You are on page 1of 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN #978396

RANCANGAN PELAJARAN

AMIRAH NUR AISYAH HARI : RABU


GURU : MINGGU : 39
BINTI SAMSULAMRI TEMA : KELUARGA
TARIKH : 25-01-2023
SEKOLAH : SK (1) BATU 4 JALAN IPOH MASA 1: 07:40 hingga 08:40

MAKLUMAT STANDARD KANDUNGAN


NAMA KELAS : KHAS 2 JED STD. KANDUNGAN : 4.1. Memerihalkan mengenai keluarga
MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU STD. PEMBELAJARAN : 4.1.1. Bersoal jawab maklumat mengenai keluarga:i.
TAJUK : 4. Kemahiran Komunikasi nama ahli keluarga ii. pekerjaan ahli keluarga iii.
aktiviti ahli keluarga pada waktu lapang

STANDARD PRESTASI

Tahap Penguasaan 1 Menyatakan ahli dalam keluarga Tahap Penguasaan 2 Menyebut nama-nama ahli dalam keluarga.

Memerihalkan mengenai pekerjaan ahli dalam Membezakan di antara pekerjaan dan aktiviti pada masa
Tahap Penguasaan 3 Tahap Penguasaan 4
keluarga. lapang (hobi) ahli dalam keluarga.

Mengenal pasti gelaran ahli keluarga yang lain Bercerita mengenai ahli keluarga dari segi nama, pekerjaan
Tahap Penguasaan 5 selain daripada ahli keluarga yang telah Tahap Penguasaan 6 dan aktiviti pada waktu lapang dengan yakin dan boleh
dipelajari. dicontohi

OBJEKTIF GURU KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: Murid menyebut nama ayah ibu abang
Menyebut sekurang-kurangnya tentang dua ahli keluarga. KUMPULAN 1 : kakak dan adik dengan bantuan guru.
(LISAN - Bercerita)

AKTIVITI PENERANGAN AKTIVITI KAEDAH PENTAKSIRAN

1.Guru bertanya tentang murid dan tahap kesihatan murid.


2. Guru menayangkan satu video berkenaan dengan keluarga (Upin dan Ipin).
3. Guru menerangkan tentang apa itu ahli keluarga.
4. Guru memperkenalkan ayah, ibu, kakak, abang, adik, atok dan nenek
dengan menggunakan gambar digital.
5. Guru bertanyakan tentang ahli keluarga murid satu per satu.
6. Guru mengeluarkan gambar ahli keluarga yang berentuk keluarga.
7. Murid diminta untuk memilih gambar kartun yang menggambarkan ahli
AKTIVITI keluarga murid.
PEMBELAJARAN - 8. Murid diminta untuk menerangkan nama ahli keluarga murid bedasarkan Hasil Kerja Murid
INDIVIDU gambar yang telah dipilih.
9. Murid diminta untuk menulis nama ahli keluarga tersebut di bawah gambar
tersebut.
10. Guru mengumpulkan hasil murid.
11. Guru bertanya soalan kepada murid.
12. Murid menjawab soalan guru.
13. Guru memberikan ganjaran 'sticker' kepada murid yang memberikan
tumpuan atau respon (Penutup Sosial).
14. Penutup kognitif dilakukan bagi menekankan pengajaran yang dilakukan.
STRATEGI P&P Berpusatkan murid (penceritaan murid) PETA PEMIKIRAN Peta Bulatan
TERAS AKTIVITI PBD Bercerita PEMIKIRAN ABAD KE-21 Strategi Berfikir
PENERAPAN NILAI MURNI (SIVIK) Hormat-menghormati KEMAHIRAN BERFIKIR AR - Memahami
ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni KAEDAH ALTERNATIF Terapi Seni Visual
BAHAN BANTU MENGAJAR Lembaran kerja (kartun) KEMAHIRAN INSANIAH Komunikasi
STRATEGI CATCH-UP PLAN PENDEKATAN BERTEMA
TAHAP TAHAP
# NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA # NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA
SAAN SAAN

ABU ZARRIN BIN ABDULLAH (MASALAH PEMBELAJARAN AHMAD RIZQ RIFQI BIN AHMAD TARMIZI (KURANG
DOMAIN MOTOR HALUS UPAYA INTELEKTUAL - 1. Murid boleh memberi tumpuan semasa proses DOMAIN TINGKAH LAKU
SPESIFIK - Murid boleh meningkatkan kemahiran motos halus)
pengajaran dan pemudahcaraan guru selama 15 minit.)

