You are on page 1of 6

1r Batxillerat. Matemàtiques Aplicades a les CC.SS.

Unitat 1. Nombres reals.

Temporalització

S O N

PRIMER TRIMESTRE
D E F

SEGON TRIMESTRE
Mç Ab
Nre. de sessions: 8-10

Mg

TERCER TRIMESTRE
Jn
Pro
Els continguts d’aquesta unitat són coneguts, pràcticament en la seua totalitat, en començar
aquest curs. Ací es revisen i s’hi aprofundix, posant èmfasi, fonamentalment, en els aspectes
procedimentals bàsics per a la formació matemàtica de l’alumnat.

Situació d’aprenentatge

Aquesta unitat s’integra dins de la situació d’aprenentatge PROJECTE D’INVESTIGACIÓ:


“Els gira-sols matemàtics”, l’objectiu dels quals és que l’alumnat determine quin és l’angle
ideal perquè els primordis del gira-sol vagen omplint el que serà la flor de manera que càpia la
major quantitat possible de pipes en la superfície.
Objectius de Desenvolupament Sostenible abordats:
Objectiu n. 4.7. D’ací al 2030, assegurar que tots els alumnes adquirisquen els coneixements
teòrics i pràctics necessaris per a promoure el desenvolupament sostenible, entre altres
coses mitjançant l’educació per al desenvolupament sostenible i els estils de vida sostenibles,
els drets humans, la igualtat de gènere, la promoció d’una cultura de pau i no-violència, la
ciutadania mundial i la valoració de la diversitat cultural i la contribució de la cultura al
desenvolupament sostenible.
Passos de la seqüència d’aprenentatge associats a la unitat.
 ACTIVITAT 1: Temptegem possibles angles amb paper. Activitat per a treballar de
forma manipulativa el concepte de nombre racional i generar la necessitat d’utilitzar altres
tipus de nombres, els irracionals.
 ACTIVITAT 2: Simulem la generació de les llavors amb Geogebra. Amb aquesta
activitat s’espera que l’alumnat s’adone que posant nombres racionals, els punts s’acaben
distribuint en radis o rajos i que necessiten un tipus de nombre que no es puga expressar
com a fracció.
 ACTIVITAT 3: Busquem l’irracional més adequat. Amb aquesta activitat es pretén que
s’entenga que no és suficient agafar un nombre irracional perquè la distribució de les
llavors siga «bona», és important que el nombre irracional no tinga una bona aproximació
fraccionària en pocs passos amb la fracció contínua. Com més difícil siga trobar una
fracció que l’aproxime, millor es col·locaran les pipes, i menys oportunitat hi ha que
apareguen els rajos o radis en la col·locació.
 ACTIVITAT 4: I si les llavors també creixen... simulem amb Scratch. Aquesta activitat
consistix a simular la distribució de llavors programant amb blocs amb Scratch i jugant amb
la possibilitat que vagen creixent en radi.
Batxillerat. Matemàtiques Aplicades a les CC.SS. I. Unitat 1.

