You are on page 1of 11

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 14

Предмет: Информатика и рачунарство Школа и разред:


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектна настава
тема/област:
Наставна јединица: Планирање пројекта
Тип часа: комбиновани (обрада/вежба)
Оспособљавање ученика да самостално и сараднички управљају
Циљ часа:
информацијама и производе дигитални садржај
Ученици успешно:
Очекивани исходи  сарађују са осталим члановима групе у одабиру теме,
прикупљању и обради материјала у вези с темом
на крају часа:
 одабирају технике и алате у складу с фазама реализације
пројекта
Наставне методе: дијалошка – дискусија, пројект метода
 Светлана Мандић, Информатика 5, уџбеник за пети
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2022.
Наставна средства:  Светлана Мандић, Информатика 5, дигитални уџбеник за
пети разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2022.
 рачунар и пројектор, табла
Облици рада: фронтални, групни рад
Међупредметно
грађанско васпитање, биологија, српски језик
повезивање:
Кључни појмови: фазе
Мултимедијални
садржај
Напомена Наставник може мимо часа обавестити колеге о темама
пројектне наставе, како би припремили евентуалне сугестије за
групе

1
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране
активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Сазнајна припрема ученика (5 минута) - прате излагање и
Наставник покреће презентацију Пројекат 1 (са CD-а) и припремају се за
објашњава ученицима да се под појмом пројектне наставе рад.
подразумева израда пројектних задатака који се баве реалним
темама из школског и свакодневног живота, и то по фазама
(приказује их на презентацији – дате су у три групе боја зато што
ће бити реализоване у току три наредна часа).

Главни део часа (35 минута)


Представљање тема, формирање група и одабир теме (15 - деле се у групе;
минута) - договарају се о
Наставник на презентацији (3. слајд) приказује називе тема и темама које би
даје кратко објашњење о њиховом садржају и облику радова у желели да
којима ће бити реализовани. Тема АУТОРСКА ПРАВА се може обрађују и врше
реализовати у виду PowerPoint презентације и говори о томе ко избор;
су аутори, шта су: ауторска дела и права, лиценца, фривер, - праве анализу
шервер, софтверска пиратерија и копирајт. Тема ЕРГОНОМИЈА активности које
РАДА НА РАЧУНАРУ би се могла реализовати у виду постера су неопходне да
(одштампани Word документ, Paint документ или сл.), графички се задатак
и текстуално приказује препоруке о: правилном седењу за реализује,
рачунаром, прављењу пауза у раду, правилној употреби миша, њихово трајање
тастатуре, монитора и мобилног телефона. Тема ДИГИТАЛНО и међусобно
НАСИЉЕ би могла бити приказана путем едукативног видеа расподељују
који ученици сниме камером или мобилним телефоном. У њему задатке;
би требало бити речи о томе шта све обухвата појам дигиталног - састављају план
насиља, какве су његове могуће последице, како избећи чињење активности;
насиља и како се од њега заштитити. Такође је пожељно да се - креирају скице
наведе један познати пример дигиталног насиља. Тему идејних решења
ЗАШТИТА ЛИЧНИХ ПОДАТАКА И ПРИВАТНОСТИ НА својих радова;
ИНТЕРНЕТУ било би пожељно, разрађену, приказати у виду - преузимају
Word документа. У њему би могли бити наглашени појмови: садржај са
лични подаци, „phishing”, лозинка и заштита. Такође, било би интернета,
пожељно да буду дати јасни примери опасности на интернету, бележе
небезбедног односа према личним подацима и његових одговарајуће
последицама. податке из
Наставник формира четири групе тако да буду диференциране (у уџбеника;
свакој групи има ученика који лакше усвајају градиво, као и - одлучују се за
ученика који га спорије усвајају). Колико је могуће, поштује додатну помоћ
жеље ученика (докле год то не угрожава диференцираност). око пројекта.
Ученици се унутар група кратко договарају о темама које би
желели да обрађују. Уколико није могуће да се договоре, теме се
додељују извлачењем.

Планирање времена и избор стратегије за решавање задатка


у складу с роком за предају рада (10 минута)
Ученици унутар група праве анализу активности које су
неопходне да се задатак реализује, њихово трајање и међусобно

2
расподељују задатке. Наставник приказује 4. слајд презентације
на пројекцији, који представља пример плана који би им у овој
фази могао помоћи, обилази ученике и бележи њихово
појединачно учешће у раду групе. Минимално помаже
ученицима (саветима као што су: „Двоје могу издвајати битне
ставке из књиге, а двоје са интернета”, „Можете на папиру
осмислити изглед документа, па га онда израђивати”).

