Professional Documents
Culture Documents
Mathematics
4
= 3.14 (2.1) 2
3
= 38.8cm3
(a) 163
(b) 263
(c) 363
(d) 463
Ans: (c) 363
a3
=
1 2
r h
3
22 22 22
=
1 22
7 2 2
3 7
22 22 22 7 3
=
22 7 2 2
1
Ans: (a) h[r12 + r22 + r1r2 ]
3
1
We know that, the volume of the frustum cone is = h[r12 + r22 + r1r2 ] cm3 .
3
Sample Question 5 : The volume of the largest right circular cone that can
be cut out from a cube of edge 4.2 cm is
1 22
= 2.1 2.1 4.2
3 7
= 19.4 cm3
5. The shape of a gilli, in the gilli - danda game (see in figure) is a combination
of
In the given figure gilli had two sharped edges are like cone shapes and a between
the two edges cylinder shape is there. So, the shape of a gilli, in the gilli - danda
game is a combination of two cones and a cylinder.
6. A shuttle cock used for playing badminton has the shape of the
combination of
(a) a cylinder and a sphere
(b) a cylinder and a hemisphere
A shuttle cock used for playing badminton. If we cut it parallel to the base, which
has the shape of the combination of frustum of a cone and a hemisphere.
7. A cone is cut through a plane parallel to its base and then the cone is
formed on one side of that plane is removed. The new part that is left over
on the other side of the plane is called
(a) a frustum of cone
(b) cone
(c) Cylinder
(d) Sphere
If in an any cone is cut through a plane parallel to its base which formed the cone
in upper part and new part that is left over at the bottom side of a plane is called
as a frustum of cone.
(a) 142296
(b) 142396
(c) 142496
(d) 142596
r = 0.25 cm
1
Let ‘ n ’ numbers of marbles can fill the cube. But, the space of the cube remains
8
unfilled.
As we know that,
4
Volumeof spherical marbles = r 3
3
4 1
n r 3 = 1 − l 3
3 8
4 7
n r3 = l3
3 8
7l 3 3
n=
8 4 r 3
22
Substitute, = , r = 0.25 cm and l = 22 cm .
7
7 ( 22 )
3
3
n=
22
4 ( 0.25)
8 3
7
7 22 22 22 3 7
n=
8 4 22 0.25 0.25 0.25
1565256
n=
11
On simplification, we get
n = 142296 marbles.
(a) 12 cm
(b) 14 cm
(d) 18 cm
Ans: (b) 14 cm
Spherical shell
4
r1 = = 2 cm
2
8
r2 = = 4 cm
2
Cone
8
r= = 4 cm
2
h=?
Remember that the volume of a shape not change when it is recast into another.
Volume of cone = Volume of hollow spherical shell
1 4 4
r 2h = r23 − r13
3 3 3
On cancelling on both side, then
3
r 2 h = 4 ( r23 − r13 )
(
42 h = 4 ( 4 ) − ( 2 )
3 3
)
4h = 64 − 8
4h = 56
56
h=
4
h = 16 cm
Sphere
r =?
b = 33cm
h = 24 cm
l b h3
r3 =
4
49 33 24 3
r3 =
22
4
7
49 33 24 3 7
r3 =
4 22
49 3 24 3 7
r3 =
4 2
49 3 24 3 7
r3 =
8
r 3 = 49 3 3 3 7
r 3 = 7 7 7 3 3 3
r 3 = 73 33
r = 73
r = 21 cm
7
The volume covered by bricks of wall = volume of wall
8
Given, size of bricks (cuboid in shape) : l1 = 22.5 cm , b1 = 11.25 cm and h1 = 8.75 cm
Size of wall (cuboid in shape) : l = 270 cm , b = 300 cm and h = 350 cm
Let ‘n’ be the number of bricks in the wall, then
7
Volume of ‘n’ bricks = volume of wall
8
7
n l1 b1 h1 = l b h
8
7l b h
n=
8 l1 b1 h1
7 270 300 350
n=
8 22.5 11.25 8.75
7 270 300 350 10 100 100
n=
8 225 1125 875
7 270 300 350 10 100 100
n=
8 225 1125 875
n = 14 2 100 4
n = 11200 bricks.
