You are on page 1of 6

IME I PREZIME UČITELJA/UČITELJICE:

RAZREDNI ODJEL: 6. __
NASTAVNA TEMA UMJETNOST I UMIJEĆE
NASTAVNO PODRUČJE Hrvatski jezik i komunikacija
NASTAVNA JEDINICA Osobno i javno govorenje
TIP NASTAVNOGA SATA obrada i vježba
TRAJANJE AKTIVNOSTI 2 sata
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI
HJ A.6.1. Učenik govori i razgovara o pročitanim i poslušanim tekstovima.
HJ A.6.2. Učenik sluša tekst, sažima podatke u bilješke i objašnjava značenje teksta.
HJ A.6.3. Učenik čita tekst, uspoređuje podatke prema važnosti i objašnjava značenje teksta.
HJ A.6.4. Učenik piše pripovjedne i opisne tekstove prema planu pisanja.
ODGOJNO-OBRAZOVNI ISHODI NA RAZINI AKTIVNOSTI
– razlikuje svrhe govorenja: osobna i javna
– kratko izlaže na zadanu temu
– razlikuje obrasce vođenja razgovora s obzirom na sugovornika, vrstu i svrhu razgovora:
razgovor s vršnjacima ili odraslima, slobodni ili vođeni razgovor
– uočava i ispravlja vlastite i tuđe pogreške
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA
OSR A.3.3.
– razvija osobne potencijale
– uspoređuje i prati svoje napredovanje
OSR B.3.2.
– razvija komunikacijske kompetencije i uvažavajuće odnose s drugima
– povezuje svoje i tuđe stavove, izbore i postupke s posljedicama
OSR B.3.4.
– suradnički uči i radi u timu
– objašnjava važnost suradnje
– primjenjuje vještine prezentacije
ODR A.3.4.
– objašnjava povezanost ekonomskih aktivnosti sa stanjem u okolišu i društvu
GOO A.3.4.
– promiče pravo na obrazovanje i pravo na rad
UKU A.3.3. (3)
– samostalno oblikuje svoje ideje i kreativno pristupa rješavanju problema
UKU B.3.4. (4)
– samovrednuje proces učenja i svoje rezultate, procjenjuje ostvareni napredak te na temelju
toga planira buduće učenje
IKT A.3.2.
– samostalno se koristi raznim uređajima i programima
IKT A.3.4.
– analizira utjecaj tehnologije na zdravlje i okoliš
STRATEGIJE UČENJA I POUČAVANJA
– govorenje naglas
– pravljenje bilježaka
– odgovaranje na pitanja nakon slušanja/čitanja
– objašnjavanje svojim riječima
– pažljivo slušanje
VREDNOVANJE
Vrednovanje za učenje
– pitanja radi provjere razumijevanja
– praćenje učenikovih aktivnosti tijekom procesa učenja i poučavanja

Vrednovanje kao učenje


– liste ili rubrike za procjenu kvalitete javnoga govora
– listić za samovrednovanje

Vrednovanje naučenoga
– vrednovanje govora koji učenici pripremaju za domaću zadaću

TIJEK AKTIVNOSTI

1. motivacijska aktivnost
Učenici na YouTubeu gledaju kratki crtani film Nenasilna komunikacija.
https://www.youtube.com/watch?v=nZeW4JKev3o
Učenici sažeto prepričavaju radnju filma te s kišobrana na kraju filma prepisuju poruke.
Izabiru i objašnjavaju one poruke koje primjenjuju u uljudnoj komunikaciji s prijateljima.

2. aktivnost: najava teme i čitanje stripa


Razmisli i objasni možeš li s odraslima razgovarati istim načinom, istim tonom i rječnikom
kao što razgovaraš s prijateljima. Što označava izreka Nismo mi skupa guske pasli?
Danas ćemo učiti o razlici između osobnog i javnog govorenja.
Učenici (po ulogama) čitaju stripove Razgovor s prijateljem i U razredu (HK, str. 6).

3. aktivnost: usporedba stripova


Učenici uspoređuju stripove i objašnjavaju u čemu se razlikuje razgovor između Ivana i
Jakova od njihova razgovora s učiteljem. Prisjećaju se u kojim se situacijama koriste
hrvatskim standardnim jezikom.

4. aktivnost: uočavanje razlike između govorenja i govora


Učenici samostalno čitaju Prouči, istraži i zaključi te zapisuju natuknice u bilježnice. Objava i
korekcija rezultata.

5. aktivnost: telefonski razgovor


Učenici u paru improviziraju telefonski razgovor između Ane i Marka (nastavni listić 1).
Nakon razgovora rješavaju listić samoprocjene.