Basat en el Reial Decret 243/2022 de 5 d’abril del 2022


Perfil d’eixida
descriptors Competències específiques Criteris d’avaluació Sabers bàsics Evidències
operatius
CMCT1, CMCT2, 6. Descobrir els vincles de les 6.2. Analitzar l’aportació de les E. Sentit socioafectiu. Pàgina inicial (pàg. 28-29)
CD2, CPSAA5, matemàtiques amb altres àrees de matemàtiques al progrés de la humanitat 1. Creences, actituds i emocions. Text sobre origen i evolució dels nombres
CC4, CE2, CE3, coneixement i aprofundir en les seues reflexionant sobre la seua contribució en la - Destreses d’autogestió encaminades reals.
CCEC1. connexions, interrelacionant conceptes i proposta de solucions a situacions a reconéixer les emocions pròpies, Resol (pàg. 29)
procediments, per modelitzar, resoldre complexes i als reptes en les ciències afrontant eventuals situacions Activitats de la secció.
problemes i desenvolupar la capacitat socials que es plantegen. d’estrés i ansietat en l’aprenentatge
crítica, creativa i innovadora en situacions Projecte d’Investigació: “Els gira-sols
de les matemàtiques. matemàtics”
diverses. - Tractament i anàlisi de l’error,
individual i col·lectiva com a element
mobilitzador de sabers previs
adquirits i generador d’oportunitats
d’aprenentatge a l’aula de
matemàtiques.
2. Presa de decisions.
- Destreses per a avaluar diferents
opcions i prendre decisions en la
resolució de problemes.
3. Inclusió, respecte i diversitat.
- Destreses socials i de comunicació
efectives per a l’èxit en l’aprenentatge
de les matemàtiques.
- Valoració de la contribució de les
matemàtiques i el paper de
matemàtics i matemàtiques al llarg de
la història de l’avenç de les ciències
socials.
CMCT1, CMCT2, 1. Modelitzar i resoldre problemes de la 1.1. Utilitzar algunes estratègies i eines, A. Sentit numèric. Exercicis i problemes resolts
CMCT3, CD2, vida quotidiana i de les ciències socials incloses les digitals, en la resolució de 2. Quantitat. (pàg. 45-48).
CD5, CPSAA4, aplicant diferents estratègies iformes de problemes de la vida quotidiana i de les - Nombres reals (racionals i Problemes resolts en la secció.
CPSAA5, CE3 raonament per obtindre possibles ciències socials, i valorar-ne l’eficiència en irracionals): comparació, ordenació, Exercicis i problemes guiats
solucions. cada cas. classificació i contrast de les seues (pàg. 49)
1.2. Obtindre totes les possibles solucions propietats. Problemes guiats en la secció.
matemàtiques de problemes de la vida 3. Sentit de les operacions. Per a practicar (pàg. 50-52)
quotidiana i de les ciències socials, i - Potències, arrels i logaritmes: Problemes proposats en la secció.
descriure el procediment realitzat. comprensió i utilització de les seues
relacions per a simplificar i resoldre
problemes.
CMCT1, CMCT2, 2. Verificar la validesa de les possibles 2.1. Comprovar la validesa matemàtica de A. Sentit numèric. Exercicis i problemes resolts
CD3, CPSAA4, solucions d’un problema utilitzant el les possibles solucions d’un problema, 2. Quantitat. (pàg. 45-48).
2
Batxillerat. Matemàtiques Aplicades a les CC.SS. I. Unitat 1.

CC3, CE3. raonament i l’argumentació per a utilitzant el raonament i l’argumentació. - Nombres reals (racionals i Problemes resolts en la secció.
contrastar-ne la idoneïtat. irracionals): comparació, ordenació, Exercicis i problemes guiats
classificació i contrast de les seues (pàg. 49)
propietats. Problemes guiats en la secció.
3. Sentit de les operacions. Per a practicar (pàg. 50-52)
- Potències, arrels i logaritmes:
comprensió i utilització de les seues Problemes proposats en la secció.
relacions per a simplificar i resoldre
problemes.
CMCT3, CD1, 7. Representar conceptes, procediments i 7.1. Representar idees matemàtiques, A. Sentit numèric. Exercicis i problemes resolts
CD2, CD5, CE3, informació matemàtics seleccionant estructurant diferents raonaments 2. Quantitat. (pàg. 45-48).
CCEC4.1, diferents tecnologies, per visualitzar idees matemàtics i seleccionant les tecnologies - Nombres reals (racionals i Problemes resolts en la secció.
CCEC4.2 i estructurar raonaments matemàtics. més adequades. irracionals): comparació, ordenació, Exercicis i problemes guiats
7.2. Seleccionar i utilitzar diverses formes classificació i contrast de les seues (pàg. 49)
de representació, i valorar-ne la utilitat per propietats. Problemes guiats en la secció.
a compartir informació. 3. Sentit de les operacions. Per a practicar (pàg. 50-52)
- Potències, arrels i logaritmes: Problemes proposats en la secció.
comprensió i utilització de les seues Per a resoldre (pàg. 52-53)
relacions per a simplificar i resoldre Problemes proposats en la secció.
problemes.
CMCT1, CMCT3, 5. Establir, investigar i utilitzar connexions 5.1. Manifestar una visió matemàtica A. Sentit numèric. Autoavaluació (pàg. 53)
CD2, CD3, CCEC1. entre les diferents idees matemàtiques integrada, investigant i connectant les 2. Quantitat. Projecte d’Investigació: “Els gira-sols
establint vincles entre conceptes, diferents idees matemàtiques. - Nombres reals (racionals i matemàtics”
procediments, arguments i models per irracionals): comparació, ordenació,
donar significat i estructurar l’aprenentatge classificació i contrast de les seues
matemàtic. 5.2. Resoldre problemes en contextos Autoavaluació (pàg. 53)
propietats.
matemàtics, establint i aplicant connexions Projecte d’Investigació: “Els gira-sols
entre les diferents idees matemàtiques. 3. Sentit de les operacions.
matemàtics”
- Potències, arrels i logaritmes:
comprensió i utilització de les seues
relacions per a simplificar i resoldre
problemes.
CCL1, CCL3, CP1, 8. Comunicar les idees matemàtiques, de 8.1. Mostrar organització en comunicar les A. Sentit numèric. Exercicis i problemes resolts
CMCT2, CMCT4, forma individual i col·lectiva, utilitzant el idees matemàtiques utilitzant el suport, la 2. Quantitat. (pàg. 45-48).
CD3, CCEC3.2 suport, la terminologia i el rigor apropiats, terminologia i el rigor apropiats. - Nombres reals (racionals i Problemes resolts en la secció.
per organitzar i consolidar el pensament irracionals): comparació, ordenació, Exercicis i problemes guiats
matemàtic. classificació i contrast de les seues (pàg. 49)
propietats. Problemes guiats en la secció.

