You are on page 1of 3

Scenariusz lekcji matematyki z uwzględnieniem potrzeb ucznia z dyskalkulią

Klasa 5 szkoły podstawowej


Temat : Rodzaje trójkątów i ich właściwości
Czas trwania: 1 jednostka lekcyjna (45 minut)
Prowadzący: Marta Dziedzicka

Cel ogólny:
Nabycie umiejętności rozpoznawania i klasyfikowania trójkątów
Cele szczegółowe:
- uczeń zna rodzaje trójkątów
- uczeń zna nazwy poszczególnych rodzajów trójkątów
- uczeń potrafi rozpoznać i narysować trójkąt o określonych własnościach
- uczeń zna nazwy boków w trójkącie równoramiennym i prostokątnym
- uczeń potrafi określić rodzaj trójkąta na podstawie rysunku

Metody dydaktyczne: pogadanka, opis, objaśnienie z wyjaśnieniem, aktywizacyjna,


ćwiczenia w grupach
Środki dydaktyczne: tablica, plansze dydaktyczne, przybory geometryczne, zadania do pracy
w grupach, karty pracy, podręcznik
Formy nauczania: indywidualna, zindywidualizowana, praca w grupach

Przebieg lekcji:
Faza wstępna – Sprawdzenie obecności, przedstawienie tematu lekcji

Faza właściwa – Nauczyciel przypomina podstawowe wiadomości dotyczące trójkątów ich


wyglądu - trójkąt ma 3 boki, ma 3 rogi = 3 wierzchołki, oraz 3 kąty wewnętrzne.

Uczniowie otrzymują zestaw do ćwiczenia pierwszego w skład którego wchodzą słomki o


różnych długościach, uczeń ma za zadanie tworzyć z trzech słomek trójkąt. Nauczyciel
objaśnia dlaczego w niektórych przypadkach nie dało się zbudować trójkąta w myśl zasady że
aby z trzech odcinków zbudować trójkąt, najdłuższy z nich musi być krótszy niż suma długości
dwóch pozostałych (zajęcie praktyczne pozwala zapamiętać pewne właściwości trójkątów).
Następnie nauczyciel prosi o wskazanie w zbudowanych trójkątach wierzchołków, boków i
kątów wewnętrznych

Uczniowie otrzymują zestawy do ćwiczenia drugiego, którymi są przygotowane wycięte z


tektury różne trójkąty (ostrokątne, prostokątne i rozwartokątne). Uczniowie mają za zadanie,
w parach, posegregować te trójkąty na 3 grupy na podstawie podobieństw, cech wspólnych
(pozwala to zwizualizować, namacalnie wyobrazić sobie trójkąt w różnych kształtach, o
różnych właściwościach obrócony w różny sposób).
Nauczyciel podaje uczniom definicję trójkąta ostrokątnego, wskazuje go na planszy
dydaktycznej i maluje kilka przykładów na tablicy, a następnie prosi uczniów o wskazanie
grupy trójkątów które wykazują podobne cechy co trójkąt ostrokątny

Nauczyciel podaje uczniom definicję trójkąta rozwartokątnego, wskazuje go na planszy


dydaktycznej i maluje kilka przykładów na tablicy, a następnie prosi uczniów o wskazanie
grupy trójkątów które wykazują podobne cechy co trójkąt rozwartokątnego.

Nauczyciel podaje uczniom definicję trójkąta prostokątnego, wskazuje go na planszy


dydaktycznej i maluje kilka przykładów na tablicy, a następnie prosi uczniów o wskazanie
grupy trójkątów które wykazują podobne cechy co trójkąt prostokątny. Opisuje nazewnictwo
boków w trójkącie prostokątnym tj. przyprostokątne i przeciwprostokątna

Prosi o wklejenie w domu po kilka trójkątów pod odpowiednią grupą lub na marginesie
obok.

Nauczyciel rozdaje uczniom zestawy do ćwiczenia trzeciego tj. wycięty z kartki papieru
trójkąt równoramienny i równoboczny. Następnie na tablicy rysuje te same trójkąty. Określa
czym się różnią i jak można sprawdzić czy trójkąt jest równoboczny czy równoramienny. Prosi
uczniów aby spróbowali złożyć trójkąty na pół tak aby połówki się pokrywały. Prosi również
aby zrobili to dla każdego boku trójkąta. W wyniku tego ćwiczenia okazuje się że trójkąt
równoboczny w każdym przypadku składa się „na pół”, natomiast trójkąt równoramienny
tylko gdy złożymy go w podstawie.

Nauczyciel prosi o wklejenie tych trójkątów do zeszytu

Faza podsumowująca – Nauczyciel przypomina jakie rodzaje trójkątów zostały


przedstawione na lekcji i czym się od siebie różnią.

Bibliografia
Matematyka z kluczem. Klasa 5, część 1 - Marcin Braun, Agnieszka Mańkowska, Małgorzata
Paszyńska, podręcznik, Nowa Era
Załącznik

Podział trójkątów ze względu na kąty:


Trójkąt ostrokątny

Trójkąt prostokątny
PR
PRZYPROSTOKĄTNA
ZE
CI
W Trójkąt rozwartokątny
PR
Każdy kąt wewnętrzny OS
T OK
jest ostry.
ĄT
N
A

PRZYPROSTOKĄTNA
Jeden kąt jest prosty,
a pozostałe ostre.
Jeden kąt jest rozwarty,
a pozostałe ostre.

Podział trójkątów ze względu na boki:


Trójkąt różnoboczny

Trójkąt równoramienny

Trójkąt równoboczny
Ę

RA

Każdy bok ma inną


MI

MI

długość.
RA

PODSTAWA
Ramiona są równe.
Wszystkie boki są równe.

You might also like