Professional Documents
Culture Documents
* Visit https://vtuconnect.in for more info. For any queries or questions wrt our
platform contact us at: support@vtuconnect.in
VTU Connect Android App Download Now On Google Play Store
To keep pace with advancements in knowledge and make the students competitive and
capable at the global level.
To create an environment for the students to acquire the right physical, intellectual, emotional
and moral foundations and shine as torchbearers of tomorrow's society.
To develop globally competent civil engineers who excel in academics, research and are
ethically responsible for the development of the society.
Mission of the Department
To provide quality education through faculty and state of the art infrastructure To identify
current problems in the society pertaining to Civil Engineering disciplines and to address them
effectively and efficiently
To inculcate the habit of research and entrepreneurship in our graduates to address current
infrastructure needs of society
PEO’s
Graduates who complete their UG course through our institution will be,
PEO 2- Engaged in higher studies and research activities in various Civil Engineering fields
and a life time commitment to learn ever changing technologies to satisfy increasing demand
of sustainable infrastructural facilities
PROGRAM OUTCOMES
2. Problem analysis: Identify, formulate, research literature, and analyze complex engineering
problems reaching substantiated conclusions using first principles of mathematics, natural
sciences, and engineering sciences.
5. Modern tool usage: Create, select, and apply appropriate techniques, resources, and
modern engineering and IT tools including prediction and modeling to complex
engineering activities with an understanding of the limitations.
6. The engineer and society: Apply reasoning informed by the contextual knowledge to assess
societal, health, safety, legal and cultural issues and the consequent responsibilities
relevant to the professional engineering practice. 44
8. Ethics: Apply ethical principles and commit to professional ethics and responsibilities and
norms of the engineering practice.
9. Individual and team work: Function effectively as an individual, and as a member or leader
in diverse teams, and in multidisciplinary settings.
11. Project management and finance: Demonstrate knowledge and understanding of the
engineering and management principles and apply these to one’s own work, as a member
and leader in a team, to manage projects and in multidisciplinary environments.
12. Life-long learning: Recognize the need for, and have the preparation and ability to engage
in independent and life-long learning in the broadest context of technological change.
PSO’s
PSO 1 -To apply science mathematics and mechanics to solve problems in engineering realm
PSO 2 - To analyze the techniques, skills, and modern engineering tools necessary for
engineering practice
PSO 4 - To recognize of the need for and an ability to engage in research and life-long learning
for developing sustainable construction practices
PSO 5 - To design and conduct experiments, as well as to analyze and interpret data
Syllabus
MODULE 1:
1. Footings: Design of rectangular slab type combined footing.
2. Retaining Walls: Design of cantilever Retaining wall and counter fort retaining wall.
3. Water Tanks: Design of circular water tanks resting on ground (Rigid and Flexible base).
4. Design of rectangular water tanks resting on ground. As per IS: 3370 (Part IV)
5. Design of portal frames with fixed and hinged based supports.
MODULE 2:
1. Roof Truss: Design of roof truss for different cases of loading, forces in members to given.
2. Plate Girder: Design of welded plate girder with intermediate stiffener, bearing stiffener and necessary
checks
3. Gantry Girder: Design of gantry girder with all necessary checks.
Course objective
1. Provide basic knowledge in the areas of limit state method and concept of design of RC and Steel structures
2. Identify, formulate and solve engineering problems in RC and Steel Structures
3. Give procedural knowledge to design a system, component or process as per needs and specifications of RC
4. Structures like Retaining wall, Footing, Water tanks, Portal Frames and Steel Structures like Roof Truss,
Plate Girder and Gantry Girder.
5. Imbibe the culture of professional and ethical responsibilities by following codal provisions in the analysis,
design of RC and Steel Structures.
6. Provide factual knowledge on analysis and design of RC Structural elements, who can participate and
succeed in competitive examinations.
Course outcome
1. Students will acquire the basic knowledge in design of RCC and Steel Structures.
2. Students will have the ability to follow design procedures as per codal provisions and skills to arrive at
structurally safe RC and Steel members.
Prerequisite
1. Design of RC Structural Elements
2. Design of Steel Structural Elements
Module – 1
Contents
1.1.1 Introduction
1.1.2 Objective
1.1.6 Outcome
1.1.1 Introduction
Foundation
It is the lowest part of the building that is in direct contact with the soil which transfers loads
from the structure to the soil safely.
