Professional Documents
Culture Documents
1. Number Sense............................................................................................................. 2
2. Computation Operations ............................................................................................ 10
3. Fractions and Decimals ............................................................................................. 16
4. Length ....................................................................................................................... 23
5. Weight ....................................................................................................................... 28
6. Capacity .................................................................................................................... 33
7. Time .......................................................................................................................... 38
8. Temperature .............................................................................................................. 46
9. Money........................................................................................................................ 53
10. Geometric Shapes and Solids ................................................................................... 59
11. Symmetry .................................................................................................................. 71
12. Data Handling ............................................................................................................ 79
13. Answer Key ............................................................................................................... 87
Natural Numbers:
Natural numbers are a part of the number system which includes all the positive integers
from 1 till infinity.
For example, 74 is a natural number.
Whole Number:
It is similar to natural numbers with a zero added to the existing list.
There is no fractional or decimal part and no negatives.
For example: 0,5,14,854, etc. are whole numbers.
Integers:
An integer is a number that can be written without a fractional component. For example, 21,
4, 0, and −2048 are integers, while 9.75, 5+, and √2 are not. The set of integers consists of
zero, the positive natural numbers, also called whole numbers or counting numbers, and
their additive inverses.
Odd Number:
The numbers which are not completely divisible by 2 are called odd numbers. They always
leave a remainder.
For example: 1, 3, 5, 7, 9, 11, 13, etc.
Even Number:
The numbers which are completely divisible by 2 are called even numbers. They never leave
a remainder. The remainder is always zero.
For example: 2, 4, 6, 8, 10, etc.
Place Value:
Place Value of a digit in a number is the digit multiplied by thousand, ten or whatever place it
is situated in.
For example, The place value of 4 in 541 is 4 × 10 = 40.
Unitary Method:
It is the technique using which the value of the single unit is determined from the given
information. Using this method, we can also determine the value of the multiple quantities.
For example, if 4 kg of sugar costs $40, we can calculate the cost of 1 kg of sugar by
dividing the quantities.
4 kg = $40
1 kg = $40/4 = $10
We can obtain the value of 1 kg of sugar which comes out to be $10.
We can also use this method further to calculate the value of 5 kg sugar by simply
multiplying the value.
1 kg = $10
5 kg = $10 × 5 = $50
Hence, 5 kg of sugar costs $50.
Roman Numbers:
It is a numeral system that originated in Rome. We use this method to represent the
numbers.
We will discuss some commonly used numerals.
i. 1 hundred = 10 tens
ii. 1 thousand = 10 hundreds = 100 tens
iii. 1 lakh = 100 thousands = 1000 hundreds
iv. 1 crore = 100 lakhs = 10,000 thousands
• 9 – Ones
• 7 – Tens
• 4 – Hundreds
• 5 – Thousands
• 6 – Ten Thousand
• 0 – Lakhs
• 2 – Ten Lakhs
• 8 – Crores
• 1 – Ten Crores
• 9 – Ones
• 7 – Tens
• 2 – Hundreds
• 3 – Thousands
Copyright © CREST Olympiads 4 www.crestolympiads.com
• 4 – Ten Thousand
• 5 – Hundred Thousands
• 6 – Millions
• 1 – Ten Million
Factors:
A factor divides a number completely without leaving any remainder.
For example:
1 is a factor of 6
2 is a factor of 6
3 is a factor of 6
6 is a factor of 6
This means 6 has 4 factors.
Multiples:
A multiple of a number is a number that is the product of a given number and some other
natural number.
For example:
6 is a multiple of 1
6 is a multiple of 2
6 is a multiple of 3
6 is a multiple of 6
Prime Factorization:
• Prime factorization is a process of factoring a number in terms of prime numbers i.e.
the factors will be prime numbers only.
• The first few prime numbers are 2, 3, 5, 7, 11, 13, 17, 19 and so on.
• These prime numbers when multiplied with any natural numbers produce composite
numbers.
HCF stands for Highest Common Factor. HCF is also known as GCF (Greatest Common
Factor) or GCD (Greatest Common Divisor).
Copyright © CREST Olympiads 5 www.crestolympiads.com
The greatest common factor (GCF or GCD or HCF) of a set of whole numbers is the largest
positive integer that divides evenly all the given numbers with zero remainders.
LCM stands for Lowest or Least Common Multiple. The LCM of two or more numbers is
the smallest positive integer that is divisible by all the given numbers.
Rounding up of Numbers:
Rounding is a process to estimate a particular number in a context. To round a number look
at the next digit in the right place, if the digit is less than 5, round down and if the digit is 5 or
more than 5, round up.
For example:
Round 1045 to the nearest 100.
Since 4 is less than 5, we will round down and the answer will be 1000.
Let us solve some examples to understand the topic better.
Example 1:
DXL ÷ LX = _________.
a. IX
b. XI
c. VIII
d. XIX
Solution1: a
DXL = 540
LX = 60
So, 540/60 = 9
Which can be represented as IX.
Example 2:
Rosy had 16 red fruits and 24 yellow fruits. She wants to make fruit baskets with the same
number of each colour fruit in each basket. What is the greatest number of baskets that she
can make?
a. 16
b. 24
c. 48
d. 8
Solution2: d
She needs to find a number which divides into 16 and 24. This means she should go for
HCF of 16 and 24.
HCF = 8.
So, she can make 8 fruit baskets with 2 red fruits and 3 yellow fruits in them.
Copyright © CREST Olympiads 6 www.crestolympiads.com
Practice Questions
1. What is the sum of the factors of 24?
a. 28
b. 60
c. 52
d. 51
2. Which is the correct roman number representation of the 14th multiple of twelve.
a. CLXVIII
b. CXVIII
c. LXVIII
d. MLXVIII
3. Two clocks are turned on at the same time. One clock chimes every 16 minutes. The
other clock chimes every 20 minutes. In how many minutes will they chime together?
a. 60
b. 40
c. 80
d. 120
5. What is the sum of the place value and face value of 9 in 2179100?
a. 9000
b. 900
c. 909
d. 9009
6. What is the product of the successor of 1579 and the predecessor of 16?
a. 27300
b. 25700
c. 23700
d. 26300
7. Sara is making some baskets to donate to charity. She has 36 pencils and 48
erasers. What is the greatest number of baskets she can make if each type of
stationery is equally distributed among the baskets?
a. 24
b. 36
c. 48
d. 12
12. The hotel staff baked 96 cakes and 144 cookies. The staff had to prepare platters for
dinner. If each platter will have the same number of cakes and cookies, what is the
greatest number of platters they can make?
a. 24
b. 48
c. 36
d. 96
13. When the largest 4-digit number is subtracted from the smallest six-digit number, we
obtain:
a. 9001
b. 90000
c. 9000
d. 90001
18. Seven million five hundred fifty-four thousand twenty-nine can be represented as:
a. 7,554,029
b. 75,50,429
c. 7,454,029
d. 7,545,029
19. Twelve lakh’s successor when added to the predecessor of 120645 gives
__________.
a. 1320644
b. 1320645
c. 1320654
d. 1320455
Solution 1: d
= (2+22)*((3*-2)+9)/2
= (2+4)*((3*-2)+9)/2
= (6)*((3*-2)+9)/2
= 6*((3*-2)+9)/2
= 6*(-6+9)/2
= 6*(3)/2
= 6*3/2
= 18/2
=9
Example 2:
Henry read 27 books. Each book had exactly 9047 words in it. He sold five of his books for
$196.95 each. How many words did Henry read?
a. 244296
b. 244269
c. 246924
d. 246294
Solution 2: b
The price is the extra information.
