Professional Documents
Culture Documents
*2. Explain
2. Mo l a r mass
Ans.:
i. The mass of one mole of a substance (element/compound) in grams is called its molar mass.
ii. The molar mass of any element in grams is numerically equal to atomic mass of that element in u.
e.g.
2
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
4
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
*1. What is the ratio of molecules in 1 mole of NH3 and 1 mole of 4NO3?
Solution:
One mole of any substnace contains particles equal to 6.022 ´ 1023 .
1 mole of NH 3 = 6.022 ´ 1023 molecules of NH3 .
1 mole of HNO3 = 6.022 ´ 1023 molecules of 4NO3 .
6.022 ´ 1023
\ Ratio = = 1:1
6.022 ´ 1023
Ans.: The ratio of molecules is = 1:1
*2. Calculate number of moles of hydrogen in 0.448 litre of hydrogen gas at STP.
Solution:
Given: Volume of hydrogen at STP = 0.448 L
To find: Number of moles of hydrogen
Volumeof a gasat STP
Formula: Number of moles of a gas (n) = Molar volumeof a gas
0.448L
=
22.4L mol-1
= 0.02 mol
Ans.: Number of moles of hydrogen = 0.02 mol
*3. The mass of an atom of hydrogen is 1.008 u. What is the mass of 18 atoms of hydrogen?
Solution:
Mass of 1 atom of hydrogen = 1.008 u
\ Mass of 18 atoms of hydrogen = 18 ´ 1.008u = 18.144 u
Ans.: The mass of 18 atoms of hydrogen = 18.144 u
*4. Calculate the number of atoms in each of the following (Given: Atomic mass of I = 127 u).
i. 254 u of iodine (I) ii. 254 g of iodine (I)
Solution:
i. 254 u of iodine (I) = x atoms
Atomic mass of iodine (I) = 127 u
\ Mass of one iodine atom = 127 u
254u
\ x= = 2 atoms
127u
ii. 254 g of iodine (I)
Atomic mass of iodine = 127 u
\ Molar mass of iodine = 127 g mol-1
Now,
Massof a subs tan ce 254g
Number of moles = Molar massof a subs tan ce = = 2mol
127gmol-1
Now,
5
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
*5. A student used a carbon pencil to write his homework. The mass of this was found to be 5 mg. With
the help of this calculate.
i. The number of moles of carbon in his homework writing.
ii. The number of carbon atoms in 12 mg of his homework writing.
Solution:
i. 5 mg carbon = 5 ´ 10-3 g carbon
Atomic mass of carbon = 12 u
\ Molar mass of carbon = 12 g mol-1
=6.022×1020 atoms
Ans.: Number of moles of carbon in his homework writing = 4.167×10-4 mol
Number of atoms of carbon in 12 mg homework writing = 6.022×1020 atoms
*6. Arjun purchased 250g of glucose (C6H12O6) for Rs 40. Find the cost of glucose per mole.
Solution:
Given: Mass of urea = 250g, cost for 250 g glucose = Rs 40, molecular formula of glucose = C6H12O6
To find: Cost per mole of glucose
Calculation:Molecular formula of glucose is (C6H12 O6).
= (6 ´ Average atomic mass of C) + (12 ´ Average atomic mass of H) +
(6 ´ Average atomic mass of O)
= (6 ´ 12 u) + (12 ´ 1u) + (6 ´ 16u)
= 180 u
\ Molar mass of glucose = 180 g mol-1
Mass of a subs tan ce 250g
Number of moles = Molar massof a subs tan ce = = 1.389 mol
180g mol-1
Now,
1.389 mol of glucose cost = Rs 40
1 mol glucose cost = x
Rs 40
x=
\ 1.389mol = Rs 28.8/mol of glucose
Ans.: The cost of glucose per mole is Rs 28.8.
6
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
*7. The natural isotopic abundance of 10B is 19.60% and 11B is 80.40%. The exact isotopic masses are
10.13 and 11.009 respectivley. Calculate the average atomic mass of boron.
Solution:
Average atomic mass of Boron (B)
(At.massof 10 B ´ %Abundance) + (At.mass of 11B ´ %Abundanc)
=
100
(10.13u ´ 19.60) + (11.009 u ´ 80.40)
= =10.84u
100
Ans.: Average atomic mass of boron = 10.84 u
o 9 o
F= ( C) + 32
5
9
= (40) + 32
5
= 72 + 32
=104o F
ii. Given: Temperature in degree Celsius = 30o C
To find: Temperature in degree Fahrenheit
o 9 o
Formula: F= ( C) + 32
5
Calculation:Substituting 30o C in the formula,
o 9 o
F= ( C) + 32
5
9
= (30) + 32
5
= 54 + 32
= 86o F
Ans.: i. The temperature 40o C corresponds to 104o F .
ii. The temperature 30o C corresponds to 86o F .
*9. Calculate the number of moles and molecules of acetic acid present in 22 g of it.
Solution:
Given: Mass of acetic acid = 22 g
To find: The number of moles and molecules of acetic acid
Massof a substance
Formulae: i. Number of moles =
Molar mass of a subs tan ce
7
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
ii. Number of molecules = Number of moles ´ Avogadro's constant
Calculation:Mass of acetic acid = 22 g
Molecular mass of acetic acid, CH3COOH
= (2 ´ Avergage atomic mass of C) + (4 ´ Average atomic mass of H) +
(2 ´ Average atomic mass of O)
= (2 ´ 12u) + (4 ´1u) + (2 ´16u) = 60u
\ Molar mass of acetic acid = 60 g mol-1
Massof a subs tan ce 22g
Number of moles = Molar mass of a subs tan ce = = 0.367 mol
60g mol-1
Now,
Number of molecules of acetic acid = Number of moles ´ Avogadro's constant
= 0.367mol ´ 6.022 ´ 10 23 molecules/mol
=2.210×1023 molecules
Ans.: Number of moles = 0.367 mol
Number of molecules of acetic acid =2.210×1023 molecules
*10. 24g of carbon reacts with some oxygen to make 88 grams of carbon dioxide. Find out how much
oxygen must have been used.
Solution:
Given: Mass of carbon (reactant) = 24 g, mass of carbon dioxide (product) = 88 g
To find: Mass of oxygen (reactant)
Calculation:12 g of carbon combine with 32 g oxygen to form 44 g of carbon dioxide as follows:
Carbon + Oxygen ¾¾
® Carbon dioxide
12g 32g 44g
Hence, (2 ´ 12 = 24 g) of carbon will combine with (2 ´ 32 = 64 g) of oxygen to give
(2 ´ 44 = 88 g) carbon dioxide.