Footing
It is a part of foundation which is constructed with concrete or brickwork masonry and acts as
a base to the floor columns and floor walls. The main function of footing is to transfer the
vertical loads directly to the soil.
Generally, the foundation can be classified as
shallow foundation and
deep foundation
If the depth of the foundation is less than 3m it is referred as shallow foundation and if
the depth of foundation exceeds 3m then it is referred as deep foundation
Combined Footing
Whenever two or more columns in a straight line are carried on a single spread footing, it
is called a combined footing. Isolated footings for each column are generally the
economical. Combined footings are provided only when it is absolutely necessary, as
i) When two columns are close together, causing overlap of adjacent isolated footings
ii) Where soil bearing capacity is low, causing overlap of adjacent isolated footings
iii) Proximity of building line or existing building or sewer, adjacent to a building
column.
The combined footing may be rectangular, trapezoidal or Tee-shaped in plan. The
geometric proportions and shape are so fixed that the centeroid of the footing area
coincides with the resultant of the column loads. This results in uniform pressure below
the entire area of footing.
Trapezoidal footing is provided when one column load is much more than the other. As a
result, the both projections of footing beyond the faces of the columns will be restricted.
Rectangular footing is provided when one of the projections of the footing is restricted or
the width of the footing is restricted.
1.1.2 Objective
= 175.4kN/m2
Step 2: Footing Projections
In order to obtain uniform pressure distribution footing projections are calculated such that
“CG of the column should coincide with CG of the footing”
𝑤2 ∗ 𝑙 + 𝑤1 ∗ 0
Wkt x=
𝑤2 + 𝑤1
1600 ∗ 4 +1250 ∗ 0
x= = 2.25m
1600 +1250
𝐿
p1 + x = 2
p1 + 2.25 = (6.5/2)
Therefore, p1 = 1.0m
Now Calculate Shear force for the portion AB by considering the forces acting right or left of
the section consider at B as positive
Now Calculate Shear force for the portion AC by considering the forces acting right or left of
the section consider at C as positive
Zero Shear
Force
811.5 942.5
=
𝑥 4−𝑥
811.5(4-x) = 942.5x
x = 1.85m
Similarly, calculate Bending Moment for the portion AB by considering the forces acting
right or left of the section consider at B as positive
Now calculate the bending moment at the point where shear force is zero
Now calculate the bending moment for the portion CD by considering the forces acting right
or left of the section consider at C as positive
Calculate the moment about a section considered at the face of the column
M = (175.4 * 0.95* 0.95)/2 = 79.15kN-m
Mu = 1.5 * 79.15 = 118.72kN-m
Mulim = 0.138 * fck * b* d2
118.72 * 106 = 0.138 * 20 * 1000 * d2
d= 207.43mm
Provide effective cover of 60mm
Then D = 207.43 + 60 = 267.43mm ~ 300mm
Therefore, Overall dimension of Slab = 6.5 * 2.5 * 0.3 m
Area of Steel
𝐴𝑠𝑡 ∗𝑓𝑦
Mu = 0.87 * fy * Ast * d [ 1 - ]
𝑓𝑐𝑘 ∗𝑏 ∗𝑑
𝐴𝑠𝑡 ∗415
118.72* 106 = 0.87 * 415 * Ast * 240 * [ 1 - ]
20 ∗1000 ∗240
Ast = 1589.08mm2
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
Ast = 1589.08mm2
201.06
Therefore spacing = 1588.14 ∗ 1000 = 126.6mm [ Note: spacing < 3d or 300mm]
Distribution Steel
0.12
Area of steel = *b*D
100
0.12
Area distribution of steel = * 1000 * 300 = 360mm2
100
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
Ast = 360mm2
78.53
Therefore spacing = ∗ 1000 = 218mm [ Note: spacing < 5d or 450mm]
360
Ast = 1398.5mm2
Assuming 20mm dia bars
𝐴𝑠𝑡 1398.5
No of bars = = = 4.45 ~ 5nos
𝑎𝑠𝑡 (𝛱∗202 )/4
Ast = 3553.16mm2
Assuming 25mm dia bars
𝐴𝑠𝑡 3553.16
No of bars = = = 7.23 ~ 8nos
𝑎𝑠𝑡 (𝛱∗252 )/4
Ast = 5454.66mm2
Assuming 32mm dia bars
𝐴𝑠𝑡 5454.66
No of bars = 𝑎𝑠𝑡 = (𝛱∗322 )/4 = 6.78 ~ 8nos
Able to design and detailing the combined footing as per IS code provisions
https://nptel.ac.in/courses/105108069/3
1.2.1 Introduction
Retaining Wall
Retaining wall is a structure that retain (holds back) any material (usually earth) and prevents
it from sliding or eroding away. However, retaining walls can also be constructed for
aesthetic landscaping purposes. They are also provided to maintain the grounds at two
different levels. Retaining walls shall be designed to withstand lateral earth and water
pressures, the effects of surcharge loads, the self-weight of the wall.
