Professional Documents
Culture Documents
Simple interest: Total interest paid over three years: $6,200 - $5,000 = $1,200
Annual interest = $1,200/3 = $400
$400/$5,000 = 8%
Compound interest:
1⁄
6,200 3
( ) − 1=7.43%
5,000
FV=PV(1+k)n
16,000=10,000(1+ k)8
8ln(1+k)=ln(1.6), therefore k=6.05%
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
N=8, PV= –10,000, FV=16,000, PMT = 0, CPT I/Y=6.05%
1 1
1 − (1 + k ) n 1 − (1.15) 20
PV0 = PMT = $2,000 = 2,000(6.25933) = $12,519
k .15
Practice Problems
Basic
16. Section: 5.2 Simple Interest
Learning Objective: 5.2
Level of difficulty: Basic
Solution:
As this is simple interest, Dmitri will earn the same amount of interest each year. The annual
amount of interest is 8% * initial investment = .08 * $25,000 = $2,000.
a. $2,000
b. $2,000
Of this amount, $1,200 was the original amount invested, so $74.01 of interest will be earned.
12
9.5%
k = 1 + − 1 = 9.92%
12
12
QR
b. k = 1 + − 1 = 6.16778% FV1 year = $50,000 (1.0616778) = $53,083.89
12
365
QR
c. k = 1 + − 1 = 6.18313% FV1 year = $50,000 (1.0618313) = $53,091.57
365
100
PV = = $1, 666.67 . The most I would be willing to pay for the investment is the present
.09 − .03
value, therefore, $1,666.67.
(1 + .126) 35 − 1
= $9,000 (1.126) = (9,000)(497.2749)(1.126) = $5,039,384
.126
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
Hit [2nd] [BGN] [2nd] [Set]
N=35, I/Y=12.6, PV = 0, PMT= -9,000, CPT FV=5,039,384
(1 + 0.10)15 − 1
FV15 = $30,000 = $953,174.45
0.10
No, Tommy will not quite achieve his goal before retirement.
Intermediate
35. Section: 5.1 Opportunity Cost
Learning Objective: 5.1
Level of difficulty: Intermediate
Solution:
Cost = tuition + textbook + loss of income = $800+$300+$900 = $2,000
The rent and food are expenses that he will be facing regardless of taking the course.
We are, of course, assuming that the extra time he spends studying for the philosophy course will
not have any impact on his grades in his other courses and are not placing any value on his
enjoyment of the subject.
So present value today is $166, 667 / (1.03) 4 = $148, 081 .Grace will need to endow $148,081
today for the scholarship to start in 5 years.
1 1
PV0 = FV 3
= $21,275.70 3
= $18,378.75
(1 + k ) (1.05)
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
N=3, I/Y=5, PMT = 0, FV= 21,275.70, CPT PV= 18,378.75
To be indifferent between the two options means that the present value of the annuity must equal
$40 million (the immediate payout).
1
1− 10
40 = 5
(1 + k )
. Solving this using the calculator is the easiest way. N=10, PMT = -5, PV =
k
40, FV = 0, CPT I/Y. We find an interest rate of 4.28%. If the interest rate is greater than 4.28%, I
prefer the immediate payout of $40 million because the present value of the 10-year annuity is
less than $40 million. If the interest rate is less than 4.28%, I prefer the annuity because the
present value will be greater than $40 million.
1 / 12
.09 4
k monthly = 1 + − 1 = 0.7444%
4
Step 2: given the monthly effective rate, determine the quoted rate compounded monthly.
QR monthly = 12 x 0.7444
= 8.9333%
b. m = 4: .24 4
k = (1 + ) − 1 = 26.25%.
4
c. m = 3: .24 3
k = (1 + ) − 1 = 25.97%.
3
d. m = 2: .24 2
k = (1 + ) − 1 = 25.44%.
