Professional Documents
Culture Documents
Determine the common ratio, and find the 3. 0.5, 0.75, 1.125, …
next three terms of each geometric sequence.
SOLUTION:
1. First, find the common ratio.
0.75 ÷ 0.5 = 1.5
SOLUTION: 1.125 ÷ 0.75 = 1.5
First, find the common ratio.
The common ratio is 1.5. Multiply the third term by
= –2
1.5 to find the fourth term, and so on.
1.125(1.5) = 1.6875
= –2 1.6875(1.5) = 2.53125
2.53125(1.5) = 3.796875
The common ratio is –2. Multiply the third term by
–2 to find the fourth term, and so on. Therefore, the next three terms are 1.6875,
–1(–2) = 2 2.53125, and 3.796875.
2(–2) = –4
4. 8, 20, 50, …
–4(–2) = 8
SOLUTION:
Therefore, the next three terms are 2, –4, and 8. First, find the common ratio.
20 ÷ 8 or 2.5
50 ÷ 20 or 2.5
2.
The common ratio is 2.5. Multiply the third term by
SOLUTION: 2.5 to find the fourth term, and so on.
First, find the common ratio. 50(2.5) = 125
125(2.5) = 312.5
312.5(2.5) = 781.25
10-3 Therefore,
Geometric the next three termsand
Sequences are 250x, 1250x,
Series Therefore, the next three terms are 27x +135, 81x
and 6250x. + 405, and 243x + 1215.
4x ÷ 16x =
to find the fourth term, and so on. The common ratio is –3. Multiply the third term by
–3 to find the fourth term, and so on.
–3(–81 – 9y) = 243 + 27y
–3(243 + 27y) = –729 – 81y
–3(–729 – 81y) = 2187 + 243y
Therefore, the next three terms are x, x, and 9. GEOMETRY Consider a sequence of circles with
diameters that form a geometric sequence: d 1, d 2,
x. d 3, d 4, d 5.
7. x + 5, 3x + 15, 9x + 45, …
SOLUTION:
First, find the common ratio.
10-3 Therefore,
Geometric the next three termsand
Sequences are 243 + 27y, –
Series
729 – 81y, and 2187 + 243y.
9. GEOMETRY Consider a sequence of circles with Write an explicit formula and a recursive
diameters that form a geometric sequence: d 1, d 2, formula for finding the nth term of each
geometric sequence.
d 3, d 4, d 5. 10. 36, 12, 4, …
SOLUTION:
First, find the common ratio.
12 ÷ 36 =
Find the common ratio. For a recursive formula, state the first term a 1.
Then indicate that the next term is the product of
the first term a n – 1 and r.
a 1 = 36, a n =
For a recursive formula, state the first term a 1. 15. 20, 30, 45, …
Then indicate that the next term is the product of
SOLUTION:
the first term a n – 1 and r.
First, find the common ratio.
a 1 = –2, a n = 30 ÷ 20 = 1.5
45 ÷ 30 = 1.5
13. 4, −12, 36, …
SOLUTION: For an explicit formula, substitute a 1 = 20 and r =
First, find the common ratio. 1.5 in the nth term formula.
–12 ÷ 4 = –3
36 ÷ –12 = –3
For a recursive formula, state the first term a 1. 2 in the nth term formula.
Then indicate that the next term is the product of
the first term a n – 1 and r.
a 1 = 20, a n =
For a recursive formula, state the first term a 1.
16. 15, 5, ,… Then indicate that the next term is the product of
the first term a n – 1 and r.
SOLUTION:
First, find the common ratio. a1 = , an =
5 ÷ 15 =
18. CHAIN E-MAIL Melina receives a chain e-mail
that she forwards to 7 of her friends. Each of her
÷5= friends forwards it to 7 of their friends.
10-3 aGeometric
, a n = Sequences and Series Therefore, after 6 forwards 16,807 people will have
1=
received the e-mail.