Number of words read by Henry = Number of books × Number of words in each book
Number of words read by Henry = 27 × 9047
Number of words read by Henry = 244269
2. Teddy bought 14 pizzas and each pizza had 8 slices in it. If Teddy ate one-quarter of
the total number of slices. Find the number of slices left.
a. 28
b. 84
c. 36
d. 74
4. Sara purchased 95 bouquets worth Rs.117 each and still had Rs.841 in her purse.
How much money did she have before buying the bouquets?
a. 11115
b. 11958
c. 11956
d. 11118
8. Jack earns $9574 a month. His rent is $712 each month, his monthly food bill is $406
and his insurance costs one-half of what he makes. How much money is left with him
after paying those three bills?
a. $3669
b. $5905
c. $4787
d. $5500
10. One packet of milk can hold 9 litres in it. If Lisa buys 1710 packets of milk and fills it
in a container of capacity 16400 litres, how much capacity will be left in the
container?
a. 5010 L
b. 15390 L
c. 8090 L
d. 1010 L
12. Mike travelled 8910 miles to Russia. He read one book every 30 miles he travelled.
How many books had he finished when he got to Russia?
a. 299
b. 279
c. 297
d. 287
14. Evan has a business of repairing cars. Last year he repaired 94 cars a week. This
year, he wants to increase his business to 1980 cars a year. How many cars will he
have to wash each month on average?
a. 156
b. 164
c. 165
d. 155
16. Sweety sold 9764 food packets. Eva sold 7410 more food packets than Sweety. Kim
sold 13369 food packets less than Eva. How many food packets did Kim sell?
a. 1717
b. 3805
c. 3369
d. 7174
Numerator: The number at the top of the fraction is called the numerator.
Denominator: The number at the top of the fraction is called the denominator.
Types of Fractions:
There are 4 types of fractions and they are mentioned below.
i. Unit Fractions
ii. Proper fractions
iii. Improper fractions
iv. Mixed fractions
Unit Fractions: All the fractions which have 1 in their numerators are called unit fractions.
For example, 1/5, 1/3, 1/9, etc.
Proper Fractions: When the numerator is smaller than the denominator, the fraction is
called a proper fraction. For example, 2/5
2 is the numerator and 5 is the denominator.
2<5
Equivalent Fractions:
The fractions which have different numerators and denominators yet have the same value
are called equivalent fractions.
For example, 4/8 and 8/16 are equivalent fractions as their lowest form is equal to 1/2.
Addition of Fractions:
Step 1: Make sure the bottom numbers (the denominators) are the same
Step 2: Add the top numbers (the numerators), put that answer over the denominator
Step 3: Simplify the fraction (if needed)
For example 1/6 + 4/6
The denominator (6) is the same in both the fractions, so just add the numerators.
1+4=5
So, 5/6 is the answer.
When the denominators are not equal we go for the Least common multiple of the given
denominators and try to convert the fractions into like fractions (with the same denominator).
Copyright © CREST Olympiads 17 www.crestolympiads.com
For example: 1/4 + 4/8
4 and 8 are not the same. But we can multiply 4 with 2 to get 8.
Always multiply both top and bottom by the same amount, to keep the value of the
fraction the same.
(1×2)/(4×2) = 2/8
Now, 2/8 + 4/8 = 6/8
We can reduce it to 3/4
The same rules apply to subtraction as well.
Decimals:
The word "Decimal" really means "based on 10" (From Latin decimal a tenth part)
In algebra, a decimal number can be defined as a number whose whole number part and the
fractional part is separated by a decimal point. The dot in a decimal number is called a
decimal point. The digits following the decimal point show a value smaller than one.
For example:
Solution1: c
Convert into like decimals: 5.024 + 0.520 + 21.000 = 26.544
Hence, option c is the correct answer.
Solution2: c
Ignore the decimals and the last zeros:
1502 × 2 = 3004
You were having one zero at the end of 2 so attach it to the answer: 30040
There were 2 digits after the decimal point in 15.02, so put a decimal point like this:
300.40
We know that zero after decimal has no value
Hence, option c (300.4) is the correct answer.
5. In a class, there were 7/15 more girls than boys. If the number of boys was 45, find
the total number of students in the class.
a. 66
b. 21
c. 111
d. 44
10. A cow weighed 12/15 kilograms. After two weeks, its weight was increased by 7/20
kilograms. But afterwards, it lost 2/25 kilograms in weight as it was sick. What is its
current weight?
a. 23/20
b. 109/100
c. 27/20
d. 107/100
11. Represent the mathematical expression for the figure given below.
a. ½ + ¾ = 5/4
b. 4/20 + 12/40 = 20/40
c. ½+½=1
d. 3/10 + 7/10 = 10/10
14. If 4/7 of the total number of employees are females and the number of male
employees is 150. Find the total number of employees.
a. 370
b. 350
c. 200
d. 170
Length
Length is the measurement of distance. With the help of length, a student can determine
how long or how short a given thing is. Everything around us has a length, for example, the
car, the pencil, etc.
The various tools which we have been using to measure length are measuring tape, ruler,
hand span, stick, etc. We compare the length of the object with the measurement tool and
thus determine the length of the object in terms of the measuring tool.
The students need to know that measurements are done in some units. For instance,
Rocky’s pen is 2 centimetres longer than his friend’s pen. In this sentence, the measuring
unit is centimetres.
Conversions:
Solution 1: d
Total length of rope = Length of rope borrowed each day × Days in a week × Number of
weeks
Total length of rope = 7.5 m × 7 × 3 = 157.5 m
We know that:
1 metre = 100 centimetres
So,
157.5 m = 157.5 × 100 = 15750 cm
Example 2:
Solve the following expression:
35.8 m + 11470 cm – 114dm = ___________ m.
a. 150.5
b. 15.05
c. 139.1
d. 13.91
Solution 2: c
Convert all the units into metres.
11470 cm = 114.7 m [1 m = 100 cm]
114 dm = 11.4 m [1 m = 10 dm]
35.8 + 114.7 – 11.4 = 139.1 m
3. The driveway in front of Katy’s house is 198 hm long and the driveway in front of
Mike’s house is 14 km long. What is the difference in the length of the driveway of the
two houses?
a. 845 km
b. 58 hm
c. 530 hm
d. 84.5 hm
5. Teressa sold 17/21 of the total length of the cloth. If she sold 2601 metres of cloth,
find the total length of cloth with Teressa.
a. 3213 m
b. 3615 m
c. 3815 m
d. 3613 m
7. If Lucy’s fridge cover is 1416 inches long, what is the length of Lucy’s fridge cover in
feet?
a. 112
b. 114
c. 111
d. 118
9. The total distance between point A and point B was 117 km. After every 1500 m,
there was a bus stop. Find the number of bus stops.
a. 78
b. 74
c. 76
d. 70
12. Henry buys a ladder that is 1890 feet long. He wishes to divide the ladder equally
between all his twelve friends. Find the length of the ladder distributed to each friend
in feet?
a. 187.5
b. 157.5
c. 197.5
d. 135.5
14. If we reduce, 87436 centimetres from 159 decametres, we are left with
____________ decametres.
a. 17.546 dm
b. 88.541 dm
c. 17.51 dm
d. 71.564 dm
17. The tree is 18 feet 7 inches from the ground. Stuart can reach up to 5 feet 9 inches
when he raises his arm. If he stands on a footstool he can reach the top of the tree.
