You are on page 1of 11

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 34

Предмет: Информатика и рачунарство Школа и разред:


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектна настава
тема/област:
Наставна јединица: Планирање пројекта
Тип часа: комбиновани (обрада/вежба)
Оспособљавање ученика да самостално и сараднички управљају
Циљ часа:
информацијама и производе дигитални садржај
Ученици успешно:
Очекивани исходи  сарађују са осталим члановима групе у одабиру теме,
прикупљају и обрађују материјал у вези с темом
на крају часа:
 одабирају технике и алате у складу с фазама реализације
пројекта
Наставне методе: дијалошка – дискусија, пројект метода
 Светлана Мандић, Информатика 5, уџбеник за пети
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2022.
Наставна средства:  Светлана Мандић, Информатика 5, дигитални уџбеник за
пети разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2022.
 рачунар и пројектор, табла
Облици рада: фронтални, групни рад
Међупредметно
биологија, географија, историја, музичко...
повезивање:
Кључни појмови: фазе, планирање
Мултимедијални
садржај
Напомена

1
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране
активности ученика:
Уводни део часа (8 минута)
Анализа домаћег рада (5 минута) - презентују домаћи
Ученици који су успешно урадили домаћи рад образлажу своја рад, остали
програмска решења која за учитани дељеник и делилац ученици прате
исписују количник и остатак. Остали ученици прате излагање, излагање,
постављају питања и дају своје мишљење о решењу. постављају
питања и дају
Сазнајна припрема ученика (3 минута) своје мишљење о
Наставник обавештава ученике да ће до краја школске године решењу;
радити на пројектима (као на крају првог полугодишта), - прате
покреће презентацију Пројекат 2 (са CD-а), објашњава да презентацију и
мачка није случајно на почетном слајду и да ће продукти припремају се за
пројекта бити израђивани у Scratch-у. Подстиче ученике да рад.
наведу фазе израде пројекта (очекивано је да се ученици сете
планирања, израде и презентовања). Наставник потврђује
(прелази на 2. слајд) и напомиње да је планирање кључна фаза
и ако се уради квалитетно, даљи рад је знатно олакшан (и
обрнуто).

Главни део часа (32 минута)


Представљање области, формирање група и одабир теме - деле се у групе;
(20 минута) - договарају се око
Наставник покреће 3. слајд и напомиње да нема припремљених избора области
тема, већ четири области: биологија, географија, историја и и/или тема за
музичко, а да теме смишљају сами. Наставник даје избор обраду и форме
ученицима да остану у раније формираним групама (прошли продуката
пројекат) или да формира нове четири групе. У зависности од пројекта;
гласова већине наставник потврђује старе или формира нове - праве анализу
(диференциране) групе. активности које су
Ученици се унутар група договарају о предметима и могућим неопходне да се
темама које би желели да обрађују. Наставник им дозвољава задатак реализује,
да, уколико предложе добру идеју, мењају предмет и начин њихово трајање и
реализације пројекта (докле је изводљиво у Scratch-у). Уколико међусобно
не могу да се договоре, предмети се додељују извлачењем, а расподељују
затим ученици смишљају теме. Наставник објашњава задатке;
ученицима да се кроз квиз или презентацију могу обрађивати - састављају план
поједине лекције, појаве или читаво градиво петог разреда активности;
везано за дати предмет. На крају ове активности ученици би - креирају сценарија
требало да знају: који предмет и коју тему/теме ће обрађивати идејних решења
и у којој форми ће бити продукт (квиз, презентација или својих радова;
програм у Scratch-у). Уколико тема није довољно јасно - преузимају
дефинисана, наставник враћа групу на дораду. садржај са
интернета и/или
Планирање времена и избор стратегије за решавање бележе
задатка у складу с роком за предају рада (7 минута) одговарајуће
Наставник напомиње да је битно да ученици размисле о податке из
активностима и направе план реализације, али и да тај план уџбеника;
може бити промењен (све док се поштује временска динамика). - смишљају могућа
Ученици унутар група праве анализу активности које су питања за квиз,

2
неопходне да се задатак реализује, одређују њихово трајање и позадине и
међусобно расподељују задатке. Наставник наглашава поделу монологе за
улога на ДИЗАЈНЕРЕ (који се баве визуелним решењима) и презентације.
ПРОГРАМЕРЕ (главни задатак им је програмирање).
Приказује 4. слајд презентације на пројекцији, који представља
пример плана који би им у овој фази могао помоћи, обилази
ученике и бележи њихово појединачно учешће у раду групе.
Одговара на питања ученика, али не одлучује уместо њих (нпр.
„То што сте замислили је лако изводљиво у Scratch-у” или „То
што сте замислили је тешко изводљиво у Scratch-у ”, али
никако „Боље вам је да одаберете позадину, па да онда лик
каже...”).