MOHAMMAD AZHARI BIN SUHANDRIANTO (AUTISME DOMAIN KOGNITIF MUHAMMAD IMAN HAKIM BIN SAZALI (KURANG
- Menyebut perkataan kvkv tanpa mengeja.) UPAYA INTELEKTUAL - )

MUHAMMAD RIZQ ASYRAF BIN ABDUL RAHMAN DOMAIN BAHASA DAN RIZQI UWAIS BIN ROSNIZAM (AUTISME - Murid menulis DOMAIN KOGNITIF
(MASALAH PEMBELAJARAN SPESIFIK - Mengenal huruf ) KOMUNIKASI dengan kemas dan teratur)

SHAFIE AMMAR BIN MOHD SABRI (AUTISME - Murid DOMAIN TINGKAH LAKU TEOH QING TENG (AUTISME - Murid boleh memberikan respon DOMAIN TINGKAH LAKU
dapat melakukan aktivit mengikut arahan guru dengan lebih fokus) apabila diberi arahan.)

Tahap Penguasaan Murid


TP1 = 0/8 TP2 = 0/8 TP3 = 0/8 TP4 = 0/8 TP5 = 0/8 TP6 = 0/8
KEHADIRAN : /8
CATATAN TAMBAHAN

NOTA GURU : Sesi P&P ditangguhkan - KELAS STATIK


REFLEKSI GURU : PdP ditangguhkan kerana terdapat program I4K.

GAMBAR AKTIVITI P&P

AKTIVITI MURID (JADUAL ANJAL) AKTIVITI MURID (JADUAL ANJAL)

AKTIVITI MURID (JADUAL ANJAL) AKTIVITI MURID (JADUAL ANJAL)

AKTIVITI MURID (JADUAL ANJAL) GANJARAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN #978402

RANCANGAN PELAJARAN

AMIRAH NUR AISYAH HARI : RABU


GURU : MINGGU : 39
BINTI SAMSULAMRI TEMA : HAIWAN
TARIKH : 25-01-2023
SEKOLAH : SK (1) BATU 4 JALAN IPOH MASA 1: 10:10 hingga 11:10

MAKLUMAT STANDARD KANDUNGAN


NAMA KELAS : KHAS 2 JED
STD. KANDUNGAN : 3.2. Pengamatan penglihatan
MATA PELAJARAN : PK - KEMAHIRAN MANIPULATIF
STD. PEMBELAJARAN : 3.2.3. Melengkapkan gambar atau objek.
TAJUK : 3. Pengamatan

STANDARD PRESTASI

Menunjukkan cara menyusun objek/ bahan mengikut saiz


Tahap Penguasaan 1 Boleh menamakan objek/ bahan. Tahap Penguasaan 2
yang sama dan berbeza.

Menunjukkan cara menyusun objek / bahan Menunjukkan cara menyusun objek / bahan mengikut saiz
mengikut saiz yang sama dan berbeza, dari besar yang sama dan berbeza, dari besar ke kecil atau kecil ke
Tahap Penguasaan 3 Tahap Penguasaan 4
ke kecil atau kecil ke besar secara menegak dan besar secara menegak dan melintang serta melengkapkan
melintang serta melengkapkan gambar atau objek. gambar atau objek dengan betul.

Menunjukkan cara menyusun objek / bahan Menunjukkan cara menyusun objek / bahan mengikut saiz
mengikut saiz yang sama dan berbeza, dari besar yang sama dan berbeza, dari besar ke kecil atau kecil ke
Tahap Penguasaan 5 ke kecil atau kecil ke besar secara menegak dan Tahap Penguasaan 6 besar secara menegak dan melintang serta melengkapkan
melintang serta melengkapkan gambar atau objek gambar atau objek dengan betul, kreatif dan boleh
dengan betul dan kreatif. dicontohi.

OBJEKTIF GURU KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: Murid dapat melengkapkan sekurang-kurangnya
Mencantum dan melengkapkan 'puzzle'. KUMPULAN 1 : separuh 'puzzle' yang diberikan oleh guru.
(PEMERHATIAN - Gambar aktiviti)

AKTIVITI PENERANGAN AKTIVITI KAEDAH PENTAKSIRAN

1.Guru bertanya tentang murid dan tahap kesihatan murid.


