Professional Documents
Culture Documents
Semester: 1
ID# 1807234
Major Project
Single Occupancy Calculation
General Lighting
Ten (10), 1 ɸ 110 V lights
General Lights @ 100W each = 1000W
Applying Diversity @ 66% = 660W
Total Current = 660W/110V = 6A
Load per phase = 3.0A/ph
Wiring Schedule
Load Current Poles/ccts No. of ccts No. of Conductor Circuit
Rating Poles Size Breaker
Size
General 15A 1 1 1 2.5mm2 15A SP
Lights
Kitchen 20A 1 2 2 2.5mm2 20A SP
Plugs
General 20A 1 2 2 2.5mm2 20A SP
Plugs
Water 10A 2 1 2 2.5mm2 15A DP
Heater
Electric 34.09A 2 1 2 10mm2 40 A DP
Stove
Air.Con 21.47A 2 2 3 6 mm2 30A DP
Service 100A 2 2 25mm2 100A DP
Main
Total 15
Therefore 2 167KVA connected in parallel would give me a total of 1518A/ph which would
good enough to supply the occupants load on the block
Cable Size
The occupants load on the block will be fed by 5 240mm2 cables connected in parallel. My
reason for that is
According to the F tables under the armored cables section
240mm2 = 409A
I = # of cables x Rating of each
= 5 x 409A
=2045A
Applying D factor of 80%
2045A x 0.8 = 1636A
1636A is adequate to supply the occupants load on the block
Meter Center for occupants load
Bus Bar: 2500A, 1PH, 220V
Main Breaker: 2500A DP, 220V
Meters: 30- 200A, 1PH, 220V
Main Cable: 5- 240mm2, 3 core PVC, SWA cables
Owners Load
General Lights
10 Double 50W, 220V Fluorescent Lamps
6 Double 50W, 220V Fluorescent Lamps
4 Double 50W, 220V Fluorescent Lamps
2 Double 50W, 220V Fluorescent Lamps
Total 22, 50W, 220V Fluorescent Lamps = 1100
I= (1100W x 0.75 x 1.8)/ 220V = 6.75A/ph
NB: The owners loads are seen as hotel and boarding so the will be calculated as such
Plugs
5, 110V Outlets
12, 110V Outlets
5, 110V Outlets
Total 22, 110 V Outlets
Largest @ 100% = 20A
Remanding 7ccts @ 50% = 70A
Total = 90A
Ampacity = 90A/2 = 45A per phase
Air Conditioner
16HP, 220V 3PH with two 1HP fans, 0.85eff and 0.85p.f
I = 18 x 746 x 1.25 / √3 x 220V x 0.85 x 0.85 = 60.96A/ph
Elevator
NB: Since Air.Con is our largest load and was calculated with 125% diversity according to JS21.
The elevator will be calculated at 50% diversity
10HP, 3PH, 220V, 0.85eff and 0.85P.F
I = 10 x 746 x 0.5 / √3 x 220V x 0.85, 0.85 = 13.54A/ph
NB: Code allows us to take out the single pole load and combine double pole loads then covert
double pole loads total to three phase
General lights = 6.75
Washing Machine and Dryer = 73.19
Total = 79.94
Covert to three phase
79.94 x 0.67 = 53.55A/ph
Load Summary
LOAD L1 L2 L3
LIGHTS, W.M AND 53.55A 53.55A 53.55A
DRYER
AIR- 60.96A 60.96 60.96A
CONDITIONER
ELEVATOR 13.54A 13.54 13.54A
PLUGS 45 45A
TOTAL 173.05A 128.05 173.05A
Complex Calculations
Lighting
Car Park Lights
10 – 250W 1PH, 220V dust to dawn floodlight
10 x 250W = 2500W
S= 2500 x 1.8 = 4500VA
Applying diversity @ 75% = 3375VA
NB: Complex is seen a hotel boarding and will be calculated as such as it relates to the JS21
Swimming Pool
4 – 250W 1PH, 220V dust to dawn flood lights
8 × 40 W 1 ɸ 220V recessed pool lights
4 x 250W = 1000W
S= 1000W/0.55 = 1818VA
Applying Diversity @75% = 1363.64VA
8 x 40W = 320W
S= 320W/0.55 = 581.81
Applying Diversity @ 75% = 436.36VA
Tennis Court
12- 1500W 1PH 220V dust to dawn flood lights
12 x 1500W = 18000W
S= 18000W/0.55 = 32727/27 VA
Applying Diversity @ 75% = 24545.45VA
Pump Room
2- Double 50W, 220V fluorescent lamp
2x50W =100W
100W x 2 = 200W
S= 200W/0.55 = 363.63VA
Applying diversity @ 75% = 272.72VA
Gym
4- 4 x 4 Troffer, 80W, 220V fluorescent lamps
4 x 80W = 320W
4 x 320W = 1280W
S = 1280W/0.55 = 2327.27VA
Applying diversity @ 75% = 1745.45VA
Office/ Security
4 Double 50W, 220V fluorescent lamp
2 x 50W = 100W
4 x 100W = 400W
S = 400W/0.55 = 727.27VA
Applying diversity @ 75% = 545.45VA
Total Lighting =
3375VA
436.36VA
1363.64VA
24545.45VA
272.72VA
1743.45VA
+545.45VA
Total = 28,472.71
Current per phase = 28,472.71VA/220 = 129.42A/ph
NB: Code allows us to take out the single pole load and combine double pole loads then covert
double pole loads total to three phase
Motors
Largest Motor Load is the Air Con
12KW, 220V 3PH with 1HP fans, 0.85eff and 0.85P.F
I = 12000 x 1.25/ √3 x 220V x 0.85 x 0.85 = 54.49A/ph
Swimming Pool 2 × 3HP, 1 ɸ 220V pumps, pf. of 0.85 and eff. of 0.85
I = 6 x 746 x 0.5/ √3 x 220V x 0.85 x 0.85 = 8.1A/ph
Convert to 3PH
8.1 x 0.67 = 3.427A/ph
Pump Room
4 × 10 HP. 3 ɸ 220V pumps of 85% eff. and 85% p.f
I = 40HP x 746 x 0.5/√3 x 220V x 0.85 x 0.85 = 54.20A/ph
Plugs
4 110V outlets at Swimming pool
3 110V outlets at Pump Room
5 110V outlets at Gym
6 110V outlets at Guard Room
Total 18 outlets
1@ 100% = 20A
6 remanding @ 50% = 60A
Total = 80A
Ampacity = 40A/ph
Load Summary
LOADS L1 L2 L3
LIGHTS 86.71A 86.71A 86.71A
OUTLETS 40A 40A
MOTORS 114.11A 114.11A 114.11A
TOTAL 240.82A 200.82A 240.82A