Ans.: Mass of oxygen used = 64 g.
*11. Calculate number of atoms is each of the following. (Average atomic mass: N = 14 u, S = 32 u)
i. 0.4 mole of nitrogen ii. 1.6 g of sulphur
Solution:
i. 0.4 mole of nitrogen (N)
Number of atoms of N = Number of moles ´ Avogadro's constant
= 0.4mol ´ 6.022 ´ 1023 atoms / mol
= 2.4088 × 1023 atomsof N
ii. 1.6 g of Sulphur (S)
Molar mass of sulphur = 32 g mol-1
Mass of a subs tan ce 1.6g
Number of moles = =
Molar mass of a subs tan ce 32g mol-1 = 0.05 mol
Number of atoms of S = Number of moles ´ Avogadro's constant
= 0.05mol ´ 6.022 ´ 1023 atoms / mol
9
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
Mass of a subs tan ce
Formulae: Number of moles (n) = Molar mass of a subs tan ce
Calculation:i. Molecular mass of MgO = (1 ´ Average atomic mass of Mg) + (1´ Average atomic mass of O)
= (1´ 24u) + (1´ 16u)
= 40 u
\ Molar mass of MgO = 40 g mol-1
Mass of MgO = 80 g
Mass of a subs tan ce
Number of moles (n) = Molar mass of a subs tan ce
80g
=
40g mol-1
= 2 mol
ii. Mass of MgO = 10 g, Molar mass of MgO = 40 g mol-1
Mass of a subs tan ce
Number of moles (n) = Molar mass of a subs tan ce
10g
=
40g mol-1
= 0.25 mol
Ans.: i. The number of moles in 80 g of magnesium oxide, MgO = 2 mol
ii. The number of moles in 10 g of magnesium oxide, MgO = 0.25 mol
*16. Calculate the mass of potassium chlorate required to liberate 6.72 dm3 of oxygen at STP. Molar
mass of KClO3 is 122.5 g mol-1.
Solution:
The molecular formula of potassium chlorate is KClO3 .
Required chemical equation:
2KClO3 ¾¾
® 2KCl + 3O 2
[2 moles] [3 moles]
10
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
*17. Calculate the number of atoms of hydrogen present in 5.6 g of urea, (NH2)2CO. Also calculate the
number of atoms of N, C and O.
Solution:
Given: Mass of urea = 5.6 g
To find: The number of atoms of hydrogen, nitrogen, carbon and oxygen
Calculation:Molecular formula of urea: CO(NH 2 ) 2
Molar mass of urea = 60 g mol-1.
Massof a subs tan ce 5.6g
Number of moles = Molar massof a subs tan ce = = 0.0933 mol
60g mol-1
\ Moles of urea = 0.0933 mol
Number of atoms = Number of moles ´ Avogadro's constant
Now, 1 molecule of urea has total 8 atoms, out of which 4 atoms are of H, 2 atoms are of N, 1 of C
and 1 of O.
\ Number of H atoms in 5.6 g of urea = (4 ´ 0.0933) mol ´ 6.022 ´ 1023 atoms/mol
*18. Calculate the mass of sulphur dioxide produced by burning 16 g of sulphur in excess of oxygen in
contact process. (Average atomic mass: S = 32 u, O = 16 u).
Solution:
Given: Mass of sulphur (reactant) = 16 g
To find: Mass of sulphur dioxide (product)
Calculation:32 g of sulphur combine with 32 g oxygen to form 64 g of sulphur dioxide as follows:
Sulphur + Oxygen ¾¾
® Sulphur dioxide
32g 32g 64g
Hence, (0.5 ´ 32 = 16g) of sulphur will combine with (0.5 ´ 32 = 16g) of oxygen to give
(0.5 ´ 64 = 32g) sulphur dioxide.
Ans.: Mass of sulphur dioxide produced = 32 g
11
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
*19. Mass of an atom of oxygen in gram is 26.56896 × 10-24g. What is the atomic mass of oxygen in u?
Solution: Mass of an atom of oxygen in gram is 26.56896 × 10-24g. and
1.66056 × 10-24g = 1 u
\ 26.56896 × 10-24g = ?
26.56896 ´ 10-24 g
= = 16.0u
1.66056 ´ 10-24 g / u
Similarly mass of an atom of hydrogen = 1.0080 u
*20. Calculate the average atomic mass of neon using the following data:
*21. Find the mass of 1 molecule of oxygen (O2) in amu (u) and in grams.
Solution: Molecular mass of O2 = 2 × 16 u
\ mass of 1 molecule = 32 u
\ mass of 1 molecule of O2
= 32.0 × 1.66056 × 10-24g
= 53.1379 × 10-24g
*23. Calculate the number of moles and molecules of urea present in 5.6 g of urea.
Solution: Mass of urea = 5.6 g
Molecular mass of urea, NH2CONH2
= 2 (average atomic mass of N) + 4 (average atomic mass of H) + 1(average atomic mass of C)
+ 1(average atomic mass of O)
= 2 × 14 u +1 × 12 u + 4 × 1 u + 1 × 16 u = 60 u
\ molar mass of urea = 60 g mol-1
mass of urea in g
Number of moles
molar mass of urea in g mol-1
Number of molecules = Number of moles × Avogadro's constant
Number of molecules of urea
= 0.0933 × 6.022 × 1023 molecules/mol
= 0.5618 × 1023 molecules
12
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
= 5.618 × 10 molecules
22
52g
= = 13mol
4.0g mol-1
Number of atoms of He
= Number of moles × 6.022 × 1023
= 13 mol × 6.022 × 1023 atoms/mol
= 78.286 × 1023 atoms of He.
*25. Calculate the number of moles and molecules of ammonia (NH 3) gas in a volume 67.2 dm3 of it
measured at STP.
