You are on page 1of 6

Писмена припрема за извођење наставног часа

Наставни предмет: Православна Вјеронаука

Наставник: Стојан Чупић

Основна школа: ''Милан Илић – Чича Шумадијски'', Хан Пијесак

Разред, одјељење: Трећи разред, III 1

Датум: 14.9.2023.

Предметно подручје: Доба пред Христово рођење

Наставни садржај: Пресвета Дјева Марија (родитељи, рођење и

одвођење у храм)

Oквирни број часова: 1


Образовно васпитни циљеви часа:

а) Образовни: Стицање знања о основним чињеницама које се тичу


догађаја рођења и увођења у храм Пресвете Дјеве
Марије и њеног живота.
б) Васпитни: Формирање позитивних ставова према људима, Богу
и Цркви и изградња личности ученика у духу
Православног васпитања

в) Практични: Стварање претпоставки да ученици могу конкретно


стечено знање да употребе у свакодневном животу.

Наставне методе: монолошка, дијалошка, илустративно-


демонстративна.

Облици наставног рада: фронтални, индивидуални.

Наставна средства: уџбеник Православне вјеронауке за 3. разред, слике,


карте, табла и креда.

Корелација са другим историја, географија, ликовна култура.


наставним предметима:
Исходи учења: Ученик је оспособљен да самостално опише догађаје
који су везани за рођење и увођење у храм Пресвете
Богородице као и да опише укратко њен живот.
Ток часа

Уводни дио: (5-10 минута)

- Молитва прије учења „Свеблаги Господе“ или молитва „Оче Наш“, у


зависности од тога коју су од тих молитава ученици до сада практиковали са
претходним вјероучитељем.

- Уписивање часа и евидентирање одсутних ученика.

- Кратко упознавање ученика на првом мјесту са предметним подручјем којим


се почињемо бавити у предстојећем времену кроз неколико часова – „Доба пред
Христово рођење“, као и кратко упознавање са наставним садржајем који ћемо
обрађивати на конкретном наставном часу – „Пресвета Дјева Марија (родитељи,
рођење и одвођење у храм)“.

Главни дио: (30-35 минута)

- Упознавање ученика са конкретним основама наставног садржаја који на


часу обрађујемо. Постављање питања ђацима у вези са тиме да ли знају ко је
била Пресвета Дјева Марија, односно Пресвета Богородица и по чему је све
она за нас значајна као личност, шта је то велико и значајно што је она
урадила и по чему је за нас због тога важна?
- Упућивање ученика у то да се у земљи коју ми називамо Света Земља
догодио један велики и значајан догађај који ће у великој мјери промјенити
свијет. Објаснити ученицима гдје се налази Света Земља и због чега је на тај
начин зовемо. Вјероучитељ наставља даље и објашњава да се догодило
рођење Пресвете Дјеве Марије коју ми хришћани зовемо још и Пресвета
Богородица. Упознати ученике у најкраћим могућим цртама са тим због чега
Пресвету називамо Дјевом а због чега је називамо и Богородицом као и који
од ова два израза се чешће употребљава код нас. Објашњење ученицима ко
су били родитељи Пресвете Дјеве Марије.
- Затим вјероучитељ у основним цртама, описује догађај Рођења Пресвете
Дјеве Марије, када се догодио и на који начин. Упутити ђаке у то да се
догодило Божије чудо с обзиром на то да су родитељи Пресвете Богородице
били већ у поодмаклим годинама (били су стари) и да се баш тада,
захваљујући томе што су се они за то дуго молили и што су живјели по
Божијим законима, Бог смиловао на њих, услишио односно прихватио
њихову молитву и чудом Божијим дао да мајка Пресвете Богородице
затрудни и роди ћерку којој су они дали име Марија.
- Нагласити такође да је у том времену, у јеврејском народу важило правило да
она породица која није могла да има дјецу као што Свети и праведни Јоаким
и Ана нису могли да имају доста дуго, да је та породица сматрана за ону
породицу која је од Бога била одбачена и на неки начин кажњена јер је за
јеврејски народ то била велика срамота и недостатак Божијег благослова.
Међутим, када се ради о родитељима Пресвете Богородице, треба истаћи да
су они живјели потпуно праведним и исправним животом, поштујући законе
Божије али да им је Бог подарио дјецу тек онда када је према Божијем
промислу (према Божијој одлуци) за тако нешто дошло вријеме.
- Родитељи Пресвете Богородице обећали су Богу односно дали су завјет да ће
своју ћерку, када се буде родила, посветити Богу.
- Пресвета Богородица се родила у јеврејском граду Назарету и након што су
прошле 3 године од тренутка када се родила, она је према ономе што је био
обичај у јеврејском народу када се неко дијете роди, одведена у јеврејски
храм који се налазио у граду Јерусалиму да би тамо била посвећена.
Пресвету Богородицу је пред храмом дочекао свештеник који ју је увео у
најсветији дио храма у који је могао да уђе само свештеник и то само два
пута у току године према правилима.
- Од тог тренутка, када ју је свештеник увео у најсветији дио храма, па надаље,
Пресвета Богородица је постала освећена и Бог је од тада почео да је
припрема постепено за њену најважнију мисију коју ће имати касније када за
то буде дошло вријеме а то је да роди Господа Исуса Христа.

Завршни дио: (5-10 минута)

- Кратка рекапитулација градива и разговор са ученицима о томе колико им је


наставни садржај био јасан. Укључивање ученика у дијалог и питање
упућено некоме од ђака да уколико може и жели, уз помоћ вјероучитеља,
понови управо обрађену лекцију у кратким цртама. У случају да тај ученик
успјешно понови лекцију, обавезно ученика похвалити за то и забиљежити то
у личну евиденцију. Одговорити ученицима на одређене недоумице у вези са
лекцијом уколико их имају.
- Позвати ученике да отворе своје књиге и да пронађу лекцију коју смо управо
обрадили. Питати некога од ученика ко добро и гласно чита да полако
прочита лекцију из књиге гласно док остали ђаци пажљиво слушају.
- Након прочитане лекције, заједно са ученицима урадити задатак који се
налази у њиховим књигама а у коме треба допунити већ започете реченице
појмовима који се налазе у самој лекцији.
- Задати домаћи задатак ученицима да у својим радним свескама, уколико
постоји нешто везано за ову лекцију, одраде задатак или неколико њих.
- На крају часа, најавити ученицима наредну лекцију коју ћемо учити
слиједећег часа и подсјетити их на то да лекцију која је управо обрађена
треба да понове још једном.

You might also like