18. CHAIN E-MAIL Melina receives a chain e-mail 19. BIOLOGY A certain bacteria divides every 15
that she forwards to 7 of her friends. Each of her minutes to produce two complete bacteria.
friends forwards it to 7 of their friends. a. If an initial colony contains a population of b 0
bacteria, write an equation that will determine the
number of bacteria b t present after t hours.
b. Suppose a Petri dish contains 12 bacteria. Use
the equation found in part a to determine the
number of bacteria present 4 hours later.
SOLUTION:
a. Write an explicit formula for the pattern.
b. How many will receive the e-mail after 6 a. Initially, there is 1 bacterium. After 15 minutes,
forwards? there will be 2 bacteria, after 30 minutes there will
be 4 bacteria, after 45 minutes there will be 8
SOLUTION: bacteria, and after 1 hour there will be 16 bacteria.
Melina receives a chain e-mail, forwards it to 7 So, in terms of hours, b 0 = 1 and b 1 = 16. Find the
friends, and each friend forwards it to 7 friends. common ratio.
Therefore, a 1 = 1, a 2 = 7, and a 3 = 49. The 16 ÷ 1 = 16
common ratio is 7.
Write an explicit formula using r = 16.
For an explicit formula, substitute a 1 = 1 and r = 7
in the nth term formula.
SOLUTION:
a. Manual
eSolutions Initially, there isby1Cognero
- Powered bacterium.
After 15 minutes, Page 6
there will be 2 bacteria, after 30 minutes there will
be 4 bacteria, after 45 minutes there will be 8
found in part a.
30 ÷ 60 = ÷1=
15 ÷ 30 =
Use the formula for the nth term of a geometric
sequence to find a 5.
Use the formula for the nth term of a geometric
sequence to find a 9.
SOLUTION:
21. a 4 for 7, 14, 28, …
First, find the common ratio.
SOLUTION: 90 ÷ 540 =
First, find the common ratio.
14 ÷ 7 = 2 15 ÷ 90 =
28 ÷ 14 = 2
Use the formula for the nth term of a geometric Use the formula for the nth term of a geometric
sequence to find a 4. sequence to find a 6.
22. a 5 for 3, 1, ,…
÷1=
Another method would be to consider that the 7th
term is 4 terms from the 3rd term. Therefore,
10-3 Geometric Sequences and Series 4
multiply the 3rd term by r .
SOLUTION: SOLUTION:
Use the values of a 3 and r to find a 2. Use the values of a 3 and r to find a 2.
Next, use the values of a 2 and r to find a 1. Next, use the values of a 2 and r to find a 1.
Use the formula for the nth term of a geometric Use the formula for the nth term of a geometric
sequence to find a 7. sequence to find a 6.
Another method would be to consider that the 7th Another method would be to consider that the 6th
term is 4 terms from the 3rd term. Therefore, term is 3 terms from the 3rd term. Therefore,
4 3
multiply the 3rd term by r . multiply the 3rd term by r .
SOLUTION: SOLUTION:
Use the formula for the nth term of a geometric Use the formula for the nth term of a geometric
sequence to find a 8. sequence to find the a 6.
Find the indicated geometric means for each 33. 256 and 81; 3 means
pair of nonconsecutive terms.
32. 4 and 256; 2 means SOLUTION:
The sequence will resemble 256, __?__ , __?__ ,
SOLUTION: __?__ , 81. Note that a 1 = 256, n = 5, and a 5 = 81.
The sequence will resemble 4, __?__ , __?__ ,
Find the common ratio using the nth term for a
256.
geometric sequence formula.
Note that a 1 = 4, n = 4, and a 4 = 256. Find the
common ratio using nth term for a geometric
sequence formula.
r=
Therefore, a sequence with one geometric mean
Therefore, a sequence with three geometric means
10-3 between
Geometric256 andSequences and
81 is 256, –192, 144,Series
–108, 81 or between and 7 is , –2, 7 or , 2, 7.
256, 192, 144, 108, 81.
The common ratio is . Use r to find the Therefore, a sequence with two geometric means
between –2 and 54 is –2, 6, –18, 54.
geometric means.
36. 1 and 27; 2 means
SOLUTION:
Therefore, a sequence with one geometric mean The sequence will resemble 1, __?__ , __?__ , 27.
between and 7 is , –2, 7 or , 2, 7.
