You are on page 1of 35

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Pelan Pengajaran Minggu 5

Minggu 5 Modul: Kemahiran Kelas: 4 Syukur, 4Tarikh: 17.4.2022


Mata pelajaran: Muzik dan Bergerak Jujur, 4 Ikhlas Hari: Ahad
Pendidikan muzik Mengikut Muzik Bil murid: Masa: 940-1010 pg,
(Unit 3) Topik: Nyanyian 1110-1140 pg, 1210-
1240 pg
Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ dan
Pembelajaran: kerjasama dan Moral
2.1.2(KA) 2.3.1(KA) disiplin

Objektif Kriteria Kejayaan:


Pembelajaran: 1. Murid-murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg Cantik
Pada akhir sesi pdpc, Menawan” pada pic yang tepat.
murid-murid akan 2. Murid-murid diberikan kebebasan untuk membuat pergerakan
dapat menyanyikan kreatif berdasarkan tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
lagu Beg Cantik
Menawan pada pic
yang tepat sambil
membuat pergerakan
kreatif mengikut
tempo lagu.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Sumber:
Utama: Buku Teks Kesenian Muzik tahun 4
Pic, tempo dan Pergerakan kreatif

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permula Pop Corn Pengetahuan sedia
Bersoal jawab tentang pergerakan kreatif ada
aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2.Murid dibahagi dalam kumpulan membuat pergerakan
Pembezaan kreatif berdasarkan
3. Murid diperdengarkan lagu ”Beg Cantik tempo
Menawan”.
4. Murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg
Cantik Menawan” pada pic yang tepat.
5. Murid diberikan kebebasan untuk
membuat pergerakan kreatif berdasarkan
tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
aktiviti Planari Murid membuat persembahan di hadapan rakan kumpulan lain
kelas secara berkumpulan. memberi refleksi
Pentaksiran kendiri kepada kumpulan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri yang membuat
persembahan
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula membuat pergerakan Menerangkan semula
Membuat ulangkaji dengan lebih teliti kreatif berdasarkan tentang aktiviti yang
untuk minggu depan tempo telah dipelajari
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah menguasai dan ..................orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 5
MINGGU 5 TARIKH 18/4/2022 MASA 720-750 pg
820-850 pg
850-920 pg
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

HARI Isnin KELAS 5 Jujur


5 Usaha
5 Rajin
TEMA Jadi Yang Terbaik
TAJUK Berlatih Hambur
STANDARD 1.2 Melakukan kemahiran hambur dan pendaratan dengan lakuan
KANDUNGAN yang betul
2.2 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi hambur dan pendaratan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan
keselamatan
STANDARD 1.2.2 Melakukan Hambur Arab dengan sokongan
PEMBELAJARAN 2.2.1 Menjelaskan aplikasi daya semasa melakukan Lombol Kangkang
dan Hambur Arab
5.1.3 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat melakukan aktiviti
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat : 1. Melakukan hambur arab dengan
1. Melakukan Hambur Arab dengan sokongan
sokongan
2. Menjelaskan aplikasi daya semasa
melakukan Lombol Kangkang dan
Hambur Arab
3. Mematuhi peraturan keselamatan di
tempat melakukan aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang berlatih hambur


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid melihat gambar dan 1. Murid ditegaskan untuk


memahami aktiviti yang ada pada mementingkan keselamatan diri dan
halaman 6. merasa sekiranya tidak mampu
2. Murid melihat contoh pergerakan buat. Feeling Flowing (Arus
dan aktiviti yang dilakukan oleh Perasaan)
guru. 2. Murid mematuhi peraturan
3. Murid diajar cara melakukan aktiviti keselamatan di tempat aktiviti.
hambur arab. Teach Me (Ajarkan 3. Sesi perbincangan dijalankan antara
Saya) guru dan murid untuk mengukuhkan
4. Murid diberi masa untuk melakukan pemahaman.
sesi pemanasan badan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang berlatih hambur dengan bimbingan guru
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 006 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Aplikasi Teori
Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya) PAK-21 Feeling Flowing
(Arus Perasaan)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 6
TARIKH 18/4/2022 MASA 750-820 pg
MINGGU 5
HARI Isnin KELAS 6 Usaha
TEMA Gimnastik Asas
TAJUK Lompat Tiga Serangkai
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

STANDARD 1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.