Solution :
Volume of NH3 at STP = 67.2 dm3
molar volume of a gas = 22.4 dm3 mol-1
Volumeof the gasat STP
Number of moles (n) = Molar volumeof gas
67.2dm3
Number of moles of NH3 =
22.4dm 3 mol-1
= 3.0 mol
Number of molecules = Number of moles × 6.022 × 1023 molecules mol-1
Number of molecules of NH3 = 3.0 mol × 6.022 × 1023 molecules mol-1
= 18.066 × 1023 molecules
32. Find out the moles & mass in 1.12 litre O3 at STP.
Solution (a) Calculation of mole: Q at STP 22.4 litre of O3 contain = 1 mol of O3
1
\ at STP 1.12 litre of O3 contain = ´ 1.12
22.4
= 0.05 mol of O3
(b)Calculation of mass : Molecular weight of O3 = 48 g
Q weight of 22.4 litre of O3 at STP is = 48 g
48
\ weight of 1.12 litre of O3 at STP is = × 1.12 = 2.4 g
22.4
34. Calculate the number of molecules and number of atoms present in 1 g of nitrogen ?
weight 1 NA
Solution Number of moles (n) = Mw
= Þ Number of molecules (N) =
28 28
Q 1 molecule of N2 gas contain = 2 atoms
NA NA N
\ molecules of N2 gas contain = 2 × = A atoms
28 28 14
weight weight
Solution (i) n = 1 mol = =
Mw Þ weight of oxygen = 16 g
2 32
N NA
(ii)n = 1 mol = N
2 Þ Number of molecules of oxygen (N) =
A 2
1
V
(iii) n= mol = Þ V = 11.2 litre
2 22.4
(iv) 1 molecule of O2 contain = 2 oxygen atoms.
NA N
molecules of O2 contain = A × 2 = NA oxygen atoms.
2 2
37. Calculate the number of atoms of chlorine in 2.08 gm of BaCl 2 .(Atomic weight of Ba = 137,
Cl = 35.5)
weight 2.08 N
Solution Number of moles of BaCl2 (n) = Mw
= = 0.01 mol = NA
208
Number of molecules of BaCl2 (N) = 0.01 NA
1 molecule of BaCl2 contain = 2 chlorine atoms.
0.01 NA molecules BaCl2 contain = 2 × 0.01 NA Chlorine atoms. = 2 × 10–2 NA Chlorine atoms.
38. Calculate the number of molecules and number of atoms present in 1.2 g of ozone.
weight 1.2 1
Solution Number of moles of O3 (n) = Mw
= = mol
48 40
NA
Þ number of molecules of O3 (N) =
40
NA 3N A
Q 1 molecule of O3 contain = 3 atoms, \ molecules O3 contain = atoms.
40 40
15
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
39. Calculate the number of atoms present in one drop of water having mass 1.8 g.
weight 1.8
Solution Number of moles of H2O (n) = Mw
= = 0.1 mol
18
Number of molecules of H2O (N) = 0.1 NA
Q 1 molecule of H2O contain = 3 atoms
\ 0.1 NA molecules H2O contain = 3 × (0.1 NA) = 0.3 NA atoms.
40. Calculate the number of atoms present in one litre of water (density of water is 1 g/mL).
Solution 1 litre = 1000 mL = 1000 g
weight 1000 N
Moles of H2O (n) = Mw
= = 55.5 mol = N Þ number of molecules of H2O (N) = 55.5 NA
18 A
41. At NTP the density of a gas is 0.00445 g/mL then find out its V.D. and molecular mass.
Density of gas 0.004450
Solution V.D. = = = 50
Density of H2 0.000089
Molecular mass = 2 × V.D.= 2 × 50 = 100
42. Weight of 1 litre gas is 2 g then find out its V.D. and molecular mass
Mass 2
Solution Density of gas = = = 0.002g / mL
Volume 1000
16
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
2. What do you mean by significant figures? State the rules for deciding significant figures.
Ans:
i. The significant figures in measurement or result are the number of digits known with certainty plus one
uncertain digit.
ii. Rules for deciding significant figures:
a. All non-zero digits are significant.
e.g. 127.34 g contains five significant figures which are 1, 2, 7, 3, and 4.
b. All zeros between two non-zero digits are significant.
e.g. 120.007 m contains six significant figures.
c. Zeros on the left of the first non-zero digit are not significant. Such a zero indicates the position of
the decimal point.
e.g. 0.025 has two significant figures, 0.005 has one significant figure.
d. Zeros at the end of a number are significant if they are on the right side of the decimal point.
e.g. 0.400 g has three significant figures and 400 g has one significant figure.
e. In numbers written in scientific notation, all digits are significant.
e.g. 2.035 × 102 has four significant figures and 3.25 × 10-5 has three significant figures.
4. Explain the terms percentage composition, empirical formula and molecular formula.
Ans:
i. Percentage composition:
a. The percentage composition of a compound is the percentage by weight of each element present in
the compound.
b. Quantitative determination of the constituent elements by suitable methods provides the percent
elemental composition of a compound.
c. If the percent total is not 100, the difference is considered as percent oxygen.
d. From the percentage composition, the ratio of the atoms of the constituent elements in the molecule
is calculated.
ii. Empirical formula: The simplest ratio of atoms of the constituent elements in a molecule is called the
empirical formula of that compound.
e.g. The empirical formula of benzene is CH.
iii. Molecular formula:
a. Molecular formula of a compound is the formula which indicates the actual number of atoms of the
constituent elements in a molecule.
17
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
e.g. The molecular formula of benzene is C6H6 .
b. It can be obtained from the experimentally determined values of percent elemental composition
and molar mass of that compound.
c. Molecular formula can be obtained from the empirical formula if the molar mass is known.
Molecular formula = r × Empirical formula
Molecular mass
r=
Empiricalformula mass
Number of molesof B nB
Mole fraction of B = Number of molesof solution =
nA + nB
ii. Molarity: Molarity is defined as the number of moles of the solute present in 1 litre of the solution. It is
the most widely used unit and is denoted by M.
Molarity is expressed as follows:
Number of moles of solute
Molarity (M) =
Volumeof solution in litres
iii. Molality: Molality the number of moles of solute present in 1 kg of solvent. It is denoted by m.
Molality is expressed as follows:
Number of molesof solute
Molality (m) = Massof solvent in ki log rams
8. Define : Stoichiometry
Ans: Calculations based on a balanced chemical equation are known as stoichiometric calculations.
18
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
9. Why there is a need of rounding off figures during calculation ?
Ans:
i. When performing calculations with measured quantities, the rule is that the accuracy of the final result is
limited to the accuracy of the least accurate measurement. In other words, the final result cannot be more
accurate than the least accurate number involved in the calculation. Sometimes, the final result of a
calculation often contains figures that are not significant. When this occurs, the final result is rounded
off.
ii. The following rules are used to round off a number to the required number of significant figures:
a. If the digit following the last digit to be kept is less than five, the last digit is left unchanged.
e.g. 46.32 rounded off to significant figures is 46.
b. If the digit following the last digit to be kept is five or more, the last digit to be kept is increased by
one. e.g. 52.87 rounded to three significant figures is 52.9.