much thicker in section. Geometry of these walls also help them to maintain the stability. Mass
concrete walls are suitable for retained heights of up to 3 m.
The cross section shape of the wall is affected by stability, the use of space in front of the wall, the
required wall appearance and the method of construction.
Cantilever retaining walls are constructed of reinforced concrete. They consist of a relatively
thin stem and a base slab. The base is also divided into two parts, the heel and toe. The heel is
the part of the base under the backfill. The toe is the other part of the base.
The analysis and design of retaining walls includes the following:
a. Estimation of primary dimensions of the wall, then these dimensions should be checked.
b. Checking external stability of the walls (sliding of retaining walls, overturning stability and
bearing stability)
c. For reinforced concrete retaining walls main and secondary reinforcement must be
calculated.
Counterfort walls are cantilever walls strengthened with counter forts monolithic with the
back of the wall slab and base slab. The counter-forts act as tension stiffeners and connect the
wall slab and the base to reduce the bending and shearing stresses. To reduce the bending
moments in vertical walls of great height, counterforts are used, spaced at distances from
each other equal to or slightly larger than one-half of the height Counter forts are used for
high walls with heights greater than 8 to 12 m.
When the triangular beams are placed on the front side of the retaining wall, instead of on the
backfill side under certain situations, the retaining wall is known as buttressed retaining wall,
and the triangular beams are known as buttresses, instead of counterforts. Figure shows a
buttressed retaining wall. The structural action of the stem is the same as in a counterfort
retaining wall.
Basic Terminologies
Earth Pressure - The pressure which exists between earth materials and a structure.
Active Earth pressure - Occurs when the wall moves away from the earth and reduces
pressure.
Passive Earth pressure - Occurs when the wall moves towards from the earth and
increases pressure.
Earth pressure at Rest - Lateral pressure exerted by soil when the retaining wall has no
movement relative to the back fill.
Angle of internal friction: Angle made by a heap of soil due to friction of soil properties.
It depends on grain size and cohesion
1.2.2 Objectives
Example 1:
Design a Cantilever Retaining wall to retain the levelled earth embankment 5m high above
the ground level. The unit of weight of earth is 16kN/m3 & its angle of repose is 300. The