Одабир материјала и средстава, разматрање додатне


подршке предметног наставника у зависности од теме (5
минута)
Ученици креирају сценарија идејних решења својих радова,
преузимају садржај са интернета, бележе одговарајуће податке
из уџбеника, смишљају могућа питања за квиз, позадине и
монологе за презентације. Наставник их обилази, даје сугестије
о преузетим садржајима (њиховој могућности употребе,
начину имплементације: промена величине слике у Paint-у на
480 х 360 и сл.). Саветује ученике да се консултују с
предметним наставницима о конципирању питања и
презентација (да би питања била довољно јасна и кратка,
презентације без сувишног текста и сл.).

Завршни део часа (5 минута)


Сумирање извршених активности (5 минута) - представници
Представници група осталим групама и наставнику у група извештавају
кратким цртама дају увид у свој план активности и о планираним и
извршене активности (да ли прате планирану динамику извршеним
активностима.
или касне) .

Домаћи задатак
Ученици се могу организовано састати и ван школе како би
дорадили планове и сценарија. Наставник заговара такав рад.

3
Начини провере - праћење ангажовања ученика у току рада у групи и
остварености исхода: одабира техника и алата у току планирања пројекта.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-
ла?

4
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 35

Предмет: Информатика и рачунарство Школа и разред:


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектна настава
тема/област:
Наставна јединица: Израда пројекта
Тип часа: вежба
Оспособљавање ученика да самостално и сараднички управљају
Циљ часа:
информацијама и производе дигитални садржај
Ученици успешно:
 сарађује са осталим члановима групе у прикупљању и
Очекивани исходи обради материјала у вези с темом и формулацији
на крају часа: закључака
 примењује технике и алате у складу с фазама реализације
пројекта
Наставне методе: пројект метода, дијалошка – дискусија
 Светлана Мандић, Информатика 5, уџбеник за пети
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2022.
Наставна средства:  Светлана Мандић, Информатика 5, дигитални уџбеник за
пети разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2022.
 рачунар и пројектор, табла
Облици рада: групни рад, индивидуални
Међупредметно предмети у оквиру којих су ученици одабрали теме (биологија,
повезивање: географија, историја, музичко...)
Кључни појмови: пројектна документација, интерактивност
Мултимедијални
садржај
Напомена

5
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране
активности ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Мотивациона и сазнајна припрема ученика (5 минута) - напомињу да ли су
Наставник разговара са ученицима о раду ван часа (да ли су се организовали рад
састајали изван школе због рада на пројекту и да ли су се на пројекту код
консултовали с предметним наставницима). Покреће куће и да ли су се
презентацију Пројекат 2 – слајд 5 (са CD-а) и пита ученике да консултовали са
процене колико ће им још времена требати за прикупљање или предметним
смишљање садржаја (да ли знају сва питања која ће употребити наставницима;
у квизовима или које ће позадине и реченице користити у - износе закључке о
презентацијама). времену
потребном за
довршавање
прикупљања и
осмишљавања
садржаја.

Главни део часа (40 минута)


Прикупљање и проучавање материјала (10 минута) - довршавају
Ученици довршавају активност прикупљања материјала коју су активност
започели на прошлом часу, анализирају и уклапају садржај у прикупљања
сценарио програма. Наставник им пружа подршку, даје материјала коју су
сугестије и додатна објашњења и мотивише их да буду искрени започели на
и конструктивни у самокритици (о сваком додатном елементу прошлом часу;
мишљење даје сваки члан тима). Скреће им пажњу на - анализирају и
количину садржаја продуката пројекта (не више од шест уклапају садржај у
питања у квизу са по највише три понуђена одговора, или пет сценарио
сегмената презентације и активних позадина). програма;
- израђују програме
Израда програма у Scratch-у и пројектне документације (25 и пратећу
минута) документацију;
Ученици израђују програме и пратећу документацију (која, - воде рачуна о
поред плана активности, у изради може садржати и сценарио временској
програма). Наставник сугерише интерактивност презентација динамици израде;
(нпр. „Шта бисте ви више волели – да гледате презентацију - договарају око
како тече од почетка до краја или да можете да кликом презентовања
активирате прелазе или делове слике?”). Наставник мотивише продукта свога
ученике да дају све од себе, уклањајући страх од временског рада;
рока (припрему за излагање могу радити и ван редовног часа, - анализирају и
на додатној настави, секцији...). Помаже ученицима у коригују
техничкој изведби дизајна и програмирања (сугерише им пројектну
примере из књиге). документацију;
- увежбавају
Припрема за излагање (5 минута) излагање.
Ученици се договарају о презентовању продукта свог рада,
анализирају и коригују пројектну документацију (која им може
бити водиља у представљању). Увежбавају излагање.
Наставник штампа потребна документа (за које ученици кажу
да су им потребна при излагању) и копира програме на рачунар
повезан с пројектором.

