You are on page 1of 4

PROIECT DIDACTIC - ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROFESOR:
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P.Veseliei,Gherla
NIVEL: II (grupa mare - ,,Voinieilor”)
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: ,, Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA PROIECTULUI :,,Călătorie în lumea poveștilor’’
TEMA INTEGRATOARE:,,Povestea Motanului Încălțat!’’
TIPUL DE ACTIVITATE : consolidare/verificare de cunoștințe
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE INTEGRATE:
ADP : Întâlnirea de dimineaţă : salutul, prezența, calendarul naturii, împărtășirea cu ceilalți,
noutatea zilei/mesajul,,Poveștile ne învață lucruri bune despre viață!’’
Rutine și tranziții
ALA 1 : Jocuri și activități alese (centre de interes):
Bibliotecă:Citim cărți de povești
Povestire ,,Motanul încălțat’’
Puzzle-calculator-Scene din poveste
Artă:Scene din poveste - colorare
,,Motanul Încălțat - pictură
Construcții:Castelul Marchizului
ADE:DLC-,,Motanul Încălţat’’-repovestire
SCOPUL ACTIVITĂŢII :
Formarea deprinderii de a reda o povestire exprimându-şi ideile, sentimentele faţă de anumite
personaje şi faţă de acţiunile acestora; dezvoltarea gândirii critice; dezvoltarea vocabularului,
a imaginaţiei,creativităţii şi expresivităţii limbajului oral.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALA I :
Bibliotecă:
 Să utilizeze corect cărţile, fără a le deteriora,
 Să descrie imaginile, exprimându-se în propoziţii corect formulate.
Artă:
 Să coloreze imaginile cu scene din poveste, respectând conturul dat şi folosind culori
adecvate;
 Să picteze în contur folosind diferite tehnici și culorile preferate.
Construcţii:
 Să selecteze materiale, să le îmbine pentru a obține un castel;
 Să colaboreze în realizarea construcției.
ADE:DLC:
 să prezinte pe scurt povestirea, redând ideile principale;
 să caracterizeze personajele;
 să analizeze/critice faptele personajelor;
 să-şi imagineze o altă variantă de desfăşurare a acţiunii, să dea alt final povestirii;
 sa formuleze răspunsuri la întrebări specifice grupului din care face parte;
 sarespecteregulilejocului, manifestand o atitudine de fair-play pe tot
parcursuldesfasurariiactivitatii.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode: metoda ,,pălăriuțelor gânditoare’’ , conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul,
problematizarea., lucrul individual și în echipă, turul galeriei.
Mijloace de învăţământ:
ALA: cărţi şi reviste, fişe pentru colorat, creioane colorate, truse de construit;
ADE: pălăriuțele gânditoare, bilețele, floricele colorate
ORGANIZAREA GRUPEI:pe grupuri mici, frontal, individual

SCENARIUL ZILEI
Întâlnirea de dimineaţă: Salutul : „Bună dimineaţa, voiniceilor !”.
Educatoarea le zâmbeşte, transmiţându-le căldură şi încurajare prin formele de comunicare.
Prezența:,, După ce ne-am adunat / Şi frumos ne-am salutat / Colegii ne-am întâlnit / Cine
oare n-a venit?”(Copilul zilei va face prezenţa și va închide gemulețul cu poza fiecărui copil
absent, va număra fetiţele și băieţii prezenți.)
Calendarul naturii:
Se lucrează la panou, se poartă discuții referitoare la vreme, anotimp, luna, ziua, data în care
ne aflăm și se așază jetoanele corespunzătoare.
Împărtășirea cu ceilalți:
Noutatea zilei : Copilul zilei scoate din buzunărel materialele aflate-silueta cu Motanul
Încălțat și un CD.
Se poartă discuţii libere pornind de la personajul prezentat.Se reamintește povestea.
Tranziție:Se audiază un fragment din cântecul:Motanul Încălțat.Se execută mișcări.
Se anunță activităţile ce urmează să se desfășoare în continuare.
Tranziție: ,,12,1,2,/Mergem toți în pas vioi./Spre centre ne îndreptăm /Frumos noi ca să
lucrăm!’’.
ALA I Educatoarea propune copiilor să formeze trei grupuri, se stabilesc locurile în sala de
grupă unde îşi vor desfăşura activitatea pe arii de stimulare după cum urmează :
Bibliotecă: ,,Citim cărți de povești
Povestire ,,Motanul Încălțat’’
Puzzle – calculator-Scene din poveste
Artă:Scene din poveste – colorare; ,,Motanul Încălțat – pictură
Construcții:Castelul Marchizului
La fiecare sector/centru se află pregătit materialul necesar
După ce şi-au ocupat locurile se prezintă sarcina pentru fiecare grup în parte.
Copiii se vor roti și vor trece pe la fiecare centru.
Se propune jocul cu pălăriuţele pentru impresionarea motanului.
Tranziție-mersritmic pecântecul:,,Motanul Încălțat’’
ADE:DLC:,,Motanul Încălţat’’- Repovestire
Copiii sunt împărțiți în șase grupe pentru cele șase pălării.
Se dau explicaţii şi se reaminteşte semnificaţia fiecărei culori,.apoi fiecare grup /pălărie joacă
rolul ei.
La final se execută un scurt joc de evaluare la calculator.
Se apreciază lucrările realizate pe centre prin metoda turul galeriei.
Educatoare face aprecieri generale şi recompensează copiii pentru participarea la activitate.

