You are on page 1of 4

Тема:

ПОЗИЦІЙНІ І НЕПОЗИЦІЙНІ СИСТЕМИ ЧИСЛЕННЯ. ЗАПИС І


ЧИТАННЯ ЧИСЕЛ В РІЗНИХ СИСТЕМАХ ЧИСЛЕННЯ, В
ДЕСЯТКОВІЙ СИСТЕМІ ЧИСЛЕННЯ, ЇХ ПОРІВНЯННЯ
Мета: • ознайомити студентів з позиційними і непозиційними системами
числення;
• розкрити алгоритм запису і читання число в різних системах
числення, в десятковій системі числення;
• розвивати логічне мислення, увагу та пам’ять;
• виховувати інтерес до навчання, дисципліну, звичку до
систематичної розумової праці.
Тип заняття: комбіноване
Хід заняття
1. Актуалізація опорних компетентностей
1.1. Усне опитування
– Нагадайте основні функції натурального числа в практичній діяльності
людей.
– Що таке ряд натуральних чисел, якими є його властивості?
– Що таке відрізок натурального ряду чисел? Як він позначається?
– За яким правилом відбувається лічба елементів скінченої множини?
– Розкажіть, що таке порядкові і кількісні натуральні числа.
– Розкрийте теоретико-множинний зміст кількісного натурального числа і нуля.
– Множина цілих невід’ємних чисел. Що це? Як вона позначається?
– Розкрийте теоретико-множинний зміст відношень „дорівнює” і „менше” на
цій множині.
2. Мотивація навчально-пізнавальної діяльності студентів і повідомлення
теми, мети, завдань і плану заняття
План
1. Позиційні і непозиційні системи числення.
2. Запис і читання чисел в різних системах числення, в десятковій системі
числення, їх порівняння.
3. Вивчення нового матеріалу
1. Позиційні і непозиційні системи числення
Сукупність прийомів та правил найменування й позначення чисел
називається системою числення.
Розрізняють позиційні, непозиційні, змішані системи числення.
Система числення, в якій значення кожної цифри в довільному місці
послідовності цифр, яка означає запис числа, не змінюється, називається
непозиційною.
Історично першими виникли непозиційні системи числення. Вони
ґрунтуються на кількісному підході до визначення числа, який для кодування
тих чи інших кількостей застосовував особливі знаки – числа. Кожному знаку
відповідав кількісний еквівалент. Добре відомим прикладом непозиційної
системи числення є римська система, в якій роль цифр відіграють букви
алфавіту: І – один, V – п’ять, Х – десять, С – сто, Z – п’ятдесят, D –п’ятсот, М –
тисяча. Наприклад, 324 = СССХХІV.
Недоліками непозиційних систем числення є громіздкість зображення
чисел, труднощі у виконані операцій тощо.
Система числення, в якій значення кожної цифри залежить від місця в
послідовності цифр у записі числа, називається позиційною.
Загальноприйнятою в сучасному світі є десяткова позиційна система
числення, яка з Індії через арабські країни прийшла в Європу. Основою цієї
системи є число десять. Основою системи числення називається число, яке
означає, у скільки разів одиниця наступного розряду більше за одиницю
попереднього.
Мінімальний набір знаків, якими записується число, називається
алфавітом. Кількість знаків в алфавіті називається основою системи числення.
Основною системою числення, яка використовується людьми в
повсякденному житті є десяткова система. У ній всього десять цифр: від 0 до 9.
2. Запис і читання чисел в різних системах числення, в десятковій
системі числення, їх порівняння
Інформація в комп’ютерах кодується в двійковій системі числення, тобто