Note that a 1 = 1, n = 4, and a 4 = 27. Find the
common ratio using nth term for a geometric
35. –2 and 54; 2 means sequence formula.
SOLUTION:
The sequence will resemble –2, __?__ , __?__ ,
54.
The common ratio is –3. Use r to find the 37. 48 and −750; 2 means
geometric means.
SOLUTION:
–2(–3) = 6
6(–3) = –18 The sequence will resemble 48, __?__ , __?__ , –
750.
Therefore, a sequence with two geometric means
between –2 and 54 is –2, 6, –18, 54. Note that a 1 = 48, n = 4, and a 4 = 48. Find the
eSolutions Manual - Powered by Cognero common ratio using nth term for a geometric Page 11
36. 1 and 27; 2 means sequence formula.
SOLUTION:
1(3) = 3 = 300
3(3) = 9
10-3 Therefore,
Geometric a sequence with twoand
Sequences geometric
Seriesmeans Therefore, a sequence with two geometric means
between 1 and 27 is 1, 3, 9, 27. between 48 and –750 is 48, –120, 300, –750.
Note that a 1 = 48, n = 4, and a 4 = 48. Find the Note that a 1 = i, n = 6, and a 6 = –1. Find the
common ratio using nth term for a geometric common ratio using nth term for a geometric
sequence formula. sequence formula.
42. first eight terms of 2 + 2 +6+… 44. [Contains update not in print edition]
SOLUTION:
Use Formula 2 for the nth partial sum of a
geometric series.
SOLUTION:
Use Formula 2 for the nth partial sum of a
geometric series.
46. first n terms of a 1 = −8, a n = −256, r = 2
SOLUTION:
Use Formula 2 for the nth partial sum of a
geometric series.
SOLUTION:
eSolutions Manual - Powered by Cognero Page 14
SOLUTION:
Use Formula 2 for the nth partial sum of a
geometric series.
49.
SOLUTION:
Find n, a 1, and r.
50. 52.
SOLUTION: SOLUTION:
Find n, a 1, and r. Find n, a 1, and r.
51.
SOLUTION:
Find n, a 1, and r.
53.
SOLUTION:
Find n, a 1, and r.
Substitute n = 6, a 1 = 2, and r = 1.4 into the
formula for the sum of a finite geometric series.
eSolutions
52. Manual - Powered by Cognero Page 16
SOLUTION:
10-3 Geometric Sequences and Series
53. 54.
SOLUTION: SOLUTION:
Find n, a 1, and r. Find n, a 1, and r.
54.
SOLUTION:
Find n, a 1, and r.
55.
SOLUTION:
Find n, a 1, and r.
SOLUTION: 56. + + +…
Find n, a 1, and r.
SOLUTION:
First, find the common ratio.
÷ =
SOLUTION:
First, find the common ratio.
Therefore, the sum of the series is .
÷ =
÷ = 57. + + +…
SOLUTION:
The common ratio r is < 1. Therefore, this First, find the common ratio.
infinite geometric series has a sum. Use the ÷ =2
formula for the sum of an infinite geometric series.
÷ =2
59. 12 + (–7.2) + 4.32 + ... Use the formula for the sum of an infinite
geometric series to find the sum.
SOLUTION:
First, find the common ratio.
–7.2 ÷ 12 = –0.6
4.32 ÷ –7.2 = –0.6
61.
SOLUTION:
Therefore, the sum of the series is 7.5.
The common ratio is < 1. Therefore, this infinite
60. geometric series has a sum. Find a 1.
SOLUTION:
The common ratio is < 1. Therefore, this
infinite geometric series has a sum. Find a 1.
Use the formula for the sum of an infinite
geometric series to find the sum.
62.
Therefore, the sum of the series is .
10-3 Therefore,
Geometric Sequences
the sum of the seriesand
is Series
.
Therefore, the sum of the series is 100.
61. 62.
SOLUTION: SOLUTION:
The common ratio is < 1. Therefore, this infinite The common ratio is < 1. Therefore, this infinite
geometric series has a sum. Find a 1. geometric series has a sum. Find a 1.