KANDUNGAN 2.3 Mengaplikasikan konsep putaran dalam pergerakan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.3.3 Melakukan kombinasi variasi guling depan dan guling belakang.
PEMBELAJARAN 2.3.1 Menjelaskan ketinggian yang sesuai untuk melakukan aksi
semasa di atas trampolin dan triple roll.
5.4.2 Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.
>
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
1. memahami cara melakukan lompat
1. melakukan dua kali lompat tiga tiga serangkai
serangkai dengan teknik yang betul. 2. melakukan lompat antara dua rakan
(ansur maju)
3. melakukan lompat antara tiga rakan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran

1. Melakukan aktiviti memanaskan 5. Murid membuat lompatan secara


badan. ansur maju. Buat lompatan dengan
2. Murid diperjelaskan tentang cara seorang rakan dulu untuk memberi
lakuan lompat tiga serangkai. (Buku keyakinan diri.
teks ms,7) (Table Cloth) 6. Murid membuat lompatan antara
3. Murid dijelaskan tentang ketinggian mereka bertiga. Boleh ulang
yang sesuai untuk melakukan aksi sebanyak dua kali.
semasa triple roll. 7. Murid melakukan aktiviti
4. Tiga orang murid membuat simulasi penyejukkan.
lompat tiga serangkai. 8. Guru membuat rumusan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata perlajaran.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 001-002 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PAK-21 Table Cloth (Alas Meja) PAK-21 Recap Group


(Mengulangi /
Mengingat
Semula)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Minggu 5 Modul: Kemahiran Kelas: 4 Amanah Tarikh: 18.4.2022


Mata pelajaran: Muzik dan Bergerak Bil murid: Hari: Isnin
Pendidikan muzik Mengikut Muzik Masa: 940-1010 pg
(Unit 3) Topik: Nyanyian
Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ dan
Pembelajaran: kerjasama dan Moral
2.1.2(KA) 2.3.1(KA) disiplin
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Objektif Kriteria Kejayaan:


Pembelajaran: 1. Murid-murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg Cantik
Pada akhir sesi pdpc, Menawan” pada pic yang tepat.
murid-murid akan 2. Murid-murid diberikan kebebasan untuk membuat pergerakan
dapat menyanyikan kreatif berdasarkan tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
lagu Beg Cantik
Menawan pada pic
yang tepat sambil
membuat pergerakan
kreatif mengikut
tempo lagu.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Sumber:
Utama: Buku Teks Kesenian Muzik tahun 4
Pic, tempo dan Pergerakan kreatif

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permula Pop Corn Pengetahuan sedia
Bersoal jawab tentang pergerakan kreatif ada
aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2.Murid dibahagi dalam kumpulan membuat pergerakan
Pembezaan kreatif berdasarkan
3. Murid diperdengarkan lagu ”Beg Cantik tempo
Menawan”.
4. Murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg
Cantik Menawan” pada pic yang tepat.
5. Murid diberikan kebebasan untuk
membuat pergerakan kreatif berdasarkan
tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
aktiviti Planari Murid membuat persembahan di hadapan rakan kumpulan lain
kelas secara berkumpulan. memberi refleksi
Pentaksiran kendiri kepada kumpulan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri yang membuat
persembahan
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula membuat pergerakan Menerangkan semula
Membuat ulangkaji dengan lebih teliti kreatif berdasarkan tentang aktiviti yang
untuk minggu depan tempo telah dipelajari
Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah menguasai dan ..................orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH 18/4/2022 MASA 1040-1110 pg


MINGGU 5
HARI Isnin KELAS 6 Usaha
UNIT Pameran Kesihatan

TAJUK Bijak Berfikir

STANDARD 1.2 Kemahiran menangani pengaruh dalaman serta luaran yang


KANDUNGAN mempengaruhi kesihatan diri dan reproduktif
STANDARD 1.2.3 Menganalisis risiko tingkah laku seksual.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
1. mengenal pasti aktiviti tingkah lau tidak
2. memahami dan menganalisis kesan- bermoral
kesan tingkah laku seksual terhadap diri 2. menganalisis rkesan tingkah laku
dan keluarga dengan baik. seksual berdasarkan situasi

