You are on page 1of 3

OSNOVNA ŠKOLA: RAZRED: 1.

UČITELJICA/UČITELJ: NADNEVAK: REDNI BROJ


SATA: 48.

PRIPRAVA ZA IZVOĐENJE NASTAVNOGA SATA IZ PRIRODE I DRUŠTVA


NASTAVNA JEDINICA: Dan po dan… tjedan! − sat DOS: Snalaženje u vremenu − Dani u tjednu
spoznavanja novih nastavnih sadržaja https://hr.izzi.digital/DOS/1021/1056.html
CILJ SATA: Imenovati dane u tjednu.
ISHODI UČENJA: otkriva kako se tjedan sastoji od dana; određuje i imenuje dane u tjednu; reda pravilno
dane u tjednu i prepoznaje važnost organiziranosti vremena (PID OŠ A. Organiziranost
svijeta oko nas − A.1.1.; A.1.2.); reda svoje obveze, aktivnosti, događaje i promjene u danu
prikazujući ih na vremenskoj crti (PID OŠ B. Promjene i odnosi − B.1.2.)
TIJEK NASTAVNOGA SATA
DOMENE,
OBLICI, KORELACIJA, KONCEPTI,
NASTAVNE
SADRŽAJ METODE, MEĐU- OČEKIVANI
ETAPE/SITUACIJE
SREDSTVA PREDMETNE ISHODI
TEME
1. Motivacija Učiteljica/učitelj s pomoću PowerPoint PowerPoint
prezentacije prikazuje učenicima slike računalo
šivaćega stroja, igle, konca, gumba, škara
i tkanine. Imenujemo predmete i F, I: razgovor
razgovaramo o njima: Na što vas
podsjećaju prikazani predmeti? Komu su
za posao potrebni ti predmeti? Tko je
krojač ili krojačica? Što radi? Kako još
možemo nazvati osobu koja nešto šije?
Upoznajemo učenike s nazivom švelja. pjesma
Učiteljica/učitelj čita učenicima pjesmu HJ OŠ B.
Švelja (G. Vitez). F, I: razgovor Književnost i
Razgovaramo: Kako vam se svidjela stvaralaštvo
pjesma? Što vam je u pjesmi bilo (B.1.1.)
neobično? Što je švelja sašila? Kojim je Učiti kako PID OŠ
riječima započinjao svaki dio pjesme? učiti A.1.2.
Učenici mogu pročitati pjesmu u DOS-u DOS
Dani u tjednu. IKT − A.1.2.
https://hr.izzi.digital/DOS/
1021/1056.html#block-37451

Najava nastavne jedinice.

2. Spoznavanje Razgovaramo o danima u tjednu: Zašto


novih nastavnih su nam važni dani u tjednu? Zašto nam je
sadržaja u školi bitno znati koji je dan? F, I: razgovor
Promatramo ilustraciju u udžbeniku (str.
42). PID OŠ
Opisujemo ju i razgovaramo: Koga vidite udžbenik A.1.1.
na ilustraciji? Što govori dječak? Što radi F, I: razgovor
djevojčica? Što promatra dječak? Kojim
danima dječak ima prirodu i društvo? U HJ OŠ A.
čemu je djevojčica pogriješila? Hrvatski
Čitamo slikopriču u udžbeniku (str. 42). udžbenik jezik i
Dodatno objašnjavamo pročitano i rad s komunikacij
razgovaramo: Koliko dana ima tjedan? tekstom a (A.1.3.)
Koji su dani u tjednu? Kojim danima F, I: razgovor
idemo u školu? Koji dani su dani vikenda?
Naglašavamo kako su dani kad idemo u
školu za većinu ljudi radni dani, a dani F: usmeno
vikenda za većinu su ljudi neradni dani. izlaganje HJ OŠ A.
Zapisujemo nazive dana u tjednu na pisanje Hrvatski PID OŠ
ploču i u bilježnicu. bilježnica jezik i A.1.1.
komunikacij PID OŠ
Promatramo fotografije u udžbeniku (str. udžbenik a (A.1.4.) A.1.2.
43). Opisujemo ih i razgovaramo: Što F, I: razgovor
vidite na prvoj slici? Kako bismo te ljude Učiti kako
nazvali jednim imenom? Što obitelj radi? učiti
Što imaju na glavama? Zašto? Koji dan
obitelj ide na vožnju biciklima? Što vidite
na drugoj slici? Što rade djeca? Koji dan PID OŠ
voli djevojčica? Zašto? Koje dane vi A.1.2.
volite? Zašto? Kojim danima idemo u
školu? Kojim danima u tjednu imamo tvoj OSR − A.1.1.
omiljeni predmet? Što radite vikendom?
Promatramo ilustraciju u udžbeniku (str. udžbenik
43). Razgovaramo o ilustraciji: Što radi F, I: razgovor
dijete na slici? Kako sjedi? Što rade druga Učiti kako
djeca? Zašto se dijete ne igra s njima? Što učiti PID OŠ
biste poručili djetetu na slici? GOO − A.1.2. A.1.2.

3. Utvrđivanje Promatramo vremensku crtu u udžbeniku udžbenik


novih nastavnih (str. 42 i 43). Čitamo nazive dana u tjednu Učiti kako PID OŠ
sadržaja: napisanih na vremenskoj crti. F, I: razgovor učiti B.1.2.
a) Uvježbavanje Razgovaramo: Koji dani nedostaju na
vremenskoj crti? Što radite koji dan?
Nekoliko učenika izgovara svoje F, I: usmeno OSR − A.1.1.
aktivnosti tijekom tjedna, a potom izlaganje OSR − A.1.3.
učenici samostalno upisuju dane u tjednu GOO − A.1.1.
na vremensku crtu i pišu svoje aktivnosti
tijekom dana.
nastavni HJ OŠ A.
b) Ponavljanje Učenici dobivaju nastavni listić s tekstom listić Hrvatski PID OŠ
pjesme Švelja. U pjesmi nedostaju nazivi I: čitanje i jezik i A.1.1.
dana u tjednu. Učenici pišu nazive dana u rad s komunikacij PID OŠ
tjednu i lijepe nastavni listić u bilježnicu. tekstom a (A.1.4.) A.1.2.
Učenici mogu riješiti zadatak Spoji parove IKT − A.1.2. PID OŠ
prema pjesmi o švelji. u DOS-u Dani u DOS B.1.2.
tjednu.
https://hr.izzi.digital/DOS/
1021/1056.html#block-37927

c) Provjeravanje Ponavljamo nazive dana u tjednu F, I Učiti kako PID OŠ B.1.2


unaprijed i unatrag. učiti PID OŠ A.1.2

PLAN PLOČE: DOMAĆA ZADAĆA


Učenici uz pomoć roditelja
trebaju napraviti popis
tjednih aktivnosti u svojoj
obitelji.

Prijedlog za rad s učenicima s posebnim odgojno-obrazovnim potrebama


Učiteljica/učitelj može pomoći učeniku s usporenim Učenik s ubrzanim govorno-jezičnim razvojem može
govorno-jezičnim razvojem pri rješavanju zadatka s u rječnicima potražiti strane nazive za različite dane
vremenskom lentom u udžbeniku. u tjednu.
Učenik s ubrzanim govorno-jezičnim razvojem može
istražiti koliko dana ima jedna godina.

Pripremiti plakate i zanimljivosti o imenima dana u tjednu. Umnožiti listić s tablicom za igru Bingo.

You might also like