62.
SOLUTION:
64. BUNGEE JUMPING A bungee jumper falls 35 b. The series that corresponds to the infinite
meters before his cord causes him to spring back sequence 35, 14, 14, 5.6, 5.6, … can be written as
up. He rebounds of the distance after each fall. the sum of the two infinite geometric series: one
series that represents the distance traveled when
a. Find the first five terms of the infinite sequence falling and one series that represents the distance
representing the vertical distance traveled by the traveled when springing back up.
bungee jumper. Include each drop and rebound Series 1 35 + 14 + 5.6 + …
distance as separate terms. Series 2 14 + 5.6 + 2.24 + …
b. What is the total vertical distance the jumper
travels before coming to rest? (Hint: Rewrite the Find the sum of each series.
infinite sequence suggested by in part a as two
infinite geometric sequences.)
SOLUTION:
a. The bungee jumper will fall 35 meters, spring
back up (35) or 14 meters, fall 14 meters, spring
Find the missing quantity for the geometric 67. Find r if a 1= 0.12, S n = 590.52, and a n = 787.32.
sequence with the given characteristics.
65. Find a 1 if S 12 = 1365 and r = 2. SOLUTION:
Substitute S n = 590.52, a 1 = 0.12, and a n = 787.32
SOLUTION:
into the formula for the nth partial sum of an infinite
Substitute S 12 = 1365, n = 12, and r = 2 into the geometric series.
formula for the sum of a finite geometric series.
SOLUTION:
66. If S 6 = 196.875, a 1 = 100, r = 0.5, find a 6. The common ratio is 2.
SOLUTION:
Substitute S n = 61.5, a 1 = 4.1, and r = 2 into the
Substitute S 6 = 196.875, a 1 = 100, and r = 0.5 into
formula for the nth partial sum of an infinite
the formula for the nth partial sum of an infinite geometric series.
geometric series.
67. Find r if a 1= 0.12, S n = 590.52, and a n = 787.32. Substitute a n = 32.8, a 1 = 4.1, and r = 2 into the
formula for the nth term of a geometric sequence
SOLUTION: to find n.
Substitute S n = 590.52, a 1 = 0.12, and a n = 787.32
into the formula for the nth partial sum of an infinite
geometric series.
SOLUTION:
Find the common ratio.
eSolutions Manual - Powered by Cognero –18 ÷ 15 = –1.2 Page 22
21.6 ÷ –18 = –1.2
68. Find n for 4.1 + 8.2 + 16.4 + … if S n = 61.5.
10-3 Geometric Sequences and Series
SOLUTION: SOLUTION:
Find the common ratio. Substitute S n = 468, a n = 375, and r = 5 into the
–18 ÷ 15 = –1.2 formula for the nth partial sum of an infinite
21.6 ÷ –18 = –1.2 geometric series.
72. If S n = , + + + …, find n.
SOLUTION:
Find the common ratio.
70. If r = –0.4, S 5 = 144.32, and a 1 = 200, find a 5. ÷ =
SOLUTION:
÷ =
Substitute S 5 = 144.32, a 1 = 200, and r = –0.4 into
the formula for the nth partial sum of an infinite
geometric series.
Substitute S n = , a1 = , and r = into the
formula for the nth partial sum of an infinite
geometric series.
SOLUTION:
Substitute S n = 468, a n = 375, and r = 5 into the
formula for the nth partial sum of an infinite
geometric series.
sequence is , n = 3.
Find the common ratio for the geometric 78. ADVERTISING Word-of-mouth advertising can
sequence with the given terms. be an effective form of marketing, or it can be very
74. a 3 = 12, a 6 = 187.5 harmful. Consider a new restaurant that serves 27
customers on its opening night.
SOLUTION: a. Of the 27 customers, 25 found the experience
The 6th term is 3 terms away from the 3rd term. enjoyable and each told 3 friends over the next
month. This group each told 3 friends over the next
month, and so on, for 6 months. Assuming that no
one heard twice, how many people have had a
positive experience or heard positive reviews of the
restaurant?
b. Suppose the 2 unhappy customers each told 6
friends over the next month about the experience.