6
Завршни део часа (2 минута)
Сумирање извршених активности (2 минута) - представници
Представници група осталим групама и наставнику у група осталим
кратким цртама дају увид у свој план активности и групама и
извршене активности (да ли прате планирану динамику наставнику у
кратким цртама
или касне). Наставник обавештава ученике да је следећи дају увид у своје
час предвиђен искључиво за презентовање радова и планиране и
анализу и испитује мишљење ученика о евентуалној посети извршене
излагању неког од предметних наставника. активности.

- праћење успешности сарадње ученика у току рада у


Начини провере
групи и одабира техника и алата у току израде
остварености исхода:
пројекта.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-
ла?

7
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 36

Предмет: Информатика и рачунарство Школа и разред:


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектна настава
тема/област:
Наставна јединица: Евалуација пројекта и закључивање оцена
Тип часа: вежба
Оспособљавање ученика да самостално и сараднички управљају
Циљ часа:
информацијама и производе дигитални садржај
Ученици успешно:
 сарађују са осталим члановима групе у представљању
Очекивани исходи резултата и закључака
 наводе кораке и описују поступак решавања пројектног
на крају часа:
задатка
 вреднују своју улогу у групи при изради пројектног
задатка и активности за које су били задужени
Наставне методе: монолошко-дијалошка
Наставна средства: рачунар и пројектор, ученички продукти
Облици рада: фронтални
Међупредметно
повезивање:
Кључни појмови:
Мултимедијални
садржај
Напомена Уколико ученицима то не представља проблем, наставник позива
госта/е (предметне наставнике, разредне наставнике, педагога,
психолога) да их подрже и дају своју процену успешности
пројеката

8
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране
активности ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Мотивациона припрема ученика (5 минута) - припремају
Наставник помаже ученицима да припреме свој материјал за материјал за
презентовање и објашњава динамику рада на часу: сваку група презентовање.
ће имати 5 минута за излагање – читање пројектне
документације и приказ рада програма, и 3 минута за
(само)анализу успешности (процену успешности дају сами
презентери, остали ученици и сам наставник).

Главни део часа (32 минута)


Презентовање рада (15 минута) - представљају
Главни презентер демонстрира функционисање програма динамику израде и
(пролази кроз делове квиза активирајући погрешне и тачне демонстрирају
одговоре, приказује све активне елементе презентације). Свако функционисање
од чланова групе представља свој део рада (дизајнери како су програма;
креирали позадине и ликове, програмери како су састављали - прате излагање и
блокове). Наставник прати излагање, пази да презентери буду бележе могућа
концизни а слушаоци фокусирани. Уколико дође до застоја у питања;
излагању, наставник поставља потпитања презентерима да би - износе мишљење
допринео њиховом самопоуздању и да би слушаоцима била о свом залагању у
што јаснија суштина рада. Остали ученици прате излагање и групи, о квалитету
бележе могућа питања (уколико имају недоумице о
продукта пројекта
вредновању).
и о радовима и
Вредновање рада (7 минута) презентовању
Наставник поставља питања групи која излаже: да ли има осталих група.
чланова тима који су доприносили више или мање од других,
колико је рад добар (од 1 до 10), колико су задовољни
представљањем свог рада. Наставник пита остале ученике: у
којој мери им је јасан садржај рада (да ли имају питања у вези с
њим), колико добро рад објашњава тему, колико успешно су
чланови групе презентовали рад. На основу одговора
гледалаца, свог кратког коментара и самопроцене групе
наставник закључује процену успешности изведбе пројекта
групе.

Завршни део часа (8 минута)


Вредновање рада од стране гостију (3 минута) - предају свеске и
Гости који су присуствовали презентацији дају кратак рачунају своје
коментар о укупној успешности пројектног рада свих просечне оцене.
група.

Закључивање оцена (5 минута)


Наставник прегледа свеске и образлаже закључну оцену
сваког ученика.

9
10
- праћење успешности сарадње ученика у току
излагања;
Начини провере
- анализа пројектне документације;
остварености исхода: - евалуација објективности ученика и мишљења
другара из групе у којој је обављао активности.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-
ла?

11

You might also like