(b) 3 cm
(c) 2 cm
(d) 6 cm
Ans: (c) 2 cm
Sol: Given, a solid metallic cylinder is melted to become 12 solid spheres of the
same size.
So, the volume of the cylinder will be equal to the volume of 12 spheres.
12 Spheres
R=?
Cylinder
Given, d = 2 cm
h = 16 cm
2
r= = 1 cm
2
Volume of 12 spheres = Volume of cylinder
4
R 3 12 = r 2h
3
16R3 = r 2h
16
(1)16
2
R 3
=
16
R3 = 1
R = 1cm
Hence, diameter is ( 2 R = 2 1) 2 cm.
13. The radii of the top and bottom of a bucket of slant height 45 cm are 28
cm and 7 cm respectively. The curved surface area of the bucket is
22
45 ( 7 + 28 )
7
22
45 35
7
22 45 5
4950 cm2
2 = 2 ( 0.25 ) + h
2 = 0.5 + h
h = 2 − 0.5
h = 1.5 cm
4
r 3 + r 2h
3
4
r2 r + h
3
22 24
( 0.25) ( 0.25) + 1.5
7 3
22 1
0.25 0.25 + 1.5
7 3
22
0.0625 ( 0.33 + 1.5 )
7
22
0.0625 1.83
7
22
0.114375
7
2.51625
7
0.3594 0.36cm3
15. If two solid hemispheres of same base radius ‘r’ are joined together along
their bases, then curved surface area of this new solid is
(a) 4 r 2
(b) 6 r 2
(c) 3 r 2
(d) 8 r 2
Ans: (a) 4 r 2
16. A right circular cylinder of radius r cm and height h cm (where h > 2r)
just encloses of sphere of diameter
(a) r cm
(b) 2r cm
(c) h cm
(d) 2h cm
Ans: (b) 2r cm
Sol: As the cylinder just enclosed the sphere so the radius or diameter of cylinder
and sphere are equal.
i.e., 2r and height h 2r .
17. During conversion of a solid from one shape to another, the volume of
new shape will
(b) decrease
(d) be doubled
18. The diameters of the two circular ends of the bucket are 44 cm and 24
cm. The height of bucket is 35 cm. The capacity of bucket is
(a) 32.7 L
(b) 33.7 L
(c) 34.7 L
(d) 37.7 L
Sol: Given, the diameters of two circular of ends of the bucket are
d1 = 44 cm and d2 = 24 cm , then
d1 44 d 24
r1 = = = 22 cm and r2 = 2 = = 12 cm
2 2 2 2
h = 35 cm
V = 35 (122 + 222 + 12 22 )
1 22
3 7
1 22
V = 35 (144 + 484 + 264 )
3 7
1 22 35
V = (892 )
3 7
110 892
V = cm3
3
110 892
V = litre
3 1000
9812
V =
300
V = 32.70 L
19. In a right circular cone, the cross–section made by a plane parallel to the
base is a
(a) circle
(c) sphere
(d) hemisphere
20. Volume of two spheres are in the ratio 64 : 27. The ratio of their surface
areas is
(b) 4 : 3
(c) 9 : 16
(d) 16 : 9
Ans: (d) 16 : 9
4 3
r1 64
3 =
4 3 27
r2
3
r13 64
=
r23 27
3
r 4
3
1 =
r2 9
r1 4
=
r2 9
= =
T .S . A2 r2 3
T .S . A1 16
=
T .S . A2 9
16 : 9
Sample Question 𝟏: If a solid cone of base radius 𝒓 and height 𝒉 is placed over
a solid cylinder having same base radius and height as that of the cone, then the
curved surface area of the shape is r h 2 + r 2 + 2 h
Ans: True. Since the curved surface area taken is same as the sum of curved surface
areas which is measured separately.
Sample Question 2 : A spherical steel ball is melted to make eight new identical
1
balls. Then, the radius of each new ball be th the radius of the original ball.
8
Ans: False. Let r be the radius of the original steel ball and r1 be the radius of the
newly formed ball after melting.
4 4
Therefore, r 3 = 8 r13
3 3
r
r1 =
2
Sample Question 3 : Two identical solid cubes of side a are joined end to end.