SBC of Soil is 145kN/m2 & co-efficient of friction b/n soil & concrete is 0.45. Use M20 &
Fe415 steel.
𝑆𝐵𝐶 1−𝑠𝑖𝑛ɸ 2
Depth = * (1+𝑠𝑖𝑛ɸ) or minimum of 1m
𝛾
145 1−𝑠𝑖𝑛30 2
Depth = * (1+𝑠𝑖𝑛30 ) = 1m
16
H = 5 + 1 = 6m
b = 0.6 * 6 = 3.6m
𝐻 6
Thickness of slab = 12 = 12 = 0.5m
h= 6 – 0.5 = 5.5m
𝑏
Toe projection = 3 or minimum of 1m
3.6
Toe projection = = 1.2m
3
1 −𝑠𝑖𝑛ɸ
𝑘𝑎 =
1+𝑠𝑖𝑛ɸ
1 −𝑠𝑖𝑛30
𝑘𝑎 = = 0.333
1+𝑠𝑖𝑛30
1
Earth pressure on steam Ph = 2 ∗ (𝑘𝑎 ∗ 𝛾 ∗ ℎ) ∗ ℎ * 1
1
Ph = 2 ∗ (0.333 ∗ 16 ∗ 5.5) ∗ 5.5 = 80.6kN
ℎ 5.5
Moment for stem = Ph * 3 = 80.6 * = 147.77kN-m
3
d = 283.42mm
D = 283.42 + 60 = 343.42mm
1
PH = ∗ (𝑘𝑎 ∗ 𝛾 ∗ 𝐻) ∗ 𝐻 * 1
2
1
PH = ∗ (0.333 ∗ 16 ∗ 6) ∗ 6
2
PH = 95.90kN
𝐻 6
Overturning Moment Mo = PH * = 95.90 * = 191.80kN-m
3 3
Location of R
𝑀𝑅 − 𝑀𝑜 617.28 −191.8
𝑥= = = 1.53m
∑𝑊 277.38
𝑏
Eccentricity = ( − 𝑥) = 1.8 – 1.53 = 0.27m
2
∑𝑊 6𝑒 277.38 6 ∗0.27
𝜎𝑚𝑎𝑥 = (1 + )= (1 + ) = 111.72kN/m2
𝑏 𝑏 3.6 3.6 2
< SBC = 145kN/m
∑𝑊 6𝑒 277.38 6 ∗0.27 Hence Safe
𝜎𝑚𝑖𝑛 = (1 − )= (1 − ) = 42.37kN/m2
𝑏 𝑏 3.6 3.6
𝑅𝑒𝑠𝑖𝑠𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑚𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑜𝑣𝑒𝑟𝑡𝑢𝑟𝑛𝑖𝑛𝑔 = > 1.55
𝑂𝑣𝑒𝑟𝑡𝑢𝑟𝑛𝑖𝑛𝑔 𝑚𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡
𝑀𝑅
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑜𝑣𝑒𝑟𝑡𝑢𝑟𝑛𝑖𝑛𝑔 = > 1.55
𝑀𝑜
617.28
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑜𝑣𝑒𝑟𝑡𝑢𝑟𝑛𝑖𝑛𝑔 = = 3.21 > 1.55 Hence safe
191.8
𝑅𝑒𝑠𝑖𝑠𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 = > 1.55
𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒
𝜇 ∗ ∑𝑊
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 = > 1.55
𝑃𝐻
0.45 ∗ 277.38
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 = = 1.30 < 1.55 Hence unsafe
95.90
𝟏+ 𝒔𝒊𝒏ɸ
𝒌𝒑 = 𝟏− 𝒔𝒊𝒏ɸ
𝟏+ 𝒔𝒊𝒏𝟑𝟎
𝒌𝒑 = =3
𝟏− 𝒔𝒊𝒏𝟑𝟎
3.6 2.05
=
69.35 𝑥1
Therefore, x1 = 39.49kN/m2
3.6 2.4
=
69.35 𝑥2
Therefore, x2 = 46.23kN/m2
𝑅𝑒𝑠𝑖𝑠𝑡𝑖𝑛𝑔 𝐹𝑜𝑟𝑐𝑒
Factor of safety against sliding =
𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒
Design of Stem:
Area of Steel
𝐴𝑠𝑡 ∗𝑓𝑦
Mu = 0.87 * fy * Ast * d [ 1 - 𝑓𝑐𝑘 ∗𝑏 ∗𝑑 ]
𝐴𝑠𝑡 ∗415
221.65 * 106 = 0.87 * 415 * Ast * 290 [ 1 - 20 ∗1000 ∗290 ]
Ast = 2602.64mm2
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 162 = 201.06mm2
4
Ast = 2602.64mm2
201.06
Therefore spacing = 2602.64 ∗ 1000 = 77.25mm [ Note: spacing < 3d or 300mm]
Distribution Steel
0.12
Area of steel = *b*D
100
0.12
Area distribution of steel = * 1000 * 350 = 420mm2
100
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 102 = 78.53mm2
4
Ast = 420mm2
78.53
Therefore spacing = ∗ 1000 = 186.97mm [ Note: spacing < 5d or 450mm]
420
Vmax = 80.6kN
Vu = 1.5 * 80.6=
120.9kN
b = 1000mm
d = 290mm