8.2. Reconéixer i utilitzar el llenguatge 3. Sentit de les operacions. Per a practicar (pàg. 50-52)
matemàtic en diferents contextos, i - Potències, arrels i logaritmes: Problemes proposats en la secció.
comunicar la informació amb precisió i comprensió i utilització de les seues Per a resoldre (pàg. 52-53)
rigor. relacions per a simplificar i resoldre Problemes proposats en la secció.
problemes.
3
Batxillerat. Matemàtiques Aplicades a les CC.SS. I. Unitat 1.

Qüestions teòriques (pàg. 53)


Qüestions proposades en la secció.
Projecte d’Investigació: “Els gira-sols
matemàtics”
Competències clau: CCL competència en comunicació lingüística. CP competència plurilingüe. CMCT competència matemàtica i competència en ciència i tecnologia. CD competència digital.
CPSAA competència personal, social i d’aprendre a aprendre. CC competència ciutadana. CE competència emprenedora. CCEC competència en consciència i expressió culturals.

4
Batxillerat. Matemàtiques Aplicades a les CC.SS. I. Unitat 1.

METODOLOGIES

Les diferents estratègies metodològiques per al desenvolupament de la unitat van encaminades a:


 Aplicar el coneixement matemàtic que l’alumnat té en el context de la resolució de problemes mitjançant l’ús de
tècniques i estratègies de resolució de problemes com: l’analogia amb altres problemes, l’estimació, l’assaig i error,
la resolució de manera inversa (anar cap arrere), el tempteig, la descomposició en problemes més senzills o la
recerca de patrons, que els permeten prendre decisions, anticipar la resposta, assumir riscos i acceptar l’error, com
a part del procés.
 L’ús correcte del llenguatge científic com a exigència crucial per a transmetre adequadament els coneixements,
troballes i processos.
 Enllaçar les noves idees matemàtiques amb idees prèvies, reconéixer i utilitzar les connexions entre idees
matemàtiques en la resolució de problemes i comprendre com unes idees es construïxen sobre altres per a formar
un tot integrat.
 L’adquisició d’un conjunt de representacions matemàtiques que amplien significativament la capacitat per a
interpretar i resoldre problemes de la vida real.
De manera més concreta, per a aquesta unitat es proposa:
Una doble pàgina inicial amb un text breu que destaca un fet rellevant relacionat amb els continguts de la unitat i que
servix de motivació per a començar-ne l’estudi: origen i evolució dels nombres. Es reforcen aquests plantejaments
amb un apartat, «Resol», que és una situació destinada a treballar i activar els coneixements previs.
 Els sabers de la unitat es dividixen en epígrafs i subepígrafs, on:
o Es destaquen en negreta els conceptes més importants sobre els nombres reals.
o En la proposta didàctica, es fan suggeriments sobre com abordar el treball de determinats apartats i activitats,
mitjançant exercicis i problemes resolts i guiats.
o S’oferixen fotografies, il·lustracions i esquemes explicatius.
o Es proposen activitats:
 Per a fixar idees
 Per a practicar
 Per a aprofundir
 S’acaba la unitat amb:
o Exercicis i problemes. Aquesta secció s’organitza en:
 Per a practicar. Per a consolidar els sabers essencials
 Per a resoldre. Resol problemes per aplicar els sabers a situacions o problemes.
 Qüestions teòriques, per a abordar activitats de caràcter més teòric.
 Per a aprofundir, per utilitzar els sabers en contextos diversos i de diferent complexitat.
En els diferents apartats de la secció, s’inclouen, quan es considera necessari, activitats o problemes resolts a
tall d’exemplificació, i desenvolupaments d’estratègies de resolució de problemes.
o Autoavaluació
o Projecte d’Investigació: “Els gira-sols matemàtics”.
Al llarg de la unitat, es presenten unes icones associades a alguns apartats i activitats, que suggerixen metodologies,
estratègies, tècniques o peces clau, tant en el llibre de l’alumnat com en la proposta didàctica. Aquestes icones poden
contribuir al desenvolupament del Pla lingüístic, el Desenvolupament del pensament, l’Aprenentatge cooperatiu, la
Cultura emprenedora, Compromís amb els Objectius de Desenvolupament Sostenible (ODS), Orientació acadèmica i
professional, l’Educació emocional, l’Avaluació o les TIC.