Then the total surface area of the resulting cuboid is 12a2 .
Ans: False. The total surface area of a cube with side 𝑎 is 6a2 . If two identical
faces of side a are joined together, then the total surface area of the cuboid so
formed will be equal to 10a2
Ans: False. Total surface area of the lattu is the sum of curved surface area of
hemisphere and curved surface area of the cone.
Ans: True. Actual capacity of the vessel is the empty space inside the glass that can
accommodate something when poured into it.
1. Two identical solid hemispheres of equal base radius r cm are stuck together
along their bases. The total surface area of the combination is 16 r 2
Ans: False,
Sol: When two identical solid hemispheres with equal bases are placed base to base,
a sphere is formed, and we know that the sphere's total surface area is 4 r 2 .
The given statement is false.
2. A solid cylinder of radius r and height h is placed over other cylinder of same
height and radius. The total surface area of the shape so formed is 4 rh + 4 r 2 .
Ans: False,
Sol: When two identical cylinders of same radius ‘r’ and height ‘h’ are stuck base to
base (circular), then the resulting cylinder will have height h ' = 2h and radius r ' = r
.
T .S . A. = 2 r ' ( r '+ h ' )
T .S . A = 2 r ( r + 2h )
T .S. A = 2 r 2 + 2 r 2h
T .S. A = 2 r 2 + 4 rh
3. A solid cone of radius r and height h is placed over a solid cylinder having
same base radius and height as that of a cone. The total surface area of the
combined solid is r r 2 + h 2 + 3r + 2h .
r[l + 2h + r ]
But, l = r 2 + h 2
4. A solid ball is exactly fitted inside the cubical box of side a. The volume of the
4
ball is a 3 .
3
Ans: False,
Sol: when a spherical ball is exactly fitted inside the cubical box then diameter of
the ball becomes equal to side of cube so, then
Diameter = d = a
a
Radius = r =
2
1
5. The volume of the frustrum of cone is h r12 + r22 − r1r2 , where h is the vertical
3
height of the frustum and r1 , r2 are the radii of the ends.
Ans: False,
1
Sol: As we know that the volume of frustum cone V = h r12 + r22 + r1r2 .
3
Hence, the given statement is false.
height.
Ans: False,
Sol: We know that the curved surface area of a frustrum of a cone = l (r1 + r2 )
But, l = h 2 + ( r1 − r2 )
2
Ans: True,
The total surface area of the cylinder excluding the top and just the curved surface
area of the frustum of a cone will be equal to the surface area of the sheet used for
the vessel.
= 154 5 + 154 cm 2
= 154( 5 + 1) cm 2
= 1022 + 154 5 cm 2
Sample Question 𝟑: A canal is 300 cm wide and 120 cm deep. The water in the
canal is flowing with a speed of 20 km per hour. How much area will it irrigate
in 20 minutes if 8 cm of standing water is desired?
Ans: Volume of water flows in the canal in one hour is equal to product of width of
the canal, depth of the canal and speed of the canal water = 31.2 20 1000 = 72000 m3
Ans: Let h be the height of the given cone. On dividing the cone along the mid-point
of its axis and parallel to its base into two parts, we obtain the following figure.
The triangle OAB and DCB are similar triangles by AA similarity.
OA OB
=
CD BD
4 h
=
r h
2
r =2
1 h
(2) 2
Therefore,
Volume of smaller cone
=
3 2 =
1
Volume of frustum of cone 1 h 2 7
[4 + 22 + 4 2]
3 2
Therefore, the ratio of volume of smaller cone to the volume of frustum of cone
is 1:7
Let 𝑎 be the side of new cube which has formed after melting.
Therefore, a3 = 216x3
So, a = 6x,
Diagonal = a 2 + a 2 + a 2 = a 3
EXERCISE 12.3
1. Three metallic solid cubes whose edges are 3 cm, 4 cm and 5 cm are melted
and formed into a single cube. Find the edges of the cube so formed.
Ans: Volume of new cube is equal to the sum of volumes of three cubes in recasting
process. The edge of first cube is 3cm, the edge of second cube is 4 cm and the edge
of third cube is 5cm.