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran
1. Murid diarahkan oleh guru untuk 5. Murid menganalisis dan berbincang
menyenaraikan masalah yang berpunca bersama guru tentang kesan-kesan tingkah
daripada tingkah laku seksual. I See, I Think, laku seksual yang lain terhadap diri dan
I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya keluarga.
Bertanya) 6. murid catatkan dapatan hasil
2. Murid dan guru bincang bersama- sama perbincangan dalam bentuk jadual atau
tentang kesilapan yang sering murid peta minda yang ringkat tetapi padat.
lakukan bila tidak berjaya mengawal emosi Graphic Organiser (Pengurusan Grafik)
apabila berlaku perubahn pada diri. 7. murid mendengar nasihat daripada guru
3. Murid di arah untuk menyenaraikan untuk tidak melibatkan diri dalam masalah
bagaimanakah cara untuk elakkan diri tingkah laku sosial.
daripada terlibat denga tingkah laku
seksual

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH Bersemuka
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 078 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 I See, I Think, I Wonder PAK-21 Graphic Organiser
(Saya Lihat, Saya Fikir dan (Pengurusan
Saya Bertanya) Grafik)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 5
TARIKH 18/4/2022 MASA 1110-1140 pg
1210-1240 pg
MINGGU 5
HARI Isnin KELAS 5 Usaha
5 Jujur
TEMA Penjagaan dan Keselamatan Diri
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TAJUK Sistem Reproduktif Manusia


STANDARD 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan
KANDUNGAN reproduktif iaitu sistem reproduktif manusia
STANDARD 1.1.3 Mengaplikasikan kemahiran mengira kitaran haid
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat : 1. Mengaplikasikan kemahiran mengira
1. Mengaplikasikan kemahiran kitaran haid
mengira kitaran haid
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kitaran haid.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan 5. Murid menjalankan aktiviti mengira


teks di halaman buku. kitaran haid.
2. Murid mengaitkan pembelajaran 6. Murid melengkapkan lembaran kerja
dengan aplikasi kehidupan yang diberikan dengan mengira
seharian. kitaran haid sendiri atau contoh.
3. Murid menjalankan aktiviti dengan Test It Out (Jalankan Ujian)
bimbingan guru. 7. Murid dipilih untuk berkongsi
4. Murid menjalankan perbincangan jawapan yang ditulis di hadapan
tentang kitaran haid. Let Me Know kelas.
(Beritahu Saya)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kitaran haid dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 076-077 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Let Me Know (Beritahu PAK-21 Test It Out
Saya) (Jalankan Ujian)
KBAT Menganalisis KB -
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid


P&P
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 5
TARIKH 19/4/2022 MASA 720-750 pg
MINGGU 5
HARI Selasa KELAS 5 Rajin
TEMA Jadi Yang Terbaik
TAJUK Berlatih Hambur
STANDARD 1.2 Melakukan kemahiran hambur dan pendaratan dengan lakuan
KANDUNGAN yang betul
2.2 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi hambur dan pendaratan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan
keselamatan
STANDARD 1.2.2 Melakukan Hambur Arab dengan sokongan
PEMBELAJARAN 2.2.1 Menjelaskan aplikasi daya semasa melakukan Lombol Kangkang
dan Hambur Arab
5.1.3 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat melakukan aktiviti
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat : 2. Melakukan hambur arab dengan
4. Melakukan Hambur Arab dengan sokongan
sokongan
5. Menjelaskan aplikasi daya semasa
melakukan Lombol Kangkang dan
Hambur Arab
6. Mematuhi peraturan keselamatan di
tempat melakukan aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang berlatih hambur


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

5. Murid melihat gambar dan 4. Murid ditegaskan untuk


memahami aktiviti yang ada pada mementingkan keselamatan diri dan
halaman 6. merasa sekiranya tidak mampu
6. Murid melihat contoh pergerakan buat. Feeling Flowing (Arus
dan aktiviti yang dilakukan oleh Perasaan)
guru. 5. Murid mematuhi peraturan
7. Murid diajar cara melakukan aktiviti keselamatan di tempat aktiviti.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

hambur arab. Teach Me (Ajarkan 6. Sesi perbincangan dijalankan antara


Saya) guru dan murid untuk mengukuhkan
8. Murid diberi masa untuk melakukan pemahaman.
sesi pemanasan badan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang berlatih hambur dengan bimbingan guru
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 006 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Aplikasi Teori
Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya) PAK-21 Feeling Flowing
(Arus Perasaan)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 6
TARIKH 19/4/2022 MASA 750-820 pg
820-850 pg
850-920 pg
MINGGU 5
HARI Selasa KELAS 6 Rajin
6 Usaha
6 Jujur
TEMA Gimnastik Asas
TAJUK Lompat Tiga Serangkai
STANDARD 1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.
KANDUNGAN 2.3 Mengaplikasikan konsep putaran dalam pergerakan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.3.3 Melakukan kombinasi variasi guling depan dan guling belakang.
PEMBELAJARAN 2.3.1 Menjelaskan ketinggian yang sesuai untuk melakukan aksi
semasa di atas trampolin dan triple roll.
5.4.2 Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.
>
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
4. memahami cara melakukan lompat
3. melakukan dua kali lompat tiga tiga serangkai
serangkai dengan teknik yang betul. 5. melakukan lompat antara dua rakan
(ansur maju)
6. melakukan lompat antara tiga rakan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

3. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


4. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran

9. Melakukan aktiviti memanaskan 13. Murid membuat lompatan secara


badan. ansur maju. Buat lompatan dengan
10. Murid diperjelaskan tentang cara seorang rakan dulu untuk memberi
lakuan lompat tiga serangkai. (Buku keyakinan diri.
teks ms,7) (Table Cloth) 14. Murid membuat lompatan antara
11. Murid dijelaskan tentang ketinggian mereka bertiga. Boleh ulang
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

yang sesuai untuk melakukan aksi sebanyak dua kali.


semasa triple roll. 15. Murid melakukan aktiviti
12. Tiga orang murid membuat simulasi penyejukkan.
lompat tiga serangkai. 16. Guru membuat rumusan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
2. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata perlajaran.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 001-002 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Table Cloth (Alas Meja) PAK-21 Recap Group
(Mengulangi /
Mengingat
Semula)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Minggu 5 Modul: Kemahiran Kelas: 4 Tekun, 4 Tarikh: 19.4.2022


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran: Muzik dan Bergerak Rajin, 4 Gigih Hari: Selasa


Pendidikan muzik Mengikut Muzik Bil murid: Masa: 940-1010 pg,
(Unit 3) Topik: Nyanyian 1040-1110 pg, 1210-
1240 pg
Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ dan
Pembelajaran: kerjasama dan Moral
2.1.2(KA) 2.3.1(KA) disiplin

Objektif Kriteria Kejayaan:


Pembelajaran: 1. Murid-murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg Cantik
Pada akhir sesi pdpc, Menawan” pada pic yang tepat.
murid-murid akan 2. Murid-murid diberikan kebebasan untuk membuat pergerakan
dapat menyanyikan kreatif berdasarkan tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
lagu Beg Cantik
Menawan pada pic
yang tepat sambil
membuat pergerakan
kreatif mengikut
tempo lagu.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Sumber:
Utama: Buku Teks Kesenian Muzik tahun 4
Pic, tempo dan Pergerakan kreatif

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permula Pop Corn Pengetahuan sedia
Bersoal jawab tentang pergerakan kreatif ada
aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2.Murid dibahagi dalam kumpulan membuat pergerakan
Pembezaan kreatif berdasarkan
3. Murid diperdengarkan lagu ”Beg Cantik tempo
Menawan”.
4. Murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg
Cantik Menawan” pada pic yang tepat.
5. Murid diberikan kebebasan untuk
membuat pergerakan kreatif berdasarkan
tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
aktiviti Planari Murid membuat persembahan di hadapan rakan kumpulan lain
kelas secara berkumpulan. memberi refleksi
Pentaksiran kendiri kepada kumpulan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri yang membuat
persembahan
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula membuat pergerakan Menerangkan semula
Membuat ulangkaji dengan lebih teliti kreatif berdasarkan tentang aktiviti yang
untuk minggu depan tempo telah dipelajari
Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah menguasai dan ..................orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 6
MINGGU 5 TARIKH 20/4/2022 MASA 750-820 pg
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

850-920 pg
HARI Rabu KELAS 6 Rajin
6 Jujur
TEMA Gimnastik Asas
TAJUK Lompat Tiga Serangkai
STANDARD 1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.
KANDUNGAN 2.3 Mengaplikasikan konsep putaran dalam pergerakan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.3.3 Melakukan kombinasi variasi guling depan dan guling belakang.
PEMBELAJARAN 2.3.1 Menjelaskan ketinggian yang sesuai untuk melakukan aksi
semasa di atas trampolin dan triple roll.
5.4.2 Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.
>
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
7. memahami cara melakukan lompat
4. melakukan dua kali lompat tiga tiga serangkai
serangkai dengan teknik yang betul. 8. melakukan lompat antara dua rakan
(ansur maju)
9. melakukan lompat antara tiga rakan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

5. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


6. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran

17. Melakukan aktiviti memanaskan 21. Murid membuat lompatan secara


badan. ansur maju. Buat lompatan dengan
18. Murid diperjelaskan tentang cara seorang rakan dulu untuk memberi
lakuan lompat tiga serangkai. (Buku keyakinan diri.
teks ms,7) (Table Cloth) 22. Murid membuat lompatan antara
19. Murid dijelaskan tentang ketinggian mereka bertiga. Boleh ulang
yang sesuai untuk melakukan aksi sebanyak dua kali.
semasa triple roll. 23. Murid melakukan aktiviti
20. Tiga orang murid membuat simulasi penyejukkan.
lompat tiga serangkai. 24. Guru membuat rumusan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
3. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata perlajaran.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 001-002 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Table Cloth (Alas Meja) PAK-21 Recap Group
(Mengulangi /
Mengingat
Semula)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH 20/4/2022 MASA 820-850 pg


MINGGU 5
HARI Rabu KELAS 5 Usaha
TEMA Jadi Yang Terbaik
TAJUK Berlatih Hambur
STANDARD 1.2 Melakukan kemahiran hambur dan pendaratan dengan lakuan
KANDUNGAN yang betul
2.2 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi hambur dan pendaratan
5.1 Mematuhi dan mengamalkan elemen pengurusan dan
keselamatan
STANDARD 1.2.2 Melakukan Hambur Arab dengan sokongan
PEMBELAJARAN 2.2.1 Menjelaskan aplikasi daya semasa melakukan Lombol Kangkang
dan Hambur Arab
5.1.3 Mematuhi peraturan keselamatan di tempat melakukan aktiviti
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat : 3. Melakukan hambur arab dengan
7. Melakukan Hambur Arab dengan sokongan
sokongan
8. Menjelaskan aplikasi daya semasa
melakukan Lombol Kangkang dan
Hambur Arab
9. Mematuhi peraturan keselamatan di
tempat melakukan aktiviti
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang berlatih hambur


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

9. Murid melihat gambar dan 7. Murid ditegaskan untuk


memahami aktiviti yang ada pada mementingkan keselamatan diri dan
halaman 6. merasa sekiranya tidak mampu
10. Murid melihat contoh pergerakan buat. Feeling Flowing (Arus
dan aktiviti yang dilakukan oleh Perasaan)
guru. 8. Murid mematuhi peraturan
11. Murid diajar cara melakukan aktiviti keselamatan di tempat aktiviti.
hambur arab. Teach Me (Ajarkan 9. Sesi perbincangan dijalankan antara
Saya) guru dan murid untuk mengukuhkan
12. Murid diberi masa untuk melakukan pemahaman.
sesi pemanasan badan.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang berlatih hambur dengan bimbingan guru
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 006 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Aplikasi Teori
Kecerdasan
Pelbagai
PAK-21 Teach Me (Ajarkan Saya) PAK-21 Feeling Flowing
(Arus Perasaan)
KBAT Mengapplikasi KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN
REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Minggu 5 Modul: Kemahiran Kelas: 4 Disiplin Tarikh: 20.4.2022


Mata pelajaran: Muzik dan Bergerak Bil murid: Hari: Rabu
Pendidikan muzik Mengikut Muzik Masa: 940-1010 pg,
(Unit 3) Topik: Nyanyian
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ dan


Pembelajaran: kerjasama dan Moral
2.1.2(KA) 2.3.1(KA) disiplin

Objektif Kriteria Kejayaan:


Pembelajaran: 1. Murid-murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg Cantik
Pada akhir sesi pdpc, Menawan” pada pic yang tepat.
murid-murid akan 2. Murid-murid diberikan kebebasan untuk membuat pergerakan
dapat menyanyikan kreatif berdasarkan tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
lagu Beg Cantik
Menawan pada pic
yang tepat sambil
membuat pergerakan
kreatif mengikut
tempo lagu.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Sumber:
Utama: Buku Teks Kesenian Muzik tahun 4
Pic, tempo dan Pergerakan kreatif

