You are on page 1of 13

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Pelan Pengajaran Minggu 6

Minggu 6 Modul: Kemahiran Kelas: 4 Sukur, 4 Tarikh: 24.4.2022


Mata pelajaran: Muzik Jujur, 4 Ikhlas Hari: Ahad
Pendidikan muzik Topik: Nyanyian Bil murid: Masa: 940-1010 pg,
(Unit 3) 1110-1140 pg, 1210-
1240 tgahari
Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ dan
Pembelajaran:2.1.1( kerjasama dan Moral
KA) 2.1.2(KA) disiplin
2.1.3(KA)

Objektif Kriteria Kejayaan:


Pembelajaran: 1. Guru mengulangkaji lagu ”Beg Cantik Menawan” bersama murid.
Pada akhir sesi pdpc, 2. Murid-murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.
murid-murid akan 3. Kumpulan 1 akan menyanyikan dahulu kemudian kumpulan 2 akan
dapat menyanyikan masuk ketika kumpulan 1 bernyanyi di bar 3.
lagu Beg Cantik 4. Kumpulan 1 akan habis menyanyikan lagu dahulu kemudiannya
Menawan secara kumpulan 2 akan habis menyanyikan lagu tersebut.
lagu pusingan pada 5. Murid-murid bertukar kumpulan.
pic yang tepat.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Sumber:
Utama: Buku Teks Kesenian Muzik tahun 4
Pic dan Lagu Pusingan

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permula Pop Corn Pengetahuan sedia
Bersoal jawab tentang lagu pusingan ada
aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2.Murid dibahagi dalam kumpulan menyanyikan lagu
Pembezaan pusingan
2. Guru mengulangkaji lagu ”Beg Cantik
Menawan” bersama murid.
3. Kumpulan 1 akan menyanyikan dahulu
kemudian kumpulan 2 akan masuk ketika
kumpulan 1 bernyanyi di bar 3.
4. Kumpulan 1 akan habis menyanyikan lagu
dahulu kemudiannya kumpulan 2 akan habis
menyanyikan lagu tersebut.
5. Murid-murid bertukar kumpulan.
aktiviti Planari Murid membuat persembahan di hadapan rakan kumpulan lain
kelas secara berkumpulan. memberi refleksi
Pentaksiran kendiri kepada kumpulan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri yang membuat
persembahan
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula menyanyikan lagu Menerangkan semula
Membuat ulangkaji dengan lebih teliti pusingan tentang aktiviti yang
untuk minggu depan telah dipelajari
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah menguasai dan ..................orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 5

TARIKH 24/4/2022 MASA 720-750 pg


820-850 pg
850-920 pg
MINGGU 6
HARI Isnin KELAS 5 jujur
5 usaha
5 rajin

TEMA Jadi Yang Terbaik

TAJUK Lompat Berputar

STANDARD 1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul


KANDUNGAN 2.3 Mengaplikasikan pengetahuan konsep pergerakan dan prinsip
mekanik bagi putaran
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa
melakukan aktiviti fizikal

STANDARD 1.3.1 Melakukan putaran menegak 180° dan 360° di atas trampolin
PEMBELAJARAN dan mendarat di atas trampolin.
2.3.1 Mengenal pasti aksi-aksi badan yang membantu putaran
5.2.1 Mempamerkan keyakinan untuk melakukan pelbagai kemahiran
pergerakan

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :


murid dapat :
1. Melakukan putaran menegak 180°
1. Melakukan putaran menegak 180° dan 360° di atas trampolin
dan 360° di atas trampolin dan
mendarat di atas trampolin
2. Mengenal pasti aksi-aksi badan
yang membantu putaran
3. Mempamerkan keyakinan untuk
melakukan pelbagai kemahiran
pergerakan
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang lompat berputar

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid melihat gambar dan 1. Murid diberi masa untuk melakukan


memahami aktiviti yang ada pada sesi pemanasan badan.
halaman 7. 2. Murid diajar cara melakukan aktiviti
2. Murid dibenarkan untuk melayari melompat sambil membuat putaran
dan menonton Kod QR yang menegak 90 dan 180. Carbon Copy
diberikan dengan bimbingan guru. (Tiru Seperti Sama)
Video Clips (Klip Video) 3. Sesi perbincangan dijalankan antara
3. Murid melihat contoh pergerakan guru dan murid untuk mengukuhkan
dan aktiviti yang dilakukan oleh pemahaman.
guru.
4. Murid ditegaskan untuk menjaga
keselamatan ketika menjalankan
aktiviti.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang lompat berputar dengan bimbingan guru.

KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN

BUKU Buku Teks hlmn 007 Buku Aktiviti hlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP Aplikasi Teori


Kecerdasan
Pelbagai

PAK-21 Video Clips (Klip Video) PAK-21 Carbon Copy (Tiru


Seperti Sama)

KBAT Mengapplikasi KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid


P&P

EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI -

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN JASMANI SK TAHUN 6
TARIKH 25/4/2022 MASA 750-820 pg
MINGGU 6
HARI Isnin KELAS 6 usaha
TEMA Gimnastik Asas
TAJUK Guling Keyakinan
STANDARD 1.3 Melakukan kemahiran putaran dengan lakuan yang betul.
KANDUNGAN 2.3 Mengaplikasikan konsep putaran dalam pergerakan.
5.2 Menunjukkan keyakinan dan tanggungjawab kendiri semasa
melakukan aktiviti fizikal.
STANDARD 1.3.3 Melakukan kombinasi variasi guling depan dan guling belakang.
PEMBELAJARAN 2.3.2 Menjustifikasi kombinasi variasi guling depan dan guling
belakang yang sesuai.

5.2.4 Menerima cabaran dan berasa seronok semasa melakukan


aktiviti.
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
1. memahami teknik guling depan dan
1. melakukan dua kali guling depan dan belakang
belakang dengan yakin dan teknik yang 2. melakukan dua guling depan dan
betul. belakang

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )


Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran

1. Melakukan aktiviti memanaskan 4. Murid melakukan guling depan gaya


badan. straddle dan guling belakang gaya
2. Murid diberikan penerangan tentang tuck. Setiap murid melakukan dua
teknik guling depan gaya straddle guling depan dan belakang.
dan guling belakang gaya tuck. 5. Murid melakukan aktiviti
(Table Talkers) menyejukkan badan.
3. Murid menunjukkan demontrasi 6. Guru membuat penilaian dan
membuat guling depan (Letakkan rumusan.
tapak tangan – fleksikan dan
berguling dengan bahagian bahu
belakang-bulatkan bentuk badan
dengan kedudukan dagu ke dada)
dan guling belakang.(Bulatkan
badan dengan kedudukan dagu di
dada-fleksikan tangan selari dengan
kepala sebelum tangan mencecah
lantai)
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata perlajaran.

KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 001-002 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Table Talkers (Perbincangan PAK-21 -
di Meja)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

dan diberi latihan pemulihan


☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

Minggu 6 Modul: Kemahiran Kelas: 4 Amanah Tarikh: 25.4.2022


Mata pelajaran: Muzik Bil murid: Hari: Isnin
Pendidikan muzik Topik: Nyanyian Masa: 940-1010 pg,
(Unit 3)
Kod Standard Nilai Moral: Hubungan Rentasan Kurikulum: PJ dan
Pembelajaran:2.1.1( kerjasama dan Moral
KA) 2.1.2(KA) disiplin
2.1.3(KA)

Objektif Kriteria Kejayaan:


Pembelajaran: 1. Guru mengulangkaji lagu ”Beg Cantik Menawan” bersama murid.
Pada akhir sesi pdpc, 2. Murid-murid dibahagikan kepada 2 kumpulan.
murid-murid akan 3. Kumpulan 1 akan menyanyikan dahulu kemudian kumpulan 2 akan
dapat menyanyikan masuk ketika kumpulan 1 bernyanyi di bar 3.
lagu Beg Cantik 4. Kumpulan 1 akan habis menyanyikan lagu dahulu kemudiannya
Menawan secara kumpulan 2 akan habis menyanyikan lagu tersebut.
lagu pusingan pada 5. Murid-murid bertukar kumpulan.
pic yang tepat.
Konsep Utama/Perbendaharaan Kata Sumber:
Utama: Buku Teks Kesenian Muzik tahun 4
Pic dan Lagu Pusingan

Rangka Pengajaran Impak /Refleksi


Aktiviti Permula Pop Corn Pengetahuan sedia
Bersoal jawab tentang lagu pusingan ada
aktiviti Utama 1. Menerangkan OP dan KK KBAT
2.Murid dibahagi dalam kumpulan menyanyikan lagu
Pembezaan pusingan
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

2. Guru mengulangkaji lagu ”Beg Cantik


Menawan” bersama murid.
3. Kumpulan 1 akan menyanyikan dahulu
kemudian kumpulan 2 akan masuk ketika
kumpulan 1 bernyanyi di bar 3.
4. Kumpulan 1 akan habis menyanyikan lagu
dahulu kemudiannya kumpulan 2 akan habis
menyanyikan lagu tersebut.
5. Murid-murid bertukar kumpulan.
aktiviti Planari Murid membuat persembahan di hadapan rakan kumpulan lain
kelas secara berkumpulan. memberi refleksi
Pentaksiran kendiri kepada kumpulan
murid mengisi kad pentaksiran kendiri yang membuat
persembahan
Kerja susulan untuk Pemulihan Penguatkuasaan Pengayaan
murid. Penerangan semula menyanyikan lagu Menerangkan semula
Membuat ulangkaji dengan lebih teliti pusingan tentang aktiviti yang
untuk minggu depan telah dipelajari
Refleksi:
Seramai ............... orang murid telah menguasai dan ..................orang murid perlukan
bimbingan/pemulihan.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN


PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 6
TARIKH 25/4/2022 MASA 1040-1110 pg
MINGGU 6
HARI Isnin KELAS 6 Usaha
UNIT Pameran Kesihatan

TAJUK Bijak Berfikir

STANDARD 1.2 Kemahiran menangani pengaruh dalaman serta luaran yang


KANDUNGAN mempengaruhi kesihatan diri dan reproduktif
STANDARD 1.2.3 Menganalisis risiko tingkah laku seksual.
PEMBELAJARAN
KEMAHIRAN
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :
murid dapat :
1.
2.
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan yang diberikan oleh guru.


2. Murid dan guru mengimbas kembali mata pelajaran yang lalu.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat
latihan, Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya
pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara
kolaboratif dan Pentaksiran
1. Murid menyatakan aktiviti-aktiviti tidak 1. murid secara rawak di panggil ke
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

bermoral yang memberikan kesan negatif hadapan bentangkan peta minta


pada diri dan keluarga. yang telah dibuat.
2. murid bina dua peta minda 2. 4.Murid kemudian dijelaskan oleh
a) menyatakan aktiviti-aktiviti tidak bermor guru tentang risiko yang akan
al yang berlaku akibat perbuatan tidak
memberikan kesan negatif pada diri. bermoral. (Buku teks ms.78)
b) menyatakan aktiviti-aktiviti tidak 3. Murid dalam kumpulan
bermoral yang berbincangkan dan menganalisis
memberikan kesan negatif pada kesan tingkah laku seksual yang
keluarga lain. Free Discussion (Perbincangan
List It Out (Senaraikannya) Bebas)
4. Murid membentangkan tugasan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )


1. Murid dan guru membuat kesimpulan untuk keseluruhan mata pelajaran.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN
BUKU Buku Teks hlmn 078 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 List It Out (Senaraikannya) PAK-21 Free Discussion
(Perbincangan
Bebas)
KBAT Memahami KB Mengecam
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid
P&P
EMK : ILMU Kemasyarakatan EMK : NILAI Kerjasama
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
dan diberi latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

PENDIDIKAN KESIHATAN SK TAHUN 5

TARIKH 25/4/2022 MASA 1110-1140 pg


1210-1240 tgahari
MINGGU 6
HARI Isnin KELAS 5 Usaha
5 Jujur

TEMA Penjagaan dan Keselamatan Diri

TAJUK Kitaran Haid

STANDARD 1.1 Kemahiran membuat keputusan dalam konteks kesihatan diri dan
KANDUNGAN reproduktif iaitu sistem reproduktif manusia

STANDARD 1.1.3 Mengaplikasikan kemahiran mengira kitaran haid


PEMBELAJARAN 1.1.4 Menjana idea kepentingan mengira kitaran haid

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , Murid dapat :


murid dapat : 1. Mengaplikasikan kemahiran
mengira kitaran haid
1. Mengaplikasikan kemahiran 2. Menjana __ daripada dua idea
mengira kitaran haid kepentingan mengira kitaran haid
2. Menjana dua idea kepentingan
mengira kitaran haid
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan
Merangsang ingatan terhadap pembelajaran terdahulu
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru tentang kitaran haid

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )


Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan,
Bimbingan dan maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian
untuk semua murid, Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid menganalisis gambar dan 1. Murid mengaitkan pembelajaran


teks di halaman buku. dengan kehidupan seharian.
2. Murid memahami cara mengira 2. Murid menjalankan aktiviti
kitaran haid. pengukuhan dengan mengira
3. Murid menjalankan aktiviti dengan kitaran haid Shelly. (lembaran kerja
bimbingan guru. kalendar disediakan) Count
4. Murid menjalankan perbincangan (Kiralah)
tentang kepentingan mengira 3. Sesi perbincangan dijalankan antara
kitaran haid. Idea Rush. guru dan murid untuk mengukuhkan
pemahaman.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid membuat rumusan isi pelajaran tentang kitaran haid dengan bimbingan guru.
KAEDAH Bersemuka
PENGAJARAN

BUKU Buku Teks hlmn 076-077 Buku Aktiviti hlmn 000

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran


Konstektual

PAK-21 Idea Rush PAK-21 Count (Kiralah)

KBAT Menganalisis KB -

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN Hasil Kerja Murid


P&P

EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6


PENILAIAN

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran


dan diberi latihan pengayaan / pengukuhan
☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

dan diberi latihan pemulihan


☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

You might also like