Astmax = 2602.64mm2
𝑉 120.9 ∗103
Nominal shear stress = τv = 𝑏 ∗𝑢𝑑 = 1000 ∗290 = 0.41N/mm2
τc = 0.593N/mm2
Mu = 221.65/ 2 = 110.82kN-m
M = 110.82/1.5 = 73.90kN-m
𝑥 1 𝑥
M = Ph * 3 = (2 ∗ ka * γ * x * x )* 3
1 𝑥
73.90 = (2 ∗ 0.333 * 16 * x * x )* 3 = 0.888 x3
x = 4.36m
But according to the code, extend the curtailed bars further for a distance
Design of Toe
M1 = w1 * x1
M2 = w2 * x2
M3 = w3 * x3
1 2
M3 = (2 ∗ 1.2 ∗ 23.12 ∗ 1) ∗ (3 ∗ 1.2) = 8.32kN-m
d= 151.21mm
Area of Steel
𝐴𝑠𝑡 ∗𝑓𝑦
Mu = 0.87 * fy * Ast * d [ 1 - 𝑓𝑐𝑘 ∗𝑏 ∗𝑑 ]
𝐴𝑠𝑡 ∗415
63.11* 106 = 0.87 * 415 * Ast * 440 * [ 1 - 20 ∗1000 ∗440 ]
Ast = 405.20mm2
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 122 = 113.09mm2
4
Ast = 405.20mm2
113.09
Therefore spacing = 405.20 ∗ 1000 = 279.09mm [ Note: spacing < 3d or 300mm]
Distribution Steel
0.12
Area of steel = *b*D
100
0.12
Area distribution of steel = * 1000 * 500 = 600mm2
100
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 102 = 78.53mm2
4
Ast = 600mm2
78.53
Therefore spacing = 600
∗ 1000 = 130.8mm [ Note: spacing < 5d or 450mm]
Shear force V = W2 + W3 – W1 = (1.2 * 88.6) + (1/2 * 1.2 * 23.12) – (1.2 * 0.5 * 25) =
105.19kN
𝑉 157.378 ∗ 103
Nominal shear stress = τv = 𝑏 ∗𝑢𝑑 = = 0.35N/mm2
1000 ∗440
τc = 0.28N/mm2
𝑉𝑢
Nominal shear stress = τv = 𝑏 = τc
∗𝑑
157.378 ∗ 103
τv = = 0.28
1000 ∗ 𝑑
d = 562.03mm ~ 575mm
M1 = w1 * x1
M2 = w2 * x2
M3 = w3 * x3
M4 = w4 * x4
M5 = w5 * x5
Net moment
M= 101.01kN-m
Therefore, safe
Area of Steel
𝐴𝑠𝑡 ∗𝑓𝑦
Mu = 0.87 * fy * Ast * d [ 1 - 𝑓𝑐𝑘 ∗𝑏 ∗𝑑 ]
𝐴𝑠𝑡 ∗415
151.51* 106 = 0.87 * 415 * Ast * 575 * [ 1 - 20 ∗1000 ∗575 ]
Ast = 750.49mm2
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 122 = 113.09mm2
4
Ast = 750.49mm2
113.09
Therefore spacing = 750.49 ∗ 1000 = 150.6mm [ Note: spacing < 3d or 300mm]
Distribution Steel
0.12
Area of steel = *b*D
100
0.12
Area distribution of steel = * 1000 * 635 = 762mm2
100
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 102 = 78.53mm2
4
Ast = 762mm2
78.53
Therefore spacing = ∗ 1000 = 103mm [ Note: spacing < 5d or 450mm]
762
𝑉 171.31 ∗ 103
Nominal shear stress = τv = 𝑏 ∗𝑢𝑑 = = 0.29N/mm2
1000 ∗ 575
τc = 0.28N/mm2
𝑉𝑢
Nominal shear stress = τv = 𝑏 = τc
∗𝑑
171.31 ∗ 103
τv = = 0.28
1000 ∗ 𝑑
d = 611mm ~ 615mm
Example 2:
Design a Cantilever Retaining wall which is required to support a bank of earth 4m high
above GL. Consider backfill surface to be inclined at an angle of 15° wrt horizontal. Assume
good soil for foundation is at a depth of 1.25m below GL with the SBC of Soil is 160kN/m 2
& unit weight of soil is 16kN/m3. Co-efficient of friction b/n soil & concrete is 0.50, angle of
repose is 30° & use M20, Fe415 steel.
