You are on page 1of 57

Scenariusz lekcji na podstawie książek z serii

Minecraft. Matematyka. Megazadania.

© 2022 Mojang AB. Minecraft, the Minecraft logo and the Mojang Studios logo are trademarks of Microsoft Corporation
Obszar nauczania:
Szkoła podstawowa, klasy 1-3

Treści nauczania zgodne z podstawą programową:


• rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania
i wnioskowania;
• rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki;
• kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym
oraz odpowiedzialności za zbiorowość;
• sprawne wykorzystywanie matematyki w życiu codziennym, a także kształcenie myślenia mate-
matycznego;
• praca w zespole i społeczna aktywność;
• umiejętność stawiania pytań, dostrzegania problemów, zbierania informacji potrzebnych do ich
rozwiązania, planowania i organizacji działania;
• dzielenie na dwie i cztery równe części; używanie pojęć: połowa, dwa i pół, cztery równe części,
czwarta część lub ćwierć;
• układanie zadań i rozwiązywanie ich, tworzenie łamigłówek matematycznych, wykorzystywanie
w tym procesie własnej aktywności artystycznej, technicznej, konstrukcyjnej;
• dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych; obliczanie sumy i różnic większych liczb pro-
stych; mnożenie liczb dwucyfrowych przez 2; mnożenie i dzielenie w zakresie tabliczki mnożenia.

Cele:
Uczniowie / Uczennice:
• będą współpracować w grupach,
• będą dokonywać analizy własnych umiejętności i porównywać je w grupie,
• będą odpowiednio zarządzać dostępnymi zasobami,
• będą wspólnie rozwiązywać problemy i układać plan działania,
• będą szlifować swoje umiejętności matematyczne.

Kryteria sukcesu:
Po lekcji uczniowie/uczennice:
• potrafią napełnić naczynie w ½ i w ¼ (bez znajomości całkowitej pojemności naczynia i podziałki
pomocniczej),
• potrafią zaplanować strategię działania,
• potrafią współpracować i słuchać siebie nawzajem,
• zakodują i odkodują opis poruszania się po planszy.

Materiały i pomoce dydaktyczne:


• 4 takie same przezroczyste naczynia,
• jedna większa miska/wiaderko z łopatką/małym kubeczkiem do nalewania/przesypywania,
• woda/sól/cukier/ziarenka pieprzu/kawy,
• kartki A4 z działaniami matematycznymi,
• kolorowe kartki A4 (takie, żeby każda drużyna miała swój kolor),
• chustki do zawiązywania oczu,
• sznurki/hula-hoop/szarfy do ułożenia planszy na podłodze (format dowolny, im większy, tym
więcej kombinacji i zabawy),
• karty z przygotowaną planszą do kodowania (10x10) i miejscem pod spodem do wpisania kodu,
• skserowane karty z książki (po jednym pakiecie dla każdej grupy).

2
Metody i formy pracy:
• praca grupowa
• praca indywidualna

Czas trwania: 2x45 minut

Przygotowanie do zajęć:
• w zależności od liczebności klasy zaplanować odpowiednią ilość stanowisk – dla każdej grupy
jedno,
• na każdym stanowisku położyć wydrukowane karty z zadaniami,
• ze sznurków ułożyć plansze na podłodze.

Przebieg zajęć:
Losowo rozdzielamy uczniów na 4-, 5-osobowe (maksymalnie 6-osobowe) grupy i przydzielamy stano-
wiska (proponuję układ w literę U, żeby do każdego można było swobodnie podejść) i kolor drużyny.

O autorce:
Janina Taniewicz jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz nauczycielką w podwarszawskiej
szkole podstawowej. Na co dzień uczy chemii, matematyki oraz prowadzi kółko chemiczne. Podczas
swoich zajęć stara się przekonać uczniów, że „matematyka da się lubić”, a jednocześnie pokazać, że le-
gendy o trudnościach, jakie sprawia królowa nauk, są przereklamowane.