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permula Pop Corn Pengetahuan sedia
Bersoal jawab tentang pergerakan kreatif ada
aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2.Murid dibahagi dalam kumpulan membuat pergerakan
Pembezaan kreatif berdasarkan
3. Murid diperdengarkan lagu ”Beg Cantik tempo
Menawan”.
4. Murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg
Cantik Menawan” pada pic yang tepat.
5. Murid diberikan kebebasan untuk
membuat pergerakan kreatif berdasarkan
tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
aktiviti Planari Murid membuat persembahan di hadapan rakan kumpulan lain
kelas secara berkumpulan. memberi refleksi
Pentaksiran kendiri kepada kumpulan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri yang membuat
persembahan
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula membuat pergerakan Menerangkan semula
Membuat ulangkaji dengan lebih teliti kreatif berdasarkan tentang aktiviti yang
untuk minggu depan tempo telah dipelajari
Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah menguasai dan ..................orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TS25 (PdPC)


MATA PELAJARAN PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 6
UNIT: 2. Gerbang Ilmu KELAS: 6 Tekun MINGGU: 5
TAJUK: Gerbang Ilmu MASA: 1110-1140 pg TARIKH: 20/4/2022
MODUL: 3.0 Modul Kreativiti Muzik TEMPOH: 30 minit HARI: Rabu
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kod Standard Kod Standard


Nilai Murni: EMK
Kandungan: Pembelajaran:

3.1 3.1.1 (i) (ii), 3.1.2 Kerjasama Kreativiti dan Inovasi


Aspirasi Murid:
Kemahira
Kemahira Etika dan
Pengetah Kemahiran n Identiti
/ / n Kerohania
uan Berfikir Dwibahas Nasional
Memimpin n
a
OBJEKTIF PEMBELAJARAN (OP): KRITERIA KEJAYAAN (KK):
Pada akhir PdPC murid dapat:
Murid berjaya mempersembahkan hasil
Mencipta melodi mudah menggunakan not B,
ciptaan secara dalam kumpulan.
A, G, C’ dan D’
BBB / SUMBER:
Buku teks ms 13
STRATEGI PEMBELAJARAN DAN PEMUDAHCARAAN IMPAK / REFLEKSI
Pengenalan:-
Murid mengimbas pelajaran lalu.
___ / ___ murid dapat
Aktiviti:-
mencapai objektif
1. Murid melihat keratan melodi Mouse Mausie dengan teliti. pembelajaran dengan baik
2. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. dan diberi latihan pengayaan.
3. Murid mencipta satu sebutan berulang bagi mengiringi
nyanyian keratan lagu Gerbang Ilmu dengan pic dan ___ / ___ murid dapat
tempo yang betul. mencapai objektif
4. Murid berbincang dalam kupulan untuk memilih satu pembelajaran dengan
perkataan yang terdapat pada skor Gerbang Ilmu untuk bimbingan dan diberi latihan
dijadikan sebutan berulang. pengukuhan.
5. Murid menulis perkataan tersebut mengikut suku kata
secara berulang kali sepanjang empat bar. ___ / ___ murid tidak dapat
6. Murid nyanyikan perkataan ciptaan mereka secara mencapai objektif
berulang-ulang dengan konsisten dengan iringan Audio pembelajaran dan diberi
34. latihan pemulihan.
7. Murid seterusnya mencipta melodi mudah menggunakan
not D’ dan G sepanjang empat bar. Kemudian PdPC pada hari ini:
mainkannya dengan rekoder. (KBAT)
Memuaskan
8. Murid membuat persembahan di hadapan kelas. (PBD)
Tidak memuaskan
Penutup:-
Murid membuat kesimpulan pelajaran hari ini.
KBAT Mencipta PAK-21 Kerja Berkumpulan

TAHAP 3 PENTAKSIRAN BILIK Persembahan


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENGUASAAN DARJAH (PBD)


TINDAKAN SUSULAN UNTUK MURID
Pemulihan: Pengukuhan: Pengayaan:
Murid melakukan aktiviti Murid diberikan lembaran Murid diberikan lembaran
dengan bimbingan guru. kerja untuk pengukuhan kerja untuk pengayaan.
REFLEKSI
Tindakan:
PdPc akan diteruskan dengan topik baru.
PdPc akan diulang semula pada pembelajaran akan datang.
PdPc akan ditambahbaik dari sudut
___________________________________________________________
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 6
TARIKH 20/4/2022 MASA 1210-1240
MINGGU 5 tgahari
HARI Rabu KELAS 6 Jujur
UNIT Pameran Kesihatan

