You are on page 1of 3

08.09.

2014

KONSPEKT

TEMAT: Legiony Polskie we Włoszech.

1. Cele:

a) Poznawcze

- Uczniowie poznają przyczyny, przebieg i skutki Rewolucji Francuskiej

- Uczniowie poznają okoliczności zawiązania się koalicji polsko- francuskiej oraz utworzenia Legionów Polskich
we Włoszech a także ich dalsze losy.

- Uczniowie poznają przyczyny, przebieg i skutki Wojen Napoleońskich oraz udział Polaków w tych
wydarzeniach .

- Uczeń zna postaci: Jana Henryka Dąbrowskiego, Józefa Wybickiego, Napoleona Bonaparte.

Wydarzenia:

1797 r. – Powołanie do życia Legionów Polskich oraz powstanie „ Pieśni Legionów Polskich”.

1799 – Obalenie Dyrektoriatu i wprowadzenie Konsulatu. Napoleon „pierwszym konsulem”.

1801 r. – Zesłanie Legionów na wyspę San Domingo.

1804 r. – Przejęcie władzy we Francji przez Napoleona i uchwalenie Kodeksu Cywilnego.

21 X 1805 r. – Bitwa pod Trafalgarem.

2 XII 1805 r. – Bitwa pod Austerlitz.

14 X 1806 r. – Bitwa pod Jeną i Auerstadt.

14 VI 1807 r. – Bitwa pod Iławą Pruską.

5-6 VII 1809 r. – Bitwa pod Wagram.

5-7 IX 1812 r. – Bitwa pod Borodino.

16-19 XI 1813 r. – Bitwa pod Lipskiem.

18 VI 1815 r. – Bitwa pod Waterloo.

Postaci:

Napoleon Bonaparte

Ks. Józef Poniatowski

Jan Henryk Dąbrowski

Józef Wybicki

Pojęcia:

Abdykacja

Kodeks Cywilny
Rewolucja

Dyrektoriat

Konsulat

Blokada Kontynentalna

Aprowizacja

Taktyka spalonej ziemi.

b) Kształcące

- Uczniowie kształtują umiejętność pracy z mapą oraz odtwarzania na jej podstawie przebiegu wydarzeń
historycznych.

c) Wychowawcze

- Ukazanie determinacji Polaków w dążeniu do odzyskania niepodległości celem kształtowania u uczniów


postaw bohaterskich oraz szacunku do własnej ojczyzny.

- Kształtowanie u uczniów poczucia odpowiedzialności za losy państwa oraz życie wszystkich jego mieszkańców.

2. Metody dydaktyczne:

- Opowiadanie nauczyciela

- Rozmowa nauczająca ( kierująca)

3. Środki dydaktyczne:

- Podręcznik

- Mapa

4. Tok lekcji:

Tok lekcji Czynności ucznia


I Część organizacyjno - porządkowa
- Nauczyciel wita się z uczniami
- Nauczyciel sprawdza obecność
II. Rekapitulacja wtórna
- Nauczyciel sprawdza co uczniowie zapamiętali z
poprzednich lekcji historii.
Zadaje następujące pytania:

You might also like