How long should the footstool be?
a. 112 inches
b. 142 inches
c. 154 inches
d. 144 inches
18. What will be left when 96 decimetres are reduced from 14 decametres?
a. 13.04 dam
b. 1304 dam
c. 130 dm
d. 133 dam
19. Pam collected 13387 metres of cloth, out of which she kept 19 metres with herself
and distributed the rest among her 24 friends equally. Find the length of cloth each of
her friends got.
a. 514 m
b. 528 m
c. 557 m
d. 544 m
Conversions:
Solution1: c
1kg = 10000 dg
17.56 × 10000 = 175600 dg
Example 2:
Derek has 178 tomatoes with him weighing 44500 grams. If 6.5 kg of the given tomatoes are
rotten, find the weight of the remaining tomatoes in kilograms.
a. 24
b. 38
c. 36
d. 22
Solution2: b
44500 g = 44.5 kg
Weight of remaining apples = 44.5 – 6.5 = 38 kg
5. One can weigh 3740 g. Fred buys 17 dozens of similar cans. Find the total weight of
all the cans.
a. 769260 g
b. 762.96 kg
c. 76920 g
d. 76.96 kg
7. Aron is 33 kg heavier than Bella. Bella is half the weight of Cello. If Cello is 127 kg.
Find the total weight of all three.
a. 284 kg
b. 260 kg
c. 247 kg
d. 287 kg
9. If 147 g of spices is added 1.24 hg of spices, the total weight of the spices packet
becomes__________ grams.
a. 271
b. 1387
c. 138
d. 1460
10. If 69 similar candies weigh 8763 pounds. Find the weight of seventeen candies.
a. 2419 lbs
b. 2138 lbs
c. 2159 lbs
d. 2498 lbs
12. A shopkeeper has a faulty weighing machine in which 6312 mg of weight is recorded
more than the actual weight. If the shopper wants to give 14 g of salt to a customer,
how much salt should he weigh in his weighing machine?
a. 20.312 g
b. 20012 mg
c. 312 g
d. 20300 mg
14. Tina has 3/4th more sugar than Daisy. If Daisy has 2148 g of sugar, find the total
weight of sugar with both the girls.
a. 1611 g
b. 3459 g
c. 5907 g
d. 3759 g
16. Mike purchased 3744 kgs of potatoes and packed them into 117 equal weight
packets. Find the weight of each packet.
a. 36 kg
b. 37 kg
c. 32 kg
d. 38 kg
19. Lily was gifted 6487 grams of sweets, she ate 108.45 grams of sweets on Monday
and 903.55 grams of sweets on Tuesday. What weight of sweets was left with Lily?
a. 5475 g
b. 5025 g
c. 5244 g
d. 5144 g
We can say the amount of water in the first glass is less than half, in the second class it is
almost half and in the last glass, it is more than half.
Capacity can also be defined as the maximum amount of liquid that can be poured into a
container without any leakage or spill off.
We can also relate it to volume.
Volume is the quantity of three-dimensional space enclosed by a closed surface.
The capacity is measured in litres, millilitres and other metric units as well.
Metric Conversions:
Non-Metric Units:
1 Gallon = 4 Quarts
1 Gallon = 8 Pints
That means: 1 Quart = 2 Pints
Let us solve some examples to understand the concept better.
Solution1: b
We know that 1 kl = 10 hl
15.20 × 10 = 152.0 = 152 hl
Example 2:
How many 34.25 ml measures of water will fill a tank of capacity 27 L and 400 ml.
a. 900
b. 810
c. 910
d. 800
Solution2: d
Measures = 27400 ml ÷ 34.25 ml = 800
2. 625 ml × _________ = 18 L
a. 26.6
b. 24.4
c. 28.8
d. 30
3. The amount of juice stored in 29 jars is equal to 3335 centilitres. How many decilitres
of juice is stored in 36 such jars?
a. 4140
b. 414
c. 41.4
d. 41400
6. 163 ml of vinegar is added to 9748 ml of batter. If 697 ml of the batter falls, how
much batter is left in centilitres?
a. 9214
b. 9414
c. 912.8
d. 921.4
10. Evan had 971 pints of milk out of which 146.5 quarts was distributed. Find the
remaining quantity of milk left with Evan in quarts.
a. 379
b. 374
c. 339
d. 356
12. A dairy farm produced 96.38 Litres of milk every day last month. This month the
production for each day was reduced by 33.1 litres. Find the amount of milk produced
each week this month.
a. 487.26 L
b. 419.96 L
c. 415.26 L
d. 442.96 L
14. A bus can travel a distance of 981 km with three litres of petrol. How much distance
will the bus be able to cover if there are 15 litres of petrol?
a. 4140 km
b. 4920 km
c. 4905 km
d. 4410 km
16. 3/4th of the total juice gets spilt by a tanker. If the remaining capacity of the tanker is
1697 Quarts, find the total capacity of the tanker.
a. 6588 Quarts
b. 6788 Quarts
c. 6840 Quarts
d. 6640 Quarts
18. The capacity of tank P is five times the capacity of the drum. The capacity of the
drum is the 47th multiple of 32 in litres. Find the capacity of Tank P in decalitres.
a. 745
b. 765
c. 752
d. 762
20. Nick reduced 494 pints of milk from 110 gallons. How many pints of milk is left?
a. 356
b. 226
c. 386
d. 368
With this, we understood that time can be measured in three different units, i.e. seconds,
minutes and hours.
The relation between them is as follows:
1 hour = 60 minutes
1 minute = 60 seconds
Here’s how the minute hand’s movement shows different times in an hour.
Solution 1: d
2:46 – 10:14 = 4 hr 32 min
4 hr = 4 × 60 = 240 mins
Total time = 240 + 32 = 272 mins
Example 2:
Ron will join school 27 days after 11th November 2021. If 9th November is Friday, on which
day will Ron join the school?
a. Saturday
b. Monday
c. Tuesday
d. Friday
Solution 2: a
We know that:
9th November = Friday
So, 11th November = Sunday
1 week = 7 days
2 weeks = 14 days
3 weeks = 21 days
2. The clock given below is moving 42 mins fast. What will be the correct time?
a. 5:33
b. 4:53
c. 5:13
d. 5:23
3. Rachel sleeps for 8 hours 15 minutes a day. For how many hours did she sleep in
March?
a. 248
b. 255.75
c. 260
d. 249.55
4. Kian starts taking a walk at 2:22 PM. He completes his walk in 148 mins. Find the
time when he stops walking.
a. 4:15 PM
b. 4:30 PM
c. 4:55 PM
d. 4:50 PM
6. Roger opens his shop at 11:20 a.m. and closes it at 9:10 pm. every day. How long is
the shop open?
a. 590 minutes
b. 5 hr 90 mins
c. 9 hrs 30 mins
d. 620 minutes
Copyright © CREST Olympiads 42 www.crestolympiads.com
7. Henry says, “Tia’s birthday is on next Wednesday”. If next Friday will be the 15th of
the month when will be Tia’s birthday?
a. 16th
b. 14th
c. 13th
d. 12th
8. Which of the following options shows the time which is equal to 3000 seconds more
than 6:20?
a. 1
b. 1
c. 1
d. 1
9. The train arrived at station A at 10:25 a.m. It reached station A 2 hr 15 min late. What
is the scheduled arrival time of the train at Lucknow?
a. 8:10 am
b. 8:15 am
c. 8:05 am
d. 8:20 am
11. If Steven was born on 24th January 2008. Find his age on 1st February 2012.
a. 4 years 5 days
b. 4 years 12 days
c. 4 years 8 days
d. 4 years
12. Rick reached the hotel 95 minutes before 17:14. What time did he reach the hotel?
a. 3:39 PM
b. 4:55 PM
c. 3:30 PM
d. 4:45 PM
13. It takes 85 min for Jack to travel from home to his office. If he wants to reach the
office by 9:20 a.m. What time should he leave his house?
a. 7:25 AM
b. 7:55 AM
c. 7:45 AM
d. 7:30 AM
14. How many seconds are present in the time duration of 2:20:30 PM and 3:10:50 PM?
a. 3000
b. 3010
c. 3012
d. 3020
15. Fred was born on 16th May 2003. Find his age on 6th April 2015.
a. 4343 days
b. 11 years 11 months
c. 420 weeks
d. 140 months
16. The truck departs the terminal every 75 mins. If the first bus is scheduled to depart at
7:12 a.m., when should the third bus depart?