TAJUK Bijak Berfikir

STANDARD 1.2 Kemahiran menangani pengaruh dalaman serta luaran yang


KANDUNGAN mempengaruhi kesihatan diri dan reproduktif
STANDARD 1.2.3 Menganalisis risiko tingkah laku seksual.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
1. mengenal pasti aktiviti tingkah lau tidak
5. memahami dan menganalisis kesan- bermoral
kesan tingkah laku seksual terhadap diri 2. menganalisis rkesan tingkah laku
dan keluarga dengan baik. seksual berdasarkan situasi

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran
1. Murid diarahkan oleh guru untuk 5. Murid menganalisis dan berbincang
menyenaraikan masalah yang berpunca bersama guru tentang kesan-kesan tingkah
daripada tingkah laku seksual. I See, I Think, laku seksual yang lain terhadap diri dan
I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya keluarga.
Bertanya) 6. murid catatkan dapatan hasil
2. Murid dan guru bincang bersama- sama perbincangan dalam bentuk jadual atau
tentang kesilapan yang sering murid peta minda yang ringkat tetapi padat.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

lakukan bila tidak berjaya mengawal emosi


apabila berlaku perubahn pada diri. 7. murid mendengar nasihat daripada guru
3. Murid di arah untuk menyenaraikan untuk tidak melibatkan diri dalam masalah
bagaimanakah cara untuk elakkan diri tingkah laku sosial.
daripada terlibat denga tingkah laku
seksual

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 078 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 I See, I Think, I Wonder PAK-21 Graphic Organiser
(Saya Lihat, Saya Fikir dan (Pengurusan
Saya Bertanya) Grafik)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 6
TARIKH 21/4/2022 MASA 750-820 pg
MINGGU 5
HARI Khamis KELAS 6 Jujur
TEMA Gimnastik Asas
TAJUK Lompat Tiga Serangkai
STANDARD 1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.
KANDUNGAN 2.3 Mengaplikasikan konsep putaran dalam pergerakan.
5.4 Membentuk kumpulan dan bekerjasama dalam kumpulan.
STANDARD 1.3.3 Melakukan kombinasi variasi guling depan dan guling belakang.
PEMBELAJARAN 2.3.1 Menjelaskan ketinggian yang sesuai untuk melakukan aksi
semasa di atas trampolin dan triple roll.
5.4.2 Melibatkan diri secara aktif sebagai ahli kumpulan.
>
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
10. memahami cara melakukan lompat
6. melakukan dua kali lompat tiga tiga serangkai
serangkai dengan teknik yang betul. 11. melakukan lompat antara dua rakan
(ansur maju)
12. melakukan lompat antara tiga rakan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

7. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


8. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran

25. Melakukan aktiviti memanaskan 29. Murid membuat lompatan secara


badan. ansur maju. Buat lompatan dengan
26. Murid diperjelaskan tentang cara seorang rakan dulu untuk memberi
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

lakuan lompat tiga serangkai. (Buku keyakinan diri.


teks ms,7) (Table Cloth) 30. Murid membuat lompatan antara
27. Murid dijelaskan tentang ketinggian mereka bertiga. Boleh ulang
yang sesuai untuk melakukan aksi sebanyak dua kali.
semasa triple roll. 31. Murid melakukan aktiviti
28. Tiga orang murid membuat simulasi penyejukkan.
lompat tiga serangkai. 32. Guru membuat rumusan
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
4. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata perlajaran.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 001-002 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Table Cloth (Alas Meja) PAK-21 Recap Group
(Mengulangi /
Mengingat
Semula)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Minggu 5 Modul: Kemahiran Kelas: 4 Usaha, 4 Tarikh: 21.4.2022


Mata pelajaran: Muzik dan Bergerak Adil Hari: Khamis
Pendidikan muzik Mengikut Muzik Bil murid: Masa: 850-920 pg,
(Unit 3) Topik: Nyanyian 1040-1110 pg
Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ dan
Pembelajaran: kerjasama dan Moral
2.1.2(KA) 2.3.1(KA) disiplin

Objektif Kriteria Kejayaan:


Pembelajaran: 1. Murid-murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg Cantik
Pada akhir sesi pdpc, Menawan” pada pic yang tepat.
murid-murid akan 2. Murid-murid diberikan kebebasan untuk membuat pergerakan
dapat menyanyikan kreatif berdasarkan tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
lagu Beg Cantik
Menawan pada pic
yang tepat sambil
membuat pergerakan
kreatif mengikut
tempo lagu.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Sumber:
Utama: Buku Teks Kesenian Muzik tahun 4
Pic, tempo dan Pergerakan kreatif