19
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
*2. Work out the percentage composition of constituents elements in the following compounds :
a. Lead phosphate [Pb3(PO4)2],
b. Potassium dichromate (K2Cr2O7),
c. Macrocosmic salt - Sodium ammonium hydrogen phosphate, tetrahydrate (NaNH4HPO4.4H2O)
(At. mass : Pb = 207; P = 31; O = 16; K = 39; Cr = 52; Na = 23; N = 14)
Solution :
Given: Atomic mass: Pb = 207; P = 31; O = 16; K = 39; Cr = 52; Na = 23; N = 14
To find: The percentage composition of constituent elements
Formula: Percentage (by weight) Massof the element in1mole of compound
= ´ 100
Molar mass of the compound
Calculation:
i. Lead phosphate [Pb3 (PO4)2 ]
Molar mass of Pb3 (PO 4 )2 = 3 ´ (207) + 2 ´ (31) + 8 ´ (16) = 621 + 62 + 128 = 811g mol -1
621
Percentage of Pb = ´ 100 = 76.57%
811
62
Percentage of P = ´ 100 = 7.64%
811
128
Percentage of O = ´ 100 = 15.78%
811
20
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
78
Percentage of K = ´ 100 = 26.53%
294
104
Percentage of Cr = ´ 100 = 35.37%
294
112
Percentage of O = ´ 100 = 38.10%
294
iii. Microcosmic salt - Sodium ammonium hydrogen phosphate, tetrahydrate (NaNH 4 HPO4 .4H2O)
Molar mass of NaNH4HPO4.4H2O = 1 × (23) + 1 × (14) + 1 × (31) + 13 × (1) + 8 × (16)
= 23 + 14 + 31 + 13 + 128 = 209 g mol-1
23
Percentage of Na = ´ 100 = 11.00%
209
14
Percentage of N = ´ 100 = 6.70%
209
31
Percentage of P = ´ 100 = 14.83%
209
13
Percentage of H = ´ 100 = 6.22%
209
128
Percentage of O = ´ 100 = 61.24%
209
Ans: i. Mass percentage of Pb, P and O in lead phosphate [Pb3(PO4)2] are 76.57%, 7.64% and 15.78%
respectively.
ii. Mass percentage of K, Cr and O in potassium dichromate (K2Cr2O7) are 26.53%, 35.37% and
38.10% respectively.
iii. Mass percentage of Na, N, P, H and O in NaNH4HPO4.4H2O are 11.00%, 6.70%, 14.83%, 6.22%
and 61.24% respectively.
*3. Find the percentage composition of constituent green vitriol crystals (FeSO 4.7H2O). Also find out the
mass of iron and the water of crystallisation in 4.54 kg of the crystals.
(At. mass : Fe = 56; S = 32; O = 16)
Solution:
Given: i. Atomic mass: Fe = 56; S = 32; O = 16
ii. Mass of crystal = 4.54 kg
To find: i. Mass percentage of Fe, S, H and O
ii. Mass of iron and water of crystallisation in 4.54 kg of crystal
Massof the element in1mole of compound
Formula: Percentage (by weight) = Molar mass of the compound
´ 100
21
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
176
Percentage of O = ´ 100 = 63.31%
278
*4. The red colour of blood is due to a compound called “haemoglobin”. It contains 0.335 % of iron.
Four atoms of iron are present in one molecule of haemoglobin. What is its molecular
weight ? (At. mass : Fe 55.84)
Solution:
Given: Iron percentage in haemoglobin = 0.335%
To find: Molecular weight of haemoglobin
Calculation:There are four atoms of iron in molecule of haemoglobin. Four atoms of iron contribute 0.335%
mass to a molecule of haemoglobin.
Mass of 4 Fe = 55.84 × 4 = 223.36 u = 0.335%
Let molecular weight of haemoglobin be x.
Hence,
223.36
´ 100 = 0.335%
x
223.36
\ x= ´ 100 = 66674.6 g mol-1
0.335
Ans: Molecular weight of haemoglobin = 66674.6 g mol-1
*5. A substance, on analysis, gave the following percent composition: Na = 43.4 %, C = 11.3 % and O =
45.3 %. Calculate the empirical formula. (At. mass Na = 23 u, C = 12 u, O = 16 u).
Solution:
Given: Atomic mass of Na = 23 u, C = 12 u, and O = 16 u
Percentage of Na, C and O = 43.4%, 11.3% and 45.3% respectively.
To find: The empirical formula of the compound
%of Na 43.4
Calculation:Molar of Na = Atomic mass of Na = 23 = 1.89mol
%of C 11.3
Molar of C = Atomic mass of C = 12 = 0.94mol
%of O 45.3
Molar of O = Atomic massof O = 16 = 2.83mol
22
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
*6. Assuming the atomic weight of a metal M to be 56, find the empirical formula of its oxide containing
70.0% of M.
Solution:
Given: Atomic mass of M = 56
Percentage of M = 70.0%
To find: The empirical formula of the compound
Calculation:% M = 70.0%
Hence, % O = 30.0%, Atomic mass of O = 16 u
%of M 70.0
Moles of M = Atomic mass of M = 56 = 1.25mol
%of O 30.0
Moles of O = Atomic mass of O = 16 = 1.875mol
*7. 1.00 g of a hydrated salt contains 0.2014 g of iron, 0.1153 g of sulfur, 0.2301 g of oxygen and 0.4532
g of water of crystallisation. Find the empirical formula. (At. wt. : Fe = 56; S = 32; O = 16)
Solution:
Given: Atomic mass of Fe = 56, S = 32, and O = 16
Mass of iron, sulphur, oxygen and water = 0.2014g, 0.1153g, 0.2301 g and 0.4532 respectively.
To find: The empirical formula of the compound
Calculation:Since the mass of crystal is 1 g, the % iron, sulphur, oxygen and water = 20.14%, 11.53%, 23.01%
45.32% respectively.
%of Fe 20.14
Moles of Fe = Atomicmass of Fe = 56 = 0.360mol
%of S 11.53
Moles of S = Atomicmass of S = 32 = 0.360mol
%of O 23.01
Moles of O = Atomicmass of O = 16 = 1.438mol
*8. An organic compound containing oxygen, carbon, hydrogen and nitrogen contains 20 % carbon,
6.7 % hydrogen and 46.67 % nitrogen. Its molecular mass was found to be 60. Find the
molecular formula of the compound.
23
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
Solution:
Given: Percentage of carbon, hydrogen, nitrogen = 20%, 6.7%, 46.67% respectively.
Molar mass of the compound = 60 g mol-1
To find: The molecular formula of the compound
Calculation:% carbon + % hydrogen + % nitrogen = 20 + 6.7 + 46.67 = 73.37%
This is less than 100%. Hence, the compound contains adequate oxygen so that the total percentage
of elements is 100%.
