0% found this document useful (0 votes)
53 views2 pages

Steam Tank Final Temperature Calculation

A tank initially at vacuum is connected to a steam line at 1000 kPa and 600K. The valve to the steam line opens, allowing steam to enter the tank. Using the first law of thermodynamics, the final temperature of the steam in the tank is calculated to be 763K.

Uploaded by

mgcptynh5d
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
53 views2 pages

Steam Tank Final Temperature Calculation

A tank initially at vacuum is connected to a steam line at 1000 kPa and 600K. The valve to the steam line opens, allowing steam to enter the tank. Using the first law of thermodynamics, the final temperature of the steam in the tank is calculated to be 763K.

Uploaded by

mgcptynh5d
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd

A well insulated (Q=0) rigid (W=0) tank has 2 valves, one valve connects to a steam line with

steam at 1000 kPa, 600K. The other valve connects to vacuum pump. Both valves are initially
closed. Then the valve is closed. Next, valve to steam line is opened and steam enters the tank
slowly until the same pressure as in steam line. Calculate steam final temperature in the tank.

System = tank
Unsteady = final ≠ initial
∆E = Q + W - ∆(H + KE + PE)
∆U + ∆KE + ∆PE = Q + W - ∆(H + KE + PE)
∆U = -∆H
Ufinal – Uinitial = - (Hfinal – Hinitial)
Ufinal – Uinitial = Hinitial – Hfinal
∴ Ufinal = Hinitial
steam in 1000kPa (1MPa)
หาค่า Ĥ from the table A-6
600K (327°C)
350 - 327 3158.2 - x
= = 3109.16 kJ/kg
350 - 300 3158.2 - 3051.6
∴ Ufinal = 3109.16 kJ/kg
from the table A-6 @1000kPa (1MPa)
U = 3109.16 kJ/kg between U400 = 2957.9 kJ/kg
U500 = 3125.0 kJ/kg
3125.0 - 3109.16 500 - x
= = 490 °C
3125.0 - 2957.9 500 - 400
X = 490 + 273 = 763K
Water is pumped from a well with a constant water level at 20 feet below
ground level. Water is discharged into pipe 5 feet above the ground at 0.5 ft3/s.
Assume negligible heat transfer from water during flowing. Calculate power
pump (100% efficient). Given: water density = 62.4 lb/ft3

You might also like