V = V1 + V2 + V3
a3 = 33 + 43 + 53
a3 = 216
a=6
2. How many shots each having diameter 3 cm, can be made from a cuboidal
lead solid of dimensions 9cm 11cm 12cm ?
Ans: Let n represents the number of spherical shots. The length, breadth and
height of the cuboidal lead solid is 12 cm, 11 cm and 9 cm respectively. The radius
3
of spherical shots is r = cm = 1.5 cm
2
Lead cuboid is recasted into lead spherical shots. So,
Volume of n spherical shots = Vol. of cuboid.
4
n. r 3 = lbh
3
4 22
n 1.5 1.5 1.5 = 12 11 9
3 7
12 11 9 3 7
n=
4 22 1.5 1.5 1.5
n = 84
Hence, 84 lead shots can be made.
1
V = h r12 + r22 + r1r2
3
1 22
28490 = h (21)2 + (28) 2 + (21)(28)
3 7
1 22
28490 = h 441 + 784 + 588
3 7
1 22
28490 = h 1813
3 7
28490 3 7
h=
22 1813
h = 15
height is h2 = 6 cm
h
r1 h1 r1 2 1
= = =
r2 h2 8 h 2
r1 = 4 cm
1
h r 2 + r22 + r1r2
Vol. of frustum ( DEBA) 3 2 1
= .
Vol. of cone (ODE ) 1 2
r1 h1
3
6 42 + 82 + 4 8 6 112 7
= = =
4 46 96 1
5. Two identical cubes each of volume 64 cm3 are joined together end to end.
What is the surface area of the resulting cuboid?
Ans: Two identical cubes of side a are joined end to end to form a cuboid. Let
length, breadth and height of cuboid is 2a units, a units and a units respectively.
So, the surface area of the resulting cuboid is
= 2 lb + bh + hl
= 10a 2 ... ( i )
6. From a solid cube of side 7cm , a conical cavity of height 7 cm and radius
3cm is hollowed out. Find the volume of remaining solid.
Ans: The radius and height of the cube is 3 cm and 7 cm respectively. The side of
cube is 7 cm.
Vol. of remaining solid = Vol. of cube - Vol. of cone
1
= a3 − r 2h
3
1 22
= (7)3 − (3) 2 7
3 7
7. Two cones with same base radius 8cm and height 15cm are joined together
along their bases. Find the surface area of the shape so formed.
Ans: When two identical cones are joined base to base, then the total surface area
of new solid becomes equal to the sum of curved surface areas of both the cones.
8. Two solid cones A and B placed in a cylindrical tube as shown in the figure.
The ratio of their capacities are 2:1. Find the heights and capacities of cones.
Also, find the volume of the remaining portion of the cylinder.
Ans: As the ratio of volumes of cone C1 and C2 is 2:1, their radii are same and is
6
equal to r = = 3 cm
2
1 2
r h
V1 3 1 1
=
V2 1 r 2 h
2 2
3
2 32 h1
=
1 32 h2
Also, h1 + h2 = 21cm
2h2 + h2 = 21 [using (i)]
3h2 = 21
h2 = 7 cm
Now, h1 = 21 − 7 = 14 cm ...(ii)
Hence, height of C1 is 14cm and height of C2 is 7cm. The radius and height of C1 is
3 cm and 14 cm respectively. The radius and height of C2 is 3 cm and 7 cm
respectively. The radius and height of the cylinder is 3 cm and 21 cm respectively.
1 1 22
Volume of cone C1 = r12 h1 = 3 3 14 = 132 cm2
3 3 7
1 1 22
Volume of cone C2 = r22 h2 = 3 3 7 = 66 cm2
3 3 7
Volume of remaining portion of tube = Vol. of cylinder - Vol. of cone C1 - Vol. of
cone C2
= r 2 h −132 − 66
22
= 3 3 21 − 198
7
9. An ice-cream cone full of ice-cream having radius 5cm, and height 10cm, as
1
shown in figure. Calculate the volume of ice-cream, provided that its part is
6
left unfilled with ice-cream.
The radius of the hemisphere is 5 cm. The radius and height of the cone is 5 cm and
1
5 cm respectively. The part of ice-cream is left unfilled.