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permula Pop Corn Pengetahuan sedia
Bersoal jawab tentang pergerakan kreatif ada
aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2.Murid dibahagi dalam kumpulan membuat pergerakan
Pembezaan kreatif berdasarkan
3. Murid diperdengarkan lagu ”Beg Cantik tempo
Menawan”.
4. Murid menyanyikan keseluruhan lagu ”Beg
Cantik Menawan” pada pic yang tepat.
5. Murid diberikan kebebasan untuk
membuat pergerakan kreatif berdasarkan
tempo lagu ”Beg Cantik Menawan”.
aktiviti Planari Murid membuat persembahan di hadapan rakan kumpulan lain
kelas secara berkumpulan. memberi refleksi
Pentaksiran kendiri kepada kumpulan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri yang membuat
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

persembahan
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula membuat pergerakan Menerangkan semula
Membuat ulangkaji dengan lebih teliti kreatif berdasarkan tentang aktiviti yang
untuk minggu depan tempo telah dipelajari
Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah menguasai dan ..................orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 6
TARIKH 21/4/2022 MASA 940-1010 tgahari
MINGGU 5
HARI Khamis KELAS 6 Rajin
UNIT Pameran Kesihatan

TAJUK Bijak Berfikir

STANDARD 1.2 Kemahiran menangani pengaruh dalaman serta luaran yang


KANDUNGAN mempengaruhi kesihatan diri dan reproduktif
STANDARD 1.2.3 Menganalisis risiko tingkah laku seksual.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
1. mengenal pasti aktiviti tingkah lau tidak
7. memahami dan menganalisis kesan- bermoral
kesan tingkah laku seksual terhadap diri 2. menganalisis rkesan tingkah laku
dan keluarga dengan baik. seksual berdasarkan situasi

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran
1. Murid diarahkan oleh guru untuk 5. Murid menganalisis dan berbincang
menyenaraikan masalah yang berpunca bersama guru tentang kesan-kesan tingkah
daripada tingkah laku seksual. I See, I Think, laku seksual yang lain terhadap diri dan
I Wonder (Saya Lihat, Saya Fikir dan Saya keluarga.
Bertanya) 6. murid catatkan dapatan hasil
2. Murid dan guru bincang bersama- sama perbincangan dalam bentuk jadual atau
tentang kesilapan yang sering murid peta minda yang ringkat tetapi padat.
lakukan bila tidak berjaya mengawal emosi Graphic Organiser (Pengurusan Grafik)
apabila berlaku perubahn pada diri. 7. murid mendengar nasihat daripada guru
3. Murid di arah untuk menyenaraikan untuk tidak melibatkan diri dalam masalah
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

bagaimanakah cara untuk elakkan diri tingkah laku sosial.


daripada terlibat denga tingkah laku
seksual

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 078 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 I See, I Think, I Wonder PAK-21 Graphic Organiser
(Saya Lihat, Saya Fikir dan (Pengurusan
Saya Bertanya) Grafik)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 5
TARIKH 21/4/2022 MASA 1210-1240 pg
MINGGU 5 HARI Khamis KELAS 5 Rajin

TEMA Penjagaan dan Keselamatan Diri


TAJUK Sistem Reproduktif Manusia
STANDARD 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan
KANDUNGAN reproduktif iaitu sistem reproduktif manusia
STANDARD 1.1.3 Mengaplikasikan kemahiran mengira kitaran haid
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat : 1. Mengaplikasikan kemahiran mengira
2. Mengaplikasikan kemahiran kitaran haid
mengira kitaran haid
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kitaran haid.


AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

8. Murid menganalisis gambar dan 12. Murid menjalankan aktiviti mengira


teks di halaman buku. kitaran haid.
9. Murid mengaitkan pembelajaran 13. Murid melengkapkan lembaran kerja
dengan aplikasi kehidupan yang diberikan dengan mengira
seharian. kitaran haid sendiri atau contoh.
10. Murid menjalankan aktiviti dengan Test It Out (Jalankan Ujian)
bimbingan guru. 14. Murid dipilih untuk berkongsi
11. Murid menjalankan perbincangan jawapan yang ditulis di hadapan
tentang kitaran haid. Let Me Know kelas.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(Beritahu Saya)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kitaran haid dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 076-077 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Let Me Know (Beritahu PAK-21 Test It Out
Saya) (Jalankan Ujian)
KBAT Menganalisis KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

You might also like