2
e. Continuous compounding: k = e .24 − 1 = 27.12%.
m 365
QR f .24 12
i. m=365, f=12 k = (1 + ) − 1 = (1 + ) − 1 =2.02%
m 365
m 4
QR f .24 12
ii. m=4, f=12. k = (1 + ) − 1 = (1 + ) − 1 =1.96%
m 4
m 3
QR f .24 12
iii. m=3, f=12. k = (1 + ) − 1 = (1 + ) − 1 =1.94%
m 3
m 2
QR f .24 12
iv. m=2, f=12. k = (1 + ) − 1 = (1 + ) − 1 =1.91%
m 2
100
Present value of Grow: PVGROW = = $10, 000
.05 − .04
1000
Present value of Shrink: PVSHRINK = = $14, 285.71
.05 − (−.02)
Grow exceeds the cost by $9,000 while Shrink exceeds the investment cost by $13,285.71 Shrink
is preferred, as it exceeds the investment cost by the most.
= $1,816.67
The most I’d pay is the present value of the investment. In this case the cash flows start
immediately ($100) and then grow by 3% per year. The present value, or the maximum I’d be
willing to pay, is $1,816.67
To solve this we need to realize that the present value of a perpetuity (growing or otherwise)
occurs one period prior to the first cash flow. Hence, using the growing perpetuity formula will
give us the value of the cash flows in year 4. We need to discount those back to time 0.
= $1,180.71
The most I’d be willing to pay for this investment is $1,180.71.
47. Section: 5.4 Annuities and Perpetuities 5.6; Quoted versus Effective Rates
Learning Objective: 5.4; 5.6
Level of difficulty: Intermediate
Solution:
Solve the annuity equation to find k, the interest rate:
1
1 − (1 + k ) 5
$25,000.00 = $6,935.24 k =?
k
The calculations are most easily done with a financial calculator (TI BAII Plus),
PV = -25,000, PMT=6,935.24, N= 5, FV = 0, CPT I/Y = 12%
The effective annual interest rate is 12 percent. With annual compounding, the nominal rate (or
quoted rate) will also be 12 percent per year.
48. Section: 5.4 Annuities and Perpetuities; 5.6 Quoted versus Effective Rates
Learning Objective: 5.4; 5.6
Level of difficulty: Intermediate
Solution:
a. There will be 5 x 12 = 60 monthly payments. The calculations are most easily done with a
financial calculator (TI BAII Plus),
b. The compounding period matches the payment frequency, so the nominal rate, or quoted rate,
is:
QR = m kmonthly = 12 1.0% = 12.0% per year.
d. With monthly compounding and payments, the effective monthly interest rate is:
m 12
QR f
0.0636 12
kmonthly = 1 + − 1 = 1 + − 1 = 0.530%
m 12
The monthly payments can be computed using a financial calculator (TI BAII Plus),
N=240, I/Y=.53, PV=180,000, FV = 0, CPT PMT = -1,327.24
Even though the quoted rate is lower at the Credit Union than at the Bank, the effective rate is
higher. Josephine should take the mortgage loan from Providence Bank in this case. The monthly
payment for the credit union mortgage would be $1,327.24, which, as expected, is higher than that
at Providence Bank.
In addition, Charlie has $130,000 available as a down payment; the most he can pay for the house
is, therefore, $374,553.72 + $130,000 = $504,553.72.
b. In the equation for part A set FV = $1,000,000, and solve for the number of years, n. This is
easiest done with a financial calculator (TI BAII Plus),
FV = –1,000,000, I/Y = 10, PMT = 3,000, PV = 0, CPT N = 37.1.
Timmy will hit the $1 million dollar mark in just over 37 years, or shortly after his 58th birthday.
So, PMT=$709,143
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
Hit [2nd] [BGN] [2nd] [Set]
N=30, I/Y=10, PV=- 7,353,535, FV = 0, CPT PMT=709,143
Challenging
54. Section: 5.1 Opportunity Cost; 5.3 Compound Interest
Learning Objective: 5.1; 5.3
Level of difficulty: Challenging
Solution:
Find the present value of the money paid back to Veda by each investment, using the interest rate
on the alternative (the bank account) as the discount rate.