2. Guru memainkan sebuah lagu untuk membuat senama regangan jari.
3. Guru menunjukkan senaman jari yang ingin dilakukan.
4. Murid mengikut langkah yang ditunjukkan oleh guru.
5. Senaman jari diulang sebanyak dua kali supaya murid dapat bersedia
melakukan aktiviti seterusnya.
6. Guru menunjukkan 'puzzle' yang akan dilakukan bersama.
7. Guru menunjukkan demonstrasi untuk bermain 'puzzle', seterusnya murid
diberikan seorang satu untuk bermain. PEMERHATIAN - Gambar aktiviti
8. Guru menerangkan kepentingan bermain 'puzzle' bagi meningkatkan
pengamatan penglihatan murid.
9. Guru mengumpulkan hasil murid.
10. Guru bertanya soalan kepada murid.
11. Murid menjawab soalan guru.
12. Guru memberikan ganjaran 'sticker' kepada murid yang memberikan
tumpuan atau respon (Penutup Sosial).
13. Penutup kognitif dilakukan bagi menekankan pengajaran yang dilakukan.
STRATEGI P&P Pembelajaran Pengalaman TERAS AKTIVITI PBD Permainan
PEMIKIRAN ABAD KE-21 Berfikir Kreatif PENERAPAN NILAI MURNI (SIVIK) Kegembiraan
KEMAHIRAN BERFIKIR AR - Memahami ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Kreativiti Dan Inovasi
KAEDAH ALTERNATIF Terapi Pergerakan Kreatif BAHAN BANTU MENGAJAR Bahan Permainan
KEMAHIRAN INSANIAH ekerjasama STRATEGI CATCH-UP PLAN SIMULASI AMALI
TAHAP TAHAP
# NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA # NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA
SAAN SAAN

ABU ZARRIN BIN ABDULLAH (MASALAH PEMBELAJARAN AHMAD RIZQ RIFQI BIN AHMAD TARMIZI (KURANG
DOMAIN MOTOR HALUS UPAYA INTELEKTUAL - 1. Murid boleh memberi tumpuan semasa proses DOMAIN TINGKAH LAKU
SPESIFIK - Murid boleh meningkatkan kemahiran motos halus)
pengajaran dan pemudahcaraan guru selama 15 minit.)

MOHAMMAD AZHARI BIN SUHANDRIANTO (AUTISME DOMAIN KOGNITIF MUHAMMAD IMAN HAKIM BIN SAZALI (KURANG
- Menyebut perkataan kvkv tanpa mengeja.) UPAYA INTELEKTUAL - )

MUHAMMAD RIZQ ASYRAF BIN ABDUL RAHMAN DOMAIN BAHASA DAN RIZQI UWAIS BIN ROSNIZAM (AUTISME - Murid menulis DOMAIN KOGNITIF
(MASALAH PEMBELAJARAN SPESIFIK - Mengenal huruf ) KOMUNIKASI dengan kemas dan teratur)

SHAFIE AMMAR BIN MOHD SABRI (AUTISME - Murid DOMAIN TINGKAH LAKU TEOH QING TENG (AUTISME - Murid boleh memberikan respon DOMAIN TINGKAH LAKU
dapat melakukan aktivit mengikut arahan guru dengan lebih fokus) apabila diberi arahan.)

Tahap Penguasaan Murid


TP1 = 0/8 TP2 = 0/8 TP3 = 0/8 TP4 = 0/8 TP5 = 0/8 TP6 = 0/8
KEHADIRAN : /8
CATATAN TAMBAHAN

NOTA GURU : Sesi P&P ditangguhkan - KELAS STATIK


REFLEKSI GURU : PdP tidak dapat dijalankan seperti biasa kerana jadual anjal.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN KHAS - MASALAH PEMBELAJARAN #978408

RANCANGAN PELAJARAN

AMIRAH NUR AISYAH HARI : RABU


GURU : MINGGU : 39
BINTI SAMSULAMRI TEMA : PERMAINAN TRADISI
TARIKH : 25-01-2023
SEKOLAH : SK (1) BATU 4 JALAN IPOH MASA 1: 11:10 hingga 11:40

MAKLUMAT STANDARD KANDUNGAN


NAMA KELAS : KHAS 1 DELIMA
STD. KANDUNGAN : 4.1. Membuat pergerakan mengikut irama lagu
MATA PELAJARAN : PSK - MUZIK
STD. PEMBELAJARAN : 4.1.1. Melakukan gerakan secara bebas
TAJUK : 4. Apresiasi dan Estetika Seni Muzik

STANDARD PRESTASI

Menggerakkan anggota badan bahagian atas iaitu dari


Tahap Penguasaan 1 Menggerakkan anggota badan secara bebas Tahap Penguasaan 2
pinggang ke kepala dalam keadaan duduk

Menggerakkan keseluruhan anggota badan dalam


Tahap Penguasaan 3 Tahap Penguasaan 4 Menggerakkan kaki mengikut langkah berpandu
keadaan berdiri setempat

Menggerakkan kesemua anggota badan mengikut Menggerakkan kesemua anggota badan mengikut lagu
Tahap Penguasaan 5 Tahap Penguasaan 6
lagu berpandu dengan langkah yang betul

OBJEKTIF GURU KRITERIA KEJAYAAN


Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: Murid dapat menggerakkan 2 anggota
membuat sekurang-kurangnya satu pergerakan anggota badan KUMPULAN 1 : badan secara bimbingan (PEMERHATIAN -
mengikut rentak lagu dan lirik yang didengar Gambar aktiviti)

AKTIVITI PENERANGAN AKTIVITI KAEDAH PENTAKSIRAN

1.Guru bertanya tentang murid dan tahap kesihatan murid.