3
POMIARY

Cali zauważa pandę pośród W dżungli Cali natrafia na osadę.


bambusowych łodyg! Są tu domy i farma, a obok zagonu
Pandy uwielbiają się turlać buraków stoi kompostownik.
i chrupać bambus. Cali Dziewczynka obserwuje, jak pojemnik
zastanawia się, ile mogą się zapełnia, gdy wrzuca się do niego
ważyć te zwierzęta. kwiaty, nasiona czy odpadki.
3 4
Liczba bloków
Drużyna typujenazewadze pokazuje,
swojego składu Poniższe rysunki przedstawiają
2 osoby.
ileNa
ważą panda i ocelot.
stoliku mamy przygotowane 4 na-
stopień zapełnienia czterech
czynia, które
Przyjrzyj pozostała część
się obrazkom drużyny
i wpisz kompostowników (ponumerowanych
ma wypełnić w odpowiedniej proporcji
prawidłowe liczby w okienka. od 1 do 4). Połącz linią opisy
(wodą, piaskiem, cukrem, solą - dowol-
nie)
z odpowiednimi obrazkami.
a)Pojemnik numer 1 – 1/4 a)
Pojemnik numer 2 – 1/2 1
Pojemnik numer 3 – pusty 0
Pojemnik numer 4 – pełny 1
Po poprawnym uzupełnieniu naczyń pełny
nauczyciel zabiera karteczki z podpisa-
mi (1/4, 1/2, 0, 1) i miesza. 2
Pierwsza osoba z wytypowanych ma pusty
za zadanie przyporządkować podpisy
do odpowiednich
Panda waży tyle co pojemników,bloków.
druga
osoba ma za zadanie uporządkować zapełniony
naczynia w kolejności od najbardziej w połowie 3
do najmniej wypełnionego (lub od-
b)wrotnie). Na końcu cała drużyna ma zapełniony
odpowiedzieć na pytania dotyczące w jednej czwartej
pojemników (trudność jest taka, że
numerki pojemników nie pokrywają 4
się z ustawieniem od najbardziej wy-
pełnionego do tego najmniej wypeł-
nionego), dla kolejnej drużyny można
pomieszać numery pojemników. b) Uzupełnij luki w zdaniach słowami
Ocelot waży tyle co bloki. więcej lub mniej.
W kompostowniku 1 jest
odpadków niż w kompostowniku 4.
W kompostowniku 3 jest
odpadków niż w kompostowniku 2.

POKOLORUJ ZDOBYTE
4
SZMARAGDY 39
W klasie (lub na sali gimnastycznej, ewentualnie w korytarzu) układamy planszę i rozkładamy przedmio-
GEOMETRIA
ty (które będzie można wymienić na szmaragdy), a w pustych polach – działania matematyczne (różny

W LEWO, W PRAWO,
stopień trudności), następnie typujemy kilka osób, które będą wędrować po szachownicy. Wędrującym
po szachownicy zasłaniamy oczy, pozostała część drużyny wydaje im komendy – obrót w lewo, w prawo,
można dodać, o ile stopni, liczba kroków (żeby zrobić krok, trzeba wykonać poprawnie działania, gdy

W PRZÓD I W TYŁ
odpowiedź będzie błędna, następuje zatrzymanie zawodnika i trzeba ominąć to pole). Żeby zwiększyć
stopień trudności, każdy zawodnik może wykonać 8 poleceń drużyny (obroty też wliczamy, dlatego
lepiej dać od razu obrót o 180 stopni niż dwa o 90 stopni).

Ten schemat prezentuje rozmieszczenie przedmiotów w pokoju Jacoba.


Widać na nim, w którym miejscu stoi chłopiec i jak są ustawione
względem niego inne obiekty.
Kocioł

Sztabka żelaza

Pochodnia

Żelazny miecz

Pajęczyna

Biblioteczka
Statyw
alchemiczny

1
Jacob jest zwrócony twarzą w stronę statywu alchemicznego. Cofa się o cztery pola.

Obok jakiego przedmiotu się teraz znajduje?


2
Jacob jest zwrócony twarzą w stronę statywu alchemicznego. Robi ćwierć
obrotu w prawo i przesuwa się o dwa pola do przodu. Potem robi ćwierć
obrotu w lewo. W stronę jakiego przedmiotu jest teraz zwrócony twarzą?

3
Jacob jest zwrócony twarzą w stronę statywu alchemicznego. Robi ćwierć
obrotu w lewo i przesuwa się o jedno pole w przód. Potem ponownie robi
ćwierć obrotu w lewo i przesuwa się o trzy pola do przodu. Teraz skręca
w prawo. W stronę jakiego przedmiotu jest teraz zwrócony twarzą?

