You are on page 1of 2

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH PRZEPROWADZONY

W KLASIE II i III

TEMAT ZAJĘĆ: Święto Czekolady.


CEL GŁÓWNY: Zapoznanie uczniów z historią powstania czekolady.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
1.Kształtowanie u uczniów umiejętności umiarkowanego spożywania słodkości i wyrobów
czekoladowych.
2.Wdrażanie uczniów do dbania o swoje zdrowie.
3.Wzbogacanie wiadomości uczniów na temat sporządzania oraz historii powstania
czekolady.
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
1.Zna historię powstania czekolady.
2.Wie, że nadmierne spożywanie czekolady jest szkodliwe dla zdrowia.
3. Rozpoznaje czekoladę po smaku.
4. Współpracuje z grupą.
7. Samodzielnie wykonuje czekoladowy obrazek.
8. Degustuje czekoladowe wyroby.
METODY:
Rozmowa, pogadanka, zabawy ruchowe.
FORMY:
Indywidualna, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
prezentacja multimedialna, wafle, czekoladowy krem, rożnego rodzaju czekolady, posypki,
emblematy – korony, gazety, kakao, klej, kartki.

PRZEBIEG:
1. Wprowadzenie do zajęć.
Poinformowanie uczniów, że w dzisiejszym dniu będą brały udział w zabawach z okazji
„Święta Czekolady”.

2. Prezentacja multimedialna na temat: „Jak powstaje czekolada?” Dzielenie się uwagami i


spostrzeżeniami.
3. Pogadanka na temat zdrowego odżywiania i etapów powstawania czekolady

- jakie właściwości ma czekolada,

- jak wpływa na nasze zdrowie,

4. Jaka jest czekolada? – wielozmysłowe poznawanie właściwości czekolady:

- określanie rodzajów czekolady,

- rozpoznawanie zapachu czekolady wśród innych zapachów „zamkniętych w słoikach”

- badanie twardości i konsystencji czekolady za pomocą dotyku,

- rozpoznawanie rodzajów smaku czekolady za pomocą smaku- degustacja kostek czekolady


o różnych smakach.

5. Konkurs sprawnościowy – „ Słodki wafelek”. Dzieci podzielone są w dwuosobowe grupy i


najpierw jedno dziecko trzyma wafelka uwiązanego na nitce i karmi swojego partnera, a
potem zmiana.
Po tym konkursie dzieci otrzymują emblematy – korony z napisem „ Król i Królowa
Czekolady”

6. Wykonanie indywidualne magicznych obrazków posypywanych kakao za pomocą sitek.

7. Wykonanie czekoladowych obrazków na waflach za pomocą kremu czekoladowego.


Degustacja.

8. Zabawa przy piosence Gummy Bear „Czekolada”

You might also like