This group then each told 6 friends, and so on, for 6
months. Assuming that no one heard a review
75. a 2 = −6, a 7 = −192
twice, how many people have had a negative
experience or have heard a negative review?
SOLUTION:
The 7th term is 5 terms away from the 2nd term. SOLUTION:
a. In the sequence representing customers that had
a positive experience or heard a positive review, a 1
= 25 and r = 3. Find the sum of the first six terms.
SOLUTION:
The 6th term is 2 terms away from the 4th term.
Therefore, 9100 people had a positive experience
or heard a positive review in the first 6 months.
SOLUTION:
The 8th term is 3 terms away from the 5th term.
78. ADVERTISING Word-of-mouth advertising can Write the first 3 terms of the infinite
be an effective form of marketing, or it can be very geometric series with the given
harmful. Consider a new restaurant that serves 27 characteristics.
customers on its opening night.
79. S = 12, r =
a. Of the 27 customers, 25 found the experience
eSolutions Manual - Powered by Cognero Page 25
enjoyable and each told 3 friends over the next
SOLUTION:
Therefore, the first three terms of the sequence are
10-3 Therefore,
Geometric 18,662 people had a and
Sequences negative experience
Series 6, 3, and .
or heard a negative review in the first 6 months.
SOLUTION:
Substitute S = 12 and r = into the formula for the
sum of an infinite geometric series to find a 1.
81. S = 44.8, a 1 = 56
SOLUTION:
Substitute S = –25 and a 1 = 56 into the formula for
Therefore, the first three terms of the sequence are the sum of an infinite geometric series to find r.
6, 3, and .
10-3 Therefore,
Geometric the first three termsand
Sequences of theSeries
sequence are Therefore, the first three terms of the sequence are
–50.5, –30.3, and –18.18. –138, 27.6, and –5.52.
SOLUTION:
87.
SOLUTION:
Find a 1.
– =
÷ =
Therefore, the first three terms of the sequence are Because there is no common difference or
common ratio, the sequence is neither arithmetic
12, –3, and . nor geometric.
Determine
eSolutions whether
Manual - Powered each
sequence is
by Cognero . Page 29
arithmetic, geometric, or neither. Then find the
next three terms of the sequence.
, , and . Therefore, the next three terms are , , and
.
10-3 Determine
Geometric whether each sequence is
Sequences and Series
arithmetic, geometric, or neither. Then find the
next three terms of the sequence.
89. , , , , ... 90. , , 4, , ...
SOLUTION: SOLUTION:
First, determine whether there is a common First, determine whether there is a common
difference or common ratio. difference or common ratio.
– = – =–
– = 4– =–
÷ = ÷ =
÷ = 4÷ =
Therefore, the next three terms are , , and Because there is a common difference of 12, this
sequence is arithmetic. Find the next three terms of
. the sequence.
48 + 12 = 60
60 + 12 = 72
72 + 12 = 84
eSolutions Manual - Powered by Cognero Page 30
90. , , 4, , ...
Therefore, the next three terms are 60, 72, and 84.
+ =3 40.5(0.75) = 30.375
30.375(0.75) = 22.78125
10-3 Therefore,
Geometric Sequences
the next three termsand
are Series
, , and 3. Therefore, the next three terms are 40.5, 30.375,
and 22.78125.
91. 12, 24, 36, 48, ... 93. 36k, 49k, 64k, 81k, ...
SOLUTION: SOLUTION:
First, determine whether there is a common First, determine whether there is a common
difference or common ratio. difference or common ratio.
24 – 12 = 12 49k – 36k = 13k
36 – 24 = 12 64k – 49k = 25k
24 ÷ 12 = 2
49k ÷ 36k =
36 ÷ 24 =
64k ÷ 49k =
Because there is a common difference of 12, this
sequence is arithmetic. Find the next three terms of Because there is no common difference or
the sequence. common ratio, the sequence is neither arithmetic
48 + 12 = 60 nor geometric.