POKOLORUJ ZDOBYTE
5
56 SZMARAGDY
POMIARY

MASA I OBJĘTOŚĆ
Jacob zaczyna ścinać wysokie grzyby. Pod każdym ciosem jego
siekiery z wielkich grzybów wypadają małe. Chłopiec zrobi z nich
zupę grzybową, dzięki której odzyska siły.
1
Przyjrzyj się obrazkom. Uzupełnij zdania odpowiednimi słowami z ramki.
Wstęp do wykorzysta-
nia wagi w życiu; co to cięższy lżejszy
znaczy „lżejszy” i „cięż-
szy”; co jest cięższe:
kilogram gwoździ czy a) Wielki grzyb jest
kilogram pierza.
niż mały grzyb.

b) Mały grzyb jest POMIARY

niż zupa grzybowa.


Jacob natrafia na grzybową krowę. Gdy ją wydoi, używając wiadra,
uzyska
2 mleko. Jeśli użyje do tego miski, otrzyma zupę grzybową!
To żmudna praca.
Odczytaj wskazania podziałki na każdej z wag, aby określić wagę przedmiotów.
3
a) b)
Przyjrzyj się poniższym pojemnikom. Do napełnienia jednego kotła potrzeba
czterech butelek wody.
Odczytywanie warto-
ści z wagi; dodatkowe
pytanie: o ile cięższy/ g g
A B 1 2
/o ile lżejszy jest jeden 00 500 600

przedmiot od drugie- Wybierz 30odpowiednie


0
4 700
słowa z ramki, aby uzupełnić
450 550 30
0
400
650
każde
500 600
700 ze zdań.
350 450 550
0

80

650

go. Gdzie wykorzystu-


20

0 75 350
0

25 0
0

80
20

0 75
25 0
0
100

pełna pusty w połowie pełna trzech czterech


150

900
85

100

150

900
85
0

jemy to w życiu?
0
950
50

1000

950
50

1000
0

gramy
0

gramy

a) Butelka wody B jest .

b) Butelka wody A jest .


36

c) Kocioł 1 jest .

d) Do napełnienia kotła 1 potrzeba


34-43 Matematyka cz2 8plus.indd 36 10.02.2022 19:30
pełnych butelek z wodą.

e) Do napełnienia kotła 2 potrzeba pełnych butelek z wodą.


4
Butelki są pełne, a woda ma zostać przelana do dzbanków. Zamaluj każdy
z dzbanków do wskazanej wysokości, by pokazać, dokąd będzie sięgała woda.
a) b)
1 litr 1 litr
Odczytywanie pojem- 900 ml 900 ml

ności: o ile więcej, o ile 800 ml


700 ml
800 ml
700 ml
mniej. Gdzie wykorzy- 600 ml 600 ml
500 ml 500 ml
stujemy to w życiu? 400 ml 400 ml
300 ml 300 ml
200 ml 200 ml
350 ml 850 ml
350 ml 850 ml
100 ml 100 ml
0 ml 0 ml

POKOLORUJ ZDOBYTE
SZMARAGDY 637

34-43 Matematyka cz2 8plus.indd 37 10.02.2022 19:30


POMIARY

TEMPERATURA
Odczytywanie i szeregowanie temperatur; skojarzenia, gdzie takie temperatury możemy spotkać?

W biomie pól grzybowych nie jest ani za gorąco, ani za zimno.


To miejsce, w którym może padać deszcz, ale nie śnieg.
To komfortowa temperatura dla Jacoba.
1
Spójrz na poniższe termometry, a następnie uzupełnij zdania.
Pustynia Grzybowa wyspa
O
C O
C
80 80
70 70
60 60
50 50
40 40
30 30
20 20
10 10
0 0

a) Temperatura na pustyni wynosi o


C.

b) Na pustyni jest niż na grzybowej wyspie.

c) Różnica temperatur między pustynią a grzybową wyspą

wynosi o
C.
2
Spójrz na poniższe termometry. Wpisz temperaturę obok każdego z nich.
O
C O
C C
O

80 80 80
70 70 70
60 60 60
50 50 50

a) 40
30
o
C b) 40
30
o
C c) 40
30
o
C
20 20 20
10 10 10
0 0 0

38
7

34-43 Matematyka cz2 8plus.indd 38 10.02.2022 19:31


GEOMETRIA I STATYSTYKA

PEŁNE OBROTY, ĆWIERĆOBROTY


Zakodowanie drogi do wybranego przedmiotu; losowo przydzielamy uczniom przedmiot i początkowe