Одабир материјала и средстава, разматрање додатне


подршке предметног наставника у зависности од теме (10
минута)
Ученици креирају скице идејних решења својих радова,
преузимају садржај са интернета, бележе одговарајуће податке
из уџбеника, смишљају могућа питања за одређеног наставника
који би им могао помоћи својим информацијама или сугестијама
у изради
пројекта. Наставник их обилази, даје сугестије о преузетим
садржајима (могућности њихове употребе, начину
форматирања...). Посвећује пажњу групи која ће израђивати
филм и упућује их на могуће саветовање с наставником Српског
језика о изради сценарија.

Завршни део часа (5 минута)

Сумирање извршених активности (5 минута) - представници


Представници група осталим групама и наставнику у група
кратким цртама дају увид у свој план активности и извештавају о
извршене активности (пресечни извештај) . планираним и
извршеним
Домаћи задатак активностима.
Ученици се консултују с наставницима предмета који су
повезани с темом рада (на пример, о „ауторским правима” и
„заштити података” са секретаром школе и наставником
Грађанског васпитања, о „ергономији” с наставником Биологије,
о „дигиталном насиљу” с педагогом или психологом школе...).

3
Начини провере - праћење ангажовања ученика у току рада у групи и
остварености исхода: одабира техника и алата у току планирања пројекта.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-
ла?

4
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 15

Предмет: Информатика и рачунарство Школа и разред:


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектна настава
тема/област:
Наставна јединица: Израда пројекта
Тип часа: вежба
Оспособљавање ученика да самостално и сараднички управљају
Циљ часа:
информацијама и производе дигитални садржај
Ученици успешно:
 сарађују са осталим члановима групе у прикупљању и
Очекивани исходи обради материјала у вези с темом и формулацији
на крају часа: закључака
 примењују технике и алате у складу с фазама реализације
пројекта
Наставне методе: пројект метода, дијалошка – дискусија
 Светлана Мандић, Информатика 5, уџбеник за пети
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2022.
Наставна средства:  Светлана Мандић, Информатика 5, дигитални уџбеник за
пети разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2022.
 рачунар и пројектор, табла
Облици рада: групни рад, индивидуални
Међупредметно
грађанско васпитање, биологија, српски језик
повезивање:
Кључни појмови: пројектна документација
Мултимедијални
садржај
Напомена Пожељно је обезбедити ученицима који снимају филм камеру,
фото-апарат или паметни телефон, а свим групама слободну
учионицу у којој могу увежбавати презентовање. Одштампати
ученичке радове (штампана верзија за пано) и копирати их на
рачунар повезан пројектором како би их могли лакше
презентовати (дигитална верзија за сајт школе)

5
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране
активности
ученика:
Уводни део часа (3 минута)
Сазнајна припрема ученика (3 минута) - припремају се за
Наставник покреће презентацију Пројекат 1 – слајд 5 (са CD-а) рад.
и објашњава ученицима да је на реду 4. фаза пројекта, која
обухвата активности прикупљања и проучавања материјала,
израде задатка и документације и припреме за излагање. Скреће
им пажњу на количину садржаја продуката пројекта (постер од
највише две стране А4 формата, филм дужине до три и по
минута, презентација до 4 слајда и Word документ до 3
странице) јер ће представљање бити ограничено на пет минута.
Објашњава да је могуће преправити план активности (приказује
слајд 4) у ПРОЈЕКТНУ ДОКУМЕНТАЦИЈУ записивањем
реализованих активности и додавањем њиховог кратког описа
(то ће им помоћи у припреми излагања).

Главни део часа (40 минута)


Прикупљање и проучавање материјала (10-13 минута) - довршавају
Ученици довршавају активност прикупљања материјала коју су активност
започели на прошлом часу, анализирају и уклапају садржај у прикупљања
скицу рада. Наставник пружа подршку, даје сугестије и додатна материјала коју
објашњења и мотивише их да буду искрени и конструктивни у су започели на
самокритици (за сваки додати елемент мишљење даје сваки члан прошлом часу;
тима). - анализирају и
уклапају садржај
Израда документа и пројектне документације (17-20 минута) у скицу рада;
Ученици израђују документе и пратећу документацију (поделом - израђују
активности коју су сами смислили). Наставник омогућује документе и
ученицима који снимају филм адекватан простор (канцеларију пратећу
педагога, школско двориште и сл.) у зависности од сценарија, документацију;
анализира садржај који ученици користе (његову адекватност и - воде рачуна о
примереност) и скреће им пажњу на временску динамику израде. временској
динамици
Припрема за излагање (8 минута) израде;
Ученици се договарају о презентовању продукта свог рада, - договарају око
анализирају и коригују пројектну документацију (која им може презентовања
бити водиља у представљању). Увежбавају излагање. Наставник продукта свога
штампа потребна документа и копира их у дигиталном облику на рада;
рачунар који је повезан с пројектором. - анализирају и
коригују
пројектну
документацију;
- увежбавају
излагање.