$500 $800
For Investment A: PV0 = + = $453.51 + $691.07 = $1144.58
(1 + 0.05) 2
(1 + 0.05)3
For Investment B:
Veda would prefer Investment B, because it has the higher present value.
Rent payments are typically made at the start of each month (so this is an annuity due). Over
three years, we would expect 36 monthly rent payments. However, the last month’s rent must be
paid up front, so the annuity includes only 35 payments; the present value of the last month’s rent
is $550 because it will be paid today.
1
1 − (1 + 0.00375) 35
PV0 = $550 (1 + 0.00375) + $550 = $18,626.17
0.00375
It is tempting to view the first option as a perpetuity, but this would be incorrect as the man will
die at some time, and the payment will then cease. Thus, option one is an ordinary annuity, with
an uncertain number of payments. Option two is much easier to value; it includes exactly 240
monthly payments.
0.06
kmonthly = = 0.5%
12
For the first option to be a better deal, it must include enough payments so that its present value
is at least as great as for option two. Again using the calculator,
PV = –488,532.70, PMT = 2,785, I/Y = 0.5, CPT N = 420.29
So option one must continue for over 420 monthly payments to equal the value of option two.
This is just over 35 years. Hence, the man must live to be at least 100 years old for option one to
be a better deal.
Step 2: Abe will be making deposits of 2*8,278.16 = $16,556.32. How many annual deposits will
he need to make in order for the future value to be $1 million? (solve for N) The number of deposits
is: 28.52
1,000,000 .05
ln + 1
(1 + 0.05) − 1 n
16,556.32 = 28.52
$1,000,000 = 16,556.32 n=
0.05 ln(1.05)
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
I/Y=5, PMT= 16,556.32, FV= -1,000,000, PV = 0, CPT N=28.52
Therefore, Abe can afford to wait 11 years before he has to start making his large deposits.
59. Section: 5.1 Opportunity Cost; 5.2 Simple Interest; 5.3 Compound Interest; 5.4 Annuities and
Perpetuities
Learning outcome: 5.1; 5.2; 5.3; 5.4
Level of difficulty: Challenging
Solution:
The manager is confused. To make the choice between the two options you should consider the
present value of each set of payments, not the sum of the payments. Summing the payments
assumes that the opportunity cost is zero.
For example, if your opportunity cost is 10%, then the PV of Long is $161,009. The value of the
house if $250,000 but the cost of the loan (to you) is only $161,009 – a net benefit of $88,991.
The PV of the Short option is $216,289 – in this case, with an opportunity cost of 10%, the short
option costs me $55,280 more.
If instead, your opportunity cost is 1%, then the PV of the Long option is $390,647 while the PV
of the Short option is only $333,390. By taking the Short option, you will save $57,257.
60. Section: 5.4 Annuities and Perpetuities; 5.6 Quoted versus Effective Rates
Learning Objective: 5.4; 5.6
Level of difficulty: Challenging
Solution:
Step 1: make the payment frequency match the compounding frequency. We need to convert the 6
percent compounded monthly to a quarterly effective rate.
12
.06
1 + kannual = 1 +
12
1 + kquarterly = (1 + kannual )
1
4
1
.06 12 4
= 1 +
12
12 4
.06
= 1 +
12
kquarterly = 1.5075%
Step 2: Now we have an annuity of 5*4 = 20 quarterly payments, a present value of $50,000, and
an effective quarterly rate of 1.5075%. Solving for the payments we get $2,914.44.
61. Section: 5.4 Annuities and Perpetuities; 5.6 Quoted versus Effective Rates
Learning Objective: 5.4; 5.6
Level of difficulty: Challenging
Solution:
Step 1: make the payment frequency match the compounding frequency. We need to convert the
6% compounded quarterly to a monthly effective rate.