a. 9:32 am
b. 8:52 am
c. 9:42 am
d. 10:02 am
18. Patrick takes 162 minutes to complete his report. If he completes his report at 7:22
PM, at what time did he started his report?
a. 4:00 PM
b. 4:02 PM
c. 4:40 PM
d. 4:22 PM
19. Mike started his show at 15:33 and completed his show at 16:05. How many seconds
did Mike take to complete his show?
a. 1920 minutes
b. 1080 minutes
c. 1290 minutes
d. 1900 minutes
20. Nora decided to visit her friend on 17th June 2020. If it takes 16 days for Nora to
reach his friend’s home, which day should she start her journey to reach on 17th
June 2020, Wednesday?
a. Sunday
b. Saturday
c. Monday
d. Wednesday
Solution1: b
The boiling point of water in Celsius = 0°
Using [°F] = [°C] × 9/5 + 32
[°F] = [100°] × 9/5 + 32
= 212° F
Solution2: a
Using the formula: [K] = [°C] + 273.15
815.15K - 273.15 = 542°C
3. Rosy’s body temperature was twice Ron’s body temperature. If Ron’s temperature
was 35°C, find Rosy’s body temperature at °F.
a. 158
b. 140
c. 168
d. 148
7. For an experiment, Stuart needed the water of temperature 35 °C. But the water
available was 75 °C. Now he has to lower the temperature of water by how much on
a Fahrenheit scale?
a. 100
b. 101
c. 103
d. 104
Copyright © CREST Olympiads 49 www.crestolympiads.com
8. Convert 95°F into Kelvin.
a. 305.15
b. 318.15
c. 308.15
d. 316.15
11. Pam wanted to convert 932°F into the Celsius scale. Find the number of zeros
present in the converted temperature.
a. 1
b. 2
c. 3
d. 0
12. On Monday, the temperature of place J was recorded as 96°F. On Tuesday, the
temperature came down to 78°F. What was the temperature difference between
Monday and Tuesday for place J?
a. 8°F
b. 8°C
c. 18°F
d. 18°C
a. 75
b. 80.6
c. 85
d. 70.6
15. The temperature of Japan was 42°C on Monday, 38°C on Tuesday and 40°C on
Wednesday. Find the average temperature of these three days.
a. 41°C
b. 40°C
c. 42°C
d. 38°C
17. What number should we add to a temperature in the Celsius scale to convert it into
the Kelvin scale?
a. 270.15
b. 275.15
c. 285.15
d. 273.15
Copyright © CREST Olympiads 51 www.crestolympiads.com
18. Convert 323.15 K into Fahrenheit.
a. 125
b. 115
c. 120
d. 122
a. 21
b. 5
c. 41
d. 26
Euro (EUR) used in European Union states like France, Germany, Italy, etc. Its symbol is €.
Solution1: c
Amount of bill = $102.15 + $103.65 = $205.8
Amount after discount = $205.8 – ($8.5×2) = $188.8
Amount returned = $300 - $188.8 = $111.2
Example 2:
Roger bought an LCD for 9240.36 AUD and a watch for 368.24 AUD. How much did he
spend in total if he also spends half of the money spent on watch in buying chocolates?
a. 9792.72 AUD
b. 9972.92 AUD
c. 9872.72 AUD
d. 9527.92 AUD
Solution2: a
Half of 368.24 = 184.12 AUD
Total money spent = 184.12 + 368.24 + 9240.36 = 9792.72 AUD
2. Leo spent $1147.28 on Friday and $1430.25 on Saturday. How much did he spend in
all if he had $3600 with him?
a. $2577.53
b. $422.47
c. $1022.47
d. $2266.45
3. Manny received Rs.9605.36 from his uncle. His parents gave him Rs. 9105.18 and
he already had Rs. 1233.51. Find out the total amount present with Manny.
a. Rs. 19544.05
b. Rs. 19944.05
c. Rs. 19844.05
d. Rs. 19545.05
5. Ricky had 1/4th of $10480. He gave $ 1315.55 to his brother. How much money is
left with him?
a. $2640
b. $2620
c. $1340.45
d. $1304.45
6. If the price of 156 erasers is 2418 AUD, find the price of 18 similar erasers?
a. 340 AUD
b. 248 AUD
c. 279 AUD
d. 300 AUD
7. Yen had Rs. 54000 with him which he wanted to distribute equally between 100000
people. How much paise did each person get?
a. 5.4
b. 54
c. 504
d. 5400
8. Monty saved 20.6 AUD more than 74 AUD every week from his pocket money. How
much money will he save in 17 weeks?
a. 1602.8 AUD
9. George earns $69103 and saves $17127 per month. How much does he spend per
month?
a. $51976
b. $51796
c. $51967
d. $51769
10. Sandy purchased a book for ¥ 964.15. If she got a discount of ¥ 145.5 from the
shopkeeper, find the original price of the book.
a. $1901.65
b. $1109.65
c. $1124.65
d. $1144.65
11. Sumit went to the theatre with eight of his friends and purchased tickets for everyone.
The total cost of the tickets came to $634.80. How much did each ticket cost?
a. $79.35
b. $77.45
c. $79.77
d. $75.99
12. Garry added Rs.125 every day in his piggy bank. How much money will he collect in
17 weeks?
a. 14985
b. 14995
c. 14875
d. 14950
13. A sandwich costs $6.5 less than $47.6. If Mike orders 11 sandwiches for his family
what amount should he pay?
a. $437.1
b. $436.1
c. $436.8
d. $452.1
14. There is Rs.1200 in Sandy’s bank account. If we subtract Rs.10 and 10 paisa every
day from Sandy’s bank account for 30 days, how much money will be left in his bank
account?
a. 303
b. 894
c. 897
d. 310
15. Brian would like to buy a computer that costs $12672. Working as a consultant, he
bills his client $132 per hour. What is the minimum number of hours Brian needs to
work to have enough for the computer?
a. 98 hours
b. 92 hours
c. 96 hours
16. Mac had Rs.6325, out of which he spent Rs.102.3 and kept Rs.1987.35 separately to
pay his bills tomorrow. How much money is left with him?
a. Rs.4235.35
b. Rs.2089.65
c. Rs.2088.35
d. Rs.4225.65
17. Ken is selling 64 similar bracelets at ¥800. What will be the cost of 2 dozen
bracelets?
a. ¥310
b. ¥280
c. ¥308
d. ¥300
19. At the mall, Ron purchased 6 papayas which cost $4.37 each. If he had $100 in his
wallet before the purchase, how much money is left in his wallet?
a. $26.22
b. $73.78
c. $52.78
d. $46.22
20. If all the patients gave 540 cents to the doctor, find the total amount collected if there
are 22 patients of the doctor.
a. 11800 cents
b. $ 11
c. $ 188
d. 11880 cents
Square:
A shape that has four straight sides of the same length and four angles of 90 degrees (right
angles).
Rectangle:
A shape with four straight sides and four angles of 90 degrees (right angles). Two of the
sides are longer than the other two sides.
Triangle:
A shape that has three straight sides.
3D shapes:
They are nothing but solids that consist of 3 dimensions, namely - length, breadth, and
height. The "D" in "3D shapes" stands for "Dimensional."
A cube, cuboid, cone and cylinder are the basic 3-dimensional shapes we see around us.
Line Segment:
A straight path having two definite endpoints is called a line segment.
Ray:
A straight path extending endlessly in one direction and having one endpoint.
Straight Line:
It is a line that runs in one direction without taking any turns or curves.
It can be classified into three types:
Slanting line:
It is defined as a line that is straight but lean or slants towards another direction.
Vertical Line:
It is a straight line that runs from top to bottom and bottom to top.
Curved Lines:
A bent line is known as a curved line. It is not a straight line.
Angles:
When two rays are drawn in different directions from a single point, the rays are said to be at
an angle to each other. The point is called a vertex.