6. aktivnost: službeni razgovor s razrednicom


Učenici u paru improviziraju službeni razgovor između razrednice i Marka (nastavni listić 2).
Nakon razgovora rješavaju listić samoprocjene.

7. aktivnost: razlike između osobnog i javnog govorenja


Učenici komentiraju oba odigrana razgovora te zaključuju koje su razlike između osobnog i
javnog govorenja (HK, str. 8) te u bilježnicu crtaju tablicu.
8. aktivnost: kviz
Učenici rješavaju kviz o osobnom i javnom govorenju.
https://wordwall.net/play/1313/982/209
Komentiranje rješenja kviza.

9. aktivnost: govor Grete Thunberg


Učenici čitaju Gretin emotivni govor (HK, str. 9).
O čemu Greta govori? Što zamjera svjetskim vođama? Za što ih optužuje? Navedi što od njih
očekuje, na što ih poziva. Izdvoji rečenice iz njezina govora s kojima se slažeš.

Učenici gledaju na YouTubeu govor Greta Thunberg to world leaders na poveznici


https://www.youtube.com/watch?v=xVlRompc1yE i uočavaju njezin ton glasa, izraz lica,
mimiku i geste kojima je osnažila svoje poruke.
Učenici svoja opažanja zapisuju u listu procjene kvalitete govora (nastavni listić 3).

10. aktivnost – samovrednovanje


Učenici rješavaju listić za samovrednovanje.

Zadatci za samostalan rad


a) zadatci za samostalan rad (HK, str. 9)
b) RB, str. 5–7
PLAN PLOČE

OSOBNO I JAVNO GOVORENJE

– govorenje – jezična vještina, kao slušanje, čitanje i pisanje


– može biti: javno ili osobno

– govor – način izlaganja i izgovaranja prilagođen prigodi


– može biti: svečani, politički, oproštajni…

osobno govorenje javno govorenje


 privatni razgovori s vršnjacima,  govorenje pred publikom
roditeljima, bliskim osobama…  prenosi se neka važna poruka
 razmjenjuju se pitanja, odgovori, šali
 izgovorene riječi moraju biti istinite
se…
 najčešće se ne rabi hrvatski
 rabi se standardni jezik
standardni jezik
NASTAVNI LISTIĆ 1 – Osobno i javno govorenje

Telefonski razgovor
Marko nije pročitao djelo za cjelovito čitanje te želi od prijateljice Ana prepisati bilješke koje
je pripremila za sutrašnji sat interpretacije djela. Naziva je mobitelom. Ana zna da nije u redu
da netko prepisuje njezine bilješke te pokušava Marka pristojno odbiti.

Improvizirajte telefonski razgovor!

LISTIĆ ZA SAMOPROCJENU 1 – Osobno i javno govorenje


upiši  ili -
Razgovor je započeo pozdravom.

Svaki sudionik uljudno je objasnio svoje stajalište.

Razgovor je završio u prijateljskom ozračju.

Razgovor je završio pozdravom.

NASTAVNI LISTIĆ 2 – Osobno i javno govorenje

Službeni razgovor s razrednicom


Učiteljica hrvatskoga jezika požalila se Markovoj razrednici da Marko već drugi mjesec
zaredom nije pročitao djelo za cjelovito čitanje te ga razrednica poziva na razgovor nakon
sata. Marko mora objasniti svoje zanemarivanje obveza.

Improvizirajte razgovor!

LISTIĆ ZA SAMOPROCJENU 2 – Osobno i javno govorenje


upiši  ili -
Razgovor je započeo pozdravom.

Svaki sudionik uljudno je objasnio svoje stajalište.

Razgovor je završio u pozitivnom ozračju.

Razgovor je završio pozdravom.


LISTA PROCJENE KVALITETE GOVORA Grete Thunberg

Za svaku odrednicu stavi osjećajnik/emotikon po izboru.

Govor ima zanimljiv uvod koji privlači pozornost slušatelja. ____________

Govornik ne čita, nego govori prirodno. ____________

Govornik gleda u publiku, kruži pogledom po slušateljima. ____________

Govornik govori razgovijetno, mijenja visinu glasa, rabi stanke. ____________

Govornik govor prati izrazima lica i pokretima tijela. ____________

Govor ima trodijelnu strukturu (uvod, razrada, zaključak). ____________

Govor je u cijelosti zanimljiv i dobro pripremljen. ____________

LISTIĆ ZA SAMOVREDNOVANJE – Osobno i javno govorenje

Aktivno sam sudjelovao/sudjelovala u radu.

Mogu prepoznati osobno od javnog govorenja.

Mogu nabrojati tri obilježja osobnog govorenja.

Mogu objasniti razliku između govora i govorenja.

Zadovoljan/zadovoljna sam svojim radom.

You might also like