You are on page 1of 3

Општи подаци:

Име и презиме катихете/вероучитеља: Никола Василић

Школа и место: ОШ „Рајко Михаиловић“, Бањани

Разред: 1.

Образовни профил: Мастер теолог


Методички подаци:

Наставна тема: Црква – заједница са Богом


Наставна јединица: Свет је наш дом (18.)
Тип часа: обрада

Циљ часа:
- Пружити ученицима елементарно знање о стварању света.

Оперативни задаци часа:


▪ образовни:
- Ученици ће моћи да разликују оно што је Бог створио од онога што је човек направио на
примерима из непосредног окружења.
▪ васпитни:
- Код ученика ће се развити жеља да својом послушношћу изражавају своју љубав и
слободу.

Oчекивани исходи часа:


- Ученици ће моћи да објасне, на елементарном нивоу, повезаност људи и

природе. Облик рада: Индивидуални, фронтални

Наставне методе: Дијалошка, демонстративна

Наставна средства: Фломастери, дрвене боје, оловке

Место извођења наставе: Учионица

Корелација са другим предметима: Ликовна култура

Kоришћени извори сазнања и стручна литература:


∙ Извори:
1. Свето Писмо Старог и Новог Завета, Свети Архијерејски Синод Српске
Православне Цркве, Београд 2014.
∙ Литература:
1. Ане Де Граф, Библија за децу, Београд 2011.
Структура и ток часа:
Уводни део:
Оквирно планирано време: 10 мин.

Наставна метода: Дијалошка


Облик рада: Фронтални

Молитва Господња.
Уписивање часа.

▪ Вероучитељ подсећа ученике на наставну јединицу са прошлог часа, уводи их у нову и


поставља им следећа питања:
- Ко је створио свет?
- За колико дана је Бог створио свет?
- Када је Бог створио човека?
- Како се звао први човек кога је Бог створио?
- Како се звала прва жена коју је Бог створио?
Главни део:
Oквирно планирано време: 30 мин.

Наставна метода: Дијалошка, демонстративна


Облик рада: Индивидуални, фронтални

▪ Шестог дана стварања Бог је створио човека. Први човек кога је Бог створио звао се
Адам. Његово име у преводу значи земљани. Како Адам не би био сам, Бог му је
створио жену, која се звала Ева. Њено име значи човечица. Бог је Адаму и Еви
поклонио читав свет. Дао им је заповест да свим животињама дају имена.
▪ Вероучитељ пита ученике:
- Које животиње имате код куће?
- Да ли имате кућног љубимца?
- Како сте својим животињама дали имена?
▪ Адам и Ева су живели у Рајском врту. У том врту се налазило дрво познања добра и зла.
Бог је Адаму и Еви дао заповест да не једу плодове са тог дрвета и на тај начин је
хтео да их заштити од зла.
▪ Вероучитељ пита ученике:
- Шта вам се највише свиђа у природи?
- Шта је све Бог створио?
- Да ли човек може нешто да створи?
- Да ли ви можете нешто да створите?
▪ Бог нам је дао свет да га чувамо. Зато ми треба да се бринемо о природи, зато што је то
наш свет, наш дом.
▪ Вероучитељ да је ученицима задатак да нацртају и обоје како се они старају о природи.
Завршни део:
Оквирно планирано време: 5 мин.

Наставна метода: Дијалошка


Облик рада: Фронтални

▪ Иако није по плану и програму, вероучитељ почиње да учи са ученицима молитву


Богородице Дјево. Сви заједно понављају стих по стих, како би што лакше научили.
Молитва Богородице Дјево.

You might also like