Types of Angles:
Scalene Triangle:
A scalene triangle has all side lengths of different measures. No side will be equal in length
to any of the other sides in such a triangle.
In a scalene triangle, all the interior angles are also different.
The figure given below illustrates a scalene triangle.
You can see how none of the sides is equal in length.
Isosceles Triangle:
In an isosceles triangle, the lengths of two of the three sides are equal.
So, the angles opposite the equal sides are equal to each other.
In other words, an isosceles triangle has two equal sides and two equal angles.
The figure given below illustrates an isosceles triangle.
Volume of Cuboid:
Length × Breadth × Height
Volume of Cube:
Side × Side × Side
Let us have some examples for a better understanding.
a. 42°
b. 62°
c. 52°
d. 58°
Solution 1: c
The complete angle in the figure is a right angle = 90°
One part of it is 38° and the other part is b°.
We know that 38° + b° = 90°
b° = 90° - 38° = 52°
Example 2:
The volume of the cuboid is 2240 cubic cm. If the length is 32 cm and the height is 7 cm, find
the width of the cuboid.
a. 10 cm
b. 12 cm
c. 14 cm
d. 11 cm
Solution 2: a
Volume of a cuboid = Length × Breadth × Height
Breadth/Width = Volume ÷ (Length × Height)
Width = 2240 ÷ (32 × 7)
Width = 10 cm
a. 68°
b. 158°
c. 138°
d. 78°
2. Find the volume of the cube with each side equal to 7 cm.
a. 343 cm
b. 49 cm
c. 49 square cm
d. 343 cubic cm
4. One side of a regular octagon is 10.4 cm. Find the perimeter of this octagon.
a. 83.2 cm
b. 98.2 cm
c. 102 cm
d. 101.2 cm
a. 52 inches
b. 48 inches
c. 50 inches
d. 44 inches
7. If one of the base angles of an isosceles triangle is 50°, find the vertical angle.
a. 85°
b. 80°
c. 70°
d. 75°
9. A garden is 19.8 m wide and 4.2 m long. What will be the length of the fence required
to fence the garden?
a. 26 cm
b. 46 cm
c. 48 cm
d. 56 cm
a. 924 yd2
b. 844 yd2
c. 914 yd2
d. 824 yd2
13. If the area of the square is 361 cm, find its perimeter.
a. 17 cm
b. 19 cm
c. 68 cm
d. 76 cm
14. Find the sum of angle e and angle f in the figure given below.
a. 130°
b. 180°
c. 50°
d. 100°
a. 192 sq units
b. 136 sq units
c. 152 sq units
d. 202 sq units
16. Two angles in a triangle are 95° and 62°. Find the third angle.
a. 20°
b. 15°
c. 23°
d. 30°
a. 55°
b. 75°
c. 65°
d. 45°
18. Find the volume of the cuboid whose sides are 14.5 cm, 12.2 cm and 8 cm.
a. 1415.2 cubic cm
b. 1204.5 cubic cm
c. 1188 cubic cm
d. 1240.5 cubic cm
a. 111°
b. 69°
c. 34.5°
d. 38°
20. The perimeter of the regular hexagon is 126 cm. Find the sum of its two sides.
a. 21 cm
b. 42 cm
c. 10.5 cm
d. 48 cm
Line of Symmetry:
The imaginary line or axis along which you fold a figure to obtain the symmetrical halves is
called the line of symmetry.
The line of symmetry can be vertical, horizontal or diagonal.
There may be one or more lines of symmetry.
Centre of Rotation:
For a figure or object that has rotational symmetry, the fixed point around which the rotation
occurs is called the centre of rotation.
a. Rotational symmetry
b. Line symmetry
c. Both of them
d. None of these
Solution 1: c
This figure can be divided into two equal parts by a vertical line of symmetry.
This figure also shows rotational symmetry on rotating it every 120°.
Hence, option c will be the correct answer.
Solution 2: b
L does not have any line of symmetry.
It cannot be divided into two equal parts.
a. 0
b. 1
c. 3
d. 4
a. 1
b. 1
c. 1
d. 1
a. A
b. A and B only
c. A and C only
d. B and D only
6. Determine the order of rotational symmetry for the figure given below.
a. 0
b. 1
c. 2
d. 3
9. Find out the lines of symmetry for the figure given below:
a. 0
b. 1
c. 2
d. 3
10. How many lines of symmetry does the figure given below have?
a. 0
b. 2
c. 1
d. 3
a. 1
b. 1
c. 1
d. 1
a. 1
b. 2
c. 3
d. 4
a. Rotational symmetry
b. Line symmetry
c. Both of them
d. None of these
15. Pam adds the lines of symmetry of the letter U and lines of symmetry of the letter H
with each other. What will be the sum which Pam obtained?
a. 4
b. 2
c. 3
d. 1
16. Determine the order of rotational symmetry for the figure given below.
a. 0
b. 1
c. 3
d. 2
Copyright © CREST Olympiads 77 www.crestolympiads.com
17. Determine the line of symmetry for the figure given below.
a. 0
b. 1
c. 2
d. 3
18. Which alphabet among the following alphabets shows a vertical line of symmetry?
a. D
b. B
c. V
d. Q
19. Which of the following options have an order of rotational symmetry as one?
a. 8
b. 0
c. X
d. 7
Statistics
Statistics is a branch of applied mathematics that involves the collection, description,
analysis, and inference of conclusions from quantitative data.
In simple words, it is a branch of mathematics dealing with the collection, analysis,
interpretation, and presentation of masses of numerical data or a collection of quantitative
data.
Some important terms related to statistics:
Range
The difference between the highest and lowest observations gives us an idea of the spread
of observations. This can be found by subtracting the lowest observation from the highest
observations.
Mode
The mode of a data set is the number that takes place most commonly in the set. To find the
mode easily, you must arrange the numbers in order from least to greatest. Then, we must
count how many times is each number is occurring. Finally, the number that will occur
the most will be your mode.
Example of Mode
13 , 44 , 88 ,43 ,13 ,33 , 0 , 44 , 13 , 67 , 98 , 13 ,55 ,13
The mode is 13 because it is occuring most number of times.
Mean
The mean is the usual average, so I'll add and then divide:
(13 + 18 + 13 + 14 + 13 + 16 + 14 + 21 + 13) ÷ 9 = 15
Pictograph
A pictograph is a representation of data using images or symbols.
This comes under the category of data handling where we represent the numerical data in
the form of diagrams.
Bar Graph
The bar graph is used to represent the data in the form of bars. The height of the bar
determines the quantity measured.
Pie Chart
A pie chart is a circular statistical graphic, which is divided into slices to illustrate numerical
proportion.
Example 1:
Study the bar graph carefully and answer the question given below.
Solution 1: c
Coffee = 5 and Milk = 1
So, difference = 5 – 1 = 4.
Solution 2: a
17 is repeated the maximum number of times compared to other numbers. Therefore, 17 is
the mode of the following numbers.
1. What is the difference between the votes obtained by Category F and Category C?
a. 10
b. 14
c. 20
d. 15
5. What is the sum of the people who like Category F and Category D?
a. 30
b. 20
c. 40
d. 35
14 12 18 7 12 16
a. 12
b. 19.5
c. 23
d. 17
Directions (7-11): Carefully observe the line graph and answer the following questions.
Consider the number of potatoes in quintals.
11. How many quintals of potatoes were together produced in 2014 and 2015?
a. 125
b. 120
c. 115
d. 110
Directions (12-15): Carefully observe the pie chart which represents the percentage of type
of food that should be added to a diet and answer the following questions.