I PÓŁOBROTY
ustawienie ludzika;
Każdy uczestnik ma zakodować przebieg drogi dla danego przedmiotu, dana drużyna na kartkach kolo-
ru swojej drużyny; przygotowane kodowanie zbieramy i losowo rozdajemy uczniom;
Każdy uczestnik ma za zadanie odkodować początkowe położenie ludzika i drogę do przedmio-
tu Cali
(im bardziej
próbujezawiłe i skomplikowane
znaleźć kody, tym
wyjście z dworu, lepiejz tym
ale ma – dodatkowy
problembonus dlatuukładających)
– tyle drzwi
drużyna, która jako pierwsza odkoduje wszystkie otrzymane zadania, wygrywa.
i korytarzy! Spróbuj pomóc jej skręcać w odpowiednich miejscach.
1
Przyjrzyj się obrazkowi poniżej i odpowiedz na pytania.
Biblioteczka
Dyniowa
latarnia
Doniczka

Szafa grająca

Pochodnia

Cali jest zwrócona twarzą w stronę doniczki.

a) Cali wykonuje pełen obrót. Teraz jest zwrócona twarzą do .

b) Cali wykonuje pół obrotu. Teraz jest zwrócona twarzą do .

c) Cali wykonuje ćwierć obrotu w kierunku przeciwnym do ruchu


wskazówek zegara. Teraz jest zwrócona twarzą do .
8
d) Cali wykonuje trzy czwarte obrotu zgodnie z ruchem wskazówek
właściwą drogę. Czy uda jej się przed nimi umknąć?
2
Cali chce przejść od pola z doniczką do dyniowej latarni.
Użyj linijki, aby narysować na obrazku ze strony 54 trasę, którą mogłaby
wybrać, przemieszczając się jedynie po polach powyżej, poniżej, po lewej
lub po prawej stronie pola, na którym się znajduje.
3
Z miejsca, w którym Cali znajduje się na obrazku na stronie 54,
dziewczynka przechodzi do pola z szafą grającą. Potem przemieszcza się
na pole z biblioteczką.
Użyj odpowiednich słów z ramki, aby opisać, jak się porusza.

do przodu do tyłu w lewo w prawo pełen obrót pół obrotu


ćwierć obrotu zgodnie z ruchem wskazówek zegara
w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara

Jedyna oficjalna seria Minecraft. Matematyka. Megazadania


POKOLORUJ
Matematyczne ZDOBYTE
łamigłówki dla fanów Minecrafta w wieku od 7 do 12 lat!
SZMARAGDY 55

44-57 Matematyka cz2 8plus.indd 55 10.02.2022 19:42

9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
27 + 33
6x5
56 – 34
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
32 : 4
240 + 120
5x5
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
235 – 192
67 + 89
81 : 9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
23 + 78
15 – 9
67 + 9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
56 + 11
172 – 67
60 : 10
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
56 – 28
123 + 96
569 – 45
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
345 + 68
54 – 45
56 + 43
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
90 + 45
36 – 78
569 + 34
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
55 – 42
123 – 43
674 – 56
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
89 + 78
75 : 5
90 : 10
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
64 + 89
47 + 77
568 – 69
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
45 + 89
54 : 6
38 + 55
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
670 + 70
90 – 75
64 + 56
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
33 + 89
36 – 19
76 + 89
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
85 – 44
64 + 99
356 – 88
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
237 + 87
63 – 8
62 + 7
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
87 + 96
55 – 33
72 : 9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
7x5
3x9
2x8
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
268 – 85
64 + 89
128 – 67
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
94 – 78
76 + 98
36 : 6
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
7x9
6x5
4x6
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
9x5
3x9
7x6
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
3x7
4x9
34 – 8
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
67 + 35
23 – 7
75 – 43
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
31 + 64
20 + 170
56 – 19
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
94 – 67
12 + 19
43 – 27
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
68 + 13
56 – 29
48 – 32
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
43 + 25
76 – 58
11 + 27
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
46 – 29
12 – 8
7x7
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
8x8
4x4
40 + 130
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
80 – 50
40 + 240
60 – 50
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
380 – 70
400 – 90
80 – 50
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
300 – 60
670 – 90
190 – 80
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
450 – 70
370 + 60
780 – 90
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
34 + 87
76 – 59
43 + 77
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
650 – 80
67 + 65
9x9
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
7x9
57 – 19
66 – 7
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl
65 – 46
49 – 15
86 – 57
harperkids_polska | KsiazkosferaHarperKids | www.harperkids.pl

You might also like