мінімальний набір знаків – це 0 і 1. Двійкове числення запропоноване у ХVІІ ст.
Г. Лейбніцем.
Двійкова система числення призводить до довгого запису чисел, який
важко сприймається користувачем під час його зчитування. Тому, для
компактнішого запису чисел використовують вісімкову та шістнадцяткову
систему числення. У вісімковій системі числення вісім знаків: від 0 до 7.
Алфавіт шістнадцяткової системи складається з арабських цифр і перших
шести літер латинського алфавіту: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, E, F.
Шістнадцяткові числа позначаються літерою H в кінці числа, наприклад (7AB) 16
= 7ABH.
Числа в десятковій, двійковій, вісімковій та шістнадцятковій системах
числення наведені в таблиці 1.
Таблиця 1. Представлення чисел в різних системах числення
Десяткова Двійкова Вісімкова Шістнадцяткова
система система система система
1 2 3 4
0 0000 0 0
1 0001 1 1
2 0010 2 2
3 0011 3 3
4 0100 4 4
5 0101 5 5
6 0110 6 6
7 0111 7 7
8 1000 10 8
9 1001 11 9
10 1010 12 A
11 1011 13 B
12 1100 14 C
13 1101 15 D
14 1110 16 E
15 1111 17 F
16 10000 20 10
17 10001 21 11
18 10010 22 12
19 10011 23 13
20 10100 24 14
21 10101 25 15
22 10110 26 16
23 10111 27 17
24 11000 30 18
25 11001 31 19
26 11010 32 1A
27 11011 33 1B
28 11100 34 1C
29 11101 35 1D
30 11110 36 1E
31 11111 37 1F
32 100000 40 20
127 1111111 177 7F
255 11111111 377 FF
Для переведення чисел із будь-якої системи числення в десяткову
необхідно це число представити у вигляді полінома і розкрити всі члени
полінома в десятковій системі числення.
Наприклад:
з шістнадцяткової в десяткову:
92C816 = 9 · 10163 + 2 · 10162 + C · 10161 + 8 · 10160 =
= 9 · 16103 + 2 · 16102 + 12 · 16101 + 8 · 16100 = 37 57610;
з вісімкової в десяткову:
7358 = 7 · 1082 + 3 · 1081 + 5 · 1080 = 7 · 8102 + 3 · 8101 + 5 · 8100 = 47710;
(24,3)8 = 2 · 81 + 4 · 80 + 3 · 8-1 = 16 + 4 + 3/8 = (20,375)10;
з двійкової в десяткову:
1101001012 = 1 · 1028 + 1 · 1027 + 0 · 1026 + 1 · 1025 + 0 · 1024 + 0 · 1023 + + 1
·1022 + 0 · 1021 + 1 · 1020 =
= 1 · 2108 + 1 · 2107 + 0 · 2106 + 1 · 2105 + 0 · 2104 + 0 · 2103 + 1 · 2102 + 0 · 2101 + + 1 ·
2100 = 42110.
Переведення цілого числа з десяткової системи у будь-яку іншу
здійснюється шляхом послідовного ділення числа на основу нової системи
числення. Ділення виконується до тих пір, поки остання частка не стане
меншою дільника. Отримані остачі від ділення взяті у зворотному порядку,
будуть утворювати число в новій системі числення.
Завдання: перевести число 999 з десяткової системи числення в двійкову.
99910 = ?2
Приклад виконання завдання

Отже, 99910 = 11111001112.


3. Перевірка компетентностей, отриманих на занятті
3.1. Усне опитування
3.2. Розв’язування вправ
1. Запишіть дане число у десятковій системі числення:
а) 101 10102 = 9010, 1110 10112 = 23510, 6D16 = 10910.
2. Запишіть дане число у двійковій і шістнадцятковій системі числення:
а) 8310 = 101 00112, 8310 = 5316, б) 23110 = 1110 01112; 23110 = Е716.
4. Завдання для с/о
1. Конспект.
2. Виконайте вправи:

1. Запишіть дане число у десятковій системі числення:


1101 10102, 1 1110 10112, 7А16.
2. Запишіть дане число у двійковій і шістнадцятковій системі числення:
121, 256, 325.

You might also like