13. The percentage of dairy in our diet is half of the percentage of which other food
types?
a. Fruit
b. Vegetables
c. Protein
d. Dairy
14. If the total platter weighs 250 grams. What weight of protein should be present in it?
a. 57.5 g
b. 110 g
c. 40 g
d. 35.5 g
14 12 18 7 12 7 12 16 16
a. 12
b. 14
c. 13
d. 7
Directions (17-20): Carefully observe the pictograph and answer the following questions.
17. What is the total number of cupcakes sold on Thursday and Friday?
a. 66
b. 60
c. 62
d. 63
19. What is the difference between the number of cupcakes sold on Monday and
Wednesday?
a. 6
b. 4
c. 10
d. 1
2. a
14 × 12 = 168 = CLXVIII
3. c
LCM of 16 and 20 = 80.
4. a
8 is more than 5, so round up.
5. d
Place value = 9000 and Face value = 9
So, sum = 9000 + 9 = 9009
6. c
The successor of 1579 = 1580
The predecessor of 16 = 15
1580 × 15 = 23700
7. d
HCF of 36 and 48 = 12
There will be 12 baskets with 3 pencils and 4 erasers in each.
8. b
49409 rounded to nearest 10000 = 50000
9. c
19th multiple of 48 = 19 × 48 = 912
The predecessor of 912 = 911
10. a
The factors of 77 are 1, 7, 11 and 77.
No factor is an even number.
11. b
CCCLXIX = 369
369 – 192 = 177
12. b
HCF of 96 and 144 cookies = 48.
13. d
The smallest six-digit number = 100000
The largest 4-digit number = 9999
Difference = 100000 – 9999 = 90001
Copyright © CREST Olympiads 87 www.crestolympiads.com
14. b
DCCXXIV = 724
CXXIV = 124
724 – 600 = 124
600 = DC
15. c
8376 + 87132 = 95508
95508 to the nearest 10000 = 100000
16. b
1 crore = 10 million.
So, 1 million = 0.1 crore.
17. c
173 × 34 = 5882
5882 – 5874 = 8
18. a
Seven million five hundred fifty-four thousand twenty-nine = 7,554,029
19. b
1200001 + 120644 = 1320645
20. c
100 crores = 1 billion.
Computation Operations
1. c
= (4+5)*8-36/6+2^4
= (9)*8-36/6+2^4
= 9*8-36/6+2^4
= 9*8-36/6+16
= 72-36/6+16
= 72-6+16
= 66+16
= 82
2. b
14 × 8 = 112
112 × 1/4 = 28
112 – 28 = 84
3. d
= 24/8*5+54-84-3^2
= 24/8*5+54-84-9
= 3*5+54-84-9
= 15+54-84-9
= 69-84-9
= -15-9
= -24
5. d
= 12+5*9-[(5*2)+82-41]
= 12+5*9-[(10)+82-41]
= 12+5*9-[10+82-41]
= 12+5*9-[92-41]
= 12+5*9-[51]
= 12+5*9-51
= 12+45-51
= 57-51
=6
6. c
Discounted price = Rs.(9712 – 782) = Rs.8930
Amount left = 8930 – 1478 = Rs.7452
7. a
= -28+42*124/4+4
= -28+5208/4+4
= -28+1302+4
= 1274+4
= 1278
8. a
Total expenses = 712 + 406 + 4787 = $5905
Money left = $9574 - $5905 = $3669
9. c
= 99/(121/11)+6*4-99
= 99/(11)+6*4-99
= 99/11+6*4-99
= 9+6*4-99
= 9+24-99
= 33-99
= -66
10. d
Milk capacity = 1710 × 9 = 15390 litres
Leftover capacity of container = 16400 – 15390 = 1010 litres
11. d
= 771*(55/11)-69+2^4*2
= 771*(5)-69+2^4*2
= 771*5-69+2^4*2
= 771*5-69+16*2
= 3855-69+16*2
= 3855-69+32
= 3786+32
= 3818
13. a
= [892-25+7*(-45)-5]+47
= [892-25+7*-45-5]+47
= [892-25+-315-5]+47
= [892-25-315-5]+47
= [867-315-5]+47
= [552-5]+47
= [547]+47
= 547+47
= 594
14. c
1980 ÷ 12 = 165
15. a
= 80*(14/7)-69+24/12
= 80*(2)-69+24/12
= 80*2-69+24/12
= 160-69+24/12
= 160-69+2
= 91+2
= 93
16. b
Sweety sold 9764 food packets
Eva sold = 9764 + 7410 = 17174 food packets.
Kim sold = 17174 – 13369 = 3805 food packets.
17. b
= 841-[51+{128-(190-147)}]
= 841-[51+{128-(43)}]
= 841-[51+{128-43}]
= 841-[51+{85}]
= 841-[51+85]
= 841-[136]
= 841-136
= 705
18. c
= 195-[144/(12*12)-(-4)-{3-17-10}]
= 195-[144/(144)-(-4)-{3-17-10}]
= 195-[144/144-(-4)-{3-17-10}]
= 195-[144/144--4-{3-17-10}]
= 195-[144/144+4-{3-17-10}]
= 195-[144/144+4-{-14-10}]
= 195-[144/144+4-{-24}]
= 195-[144/144+4--24]
= 195-[144/144+4+24]
= 195-[1+4+24]
19. d
Half books of Richa = B/2
Katie = (B/2) + 31
20. d
= 14*2+65-62+96/4
= 28+65-62+96/4
= 28+65-62+24
= 93-62+24
= 31+24
= 55
2. b
2/16= 1/8 = 0.125
3. d
28 1
7 = 812/112 = 29/4 = 7
112 4
4. a
1.84 × 6.20 = 11.408
5. c
7/15 × 45 = 21
Girls = 45 + 21 = 66
Total = 66 + 45 = 111
6. d
9.64 – 1.143 = 8.497
7. a
9/14 × 4/18 = 1/7
8. c
LCM of 20 and 19 = 380
So, 17/20 – 8/19 = 163/380
9. b
1
2.25 = 2 4 = 9/4
10. d
12/15 + 7/20 = 23/20
23/20 – 2/25 = 107/100
Copyright © CREST Olympiads 91 www.crestolympiads.com
11. b
20/40 = ½
12. a
5/8 × 7/10 = 35/80 = 7/16
13. c
14/40 = 7/20 = 0.35
14. b
Fraction of males = Total – fraction of females
1 - 4/7 = 3/7
3/7 of total = 150
Total = (150 × 7) ÷ 3 = 350
15. b
217/98 = 31/14
16. c
5/8 + 2/6 = 23/24
17. b
1.08 × 11 = 11.88
18. a
5
1 = 12/7
7
12/7 – 18/21 = 6/7
19. c
10.25 + 1.971 = 12.221
20. d
14 * 5 = 70 and 27 * 5 = 135
70/135
Length
1. a
Jack = 2/5 of 2540 = 1016 m
Half of 1016 = 1016/2 = 508 metres.
14.7 m more than half = 508 + 14.7 = 522.7 m
2. d
4800 mm = 480 cm
480 cm ÷ 24 = 20 cm
20 – 12 = 8 cm
3. b
14 km = 140 hm
Difference = 198 – 140 = 58 hm
5. a
17/21 of total = 2601
Total = (2601 × 21) ÷ 17 = 3213 m
6. c
189 hm = 18900 m
15040 cm = 150.4 m
11 hm = 1100 m
18900 – 150.4 – 1100 = 17649.6 m
7. d
We know that:
1 inch = 12 inches
1416 ÷ 12 = 118
so the correct answer is 118.