60 + 12 = 72
72 + 12 = 84 Notice that there appears to be a pattern in which
2 2
Therefore, the next three terms are 60, 72, and 84. the first term is 6 k, the second term is 7 k, the
2 2
third term is 8 k, and the fourth term is 9 k. Find
92. 128, 96, 72, 54, ... the next three terms of the sequence.
2
SOLUTION: 10 k = 100k
2
First, determine whether there is a common 11 k = 121k
2
difference or common ratio. 12 k = 144k
96 – 128 = –32
72 – 96 = –24 Therefore, the next three terms are 100k, 121k,
and 144k.
96 ÷ 128 = 0.75
72 ÷ 96 = 0.75 94. 7.2y, 9.1y, 11y, 12.9y, ...
SOLUTION:
Because there is a common ratio of 0.75, this
sequence is geometric. Find the next three terms of First, determine whether there is a common
the sequence. difference or common ratio.
54(0.75) = 40.5 9.1y – 7.2y = 1.9y
40.5(0.75) = 30.375 11y – 9.1y = 1.9y
30.375(0.75) = 22.78125
9.1y ÷ 7.2y = about 1.26
Therefore, the next three terms are 40.5, 30.375, 11y ÷ 9.1y = about 1.21
and 22.78125.
Because there is a common difference of 1.9y, this
93. 36k, 49k, 64k, 81k, ... sequence is arithmetic. Find the next three terms of
the sequence.
SOLUTION: 12.9y + 1.9y = 14.8y
First, determine whether there is a common 14.8y + 1.9y = 16.7y
difference or common ratio. 16.7y + 1.9y = 18.6y
49k – 36k = 13k
64k – 49k = 25k Therefore, the next three terms are 14.8y, 16.7y,
and 18.6y.
49k ÷ 36k =
eSolutions Manual - Powered by Cognero
95. 3 , 15, 15 , 75, … Page 31
15 ÷ 3 = 2 ÷2 =
15 ÷ 15 =
2 ÷2 =
and 2 .
98. 9 + 18 + 36 + … + 1152
2 =2
Therefore, in sigma notation the series 9 + 18 + 36
Therefore, the next three terms are 2 ,2 ,
10-3 Geometric Sequences and Series + … + 1152 can be written as
and 2 .
100.
98. 9 + 18 + 36 + … + 1152
SOLUTION:
SOLUTION:
Find the common ratio.
Find the common ratio.
18 ÷ 9 = 2 – ÷ = –2
36 ÷ 18 = 2
÷– = –2
Next, determine the upper bound.
a 4 = 36(2) = 72
Next, determine the upper bound.
a 5 = 72(2) = 144
a 6 = 144(2) = 288 a4 =
a 7 = 288(2) = 576 a 5 = –1(–2) = 2
a 8 = 576(2) = 1152 a 6 = 2(–2) = –4
a 7 = –4(–2) = 8
Write an explicit formula for the sequence.
Write an explicit formula for the sequence.
c. First, find the sum of the series. Therefore, after 6 hours of the original dose
will be left in the patient's system.
SOLUTION:
a.
The third term can also be written as a 3 =
written as a 4 = .
104. MULTIPLE REPRESENTATIONS In this c. From the graph for r = 0.2, it appears that as n
∞, S n 1.25. From the graph for r = 0.5, it
problem, you will investigate the limits of .
appears that as n ∞, S n 2. From the graph
a. GRAPHICAL Graph S n = for r = 0.2, for r = 0.9, it appears that as n ∞, S n 10.
0.5, and 0.9 on the same graph.
b. TABULAR Copy and complete the table d.
shown below.
c. ANALYTICAL
eSolutions For each
Manual - Powered by Cognero graph in part a, e . It appears that as n ∞, S n ∞. Page 36
describe the values of S n as n .
f. Because 8.6 > 1, as n , Sn ∞.
situation is 5, 3.25, 3.25, 2.1125, 2.1125, … . The
corresponding series can be written as the sum of
the two infinite geometric series: one series that
represents the distance the ball travels when falling
10-3 Geometric Sequences and Series and one series that represents the distance the ball
travels when bouncing back up.
e . It appears that as n ∞, S n ∞. Series 1 5 + 3.25 + 2.1125 + …
Series 2 3.25 + 2.1125 + 1.373125 + …
f. Because 8.6 > 1, as n , Sn ∞.
