Professional Documents
Culture Documents
Determine GA
- Step1: Determine total GA value
5000 bags of wheat flour sacrificed = 800.000/100.000 x 5.000
= 40.000 USD
Salvage cost = 17.600 USD
=> Total GA value = 40.000 + 17.600 = 57.600
- Step 2: Determine total value of contributing interest
Cost for repairing machine (due to excess capacity): 2000 USD
Cost for perforating holes: 1000 USD
● For ship’s owner = 1.600.000 - 2.000 - 1.000 = 1.597.000 USD
● For wheat flour’s owner = 800.000 USD
● For fabric’s owner = 100.000 USD
=> Total value of contributing interest = 1.597.000 + 800.000 + 100.000 =
2.497.000 USD
- Step 3: Determine contributing rate
Contributing rate = Total GA value/ Total value of contributing interest =
57.600/ 2.497.000 = 2.31%
- Step 4: Contributing value of each interest
● For ship’s owner = 1.597.000 x 2,31% = 36.890.7 USD
● For wheat flour’s owner = 800.000 x 2,31% = 18.480 USD
● For fabric’s owner = 100.000 x 2,31% = 2.309,54 USD
Determine PA
Because B Clause insurance is applied:
- Wet wheat flour is covered
- Contaminated fabric is not covered
- Perforating holes due to collision is covered
- Wheat flour with insects
=> Insurer has to reimburse
+ For Wheat flour’s owner = 85.000 USD
+ For ship’s owner= 1.000 USD
Determine PA
Because B Clause insurance is applied:
- Wet wheat flour is not covered
- Contaminated fabric is not covered
- Perforating holes due to collision is covered
- Wheat flour with insects is not covered
=> Insurer has to reimburse
+ For ship’s owner= 1.000 USD
Determine insurer’s liability:
● For ship’s owner = 2.000 + 36.890.7 + 1.000 = 39.890.7 USD
● For Wheat flour’s owner = 40.000 + 18.480 = 58.480 USD
● For fabric’s owner = 2.309,54 USD
Determine GA
- Step1: Determine total GA value
5000 bags of wheat flour sacrificed = 800.000/100.000 x 5.000
= 40.000 USD
Salvage cost = 17.600 USD
=> Total GA value = 40.000 + 17.600 = 57.600
- Step 2: Determine total value of contributing interest
Cost for repairing machine (due to excess capacity): 2000 USD
Cost for perforating holes: 1000 USD
Wheat flour: 85.000USD (wet)
● For ship’s owner = 1.600.000 - 2.000 - 1.000 = 1.597.000 USD
● For wheat flour’s owner = 800.000 - 85.000 = 715.000 USD
● For fabric’s owner = 100.000 USD
=> Total value of contributing interest = 1.597.000 + 715.000 + 100.000 =
2.412.000 USD
- Step 3: Determine contributing rate
Contributing rate = Total GA value/ Total value of contributing interest =
57.600/ 2.412.000 = 2.39%
- Step 4: Contributing value of each interest
● For ship’s owner = 1.597.000 x 2,39% = 38.168,3 USD
● For wheat flour’s owner = 715.000 x 2,39% = 17.088,5 USD
● For fabric’s owner = 100.000 x 2,39% = 2.390 USD
Determine PA
Because B Clause insurance is applied:
- Wet wheat flour is covered
- Contaminated fabric is not covered
- Perforating holes due to collision is covered
- Wheat flour with insects
=> Insurer has to reimburse
+ For Wheat flour’s owner = 85.000 USD
+ For ship’s owner= 1.000 USD
Determine PA
Because B Clause insurance is applied:
- Wet wheat flour is not covered
- Contaminated fabric is not covered
- Perforating holes due to collision is covered
- Wheat flour with insects
=> Insurer has to reimburse
+ For ship’s owner= 1.000 USD