Professional Documents
Culture Documents
Plan area=624+3840=4464sqft
average length of cut=working space+footing projection+length+working
space+footing projection+horizontal distance of slope
productivity=16cuyard/hr
mobilization time=3.5hr
cost of operator=98.88$/hr
cost of equipment=66.56$/hr
no of hours=68.11/16=4.26hr
total time=4.26+3.5=7.76 hrs
total cost /hr=98.88+66.56=165.44$/hr
total cost=165.44*7.76=1283.81$
operating cost
tire cost=3500$
life of tire=3300hr
depreciation=3500/3300=1.06$/hr
tire repire=15%=0.15*1.06=.159$/hr
total cost of tire=0.159+1.06=1.219$/hr
oil cost=8*7.49=59.92$
oil labour cost=4.5*55.86/hr=251.37$/hr
oil filter=9.99$/110hr
oil change cost=59.92+251.37+9.99 /110+4.5=2.8$/hr
fuel cost=255*.15*.85*.67*1.88=40.95$/hr
greese cost=9.5$/8hr=1.187$/hr
airfilter cost=31.5$/220hr=0.143$/hr
tortal usefulllife=8*1600=12800hrs
repire to equipemnt=120% of 225000 over 12800hrs
=(225000*1.2)/12800=270000/12800=21.09$/hr
0.1+0.2=0.3
0.3/10=0.03
0.1/0.03=3.33
distance from the first intersection to the zero cut point=3.33m
0.2+0.8=1
1/10=0.1
0.2/0.1=2m
distance from the intersection with 0.2'cut to the zero cut point=2m
area of cut=0.5*6.66*2=6.66sqft
volume of cut=(sum of cuts/no of intersections ) * area
=(0+0+0.2)/3 * 6.66 =0.067*6.66=0.446 cuft