EVENIMENTUL ORGANIZAREA ACTIVITĂŢII STRATEGII EVALUARE/


DIDACTIC DIDACTICE FEEDBACK
MOMENTUL Se va organiza spaţiul şi climatul educaţional Exerciţiul Evaluarea
ORGANIZATORIC într-un mod optim desfăşurării activităţii comportamentul
propuse: aerisirea sălii, pregătirea materialului ui
didactic, aranjarea mobilierului. copiilor
Copiii vor intra în mod ordonat în sala de
grupă şi se vor aşeza în semicerc pe covor.
Se varealizaastfelîntâlnirea de dimineață
(salutul,prezența,calendarulnaturii, împărtășirea
cu ceilalți)
CAPTAREA Copilul zilei descopera surpriza din Conversaţia Aprecieri
ATENŢIEI buzunărelul - noutatea zilei - respectiv silueta Audiţia verbale
Motanului Încălțat și CD-ul. Se audiază un scurt
fragment din cântec.
ANUNŢAREA Copiii sunt informaţi că motanul a venit să vadă Explicaţia
TEMEI ŞI A ce frumos lucrează ei şi dacă cunosc povestea
OBIECTIVELOR lui.
,,Pentru ca să-l impresionăm pe motan am
pregătit o activitate deosebită.
Îi vom demonstra că noi cunoaştem povestea lui
şi ştim multe despre el, pentru aceasta vom lucra
mai întâi la centre, vom spune povestea, vom
picta, vom construi, apoi ne vom juca cu
minunatele ,,pălăriuțe gânditoare’’.
Temaactivitățiinoastreeste:
,, PovesteaMotanuluiÎncălțat!’’
DIRIJAREA Prin Tranziția: ,,12,1,2,/Mergem toți în pas
ÎNVĂŢĂRII vioi./Spre centre ne îndreptăm /Frumos noi o să Exercițíul Evaluarea
lucrăm!’’,copiiisedeplasează la centreledeschise. Comportamentul
La fiecare sector/centru deschis se află pregătit ui
materialul necesar.Se intuiesc materialele Observația copiilor
pregătite, apoi se prezintă activitățile ce urmează
să se desfășoare.și anume: Conversația
Bibliotecă:Citim cărți de povești
Povestire ,,Motanul încălțat’’
Artă:Scene din poveste -colorare
,,Motanul Încălțat - pictură
Construcții:Castelul Marchizului
Voi invita copiii să viziteze centrele deschise și
să-și aleagă centrul dorit.
După ce şi-au ocupat locurile se explică Explicaía
sarcina pentru fiecare grup în parte.
Copiii se pregătesc pentru începerea lucrului.Se
desfăşoară activitatea pe centre.
Ei se vor roti și vor trece pe la fiecare Exercițiul
centru.Spre final copiii sunt atraşi spre centrul
bibliotecă unde un copil tocmai spune povestea Evaluareaactivit
motanului. ăţii
Se propune jocul cu pălăriuţele pentru copiilorîncadrul
impresionarea motanului. Observaţia grupurilor,impli
Copiii sunt împărțiți în șase grupe pentru cele carealor,
șase pălării astfel: colaborarea
- copiii extrag dintr-un bol câte o floricică, care
ulterior le va fi prinsă în piept(florile au aceleași
culori)
- copiii se grupează la măsuțe astfel: fiecare se
așază la măsuța care are simbol floricica de
aceeași culoare cu cea aleasă de el din bol;
-se așază apoi pemăsuțe,,pălăriuțele gânditoare’’; Evaluarea
-fiecare pălăriuță va ascunde un bilețel cu rolul- relaţionăriicopiil
sarcina/întrebările ce vor fi citite de către or
educatoare; întimpulformării
Se dau explicații. Se reaminteşte copiilor echipelor,
semnificaţia fiecărei culori și apoi se trece la
activitatea propriu-zisă:
-copiii din fiecare grup cooperează pentru
rezolvarea sarcinii; Explicaţia
-liderul ales va purta pălăriuța și va oferi
răspunsul. Exercițiul
Pălăriaalbă informatorul/povestitorul
redă pe scurt conținutul povestirii (repovestire)
Pălăria roșie – sensibilulîși exprimă
emoțiile, sentimentele, supărarea față de
personajele întâlnite, spune ce simte.
Copiii sunt supărați pe motan pentru că a omorât
iepurașii și potârnicile. Învăţarea Evaluarea
Pălăria neagră criticul, identifică greșelile - reciprocă comunicării,
Copiii dezaprobă portamentul/ relaţionăriiîn
faptele motanului. cadrulgrupurilor
Pălăria galbenă-creatorul, găsește alt final
povestirii.-Regele descoperă faptele motanului și Evaluarea
îl pedepsește răspunsurilor
Pălăria verde-gânditorul – oferă soluții copiilor
alternative,generează idei noi.Feciorii morarului
puteau să se înțeleagă și să se ajute între ei. .
Dacă lucrătorii ar fi spus adevărul regelui
planurile motanului nu s-ar mai fi realizat.
Pălăria albastră - liderul,trage concluzii
clarifică/alege soluția corectă.
Motanul îşi iubeşte foarte mult stăpânul şi din
dorința de a-l ajuta pe stăpân, se comportă
incorect cu celelalte personaje.
OBŢINEREA Prin intermediul traziţiei - mers ritmic pe Aprecierearăspu
PERFORMANŢEI cântecul motanului, copiii se deplasează în faţa Conversația nsurilor
calculatorului pentru jocul interactiv de evaluare. Explicaţia Apecierealucrări
Apoi pe aceeaşi melodie se deplasează spre locul Exercițiul lor
unde s-a amenajat expoziţia şi prin metoda turul Turul galeriei Autoevaluare
galeriei apreciază lucrările realizate pe centre.
ÎNCHEIEREA Voireaminticopiilormesajulzilei: “Poveştile ne Aprecieri
ACTIVITĂŢII învaţă, lucruribunedespreviaţă”. verbale
Voi face aprecierişi voi oferi recompense. Recompense

You might also like