4
.06
1 + kannual = 1 +
4
1 + kmonthly = (1 + kannual )
1
12
1
.06 4 12
= 1 +
4
4 12
.06
= 1 +
4
kmonthly = 0.4975%
Step 2: Now we have an annuity of 10*12 = 120 monthly payments, a present value of $250,000
and an effective monthly rate of 0.4975%. Solving for the payments we get $2,771.75.
1
1 − (1 + 0.004975)120
$250,000 = PMT PMT = $2,771.75
0.004975
$15,000 (1.005) n − 1
$20,000 = + $250 n= 14.86.
(1.005) n .005
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
I/Y=0.5, PV=15,000, FV= -20,000, PMT = 250, CPT N = 14.86
63. Section: 5.3 Compound Interest; 5.6 Quoted versus Effective Rates
Learning Objective: 5.3; 5.6
Level of difficulty: Challenging
Solution:
Let’s assume the present value of the investment is $1. The future value, after doubling, is then
$2.
a. Annually: With annual compounding, the effective rate is the same as the quoted rate, 9%.
Using a financial calculator (TI BAII Plus),
PV = –1, FV = 2, I/Y = 9, PMT =0, CPT N = 8.04
So the investment will double in just over 8 years.
b. This problem can be solved by trial and error, but the task is much easier with a financial
calculator, (TI BAII Plus), N=9, PMT = –6,000, PV = 50,000, FV = 0, CPT I/Y = 1.5675%. At an
interest rate below 1.5675% per year, the nine-year annuity would be preferable; above the rate
the immediate payment is better.
PMT1 1 + g
n
PV 0 = 1−
k − g 1 + k
PMT1 1 + g
n
FV n = PV 0 (1 + k ) =n
1− (1 + k )
n
k − g 1+ k
PMT1 1 + .04
( )
25
PMT1
= *1.62603439
.02
(1 + 0.06) 25 − 1
$1,000,000 = PMT PMT = $18,226.72
0. 06
If Xiang made constant deposits (i.e., no growth), he would have to deposit $18,226.72 per year
for the next 25 years.
b. In two years, Alysha will have made 24 payments, leaving 276. The present value of these
payments is the outstanding value of the mortgage loan. Use the calculator again: N=276, I/Y =
0.4206, PMT = 1350.89, FV = 0, CPT PV = 220,336.58.To pay off the loan, and recoup her
down payment, Alysha would have to sell the house for at least $220,336.58 + $50,000 =
$270,336.58.
67. Section: 5.6 Quoted versus Effective Rates; 5.7 Loan or Mortgage Arrangements
Learning Objective: 5.6; 5.7
Level of difficulty: Challenging
Solution:
a. First, find the effective interest corresponding to the frequency of Jimmie’s car payments
(f =12); with monthly compounding, set m=12,
m 12
QR f 8.5% 12
k monthly = 1 + − 1 = 1 + − 1 = 0.70833%
m 12
The 60 car payments form an “annuity” whose present value is the amount of the loan (the price
of the car):
1
1 − 60
(1 + 0.0070833)
$29,000 = PMT PMT = $594.98
0.0070833
b. Use the effective monthly interest rate from part A, k=0.70833%
(4) Principal
(1) Principal (2) (3) Interest Ending Principal
Period Repayment = (2)-
Outstanding Payment =k*(1) = (1)-(4)
(3)
1 29,000.00 594.98 205.42 389.56 28,610.44
2 28,610.44 594.98 202.66 392.32 28,218.12
3 28,218.12 594.98 199.88 395.10 27,823.01
4 27,823.01 594.98 197.08 397.90 27,425.11
5 27,425.11 594.98 194.26 400.72 27,024.40
6 27,024.40 594.98 191.42 403.56 26,620.84
7 26,620.84 594.98 188.56 406.42 26,214.42
8 26,214.42 594.98 185.69 409.29 25,805.13
9 25,805.13 594.98 182.79 412.19 25,392.94
10 25,392.94 594.98 179.87 415.11 24,977.82
11 24,977.82 594.98 176.93 418.05 24,559.77
12 24,559.77 594.98 173.97 421.01 24,138.76
13 24,138.76 594.98 170.98 424.00 23,714.76
...