6
So, Vol. of ice-cream= 1 − [Sum of the Volumes of cone and hemisphere]
1
6
5 1 2 2 5 1
= r h + r 3 = r 2 h + 2r
6 3 3 6 3
5 22 5 5
= 5 + 2 5
6 3 7
6875
= 327.4 cm3
21
Hence, the volume of ice-cream in cone is 327.4 cm3 .
4
n 0.7 0.7 0.7 = 3.5 3.5 5.6
3
n = 150
11. How many spherical lead shots each of diameter 4.2cm can be obtained
from a solid rectangular lead piece with dimensions 66cm, 42cm and 21cm?
Ans: Let n spherical shots can be obtained. The radius of spherical shots is
4.2
r= = 2.1 cm
2
Spherical lead shots are recasted from cuboid of lead. So, volume of n spherical
lead shots is equal to the volume of cuboid.
Volume of n spherical lead shots = Vol. of lead cuboid
4
n r 3 = lbh
3
4 22
n 2.1 2.1 2.1 = 66 42 21
3 7
66 42 21 7 3
n=
4 22 2.1 2.1 2.1
n = 1500
13. A wall 24 m long, 0.4 m thick and 6m high is constructed with the bricks
1
each of dimensions 25cm 16cm 10cm . If the mortar occupies th of the
10
volume of the wall, then find the number of bricks used in constructing the
wall.
Ans: The length of the wall is 24m, breadth is 04.m and height is 6m.
So, volume of wall = 24m 0.4m 6m
1
Since th of the volume of the wall is occupied by mortar, so the volume of bricks
10
14. Find the number of metallic circular discs with 1.5cm base diameter and
of height 0.2cm to be melted to form a right circular cylinder of height 10cm
and diameter 4.5cm.
Ans: The radius and height of the circular disc is 0.75 cm and 0.2 cm respectively.
The radius and height of the circular cylinder is 2.25 cm and 10 cm respectively.
Required number of metallic discs
Vol. of right circular cylinder (2.25) 2 10
= = = 450 .
Vol. of one metallic circular disc (0.75) 2 0.2
Ans:
Given, h = 30 cm , r1 = 20 cm and r2 = 10 cm .
3.14 30
Capacity of bucket = 202 + 102 + 20 10 cm3
3
Surface area of the bucket = curved surface area of the bucket + surface area of the
bottom
l ( r1 + r2 ) + r22
3292.6cm2
d 8
But, r = = = 4 cm
2 2
Let ‘ r ’ be the radius of the hemisphere and the cone and h = 4 cm be the height of
the cone. Then
Volume of the toy = Volume of the hemisphere + Volume of the cone
2 1
r 3 + r 2h
3 3
2 22 1 22
43 + 42 4
3 7 3 7
1048
Volume of the toy = cm3
7
A cube circumscribes the given solid. Therefore, edge of the cube should be 8 cm.
Volume of the cube = 83 = 512cm3
7
Total surface area of the toy = Curved surface area of cone + curved surface area of
hemisphere
rl + 2 r 2 , where l = h 2 + r 2
r ( l + 2r )
22
7
4 ( 42 + 42 + 2 ( 4 ) )
88
7
(
4 2 +8 )
88
(13.65)
7
171.68 cm2
h 2h
Let H meters be the height of the cylindrical portion. Therefore, H = h − =
3 3
meters.
Volume of the air inside the building = Volume of air inside the dome + Volume of
the air inside the cylinder
2
= r 3 + r 2 H , where H is the height of the cylindrical portion
3
3 2
2 h h 2 8
= + h = h3 cubic metres.
3 3 3 3 81
1 3
Volume of the air inside the building is 67 m
21
8 1408
Therefore, h3 =
81 21
h= 6m.
1. A solid metallic hemisphere of radius 8cm is melted and recasted into a right
circular cone of base radius 6 cm. Determine the height of the cone.
Ans: The radius of hemisphere is given by R = 8cm
r 2 h = 2 R3
2 R3 2 8 8 8 256
h= = =
r2 6 6 9
h = 28.44 cm
Ans: The schematic representation of rectangular water tank and cylindrical tank is
given as follows:
Water is transferred from cuboid to cylinder, so, the volume of water in both vessels
will be same.