Hence, % of oxygen = 100 - 73.37 = 26.63%
%of C 20
Moles of C = Atomic mass of C = 12 = 1.667 mol
%of H 6.7
Moles of H = Atomicmass of H = 1.0 = 6.700mol
%of N 46.67
Moles of N = Atomicmass of N = 14 = 3.334mol
%of O 26.63
Moles of O = Atomicmass of O = 16 = 1.664mol
*9. A compound on analysis gave the following percentage composition by mass : H = 9.09; O = 36.36;
C = 54.55. Mol mass of compound is 88. Find its molecular formula.
Solution:
Given: Percentage of H, O, C = 9.09%, 36.36%, 54.55% respectively.
Molar mass of the compound = 88 g mol-1
To find: The molecular formula of the compound
%of C 54.55
Calculation:Moles of C = Atomic mass of C = 12 = 4.546mol
%of H 9.09
Moles of H = Atomic massof H = 1.0 = 9.090 mol
%of O 36.36
Moles of O = Atomic mass of O = 16 = 2.273mol
24
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
\ Molecular formula = r × empirical formula
Molecular formula = 2 × C2H4O = C4H8O2
Ans: Molecular formula of the compound = C4 H8O2
*10. Carbohydrates are compounds containing only carbon, hydrogen and oxygen. When heated in the
absence of air, these compounds decompose to form carbon and water. If 310 g of a carbohydrate
leave a residue of 124 g of carbon on heating in absence of air, what is the empirical formula of the
carbohydrate?
Solution:
Given: Mass of carbon residue = 124 g, mass of carbohydrate = 310 g
To find: Empirical formula of the carbohydrate
Calculation:Since the 310 g of compound decomposes to carbon and water and the mass of carbon produced
is 124 g, the remaining mass would be of water.
\ Mass of water = 310 - 124 = 186 g
Massof C 124
Moles of C = Atomic massof C = 12 = 10.33mol
*11. What weight of calcium oxide will be formed on heating 19.3 g of calcium carbonate?
(At. wt. : Ca = 40 ; C = 12; O = 16)
Solution:
Given: Mass of CaCO3 consumed in reaction = 19.3 g
To find: Mass of CaO formed
Calculation:Calcium carbonate decomposes according to the balanced equation,
D
CaCO3 ¾¾ ® CaO + CO 2
40+12+3×16 40+16 12+2×16
= 100 parts =56 parts = 44parts
*12. The hourly energy requirements of an astronaut can be satisfied by the energy released when 34
grams of sucrose are “burnt” in his body. How many grams of oxygen would be needed to be carried
in space capsule to meet his requirement for one day?
Solution:
34 g of sucrose provides energy for an hour.
Hence, for a day, the mass of sucrose needed = 34 × 24 = 816 g
The balanced equation is,
C12 H 22 O11(g) + 12O 2(g) ¾¾
® 12CO 2(g) + 11H 2 O ( l )
342 g 12×32 = 384 g
Thus, 342 g of sucrose require 384 g of oxygen.
816
\ 816 g of sucrose will require = ´ 384 = 916 g of O2
342
25
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
Ans: Astronaut needs to carry 916 g of O2.
*13. For adding 5.55 × 104 and 6.95 × 103, first the exponent is made equal. Thus
5.55 × 104 + 0.695 × 104. Then these numbers can be added as follows :
(5.55 + 0.695) × 104 = 6.245 × 104
*14. The subtraction of two numbers can be done as shown below:
3.5 × 10-2 - 5.8 × 10-3
= (3.5 × 10-2) - (0.58 × 10-2)
= (3.5 - 0.58) × 10-2
= 2.92 × 10-2
*15. ( 5.6 × 105) × (6.9 × 108)
= (5.6 × 6.9) (105+8)
= (5.6 × 6.9) × 1013
= 38.64 × 1013
= 3.864 × 1014
*16. (9.8 × 10-2) × (2.5 × 10-6)
= (9.8 × 2.5) (10-2 + (-6))
= (9.8 × 2.5) × (10-2-6)
= 24.50 × 10-8
= 2.45 × 10-7
*17. In laboratory experiment, 10 g potassium chlorate sample on decomposition gives following data ;
The sample contains 3.8 g of oxygen and the actual mass of oxygen in the quantity of potassium
chlorate is 3.92 g. Calculate absolute error and relative error.
Solution : The observed is 3.8 g and accepted value is 3.92 g
Absolute error = Observed value - True value
= 3.8 - 3.92 = - 0.12 g
The negative sign indicates that your experimental result is lower than the true value.
Absoluteerror
The relative error = True value
´ 100%
-0.12
= ´ 100%
3.92
= -3.06%
*18. The three identical samples of potassium chlorate are decomposed. The mass of oxygen is determined
to be 3.87 g, 3.95 g and 3.89 g for the set. Calculate absolute deviation and relative deviation.
Solution :
3.87 + 3.95 + 3.89
mean = = 3.90
3
*20. Round off each of the following to the number of significant digits indicated :
a. 1.223 to two digits b. 12.56 to three digits
c. 122.17 to four digits d. 231.5 to three digits.
Ans. : i. 1. 2; the third digit is less than 5, so we drop it all the others to its right.
ii. 12.6 ; the fourth digit is greater than 5, so we drop it and add 1 to the third digit.
iii. 122.2 ; the fifth digit is greater than 5, so we do it and add 1 to the fourth digit.
iv. 232; the fourth digit is 5, so we drop it and add 1 to the third digit.
*21. A compound contains 4.07% hydrogen, 24.27% carbon and 71.65 % chlorine by mass. Its molar
mass is 98.96 g. What is its empirical formula ? Atomic masses of hydrogen, carbon and chlorine are
1.008, 12.000 and 35.453 u, respectively
Solution :
Step I : Check whether the sum of all the percentages is 100.
4.07 + 24.27 + 71.65 = 99.99 .100
Therefore no need to consider presence of oxygen atom in the molecule.
Step II : Conversion of mass percent to grams. Since we are having mass percent, it is convenient to use 100 g
of the compound as the starting material. Thus in the 100g sample of the above compound, 4.07g
hydrogen 24.27 g carbon and 71.65 g chlorine is present.......... Contd on next page
Step III : Convert into number/of moles of each element. Divide the masses obtained above by respective
atomic masses of various elements.
4.07g
Moles of hydrogen = = 4.04
1.008g
24.27g
Moles of carbons = 12.01g = 2.0225
71.65g
Moles of chlorine = 35.453g = 2.021
Steps IV : Divide the mole values obtained above by the smallest value among them.