• Section of retaining wall showing the details of steel in stem base slab & shear key
• L/s for 2m showing reinforcement of stem, base slab & shear key towards the backfill
H = 4 + 1.25 = 5.25m
𝐻 5.25
Thickness of slab = 12 = = 0.44m ~ 0.45m
12
𝑏
Toe projection = 3 or minimum of 1m
3.2
Toe projection = = 1.07 ~ 1.10m
3
1
Earth pressure on steam Ph = 2 ∗ (𝑘𝑎 ∗ 𝛾 ∗ ℎ) ∗ ℎ * 1
1
Ph = 2 ∗ (0.373 ∗ 16 ∗ 4.8) ∗ 4.8 ∗ 1 = 68.75kN
ℎ 4.8
Moment for stem = Ph cos15° * 3 = 68.75 * cos15° * = 106.25kN-m
3
d = 240.29mm
D = 240.29 + 60 = 300.29mm
1
PH = ∗ (𝑘𝑎 ∗ 𝛾 ∗ 𝐻) ∗ 𝐻 * 1
2
1
PH = ∗ (0.373 ∗ 16 ∗ 5.28) ∗ 5.28 ∗ 1
2
PH = 83.19kN
PH = 83.19kN
𝐻 5.28
Overturning Moment Mo = horizontal component of PH * = 80.36 * = 141.43kN-m
3 3
Location of R
𝑀𝑅 − 𝑀𝑜 505.26 −141.43
𝑥= = = 1.54m
∑𝑊 236.28
𝑏
Eccentricity = ( − 𝑥) = 1.6 – 1.54 = 0.06m
2
∑𝑊 6𝑒 236.28 6 ∗0.06
𝜎𝑚𝑎𝑥 = (1 + )= (1 + ) = 82.14kN/m2 2
𝑏 𝑏 3.2 3.2
< SBC = 160kN/m
∑𝑊 6𝑒 236.28 6 ∗0.06 Hence Safe
𝜎𝑚𝑖𝑛 = (1 − )= (1 − ) = 65.53kN/m2
𝑏 𝑏 3.2 3.2
𝑅𝑒𝑠𝑖𝑠𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑚𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑜𝑣𝑒𝑟𝑡𝑢𝑟𝑛𝑖𝑛𝑔 = > 1.55
𝑂𝑣𝑒𝑟𝑡𝑢𝑟𝑛𝑖𝑛𝑔 𝑚𝑜𝑚𝑒𝑛𝑡
𝑀𝑅
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑜𝑣𝑒𝑟𝑡𝑢𝑟𝑛𝑖𝑛𝑔 = > 1.55
𝑀𝑜
505.26
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑜𝑣𝑒𝑟𝑡𝑢𝑟𝑛𝑖𝑛𝑔 = = 3.57 > 1.55 Hence safe
141.43
𝑅𝑒𝑠𝑖𝑠𝑡𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 = > 1.55
𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 𝑓𝑜𝑟𝑐𝑒
𝜇 ∗ ∑𝑊
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 = > 1.55
𝑃𝐻
0. 5∗ 236.28
𝐹. 𝑂. 𝑆 𝑎𝑔𝑎𝑖𝑛𝑠𝑡 𝑆𝑙𝑖𝑑𝑖𝑛𝑔 = = 1.47 < 1.55 Hence unsafe
80.36
1+ 𝑠𝑖𝑛ɸ
𝑘𝑝 =
1− 𝑠𝑖𝑛ɸ
1+ 𝑠𝑖𝑛30
𝑘𝑝 = =3
1− 𝑠𝑖𝑛30
3.2 1.79
=
16.61 𝑥1
Therefore, x1 = 9.29kN/m2
3.2 2.1
=
16.61 𝑥2
Therefore, x2 = 10.90kN/m2
0. 5∗ 236.28 +68.78
Factor of safety against sliding = = 2.32 > 1.55 Hence safe
80.36
Design of Stem:
Area of Steel
𝐴𝑠𝑡 ∗𝑓𝑦
Mu = 0.87 * fy * Ast * d [ 1 - 𝑓𝑐𝑘 ∗𝑏 ∗𝑑 ]
𝐴𝑠𝑡 ∗415
159.37 * 106 = 0.87 * 415 * Ast * 250 [ 1 - 20 ∗1000 ∗250 ]
Ast = 2150.27mm2
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 162 = 201.06mm2
4
Ast = 2150.27mm2
201.06
Therefore spacing = 2150.27 ∗ 1000 = 93.5mm [ Note: spacing < 3d or 300mm]
Distribution Steel
0.12
Area of steel = *b*D
100
0.12
Area distribution of steel = * 1000 * 310 = 372mm2
100
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 102 = 78.53mm2
4
Ast = 372mm2
78.53
Therefore spacing = ∗ 1000 = 211.10mm [ Note: spacing < 5d or 450mm]