2. Guru menayangkan satu video (semut berkawad).
3. Guru menerangkan tentang apa itu pergerakan yang bakal dilakukan.
4. Guru menunjukkan contoh pergerakan yang bakal dilakukan.
5. Murid melihat pergerakan guru kemudian meniru semula pergerakan guru.
6. Seterusnya guru memasang lagu "Nenek Si Bongkok Tiga".
7. Guru menunjukkan cara bermain.
8. Murid diminta untuk bermainan permainan tersebut sehingga mahir.
9. Permainan diulang sehingga semua murid dapat merasa watak "Nenek Si PEMERHATIAN - Gambar aktiviti
Bongkok Tiga".
10. Penjelasan berkenaan perkaitan pergerakan dengan permainan tersebut
dihuraikan oleh guru.
11. Guru bertanya soalan kepada murid.
12. Murid menjawab soalan guru.
13. Guru memberikan ganjaran 'sticker' kepada murid yang memberikan
tumpuan atau respon (Penutup Sosial).
14. Penutup kognitif dilakukan bagi menekankan pengajaran yang dilakukan.
STRATEGI P&P Pembelajaran Pengalaman TERAS AKTIVITI PBD Permainan
PEMIKIRAN ABAD KE-21 Berfikir Kreatif PENERAPAN NILAI MURNI (SIVIK) Kegembiraan
KEMAHIRAN BERFIKIR AR - Mengingat ELEMEN MERENTAS KURIKULUM Nilai Murni
KAEDAH ALTERNATIF Terapi Pergerakan Kreatif BAHAN BANTU MENGAJAR Video Pembelajaran
KEMAHIRAN INSANIAH ekerjasama STRATEGI CATCH-UP PLAN SIMULASI AMALI
TAHAP TAHAP
# NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA # NAMA MURID (OKU - Perancangan RPI) DOMAIN PK PENGUA
SAAN SAAN

AMZAR ZULFIKAR BIN AZHA (AUTISME - Murid boleh DOMAIN SOSIO EMOSI AQSHAYAAH PRADHAA A/P VIJAENDRAN (AUTISME - DOMAIN SOSIO EMOSI
mengawal emosi dengan baik.) Murid boleh bermain bersama-sama rakan untuk 10 minit)

MUHAMMAD DANIAL HAIKAL BIN MOHD AMIRUL


MOHAMAD LUQMAN ZIKRI BIN MOHAMAD HANIF DOMAIN TINGKAH LAKU DOMAIN KOGNITIF
(AUTISME - Murid dapat mengurus diri apabila ke tandas) HAFIZ (MASALAH PEMBELAJARAN SPESIFIK - Mengecam dan
menyebut perkataan dengan betul.)

MUHAMMAD SUFI FARIS MUHAMMAD FIRAS BIN


MUHAMMAD RIZUAN BIN ABU SEMAN (AUTISME - ) ABDUL HADI (AUTISME - Murid tidak tidur di dalam kelas dan DOMAIN TINGKAH LAKU
dapat mengikuti Pdpc)

NUR ANISA BALQIS BINTI MOHD FADZIL (KURANG DOMAIN KOGNITIF QUEK XIN YU (**MASALAH PENDENGARAN - 1. Murid boleh DOMAIN SOSIO EMOSI
UPAYA INTELEKTUAL - dapat menulis huruf abc dengan betul) bermain bersama-sama rakan untuk 10 minit)

RAFAY AHMED BIN FARAZ AHMED (ATTENTION DEFICIT DOMAIN BAHASA DAN VEENESH A/L PUNITARAJ (AUTISME - Patuh dengan arahan
HYPERACTIVITY DISORDER (ADHD) - Murid boleh bercakap dalam DOMAIN TINGKAH LAKU
KOMUNIKASI guru)
Bahasa Melayu sekurang-kurang 5 patah perkataan dalam satu ayat.)

WONG YU XI (AUTISME - Murid boleh memberi tumpuan dan DOMAIN TINGKAH LAKU
duduk di tempat sendiri lebih lama)

Tahap Penguasaan Murid


TP1 = 0/11 TP2 = 0/11 TP3 = 0/11 TP4 = 0/11 TP5 = 0/11 TP6 = 0/11
KEHADIRAN : / 11
CATATAN TAMBAHAN

NOTA GURU : Sesi P&P ditangguhkan - KELAS STATIK


REFLEKSI GURU :

You might also like