Find the sum of each series.
105. ERROR ANALYSIS Emilio believes that the sum
of the infinite geometric series 16 + 4 + 1 + 0.25 +
… can be calculated. Annie disagrees. Is either of
them correct? Explain your reasoning.
SOLUTION:
Find the common ratio. Therefore, the total vertical distance the ball travels
4 ÷ 16 = 0.25 is 14.29 + 9.29 or about 23.6 meters.
1 ÷ 4 = 0.25
b. In this sequence, a 1 = 2 and r = 0.8. Find the
Sample answer: The common ratio is less than 1, so
the sequence is converging to 0, and the sum of the sum of the related series.
series can be calculated. Therefore, Emilio is
correct.
REASONING Determine whether each 110. If r is negative, then the geometric sequence
statement is true or false . Explain your converges.
reasoning.
108. If the first two terms of a geometric sequence are SOLUTION:
positive, then the third term is positive. Whether a geometric sequence converges or
diverges depends on the absolute value of the
SOLUTION: common ratio. If < 1, the sequence will
If the first two terms are positive, then the common
converge, and if > 1 the sequence will diverge.
ratio must be a positive. Therefore, the third term,
which equals the second term times the common Therefore, this statement is false.
ratio, must also positive. So, the statement is true.
The series 27, 9, 3, 1, ... converges as well as –27,
Consider the sequence 2, 4, ... –9, –3, –1, ... .
The sequence 1, 3, 9, 27, ... and –1, –3, –9, –27, ...
The common ration is 4 ÷ 2 = 2.
both diverge.
Find the next term.
4 · 2 = 8. Which is positive. 111. REASONING Determine whether the following
statement is sometimes, always, or never true.
Explain your reasoning.
If all of the terms of an infinite geometric series
109. If you know r and the sum of a finite geometric
are negative, then the series has a sum that is a
series, you can find the last term.
negative number.
SOLUTION: SOLUTION:
If the sum of the series and the common ratio are
If |r| < 1, then the series has a sum, and the sum is
given, you can use the formula for the nth partial
a negative number. If |r| > 1, the corresponding
sum of a geometric series, , to find sequence is divergent, and the series has no sum.
Therefore, the statement is sometimes true.
the last term. However, the value of the first term
must also be known. Therefore, this statement is Consider the series –27 + (–9) + (–3) + (–1) + ...
false.
= 16, a 2 = 8, and r = 8 ÷ 16 or .
The perimeter of a square is given by P = 4s,
where s is the length of one side. So, the perimeter
of the square with side lengths of x or 2 inches The common ratio r is < 1. Therefore, the
is 4(2 ) or 8 inches.
infinite geometric series of areas 16 + 8 + … has a
b. The perimeter of the largest square is 4(4) or 16 sum. Substitute a 1 = 16 and r = into the formula
inches, and the perimeter of the second largest
for the sum of an infinite geometric series.
square is 8 inches. So, the first two terms in the
sequence of perimeters are a 1 = 16 and a 2 = 8 .
Find the common ratio.
a2 ÷ a1 = 8 ÷ 16 or
SOLUTION:
SOLUTION:
115.
SOLUTION:
The first term of this series is 3 and the last term is
15. The number of terms is equal to the upper
bound minus the lower bound plus one, which is 7 –
1 + 1 or 7. Therefore, a 1 = 3, a n = 15, and n = 7.
The first term of this series is 13 and the last term
Find the sum of the series. is 311. The number of terms is equal to the upper
bound minus the lower bound plus one, which is 150
– 1 + 1 or 150. Therefore, a 1 = 13, a n = 311, and n
= 150. Find the sum of the series.
114.
10-3 Geometric Sequences and Series Therefore, the object will fall 176 feet in the sixth
second.