Agrupaments

A més del treball individual, es podrà treballar en grup xicotet i gran. De la mateixa manera, podrem dur a terme
activitats mitjançant interaccions entre alumnat, utilitzant algunes de les tècniques cooperatives proposades en les claus
del projecte.

Espais

Les activitats que es plantegen des dels diferents apartats es duran a terme fonamentalment a l’aula. Es podran utilitzar
altres espais com l’aula TIC, la biblioteca del centre... També es podran visitar llocs que tinguen relació amb els
continguts de la unitat, organitzant alguna activitat complementària en horari lectiu o bé a través d’algun treball
monogràfic en el qual l’alumnat realitze un treball de camp, fomentant la recollida d’evidències en relació amb el seu
entorn.

Context

X Personal Familiar X Escolar X Social

Transversalitat

Contribució al foment de competències associades al treball amb les claus pedagògiques del projecte
(desenvolupament del pensament, treball cooperatiu, aplicació de les TIC...) en associació amb la resta de matèries.
5
Batxillerat. Matemàtiques Aplicades a les CC.SS. I. Unitat 1.

Interdisciplinarietat

Tant les activitats de la unitat vinculades a la situació d’aprenentatge Projecte d’Investigació: “Els gira-sols
matemàtics” com els aspectes que es treballen al final del bloc poden extrapolar-se a diferents situacions en les quals
siga necessari treballar amb nombres irracionals. Per tant, l’aprenentatge de les activitats esmentades pot ser aplicat de
forma natural en altres àrees, com poden ser Biologia i Geologia, Física, Química, etc.

MATERIALS I RECURSOS

Recursos impresos

Llibre de l’alumnat.

Recursos digitals

 Llibre digital. Llibre digital del professorat amb recursos digitals per a cada unitat.
 Banc de recursos en anayaeducacion.es. Els següents materials de suport poden reforçar i ampliar l’estudi dels
continguts de la matèria de Matemàtiques.
o Programació, proposta didàctica i documentació del projecte. Diferents documents dirigits al professorat que
expliquen el projecte i les seues claus, així com accés a les programacions d’aula de la unitat i la seua
corresponent proposta didàctica.
o Recursos i eines de la secció de Diversitat i inclusió i Avaluació.
o Els meus recursos en la web. Recursos web que permeten a l’alumnat reforçar o ampliar els continguts de la
unitat accedint a diferents i atractius recursos digitals.

INCLUSIÓ I ATENCIÓ A LA DIVERSITAT

En tot el projecte, tant en els recursos impresos com en els recursos digitals, es combinaran processos cognitius variats,
adequant-los als diversos estils d’aprenentatge de l’alumnat.
Els exercicis, activitats i problemes plantejats s’han dissenyat per contribuir al fet que l’alumnat adquirisca els
aprenentatges de manera progressiva, partint de la reproducció i el coneixement, fins a processos cognitius que
contribuïxen a aprenentatges més profunds a partir de les tasques plantejades.
Instruments i recursos:
- L’essencial.
- Fons de fitxes per a la diversitat i la inclusió (fitxes per a adaptar el currículum, fitxes d’exercitació i fitxes
d’aprofundiment).
- Per a avaluar les mesures d’inclusió i atenció a la diversitat individual i del grup que requerix el desenvolupament de la
unitat, disposa d’una rúbrica en l’annex «Eines d’avaluació».

Pautes DUA

La present unitat aplica —en el seu conjunt d’activitats— diferents pautes inspiradores del Disseny Universal per a
l’Aprenentatge (DUA), de manera que els seus principis afavoridors de la inclusió educativa es troben implícits tant en el
material imprés en paper com en l’oferit dins de l’entorn digital.

AVALUACIÓ

Instruments i recursos:
- Avaluació.
- Avaluació competencial.
- Generador de proves escrites d’avaluació.
- Guia per a treballar el dossier d’aprenentatge. Amb unes indicacions bàsiques que ajudaran l’alumnat a preparar i
utilitzar el seu Dossier d’aprenentatge del curs.
- Fons i Instruments d’avaluació, autoavaluació i coavaluació. Amb una àmplia base de rúbriques, dianes i altres
instruments dissenyats per especialistes a fi de proporcionar al professorat un conjunt d’eines amb què dur a terme
l’avaluació, l’autoavaluació i la coavaluació.

You might also like