8. c
1/5 of 1640 yards = 328 yards
517 – 328 = 189 yards
9. a
Total distance = 117 × 1000 = 117000 m
Number of bus stops= 117000 ÷ 1500 = 78
10. b
18th multiple of 14 cm = 252 cm
10 cm = 1 dm
252 cm ÷ 10 = 25.2 dm
11. a
110 + 105 – 147 = 68 hm
12. b
Total length = 1890 feet
Number of friends = 12
Length of ladder distributed to each friend = 1890 / 12 = 157.5 feet
13. d
0.2 × 1000 = 200 m
5.4 × 100 = 540 m
Sum = 540 + 200 = 740 m
14. d
1 dcm = 1000 cm
87436 cm = 87.436 dcm
159 – 87.436 = 71.564 dcm
16. d
1300 cm = 130 dm
1728 + 130 = 1858 dm
17. c
18 feet 7 inches = 223 inches
5 feet 9 inches = 69 inches
223 – 69 = 154 inches
18. a
14 dam = 1400 dm
1400 – 96 = 1304 dm = 13.04 dam
19. c
Length of cloth she distributed = 13387 – 19 = 13368 m
Length of cloth each friend got = 13368 m ÷ 24 = 557 m
20. a
1 km = 1000000 mm
0.017 × 1000000 = 17000 mm
Weight
1. b
Weight of can = 147 dg = 1470 cg
Weight of chocolate = 9870 – (1470×2) = 6930 cg.
2. b
9.6 × 1000 = 960 g
960 – 142 = 818 g
3. a
1 dag = 10 g
916 dag = 9160 g
9160 + 1640 = 10800 g
1 dag = 10 g
10800 g = 1080 dag
4. b
154 hg = 1540 dag
0.25kg = 25 dag
1540 – 25 = 1515 dag
5. b
One dozen = 12
Number of mobiles = 17 × 12 = 204
Total weight = 3740 × 204 = 762960 g
762.96 kg
7. d
Cello = 127 kg
Bella = 127/2 = 63.5 kg
Aron = 63.5 + 33 = 96.5 kg
Sum = 127 + 63.5 + 96.5 = 287 kg
8. a
66.24 + 201.26 = 267.5 mg
9. a
We know that 1 hg = 100 g
1.24 hg = 124 g
147 + 124 = 271 g
10. c
Weight of one candy = 8763 ÷ 69 = 127 lbs
Weight of seventeen candies = 127 × 17 = 2159 lbs
11. c
1 g = 100 cg
78 × 1.2 g = 93.6 g = 9360 g
12. a
Weight measured in faulting scale = Actual weight + 6312 mg
Weight measured in faulting scale = 14000 + 6312 = 20312 mg
20312 mg = 20.312 g
13. b
11 kg = 11000 g
1.25 hg = 125 g
11000 + 114 – 125 = 10989 g
14. c
Daisy = 2148 g
3/4th of 2148 = 1611 g
Tia = 1611 + 2148 = 3759 g
Sum = 2148 + 3759 = 5907 g
15. a
26 g + 11 g = 37 g
16. c
Weight of each packet = 3744 kg ÷ 117 = 32 kg
17. a
10.5 dag = 1.05 hg
1.05 + 193.05 = 194.1 hg
19. a
Weight of sweets was left with Lily = Total weight – Weight eaten
Weight of sweets was left with Lily = 6487 – (108.45 + 903.55)
Weight of sweets was left with Lily = 5475 g
20. d
504 – 109.2 = 394.8 g
Capacity
1. b
94 hl = 94000 dl
94000 – 7520 = 86480 dl = 86.48 hl
2. c
We know that 1 L = 1000 ml
So 18 L = 18000 ml
Now, 18000 ml ÷ 625 ml = 28.8
3. b
Amount of juice in one jar = 3335 cl ÷29 = 115 cl
Amount of juice in 36 jars = 115 cl × 36 = 4140 cl = 414 dl.
4. c
9674 + 1326 = 11000 ml
We know that: 1 dal = 10000 ml
So, 11000 ml = 1.1 dal
5. a
We know that 1 hl = 10000 cl
0.96 × 10000 = 9600 cl
6. d
Total quantity of batter = 9748 + 163 = 9911 ml
Left quantity = 9911 – 697 = 9214 ml = 921.4 cl
7. c
1 hl = 1000 dl
3.45 × 1000 = 3450 dl
8. b
We know that: 1 L = 1000 ml
So, 2.5 L = 2500 ml
97420 ÷ 2500 ml = 38 packets + 2420 ml
Hence, 2420 ml can’t be packed.
10. c
We know that 1 Quart = 2 Pints
So, 971 pints = 971 ÷ 2 = 485.5 quarts
Remaining milk = 485.5 – 146.5 = 339 quarts
11. a
1 kl = 100 dal
947.25 ÷ 100 = 9.4725 kl
12. d
Reduced production each day this month = 96.38 – 33.1 = 63.28 L
Production in a week = 63.28 × 7 = 442.96 L
13. a
52 hl = 52000 dl
So, 52000 dl ÷ 800 dl = 65
14. c
Distance travelled in one litre = 981 km ÷ 3 = 327 km
Distance = 327 km × 15 = 4905 km
15. a
1 Gallon = 4 Quarts
So, 184.5 ÷ 4 = 46.125 gallons
16. b
Left capacity fraction = 1 – 3/4 = ¼
¼ of total = 1697
Total = 1697 × 4 = 6788 Quarts
17. a
.36 hl = 36 L
20.14 dal = 201.4 L
36 + 201.4 = 237.4 L
18. c
Capacity of drum = 47 × 32 = 1504 L
Capacity of Tank P = 5 × 1504 = 7520 L = 752 dal
19. a
77 kl = 77000 L
0.36 hl = 36 L
4410 dal = 44100 L
Sum = 121136 L
20. c
1 Gallon = 8 pints
110 gallons = 880 pints
880 – 494 = 386 pints
2. a
6:15 – 0:42 = 5:33
3. b
There are 31 days in March.
(31 × 8) + [(31 × 15) ÷ 60] = 248 + 7.75 = 255.75 hr
4. d
148 mins = 2 hours 28 mins
2:22 + 2:28 = 4:50 PM
5. b
1 hour = 60 mins
10 hours = 60 × 10 = 600
10 hours 22 minutes = 600 + 22 = 622 minutes
6. a
9:10 PM – 11:20 PM = 9 hrs 50 mins = 590 minutes
7. c
Next Friday = 15th
Next Wednesday = Friday - 2 = 15 - 2 = 13th
8. d
3000 secs = 50 mins
50 mins more than 6:20 = 7:10
9. a
10:25 – 2:15 = 8:10
10. d
Duration of exam = 1:16 pm – 10:53 am = 2 hours 23 minutes = 143 minutes
11. c
4 years 0 months 8 days
or 48 months 8 days
or 209 weeks 6 days
or 1,469 days
12. a
17:14 – 1:35 = 15:39
13. b
85 mins= 1 hr 25 mins
9:20 – 1:25 = 7:55 AM
15. a
11 years 10 months 21 days
or 142 months 21 days
or 620 weeks 3 days
or 4,343 days
16. c
7:12 + 2:30 = 9:42 am
17. d
Yesterday = Monday
So, today is Tuesday, tomorrow is Wednesday.
98 days after Wednesday will be Wednesday as 14 × 7 = 98
2 days after Wednesday = Friday
18. c
7:22 – 2:42 = 4:40 PM
19. a
Duration of show = 32 minutes = 1,920 seconds
20. c
14 days before 17th June = Wednesday
2 days before Wednesday = Monday
Temperature
1. d
Hottest day = 35°C
Using [°F] = [°C] × 9/5 + 32
(35°C × 9/5) + 32 = 95°F
2. a
Using [°C] = 5/9 x (°F - 32)
(257°F − 32) × 5/9 = 125°C
3. a
Twice of 35°C = 70°C
Using [°F] = [°C] × 9/5 + 32
(70°C × 9/5) + 32 = 158°F
4. c
(45°C × 9/5) + 32 = 113°F
5. b
630.15K − 273.15 = 357°C
7. d
The temperature difference = 75 – 35 = 40°C
Using [°F] = [°C] × 9/5 + 32
(40°C × 9/5) + 32 = 104°F
8. c
(95°F − 32) × 5/9 + 273.15 = 308.15K
9. c
(0°C × 9/5) + 32 = 32°F
10. d
(158°F − 32) × 5/9 = 70°C
11. b
(932°F − 32) × 5/9 = 500°C
It has two zeros.
