You are on page 1of 3

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС

Школа: Уметничка школа у Ужицу

Наставни предмет: Верска настава – православни катихизис

Разред/одељење/смер: I Наставник:  Радован Јовичић

Датум: 1. септембар 2022. Час (ред. број) и смена: 6. час у 1. смени

Наставна тема: Наставна јединица: 

Увод Уводни час

Тип часа:  Кључне речи:

План, програм, веронаука, православље, црква,


Обрада литургија, Бог, стварање, креативност

Образовни
Упознати ученика са садржајем предмета, планом и програмом и
(материјално-
начином реализације наставе.
сазнајни)
Циљеви часа

Функционални Установити каква су знања стекли и какве ставове усвојили ученици


(развојни) у претходном циклусу школовања.

Указати ученицима на делотворне стране врлина љубави и слободе и


Васпитни повезати их са бројним примерима из свакодневног живота.

По завршетку теме, ученик ће: 1) моћи да сагледа садржаје којима ће се бавити настава
Православног катихизиса у току основношколског образовања; 2) моћи да уочи какво
стандарди
Исходи/

предзнање има из градива православног катихизиса обрађеног у претходном циклусу


школовања; 3) бити мотивисан да похађа часове православног катихизиса

Облици наставног рада Фронтални, индивидуални

Монолошка метода (усмено излагање), дијалошка метода (слободан


Наставне методе
разговор и дискусија)

Наставна средства Дидактички материјал


Место извођења наставе Учионица

Међупредметна повезаност Српски језик и књижевност, историја, психологија, биологија,


(корелација) грађанско васпитање

Међупредметне компетенције Комуникација, сарадња, одговорно учешће у демократском друштву

Литература/извори/линкови Свето писмо (Стари завет, Прва књига Мојсијева, главе 1-2)

Иновације

  Структура наставног часа


Етапа часа Облик рада Метод рада Трајање

уводни део фронтални, индивидуални слободан разговор 10 минута

монолог (усмено
главни део часа фронтални, индивидуални 25 минута
излагање)

завршни део часа фронтални, индивидуални дијалог (дискусија) 10 минута

 Ток часа 
Активности ученика Активности наставника

Уводни део часа

Молитва. Певање химне. Учешће у молитви и у певању химне.

Главни део часа

Наставник и ученици се међусобно представљају Ученици се најпре представљају, а потом узимају


и упознају. Потом се разговара о томе како ће учешћа у дијалогу о претходним знањима из
изгледати настава. Упознајемо се са планом и области православног катихизиса и деле своја
програмом. Разговарамо о свему ономе што искуства из верског и црквеног живота.
ученици доносе као сопствено предзнање, било то
градиво научено током основног образовања, или
лично искуство ученика.

Завршни део часа


Кратак резиме и захвалност учесницима. Ученици постављају питања о било чему што их
занима у вези са даљим радом.
Будући да је у питању уметничка школа, било би
лепо да се у завршници, као поента часа, помене
креативност и стваралачка способност човека као
један од главних аспеката човека који је Икона
Божја. Одличан начин да се ово постигне је кроз
причу о талентима из 25. главе Јеванђеља по
Матеју.

Домаћи задатак

Прилози уз припрему
(шеме, радни листићи)

Напомене, запажања

Самоевалуација и корекција

You might also like