2 h = l b H
22
3.5 3.5 h = 11 6 5
7
11 6 5 7 100 60
h= =
22 35 35 7
h = 8.6 m (approx.)
External
Internal dimensions
dimensions
l2 = 36 cm l1 = 36 −1.5 −1.5 = 33 cm
b2 = 25 cm b1 = 25 − 1.5 − 1.5 = 22 cm
= 14850 −10890
= 3960cm3
3960 75
So, 3960 cm3 of iron will weight = = 396 75 gm
10
396 75 297
= kg = kg
1000 10
Height of barrel, h = 7 cm
n volume of barrel = volume of ink
1
n r 2 h = 1litre
5
1
n r 2 h = 1000 cm3
5
22 1 1
n 7 = 200 cm3
7 4 4
200 7 4 4 1600
n= =
22 7 11
Ink in one full barrel can write words = 3300
So, n barrels can write words = 3300 n
1600
= 3300 = 4,80, 000
11
5. Water flows at the rate of 10m per min. through a cylindrical pipe 5mm in
diameter. How long would it take to fill a conical vessel whose diameter at the
base is 40cm and depth 24 cm?
The table will represents the given data of cylinder and cone
Cylinder Cone
40
A = r2 R= cm = 0.2 m
2
5 mm 5
r= = m H = 24 cm = 0.24 m
2 2000
1
r= m
400
v = 10 m min −1
10 −1 1 −1
v= ms = ms
60 6
1
A v.t = R 2 H
3
1
r 2 .v.t = R 2 H
3
1
r 2 .vt = R 2 H
3
2 2 24 400 400
t =
3 10000
t = 4 24 4 4 2sec
6. A heap of rice is in the form of a cone of diameter 9m and height 3.5 m. Find
the volume of rice. How much canvas cloth is required to just cover the heap?
Ans: The heap of rice is in the shape of cone, so
9
r= m = 4.5m
2
h = 3.5m
1 1 22 9 9
V = r 2 h = 3.5
3 3 7 2 2
6237
V = = 74.25 m3
84
l 2 = 32.50
l = 32.5 = 5.7m
Here, A is equivalent to area of base and height equal to distance (v.t) and we know
14
that V = area of base height. The radius of the pipe is r = cm = 7 cm = 0.07 m , the
2
r 2 .vt = l b h
22
0.07 0.07 15000 t (hrs.) = 50 44 0.21
7
50 44 0.21 7
t =
22 0.07 0.07 15000
t = 20 hrs
9. A solid iron cuboidal block of dimensions 4.4m 2.6m 1m is recasted into a
hollow cylindrical pipe of internal radius 30cm and thickness 5cm. Find the
length of the pipe.
Ans: The length, breadth and height of the cuboid is 4.4m, 2.6 m and 1 m
respectively. In the terms of centimetres given as 440cm, 260 cm and 100 cm.
The internal radius of the cylindrical pipe is r1 = 30 cm and the thickness is 5 cm.
Therefore the external radius is r2 = 30 + 5 = 35 cm .
22
440 260 100 = H [352 − 302 ]
7
22
1,14, 40, 000 = H [1225 − 900]
7
H = 11200 cm
H = 112m
10. 500 persons are taking a dip into a cuboidal pond which is 80m long and
50 m broad. what is the rise of water level in the pond, if the average
displacement of the water by a person is 0.04 m3 ?
80 50 x = 500 0.04
500 0.04
x= = 0.005m = 0.5 cm
80 50
Hence, the rise of water level in the pond is 0.5cm.
11. 16 glass sphere each of radius 2cm are packed into cuboidal box of
internal dimensions 16 cm 8 cm 8 cm and then the box is filled with water. Find
the volume of water. filled in the box.
Ans: The dimensions of cuboidal box of 16 spheres is given as l = 16 cm, b = 8 cm
and h = 8 cm and the radius of the sphere is given as r = 2 cm.
Volume of water filled in the box = Volume of box - Volume of 16 glass spheres
4
Vol. of water filled in the box = lbh − 16. r 3
3
12. A milk container of height 16cm is made of metal sheet in the form of a
frustrum of a cone with radii of its lower and upper ends as 8cm and 20cm
respectively. Find the cost of milk at the rate of Rs. 22 per L, which the
container can hold.