Since 2.021 is smallest value, division by it gives a ratio of 2:1:1 for H:C:Cl.
In case the ratio are not whole numbers, then they may be converted into whole number by multiplying
by the suitable coefficient.
Step V : Write empirical formula by mentioning the numbers after writing the symbols of respective elements.
CH2Cl is thus, the empirical formula of the above compound.
Step VI : Writing molecular formula
a. Determine empirical formula mass : Add the atomic masses of various atoms present in the empirical
formula.
For CH2Cl, empirical formula mass is 12.01 + 2 x 1.008 + 35.453 = 49.48 g
b. Divide molar mass by empirical formula mass
Molar mass 98.96g
\ =
Empiricalformula mass 49.48g
27
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
\ r=2
c. multiply empirical formula by r obtained above to get the molecular formula.
Molecular formula = r x empirical formula
molecular formula is 2 x CH2Cl i.e. C2H4Cl2.
*22. A compound with molar mass 159 was found to contain 39.62 % copper and 20.13 % sulfur. Suggest
molecular formula for the compound (Atomic masses: Cu = 63, S = 32 and O = 16).
Solution :
% copper + % sulfur = 39.62 + 20.13 = 59.75
This is less than 100 % Hence compound contains adequate oxygen so that the total percentage of
elements is 100%.
Hence % of oxygen = 100 - 59.75 = 40.25%
%of Cu
Molar of Cu = Atomicmass of Cu
39.62
= = 0.629
63
%of S
Molar of S = Atomic mass of S
20.13
= = 0.629
32
%of O 40.25
Molar of O = Atomic mass of O = 16
= 2.516
Hence the ratio of number of moles of Cu:S:O is
0.629 0.629 2.516
=1 = 1and =4
0.629 0.629 0.629
Hence empirical formula is CuSO4 Empirical formula mass
= 63 + 32 +16 × 4 = 159
Molar mass = Empirical mass (Since Molar mass = Molecular mass)
\ Molecular formula = Empirical formula
= CuSO4
*25. A piece of zinc weighing 0.635 g when treated with excess of dilute H 2SO4 liberated 200 cm3 of
hydrogen at STP. Calculate the percentage purity of the zinc sample.
Solution : The relevant balanced chemical equation is,
Zn + H2SO4 ® ZnSO4 + H2
It indicates that 22.4 L of hydrogen at STP = 65 g of Zn.
(where Atomic mass of Zn = 65 u)
\ 0.200 L of hydrogen at STP
65g
= ´ 0.200L = 0.58g
22.4L
0.58
\ percentage purity of Zn = ´ 100 = 91.33 %
0.635
29
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
= 823.4 g
The amount of CO2 remaining (in excess) is the difference between the initial amount (1142 g) and the
amount reacted (823.4 g):
mass of CO2 remaining = 1142 g - 823.4 g = 318.6 g » 319 g
2g
= ´ 100
2g of A + 18g of water
2g
= ´ 100 = 10%
20g
*28. Calculate the molarity of NaOH in the solution prepared by dissolving its 4 g in enough water to
form 250 mL of the solution.
Solution :
No.of molesof solute
Since molarity (M) = Volume of solution in litres
4g / 40g
\ M=
0.250L
0.1 mol
\ M=
0.250L
\ M = 0.4mol L-1 = 0.4M
Note that molarity of a solution depends upon temperature because volume of a solution is temperature
dependent.
*29. The density of 3M solution of NaCl is 1.25 g mL-1 Calculate molality of the solution.
Solution : Molarity = 3 mol L-1
Mass of NaCl in 1 L solution = 3 × 58.5
\ = 175.5 g
Mass of 1L solution = 1000 × 1.25 = 1250 g
(Q density = 1.25 g mL-1)
Mass of water in solution = 1250 - 175.5
\ = 1074.5 g
No.of molesof solute
Molality = Mass of solvent in kg
3mol
= = 2.79m
1.0745kg
1 3 2 3
Solution
Fe2 O 3 + 3H2 ¾¾® 2Fe + 3H2O
30
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
weight 1000
n= = mol
Mw 160
The equation shows that 2 mol of iron are obtained from 1 mol of ferric oxide.
2 ´ 1000 weight weight
Hence, the obtained no. of moles of Fe = =12.5 mol = Atomic weight = 56
160
Weight of iron obtained = 12.5 × 56 g = 700 g
31. What amount of silver chloride is formed by the action of 5.850 g of sodium chloride on an excess
of silver nitrate?
1 1 1 1
Solution
NaCl + AgNO3 ¾¾® AgCl + NaNO3
weight 5.85
n= = = 0.1 mol
Mw 58.5
1 mol of AgCl is obtained with 1 mol of NaCl
Hence, the number of moles of AgCl obtained with 0.1 mol of NaCl = 0.1 mol
weight weight weight
Q n= M Þ 0.1 mol = M =
143.5
Þ weight = 0.1 × 143.5 g = 14.35 g.
W w
2 7 4 6
Solution 4CO2(g) 6H2O(g)
2C2H6(g)
weight 3 1
n= = = = 0.1 mole
Mw 30 10
7
(a) Required moles of O2 = ´ 0.1 = 0.35 mol
2
volume of O2 at STP = 0.35 × 22.4 = 7.84 litre
4
(b)Produced moles of CO2 = × 0.1 = 0.2 mol
2
volume of CO2 at STP = 0.2 × 22.4 = 4.48 litre
33. N2 + 3H2 ¾® 2NH3
Solution 1 3 2
N2 + 3H 2 ¾® 2NH 3
10 g
weight 10
n= = = 5 mol.
Mw 2
2 10 10
Produced moles of NH3 = ´5 = , Volume of NH3 at STP = ´ 22.4 = 74.67 litre
3 3 3
31
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
TYPE-III (VOLUME-VOLUME RELATIONSHIP)
34. At 100°C for complete combustion of 1.12 litre of butane (C4H10), the produced volume of H2O(g) &
CO2 at STP will be.
Solution 1 13 4 5
2
1.12 litre
Volume of H2O(g) at STP = 5 × 1.12 = 5.6 litre
Volume of CO2(g) at STP = 4 × 1.12 = 4.48 litre
35. At 25°C for complete combustion of 5 mol propane (C3H8). The required volume of O2 at STP will be.
Solution For C3H8 , the combustion reaction is
1 5 3 4
C3 H 8(g) + 5O 2(g ¾¾® 3CO 2(g) + 4H 2 O (g)
5 mol
10 10
= 10 =2
1 5
2 < 10 So B is L.R.