12. c
The temperature on Monday = 96°F
The temperature on Tuesday = 78°F
Temperature difference = (96 – 78) °F = 18°F
13. b
7th division after 20 = 27°C
(27°C × 9/5) + 32 = 80.6°F
14. a
541.15K − 273.15 = 268°C
15. b
42 + 38 + 40 = 120°C
120/3 = 40°C
16. c
(105°C × 9/5) + 32 = 221°F
17. d
[K] = [°C] + 273.15
18. d
(323.15K − 273.15) × 9/5 + 32 = 122°F
19. c
(5°C × 9/5) + 32 = 41°F
20. d
(5°F − 32) × 5/9 = -15°C
2. a
Total amount spent = 1147.28 + 1430.25 = $2577.53
3. b
Money given by Manny’s uncle = Rs. 9605.36
Money given by Manny’s parents = Rs. 9105.18
Money present with Manny = Rs. 1233.51
Total amount with Manny = Rs (9605.36 + 9105.18 + 1233.51) = Rs. 19944.05
4. b
3500 + 750 + 350 = 4600 paisa
5. d
1/4 × 10480 = $2620
2620 – 1315.55 = $1304.45
6. c
Price of one eraser = 2418 ÷ 156 = 15.5 AUD
Price of 18 erasers = 15.5 × 18 = 279 AUD
7. b
5400000 ÷ 100000 = 54 paisa
8. c
Total amount = 94.6 AUD × 17 = 1608.2 AUD
9. a
69103 – 17127 = $51976
10. b
Original price = ¥964.15 + ¥145.5 = ¥1109.65
11. a
$634.80 ÷ 8 = $79.35
12. c
17 weeks = 17 × 7 = 119
119 × 125 = Rs.14875
13. d
Cost of 1 sandwich = $47.6 - $6.5 = $41.1
Cost of 11 sandwichs = $41.1 × 11 = $452.1
14. c
Money deducted = Rs.303
Money left = Rs.1200 – Rs.303 = Rs.897
Copyright © CREST Olympiads 101 www.crestolympiads.com
15. c
$12672 ÷ $132 = 96 hours
16. a
Money left with him = 6325 – (102.3 +1987.35) = Rs.4235.35
17. d
Cost of 1 bracelet= ¥800 ÷ 64 = ¥12.5
Cost of 24 bracelets = ¥12.5 × 24 = ¥300
18. b
18 + 7.3 + 7.5 = Rs.32.8
19. b
Cost of papayas = $4.37 × 6 = $26.22
Amount left = $100 – $26.22 = $73.78
20. d
Total amount = Number of patients × Amount given by each patient
Total amount = 22 × 540 cents = 11880 cents
2. d
Volume of Cube = Side × Side × Side
= 7 × 7 × 7 = 343 cubic cm
3. d
Radius = Diameter ÷ 2
Radius = 85/2 = 42.5 mm
4. a
octagon has 8 sides.
So, perimeter = 8 × 10.4 = 83.2 cm
5. c
Perimeter of a rectangle = 2(17 + 8) = 2×25 = 50 inches
6. a
51° + 90° + c° = 180°
c° = 180° - 141° = 39°
7. b
Base angles are equal.
50° + 50° + vertical angle = 180°
Vertical angle = 180° - 100° = 80°
8. a
Radius = 14/2 = 7 cm
Circumference = 2π × radius = 2 × 22/7 × 7 = 44 cm
Copyright © CREST Olympiads 102 www.crestolympiads.com
9. c
Perimeter = 2(L+B)
Perimeter = 2(19.8 + 4.2)
Perimeter = 2 × 24 = 48 cm
10. a
Area of rectangle = 44 × 21 = 924 yd2
11. c
32 + 12 + 20 + 19 + 12 + 31 = 126 units
12. c
Supplement of 145° = 180 – 145 = 35°
Reflex of 35° = 360 – 35 = 325°
13. d
19 × 19 = 361
So, perimeter = 19 × 4 = 76 cm
14. b
Angle f is vertically opposite to 130°, so f° = 130°
e° and f° are in a straight line so their sum will be 180°.
15. a
Divide the rectangles into two parts and add the area separately.
16. c
The sum of all the angles in a triangle = 180°
So, Missing angle = 180 – (95+62) = 23°
17. b
140° + 145° + g° = 360°
g° = 360° - 285° = 75°
18. a
Volume of a cuboid = Length × Breadth × Height
Volume = 14.5 × 12.2 × 8 = 1415.2 cubic cm
19. c
Angle h = 180° - (38+73) ° = 69°
Half of angle k = 69°/2 = 34.5°
20. b
One side = 126 ÷ 6 = 21 cm
Sum of two sides = 21 + 21 = 42 cm
Symmetry
1. b
The figure has only one vertical line of symmetry.
2. c
Option c does not have a line of symmetry.
Copyright © CREST Olympiads 103 www.crestolympiads.com
3. b
An irregular plane figure will have 1 order of rotational symmetry as the figure will be
repeated at least once after a 360° turn.
4. b
Order of rotational symmetry = number of lines of symmetry = Number of sides in a
regular polygon.
Therefore, for a pentagon, 5 + 5 = 10.
5. c
Only figure A and C are symmetric.
6. b
The order of rotational symmetry will be 1 as the figure will be repeated at least once
after a 360° turn.
7. d
Only D has a horizontal line of symmetry.
8. d
9. a
There are no lines of symmetry for the figure.
10. b
One horizontal and one vertical line of symmetry is present.
11. c
Reflexive symmetry = Line symmetry.
12. c
This figure shows rotational symmetry on rotating it every 120°.
13. d
The letter G shows no symmetry.
14. a
Only X has 2 lines of symmetry.
15. c
U has 1 line of symmetry.
H has 2 lines of symmetry.
1+2=3
16. d
The order of rotational symmetry = 2
17. b
One vertical line of symmetry is present.
18. c
Only V shows a vertical line of symmetry.
20. d
Octagon = Polygon with 8 sides
For a regular polygon, the number of sides = the number of lines of symmetry = 8
Data Handling
1. a
Category C = 20
Category F = 10
Difference = 20 – 10 = 10
2. d
Category A is the most liked category.
3. d
Category A is liked by 25 people.
4. c
3rd multiple of 5 = 15
Category B is liked by 15 people.
5. a
Category D = 20
Category F = 10
Sum = 20 + 10 = 30
6. b
234 ÷ 12 = 19.5
7. c
2014 showed the third-highest production of potatoes.
8. b
2010 = 50 quintals
2009 = 60 quintals
So, difference = 10 quintals
9. d
2014 had 55 quintals of productions in potatoes.
10. b
50 quintal production is repeated in 3 years.
11. a
2014 = 55
2015 = 70
55 + 70 = 125 quintals
12. c
23% of the diet should be proteins.
Copyright © CREST Olympiads 105 www.crestolympiads.com
13. a
Dairy is 15% which is half of 30%
30% is Fruit.
14. a
23/100 × 250 g = 57.5 g
15. c
Only statement c is true as dairy (13%) is less essential than protein (23%).
16. a
12 is the mode as it is repeated the maximum number of times.
17. d
3.5 + 7 = 10.5 and 10.5 × 6 = 63
18. b
Tuesday (2.5) < Thursday (3.5)
19. a
Monday – Wednesday = 5 – 4 = 1
And 1 × 6 = 6 cupcakes
20. d
1/4th of 168 cupcakes = ¼ × 168 = 42 cupcakes
Friday has 7 × 6 = 42 cupcakes.