116. TOURIST ATTRACTIONS To prove that 117. TEXTILES Patterns in fabric can often be
objects of different weights fall at the same rate, created by modifying a mathematical graph. The
Marlene dropped two objects with different weights pattern can be modeled by a lemniscate.
from the Leaning Tower of Pisa in Italy. The
objects hit the ground at the same time. When an
object is dropped from a tall building, it falls about
16 feet in the first second, 48 feet in the second
second, and 80 feet in the third second, regardless
of its weight. If this pattern continues, how many
feet would an object fall in the sixth second?
SOLUTION: a. Suppose the designer wanted to begin with a
lemniscate that was 6 units from end to end. What
In this sequence, a 1 = 16, a 2 = 48, and a 3 = 80. polar equation could have been used?
Find the common difference. b. What polar equation could have been used to
48 – 16 = 32 generate a lemniscate that was 8 units from end to
80 – 48 = 32 end?
Find a 6. SOLUTION:
80 + 32 = 112 a. The equation for a lemniscate is given by r2 = a 2
112 + 32 = 144 2 2
cos 2 or r = a sin 2 . If the lemniscate is 6
144 + 32 = 176 units from end to end, a = 6 ÷ 2 or 3. Therefore,
2 2
the corresponding equations are r = 3 cos 2 or
Therefore, the object will fall 176 feet in the sixth 2 2 2 2
second. r = 9 cos 2 and r = 3 sin 2 or r = 9 sin 2
.
117. TEXTILES Patterns in fabric can often be
created by modifying a mathematical graph. The b. If the lemniscate is 8 units from end to end, a =
pattern can be modeled by a lemniscate. 8 ÷ 2 or 4. Therefore, the corresponding equations
2 2 2 2 2
are r = 4 cos 2 or r = 16 cos 2 and r = 4
2
sin 2 or r = 16 sin 2 .
b. Manual
eSolutions - Powered by is
If the lemniscate Cognero
8 units
from end to end, a = Page 41
120. = −150°
SOLUTION:
The solutions of θ = −150° are ordered pairs of the
form (r, −150°), where r is any real number. The
graph consists of all points on the line that make an
angle of −150° with the positive polar axis.
eSolutions Manual - Powered by Cognero Page 42
Use the component form to find the magnitude of Using this magnitude and component form, find a
. unit vector u in the direction of .
125. A(24, −6, 16), B(8, 12, −4) 126. A(3, −5, 9), B(−1, 15, −7)
SOLUTION: SOLUTION:
Find the component form of . A(3, −5, 9), B(−1, 15, −7)
Find the component form of .
÷ =2
Using this magnitude and component form, find a
eSolutions Manual
unit - Powered
vector u in thebydirection
Cognero
of . Page 45
Use the formula for the nth term of a geometric
sequence to find a 13.
10-3 Geometric Sequences and Series
Therefore, the correct answer is C.
7
A2
B 28
9 Which expression can be used to determine the
C2
number of dots at the nth step?
D 210
11 F 2n
E2 G n(n + 2)
SOLUTION: H n(n + 1)
First, find the common ratio. J 2(n + 1)
÷ =2 SOLUTION:
In this sequence, a 1 = 4, a 2 = 6, and a 3 = 8. First,
÷ =2 find the common difference.
6– 4=2
8– 6=2
Use the formula for the nth term of a geometric
sequence to find a 13. Substitute a 1 = 4 and d = 2 in the formula for the
nth term of an arithmetic sequence.
129. The first term of a geometric series is −1, and the 130. REVIEW Cora begins a phone tree to notify her
common ratio is −3. How many terms are in the friends about a party. In step 1, she calls 3 friends.
series if its sum is 182? In step 2, each of those friends calls 3 new friends.
A6 In step 3, each of those new friends calls 3 more
B7 new friends. After step 3, how many people know
C8 about the party, including Cora?
F 12
D9
G 13
SOLUTION: H 39
The first term in the series is –1, the common ratio J 40
is –3, and the sum is 182. Use the formula for the
sum of a finite geometric series to find the number SOLUTION:
of terms n. First, find the common ratio.
9÷3=3
27 ÷ 9 = 3