35 14,083.18 594.98 99.76 495.22 13,587.95
36 13,587.95 594.98 96.25 498.73 13,089.22
The first monthly payment repays $389.56 of the principal amount of the loan and the last payment
repays $590.79.
c. After three years, or 36 monthly payments, the principal outstanding is $13,089.22 (from the
amortization table).The present value of this amount is:
1
PV0 = $13,089.22 = $10,152.19
(1 + 0.0070833) 36
68. Section: 5.6 Quoted versus Effective Rates; 5.7 Loan or Mortgage Arrangements
Learning Objective: 5.6, 5.7
Level of difficulty: Challenging
Solution:
The 60 monthly payments form an annuity whose present value is $30,000. Finding the interest
rate is most easily done with a financial calculator (TI BAII Plus):
N=60, PMT=622.75, PV= -30,000, FV =0, CPT I/Y = 0.75%
Note that we used N=60 months, so the solution is a monthly interest rate, however, the problem
asks for the effective annual rate.
k = (1 + k monthly )12 − 1 = (1 + 0.0075)12 − 1 = 9.38%
Part 1: determine the principal outstanding after the 60th payment (i.e., How much will the next
mortgage be for?)
Step 1: determine effective monthly rate:
1
.06 2 12
kmonthly = 1 + − 1 = 0.00493862
2
Step 2: determine the monthly payments:
1
1 − (1 + 0.00493862 ) 300
$250,000 = PMT
0.00493862
PMT = $1,599.5162
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
N=300, I/Y=.493862, PV=250,000, FV =0, CPT PMT = -1,599.5162
1
1 −
(1 + 0.00655820 ) 300 −60
$224,591.7542 = PMT
0.00655820
PMT = $1,860.4231
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
N=240, I/Y=.65582, PV=224,591.7542, FV = 0, CPT PMT = 1,860.4231
Franklin’s new payment is $1,860.4231, an increase of $260.91.
1
1 − (1 + .01)120
PMT = 200,000 /
.01
So, PMT=$2,869
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
N=120, I/Y=1, PV=-200,000, FV = 0, CPT PMT=2,869
2
.12 12
c. kmonthly= (1 + ) − 1 =.9759%
2
1
1 − (1 + .009759)120
200,000 = PMT
.009759
1
1 − (1 + .009759)120
PMT = 200,000 /
.009759
So, PMT=$2,836
Or using a financial calculator (TI BAII Plus),
N=120, I/Y=.9759, PV=-200,000, FV = 0, CPT PMT=2,836
2nd, discount this amount for five years back to today when she is 20.
1 1
PV0 = FV5 = $23,749.19 = $11,218.3231
(1 + k ) 5
(1.16183424 ) 5
Or, N=5, I/Y=16.183424, PMT = 0, FV=- 23,749.19, CPT PV=11,218.3231
Investor B:
.16 4
k= (1 + ) − 1 =16.985856%
4
1
1 −
(1 + .16985856 )10 (1.16985856 )
$11,218.3231 = PMT
.16985856
PMT=$2,057.38
1. Explain how to calculate the present value and future value of an ordinary annuity and an
annuity due.
(1 + k ) n − 1
FVn = PMT gives the future value of an ordinary annuity. Since each flow gets one
k
extra period of compounding in an annuity due, the FV (annuity due) = [FV (ordinary
annuity)](1 + k). The present value of both an annuity and an annuity due is PV0 = FVn (1 + k)n.
2. Define “perpetuity”.
Perpetuities are special annuities in that they go on forever so n goes to infinity in the annuity
equation.
3. Why is the present value of $1 million in 50 years’ time worth very little today?
If the required return is 12% a year, the present value of $1 million in 50 years’ time is $3,460.
The small present value is caused by the discounting process.