37. H 2(g) + 1
2
O2(g) ¾ ® H2O(g) ; In the above reaction what is the volume of water vapour at
STP. Given 4 g of H2 and 32 g of O2
Solution 1 1 1
2
H2(g) + 1
2
O2(g) ¾® H2 O (g)
4g 32 g For H2 For O2
4 32 2 1
n= = 2mol n= =1mol =2 1 =2 mol
2 32 1 2
V
Moles of H2O(g) = 2 mol = 2 = 2 So Both H2 & O2 are L.R.
22.4
32
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
Solution Balanced equation will be N2 + 3H2 ¾¾® 2NH3.
For determination of Limiting reagent. Now divide the given quantities by stoichiometry coefficients
100 100
= 100 = 33.3 (Limiting reagent)
1 3
2
That is from 100 mL of H2 produced volume of NH3 = × 100 = 66.6 mL
3
39. Find out percentage composition of each element present in glucose ?
12 × 6
Solution % of C = ×100 = 40%
180
12×1
% of H = ×100 = 6.66%
180
16× 6
% of O = ×100 = 53.33%
180
40. In a compound x is 75.8% and y is 24.2% by weight present. If atomic weight of x and y are 24 and
16 respectively. Then calculate the empirical formula of the compound.
%
Solution Elements % Atomic weight Simplest ratio Ratio
Atomic weight
75.8 .
31
x 75.8% 24 = 3.1 = 2 2
24 .
15
24.2 .
15
y 24.2% 16 = 1.5 =1 1
16 .
15
Empirical formula = x2 y
41. In a compound Carbon = 52.2%, Hydrogen = 13%, Oxygen = 34.8% are present and molecular
mass of the compound is 92. Calculate molecular formula of the compound ?
%
Solution Elements % Atomic weight Simplest ratio Ratio
Atomic weight
52.2 4.4
C 52.2 12 = 4.35 = 4.4 =2 2
12 2.2
13 13
H 13 1 = 13 =5.9 6
1 22
34.8 .
22
O 24.8 16 = 22
. =1 1
16 .
22
33
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
COMPETITION WINDOW
Some Basic Concepts of Chemistry
INTRODUCTION
Chemistry deals with the composition, structure and properties of matter. These aspects can be best
described and understood in terms of basic constituents of matter: atoms and molecules. That is why
chemistry is called the science of atoms and molecules. Can we see, weight and perceive these entities?
Is it possible to count the number of atoms and molecules in a given mass of matter and have a quantitative
relationship between the mass and number of these particles (atoms and molecules)? We will like to
answer some of these questions in this Unit. We would further describe how physical properties of matter
can be quantitatively described using numerical values with suitable units.
MATTER
PHYSICAL
Classification of universe
Universe is classified into two types, matter and energy.
(A) MATTER : The thing which occupy space and having mass which can be felt by our five senses is
called matter.
Matter is further classified into two categories :
(I) Physical classification (II) Chemical classification
PHYSICAL CLASSIFICATION
It is based on physical state under ordinary conditions of temperature and pressure, so on the basis of two
nature of forces matter can be classified into the following three ways :
(a) Solid (b) Liquid (c) Gas
(a) Solid : A substance is said to be solid if it possesses a definite volume and a definite shape.
e.g. sugar, iron, gold, wood etc.
(b) Liquid : A substance is said to be liquid if it possesses a definite volume but not definite shape. They
take up the shape of the vessel in which they are put.
e.g. water, milk, oil, mercury, alcohol etc.
(c) Gas : A substance is said to be gas if it neither possesses a definite volume nor a definite shape. This
is because they fill up the whole vessel in which they are put.
34
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
e.g. hydrogen(H2 ), oxygen(O2 ), carbon dioxide(CO2 ) etc.
Chemical Classification
It may be classified into two types :
(a) Pure Substance (b) Mixture
(a) Pure Substance : A material containing only one type of substance. Pure Substance can not be
separated into simpler substance by physical method.
e.g. : Element = Na, Mg, Ca .................. etc.
Compound = HCl, H2O, CO2, HNO3 .......... etc.
Pure substance is classified into two types :
(a) Element (b) Compound
(i) Element : The pure substance containing only one kind of atoms.
It is classified into 3 types (depend on physical and chemical property)
(i) Metal ® Zn, Cu, Hg, Ac, Sn, Pb etc.
(ii) Non-metal ® N2, O2, Cl2, Br2, F2, P4, S8 etc.
(iii) Metalloids ® B, Si, As, Te etc.
(ii) Compound : It is defined as pure substance containing more than one kind of elements or
atoms which are combined together in a fixed proportion by weight and which can be
decomposed into simpler substance by the suitable chemical method. The properties of a
compound are completely different from those of its constituent element.
e.g. HCl, H2 O , H2 SO4 , HClO4 , HNO3 etc.
(b) Mixture : A material which contain more than one type of substances and which are mixed in any
ratio by weight is called as mixture. The property of the mixture is the property of its components.
The mixture can be separated by simple physical method.
Mixture is classified into two types :
(i) Homogeneous mixture : The mixture, in which all the components are present uniformly is
called as homogeneous mixture. Components of mixture are present in single phase.
e.g. Water + Salt, Water + Sugar, Water + alcohol,
(ii) Heterogenous mixture : The mixture in which all the components are present non-uniformly
e.g. Water + Sand, Water + Oil, blood, petrol etc.
35
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
TABLE : SEVEN BASIC PHYSICAL QUANTITIES AND THEIR S.I. UNITS
Physical Quantity Symbol S.I. Unit Symbol
Length l metre m
Mass m kilogram kg
Time t second s
Electric current I ampere A
Thermodynamic temperature T kelvin K
Luminous intensity Iu candela cd
Amount of the substance n mole mol
36
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
2. Mass : 1 Ton = 1000 kg
1 Quintal = 100 kg
1 kg = 2.205 Pounds (lb)
1 kg = 1000 g
1 gram = 1000 milli gram
1 a.m.u. = 1.67 × 10–24 g
3. Volume : 1L = 1 dm3 = 10–3 m3 = 103 cm3 = 103 mL = 103 cc
1 mL = 1 cm3 = 10–6 m3
= 1 cc
4. Energy : 1 calorie= 4.184 joules ~ 4.2 joules
1 joule = 10 ergs
7
3
Sesqui = = 1.5 Di or Bi = 2
2
Tri = 3 Tetra = 4
Penta = 5 Hexa = 6
Hepta = 7 Octa = 8
Nona = 9 Deca = 10
Undeca = 11 Do deca = 12
Trideca = 13 Tetra deca = 14
Pentadeca = 15 Hexa deca = 16
Hepta deca = 17 Octa deca = 18
Nonadeca = 19 Eicoso/Icoso = 20
l The unit named after a scientist is started with a small letter and not with a capital letter e.g. unit of force
is written as newton and not as Newton.
