Professional Documents
Culture Documents
Departament d’Ensenyament
Institut Obert de Catalunya
Exercici 1
• La impedància, intensitat i tensió per cada component en forma polar i complexa. Calculeu
també la potència en cada cas i empleneu la següent taula.
• Feu les comprovacions de les tensions parcials en relació a la tensió total.
• Dibuixeu els 3 diagrames vectorials del circuit RL (una gràfica per cadascun)
• Adjunteu captura del multissim amb la comprovació dels resultats
R1
4 5
V1 470Ω
1 2 V rm s L1
500 H z 100m H
0°
Solució:
Procediment de càlcul:
Com és una resistencia pura : R1=470 j0=470< 0 ;
100
X L1 =2⋅⋅H⋅ f =2⋅⋅ H⋅500 Hz=314,159 ;
1000
X L1 =0 j314 ,16=314,16 <90 ;
Com estan en serie la seva impedància és :
Z =R1 X L1 = 470 j00 j314,16=470 j314 ,16
m z= 4702 314,162=565,328
314,16
=tan−1 =33,760
470
Z =565,328< 33,76
Exercicis resolts
Pàgina 1 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
NOTA:
En aquest cas ρ=0-(-33,76)=33,76. Recordeu que s'utilitza l'angle de la I conjugada. Les potències les
expressem sense angle.
• Comprovació de tensions
Impedàncies
Z=565,32Ω
XL=314,16Ω
α=33,76º R=470Ω
Exercicis resolts
Pàgina 2 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
Tensions i intensitats
VL=6,66
α=56,24º
VT=12V
α=-33,76º
I
VR=9,97
Potències
S=254,64mW
Q=141,5mW
α=33,76º P=211,7mW
Exercicis resolts
Pàgina 3 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
Exercici 2
R1 C1
V1 50Ω
4 .7 µ F
1 5 V rm s
1kHz L1
0° 12m H
Solució:
Calculem l ' impedancia a R , es una resistencia pura per tant :
ZR =50+ 0j ;
ZR =50 <0 ;
Calculem l ' impedancia a C , es un condensador llavors esta enderrerit 90ºrespecta a V :
1 1
ZC = = =33,86 Ω ;
2⋅π⋅C⋅f 2⋅π⋅4,7⋅10−6⋅1000 Hz
ZC = 0−33,86 j ;
ZC = 33,86<−90 ;
Calculem l ' impedancia a L , esuna bobina llavorsesta adavantada 90º respecte V :
Z L =2⋅π⋅L⋅f =2⋅π⋅12⋅10−3⋅1000 Hz=75,39Ω
ZL =0+ 75,39 j ;
ZL =75,39< 90
Calcularem la Z de tot el sistema que esta en serie :
Z =Z R+ Z C + Z L =(50+ 0j)+ (0−33,86 j )+ (0+ 75,39 j)=(50+ 41,53 j)
m=√ 502+ (41,53)2=64,99
−1 41,53
φ =tan =39,71
50
Z= 64,99<39,71 ;(50+ 41,53 j )
Exercicis resolts
Pàgina 4 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
PR=VR·I=11,5·0,23=2,645W
QC=VC·I=7,78·0,23=1,78VAR
QL=VL·I=17,33·0,23=3,98VAR
S=V·I=15·0,23=3,45 VA
P=V·I·cosρ=15·0,23 cos(39,71)=2,65 W
Q=V·I·senρ=15·0,23 sen(39,71)=2,20 VA
Factor de potència
Exercicis resolts
Pàgina 5 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
U4
U3 + -
+ -
7 .8 0 9 V
1 1 .5 3 4 V
XWM1 AC 10M O hm
A C 10M O hm
V I
R1 C1
5 2 3
50Ω 4 .7 µ F
V1
1
1 5 V rm s L1
1000 Hz 12m H + U5
0° 1 7 .3 9 9 V AC 10M O hm
-
4
U1
- +
0 .2 3 1 A
A C 1 e -0 0 9 O h m
0
Exercicis resolts
Pàgina 6 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
Exercici 3
a) La reactància XL.
c) La impedància total Z.
d) El corrent que subministra la font.
e) Les potències activa, reactiva i aparent.
SOLUCIÓ:
Comprovació de resultats
Exercicis resolts
Pàgina 7 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
XWM1
V I U1
- +
2 3 2 .0 8 4 A
A C 1 e -0 0 9 O h m
V1
1 5
R1
+
U3
2 3 0 .0 0 0
2 3 0 V rm s 8 .2 Ω L1
50 Hz A C 10M O hm
47m H + U5
0° 2 3 0 .0 0 0 V A C 10M O hm
-
V
-
0
Exercici 4
Donat el següent circuit sèrie RC calculeu la intensitat, Vr, Vc, potència activa, reactiva i aparent de
tot el circuit i el factor de potència.
R 1
4 5
V 1 100Ω
2 3 0 V rm s C 1
50 H z 100µF
0°
Solució
Xc=1/2πf=1/2·π·50·100·10-6=- 31,8jΩ
Z=√R2+Xc2=√1002+(-31,8)2=105Ω
I=V/Z=230<0/105<-17,7=2,2<0-(-17,7)A=2,2<17,7A
tgρ=Xc/R=-31,8/100=0,32
ρ=arctg0,32=-17,7º
VR=R·I=100·2,2=220V
Vc=Xc·I=31,8·2,2=70V
P=V·I·cosρ=230·2,2·cos(-17,7)=482W
Q=V·I·senρ=230·2,2·sen(-17,7)=-154VAR
S=V·I=230·2,2=506VA
FP=cos(-17,7)=P/S=482/506=0,95
Exercicis resolts
Pàgina 8 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
Exercici 5
Disposem d'un motor que absorbeix de la xarxa 4kW amb un factor de potència de 0,8. Si connectem un
condensador en paral·lel de 2KVAr. Quin és el nou factor de potència?
Nota: La potència aparent es pot expressar com S=√P2+Q2 (arrel quadrada de potència activa al quadrat
més la potència reactiva al quadrat)
Solució:
A partir de les dades del motor podem calcular les potències aparent i reactiva que consumeix:
Per trobar el FP del conjunt hem de realitzar el balanç de potencies actives i reactives consumides per cada
receptor.
PT=Pm+Pc=4000+0=4000W=4KW
Exercicis resolts
Pàgina 9 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic
Formació professional
QT=Qm+Qc=3000+(-2000)=1000VAr
ST=√P T2+Q T2 =√40002+10002=4123VA
Factor de potència del conjunt
cosρ=PT/ST= 4000/4123=0,97
ρ=arccos(0,97)=14,06º
Exercicis resolts
Pàgina 10 de 10
U3: Càlcul de circuits de corrent altern monofàsic