Завршни део часа (2 минута)

Упознавање с начином рада на следећем часу (2 минута) - постављају

6
Наставник обавештава ученике да је следећи час предвиђен додатна питања
искључиво за презентовање радова и анализу и да могу, везана за
уколико постоји потреба, дорадити рад и/или увежбавати презентовање
излагање код куће. пројекта.

- праћење успешности сарадње ученика у току рада у


Начини провере
групи и одабира техника и алата у току израде
остварености исхода:
пројекта.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-
ла?

7
ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 16

Предмет: Информатика и рачунарство Школа и разред:


Наставник: Датум одржавања:
Наставна Пројектна настава
тема/област:
Наставна јединица: Евалуација пројекта и закључивање оцена
Тип часа: вежба
Оспособљавање ученика да самостално и сараднички управљају
Циљ часа:
информацијама и производе дигитални садржај
Ученици успешно:
 сарађују са осталим члановима групе у представљању
Очекивани исходи резултата и закључака
 наводе кораке и описују поступак решавања пројектног
на крају часа:
задатка
 вреднују своју улогу у групи при изради пројектног
задатка и активности за које су били задужени
Наставне методе: монолошко- дијалошка
 Светлана Мандић, Информатика 5, уџбеник за пети
разред основне школе, Издавачка кућа Klett, Београд,
2022.
Наставна средства:  Светлана Мандић, Информатика 5, дигитални уџбеник за
пети разред основне школе, Издавачка кућа Klett,
Београд, 2022.
 рачунар и пројектор, табла
Облици рада: фронтални
Међупредметно
повезивање:
Кључни појмови:
Мултимедијални
садржај
Напомена Наставник (у сарадњи са администратором) поставља
најуспешније радове на сајт школе, зид школског Фејсбук налога
или на свој блог

8
ТОК ЧАСА
Планиране активности наставника: Планиране
активности
ученика:
Уводни део часа (5 минута)

Мотивациона припрема ученика (5 минута) - припремају


Наставник помаже ученицима да припреме свој материјал за материјал за
презентовање и објашњава динамику рада на часу: свака група презентовање .
ће имати 5 минута за излагање – за читање пројектне
документације и образлагање/репродукцију самог рада, и 3
минута за (само)анализе успешности (процену успешности дају
сами презентери, остали ученици и сам наставник).

Главни део часа (32 минута)

Презентовање рада (5 минута) - представљају


Представници група, са остатком тима поред себе, представљају динамику израде
динамику израде рада (читају пројектну документацију) и и садржај рада;
садржај самог рада. Наставник прати излагање, пази да - прате излагање и
презентери буду концизни а слушаоци фокусирани. Уколико бележе могућа
дође до застоја у излагању, наставник поставља потпитања питања;
презентерима како би допринео њиховом самопоуздању и како - износе
би слушаоцима била што јаснија суштина рада. Остали ученици мишљење о свом
прате излагање и бележе могућа питања (уколико имају
залагању у
недоумице о вредновању).
групи, о
Вредновање рада (3 минута) квалитету
Наставник поставља питања групи која излаже: да ли има продукта
чланова тима који су доприносили више или мање од других, пројекта и о
колико је рад добар (од 1 до 10), колико су задовољни радовима и
представљањем свог рада? Наставник пита остале ученике: у презентовању
којој мери им је јасан садржај рада (да ли имају питања у вези с осталих група.
њим), колико добро рад објашњава тему, колико успешно су
чланови групе презентовали рад? На основу одговора гледалаца,
свог кратког коментара и самопроцене групе, наставник
закључује процену успешности изведбе пројекта те групе.

Завршни део часа (8 минута)

Закључивање оцена (8 минута) - предају свеске и


Наставник прегледа свеске и образлаже закључну оцену рачунају своје
сваког ученика. просечне оцене.

9
- праћење успешности сарадње ученика у току излагања;
Начини провере - анализа пројектне документације;
остварености исхода: - евалуација објективности ученика и мишљења другара
из групе у којој је обављао активности.
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам планирао/-ла
адекватне активности
ученика?a
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих променио/-
ла?

10
11

You might also like