Ans: The lower radius, upper radius and height of the milk container is given as 8
cm, 20 cm and 16 cm respectively.
1 22
= 16[82 + 202 + 8 20]
3 7
352
= 64 + 400 + 160
21
13. A cylindrical bucket of height 32cm and base radius 18 cm is filled with
sand. This bucket is emptied on the ground, and a conical heap of sand is
formed. If the height of conical heap is 24 cm, find the radius and slant height
of the heap.
Ans: By identifying the shapes, we have cone and cylinder. On reshaping from
cylindrical to conical, the volume of sand emptied out remains same.
The radius and height of the cylinder is given as R = 18 cm and H = 32 cm
respectively. The height of the conical heap is given as h = 24 cm
3R 2 H 3 18 18 32
r2 = = = 36 cm
h 24
Radius of conical heap is 36 cm.
= 1296 + 576
= 1872
l 2 = 1872
l = 1872 = 43.266 cm
14. A rocket is in the form of a right circular cylinder closed at the lower end
and surmounted by a cone with the same radius as that of cylinder. The
diameter and height of cylinder are 6 cm and 12 cm, respectively. If the slant
height of the conical portion is 5cm, then find the total surface area and
volume of rocket. (Use = 3.14)
6
Ans: The radius and height of the cylinder is given as r = = 3 cm and 12 cm
2
respectively. The radius and the slant height of the cone is given by 3 cm and 5 cm
respectively.
h2 = 52 − 32
1
= r 2 H + h
3
1
= 3.14 3 3 12 + 4
3
36 + 4
= 28.26
3
40
= 28.26
3
= 376.8cm3
= 3.14 3 32
= 301.44cm2
h = 2r − r = r
19 880 3
Volume of building = 41 = m
21 21
880 3
Vol. of cylinder + Vol. of hemisphere = m
21
2 880
r 2h + r 3 =
3 21
2 880
r 2r + r 3 =
3 21
2 880
r3 + r3 =
3 21
5 880
r3 =
3 21
880 3 7
r3 =
21 5 22
r3 = 8
2 3
nr 2 h = R
3
2 R3
n=
3r 2 h
2 (9)3
n=
3 (1.5) 2 4
2 729
n=
3 2.25 4
n = 54
Cone is placed inside the cylindrical vessel full of water. So, the volume of water
from cylinder will over flow equal to the volume of cone.
18. Water flows through a cylindrical pipe, whose inner radius is 1 cm at the
rate of 80 cm per second in an empty cylindrical tank, the radius of whose
base is 40 cm. What is the rise of water level in tank in half an hour?
Ans: Main concept: Volume of flowing water = A.v.t
Area of base = A = Area of cross-section of flowing water. As we know that the
distance is the product of speed and time. i.e., height = distance = speed time =
v.t
Flowing water is filled in cylindrical tank. Hence, the volume of flowing water is
equal to volume of water in cylindrical tank. The speed of the flowing water is
v = 80 cm s −1 and the inner radius is 1 cm. The radius of the cylinder is R = 40 cm.
1 1
The time taken for the water rise is t = hr = 3600sec = 1800sec
2 2
Volume of water in cylindrical tank = Volume of flowing water
R2 H = Av
. .t
R2 H = r 2v.t
R2 H = r 2v.t
40 40 H = 11 80 1800
80 1800
H =
40 40
H = 90 cm
20. A pen stand made of wood is in the shape of cuboid with four conical
depressions and a cubical depression to hold the pens and pins respectively.
The dimensions of cuboid are 10 cm, 5cm, 4 cm. The radius of each of the
conical depression is 0.5 cm and depth is 2.1 cm. The edge of the cubical
depression is 3 cm. Find the volume of the wood in the entire stand.
Ans: A cuboidal piece of wood with depressions (4 cones and 1 cube) are made.
So, the volume of wood = Volume of cuboid - Volume of 4 cones - Volume of 1
cube
4 22
= 10 5 4 − 0.5 0.5 2.1 − (3)3
3 7
= 200 − 2.2 − 27
= 170.8cm3
So, the volume of the wood in the pen stand after making depressions is 170.8cm3 .