1 = = 2, 80, 000
Goodwill = Capitalised value of the firm - Actual Capital of the firm = 2, 80,000 - 2, 50, 000
Goodwill = 30,000
2, 80, 000
2, 80,000 - 2, 50, 000
Question 41
Calculation of goodwill of the firm:
Total capital of the firm after admission= 50000+75000+75000
= 200000
Total capital of the firm based on Atul's capital= 75000 * 4/1
= 300000
Hidden Goodwill= 300000- 200000= 100000
Atul's share of goodwill= 100000 * 1/4= 25000
Journal Entries
1. Cash A/c Dr. 75000
To Atul's Capital a/c 75000
(Being capital brought in by Atul)
2. Atul's Current a/c Dr. 25000
To Bhuwan's Capital a/c 15000
To Shivam's Capital a/c 10000
(Being goodwill distributed among the partners in the ratio of 3:2)
Question 42
Calculation of hidden goodwill of the firm:
Total Capital of the firm after admission= 50000+50000+80000+40000
= 220000
Total capital of the firm based on Z's capital= 80000 * 4/1
= 320000
Hidden goodwill= 320000-220000= 100000
Z's share of Goodwill= 100000 * 1/4= 25000
Journal Entries
1. Cash a/c..... Dr. 80000
To Z's Capital a/c 80000
(Being capital brought in by Z)
2. Z's Capital a/c... Dr. 25000
To X's Capital a/c 12500
To Y's Capital a/c 12500
(Being Z's share of goodwill distributed among the partners in the ratio of 1:1)
Question 43
Calculation of hidden goodwill of the firm:
Total value of the firm after admission= (1500000-500000)+500000
= 1500000
Total value of the firm based on Ajay's Capital= 500000 * 5/1
= 2500000
Hidden Goodwill of the firm= 2500000-1500000= 1000000
Ajay's share of goodwill= 1000000 * 1/5= 200000
Journal Entry
1. Ajay's Capital a/c..... Dr. 200000
To Asin's Capital a/c 100000
To Shreyas's Capital a/c 100000
(Being Ajay's share of goodwill distributed among the partners in the ratio of 1:1)
atio of 1:1)
Question 44
Journal Entries
Case (a) Cash A/c Dr. 24,000
To G's Capital A/c 20,000
To Premium for Goodwill A/c 4,000
(Being Capital and Goodwill brought in by Ghosh)
are of Profit)
are of Profit)