372
Vmax = 68.75kN
b = 1000mm
d = 250mm
Astmax = 2510.27mm2
𝑉 103.12 ∗103
Nominal shear stress = τv = 𝑏 ∗𝑢𝑑 = = 0.412N/mm2
1000 ∗250
τc = 0.62N/mm2
The earth pressure & moment will be maximum at the bottom of the stem. Hence it requires
more steel in the bottom portion
Mu = 159.37/ 2 = 79.68kN-m
M = 79.68/1.5 = 53.12kN-m
𝑥 1 𝑥
M = Ph * 3 = (2 ∗ ka * γ * x * x )* 3
1 𝑥
53.12 = (2 ∗ 0.373 * 16 * x * x )* 3 = 0.888 x3
x = 3.76m
But according to the code, extend the curtailed bars further for a distance
Design of Toe
M1 = w1 * x1
M2 = w2 * x2
M3 = w3 * x3
1 2
M3 = (2 ∗ 1.1 ∗ 16.61 ∗ 1) ∗ (3 ∗ 1.1) = 6.69kN-m
d= 146.56mm
Area of Steel
𝐴𝑠𝑡 ∗𝑓𝑦
Mu = 0.87 * fy * Ast * d [ 1 - 𝑓𝑐𝑘 ∗𝑏 ∗𝑑 ]
𝐴𝑠𝑡 ∗415
59.29* 106 = 0.87 * 415 * Ast * 390* [ 1 - 20 ∗1000 ∗390 ]
Ast = 431.16mm2
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = 4 * 122 = 113.09mm2
Ast = 431.16mm2
113.09
Therefore spacing = 431.16 ∗ 1000 = 262.29mm [ Note: spacing < 3d or 300mm]
Distribution Steel
0.12
Area of steel = *b*D
100
0.12
Area distribution of steel = * 1000 * 450 = 540mm2
100
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 102 = 78.53mm2
4
Ast = 540mm2
78.53
Therefore spacing = ∗ 1000 = 145.4mm [ Note: spacing < 5d or 450mm]
540
Shear force V = W2 + W3 – W1 = (1.1 * 65.53) + (1/2 * 1.1 * 16.61) – (1.1 * 0.45* 25) =
68.84kN
𝑉 103.26 ∗ 103
Nominal shear stress = τv = 𝑏 ∗𝑢𝑑 = = 0.264N/mm2
1000 ∗390
τc = 0.28N/mm2
Since τc < τv
Pv
M1 = w1 * x1
M2 = w2 * x2
M3 = w3 * x3
M4 = w4 * x4
M5 = w5 * x5
M6 = w6 * x6
M7 = Pv * x7
Therefore, safe
Area of Steel
𝐴𝑠𝑡 ∗𝑓𝑦
Mu = 0.87 * fy * Ast * d [ 1 - 𝑓𝑐𝑘 ∗𝑏 ∗𝑑 ]
𝐴𝑠𝑡 ∗415
115.21* 106 = 0.87 * 415 * Ast * 390 * [ 1 - 20 ∗1000 ∗390 ]
Ast = 857.75mm2
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 122 = 113.09mm2
4
Ast = 857.75mm2
113.09
Therefore spacing = 857.75 ∗ 1000 = 131.84mm [ Note: spacing < 3d or 300mm]
Distribution Steel
0.12
Area of steel = *b*D
100
0.12
Area distribution of steel = * 1000 * 635 = 762mm2
100
𝑎𝑠𝑡
Spacing: 𝐴𝑠𝑡 ∗ 1000
𝛱
ast = * 102 = 78.53mm2
4
Ast = 762mm2
78.53
Therefore spacing = ∗ 1000 = 103mm [ Note: spacing < 5d or 450mm]
762
𝑉 207.15 ∗ 103
Nominal shear stress = τv = 𝑏 ∗𝑢𝑑 = = 0.53N/mm2
1000 ∗390
τc = 0.328N/mm2
Since τc < τv ,
𝑉𝑢
Nominal shear stress = τv = 𝑏 = τc
∗𝑑
207.15 ∗ 103
τv = = 0.28
1000 ∗ 𝑑
d = 739.82mm ~ 740mm
1.2.4 Outcome:
After learning this, student can able to design the retaining wall as per codal provisions