Likewise unit of heat and work is written as joule and not as Joule.
l Symbols of the units do not have a plural ending like 's'. For example we have 10 cm and not 10 cms.
l Words and symbols should not be mixed e.g. we should write either joules per mole or
J mol–1 and not joules mol–1
l Prefixes are used with the basic units e.g. kilometer means 1000 m (because meter is the basic unit).
Exception. Though kilogram is the basic unit of mass, yet prefixes are used with gram because in kilogram,
kilo is already a prefix.
37
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
l A unit written with a prefix and a power is a power for the complete unit e.g. cm3 means (centimeter)3 and
not centi (meter)3 .
MOLE CONCEPT
In SI Units we represent mole by the symbol 'mol'. It is defined as follows :
(i) A mole is the amount of a substance that contains as many entities (atoms, molecules or other
particles) as there are atoms in exactly 12g of the carbon - 12 isotope.
It may be emphasised that the mole of a substance always contains the same number of entities, no
matter what the substance may be. In order to determine this number precisely, the mass of a
carbon-12 atom was determined by a mass spectrometer and found to be equal to 1.992648 × 10–
23
g Knowing that 1 mole of carbon weighs 12g, the number of atoms in it is equal to :
(ii) In a simple way, we can say that mole has 6.0221367 × 1023 entities (atom, molecules or ions
etc.)
The number of entities in 1 mol is so important that it is given a separate name and symbol, known
as 'Avogadro constant' denoted by NA .
Here entities may represent atoms, ions, molecules or other subatomic entities. Chemists count the
number of atoms and molecules by weighing. In a reaction we require these particles (atoms,
molecules and ions) in a definite ratio. We make use of this relationship between numbers and
masses of the particles for determining the stoichiometry of reactions .
Formula to get moles are following :
weight (g)
(i) Number of moles (n)=
molar mass
Where molar mass = gram atomic mass or gram molecular mass or gram ionic mass
V(L )
(ii) Number of moles (n)= (Where V = Volume of gas in L at NTP or STP )
22.4
N
(iv) Number of moles (n)= N (Where N = Number of particles)
A
Atomic mass unit (a.m.u.) : The quantity 1 th mass of an atom of C12 is known as atomic mass unit.
12
38
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
units (abbreviated as amu). Today, 'amu' has been replaced by 'u' which is known as unified mass.
One atomic mass unit (amu) is equal to 1 th of the mass of an atom of carbon - 12 isotope.
12
Thus the atomic mass of hydrogen is 1.008 amu while that of oxygen is 15.9994 amu (or taken as 16
amu).
When numerical value of atomic mass of an element is expressed in grams then the value becomes gram
atomic mass.
Ex. gram atomic mass of oxygen = mass of 1 g atom of oxygen = mass of 1 mol atom of oxygen.
æ 16 ö
= mass of NA atoms of oxygen. = ç N g ÷ ´ NA = 16 g
è A ø
The number which indicates how many times the mass of one molecule of a substance is heavier in
comparison to 1 th part of the mass of an atom of C–12.
12
When numerical value of molecular mass of the substance is expressed in grams then the value becomes
gram molecular mass.
æ 98 ö
= ç N g ÷ ´ NA = 98 g
è A ø
Actual Mass
The mass of one atom or one molecule of a substance is called as actual mass.
(ii) Actual mass of H2O = (2 + 16) amu = 18 × 1.67 × 10–24g = 2.99 × 10–23 g
39
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
Molecule Atomicity
H2 2
O2 2
Ex. O3 3
NH3 4
If N molecules are present in the given volume of a gas and hydrogen under similar condition of
temperature and pressure.
M W (g) = Mass of 22.4 litre gas or M w (g) º 22.4 litre (at STP)
40
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
1litre
\ 1 g H2 occupies = at STP
0.089
1litre
\ 2 g or 1 mol H2 occupies = × 2 = 22.4 litre at STP
0.089
1 mole of any gaseous substance occupy 22.4 litre of volume at NTP or STP
1 mol º 22.4 litre (at STP)
41
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
COMPETITION WINDOW
Introduction to Analytical Chemistry
(In a molecule or compound) Mass % of an element = Number of atom (Atomicity) ´ atomic mass ´ 100
molecular mass
Molecular Formula
The molecular formula of a compound represents the actual number of atoms present in 1 molecule of
the compound i.e. it shows the real formula of its 1 molecule.
Relationship between Empirical & Molecular Formula
Molecular Formula = n × Empirical Formula
[Where n = natural no. (1, 2, 3,.........)]
42
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
CaCO3 + 2HCl ¾¾® CaCl2 + H2 O + CO 2
1 Mole 2 Mole 1 Mole 1 Mole 1 Mole
40 + 12 + 3 × 16 2(1 + 35.5) 40 + 2 × 35.5 2 × 1 + 16 12 + 2 × 16
= 100 g = 73 g = 111 g = 18 g = 44 g or 22.4 L at STP
Thus,
(i) 1 mole of calcium carbonate reacts with 2 moles of hydrochloric acid to give 1 mole of calcium
chloride, 1 mole of water and 1 mole of carbon dioxide.
(ii) 100 g of calcium carbonate react with 73 g hydrochloric acid to give 111 g of calcium chloride, 18
g of water and 44 g (or 22.4 litres at STP) of carbon dioxide.
1 3 2 Stoichiometric coefficient
N2 + 3H 2 ® 2NH 3
43
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
Combustion reaction : (Problem based on combustion reactions) :
For balancing the combustion reaction: First of all balance C atoms, Then balance H atom, Finally
balance Oxygen atom.
For Example : Combustion reaction of C2H6 : C2H6 + O2 ¾¾® CO2 + H2O (skeleton equation)
balance C atoms C2H6 + O2 ¾¾® 2CO2 + H2O
Now balance H atoms C2H6 + O2 ¾¾® 2CO2 + 3H2O
Now balance Oxygen atoms C2H6 + 7 2 O2 ¾¾® 2CO2 + 3H2O
3 =3 9 = 4.5
1 2
44
Some Basic Concepts of Chemistry / Introduction to Analytical Chemistry
Molarity (M)
V(L) V(L)
Number of Moles
(n)
s
as
s
as
m
¸
m
22
ar
×
ar
ol
22
.4
L)
ol
m
.
4
m
¸
in
×
m (
as g as T P
s
W in of P/S
(g (g e T
) ) NA NA m
olu t N
V a
Number of Particles
45