You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

NAMA GURU PELATIH : CHELSEA CHONG CHIAU CHEE


MATA PELAJARAN : REKA BENTUK DAN TEKNOLOGI (RBT)

TARIKH MASA TAHUN BIL MURID


13.09.2023 11.50 – 12.50 tengah 6B 22 orang
hari
TEMA : Reka Bentuk Pengaturcaraan
BIDANG PEMBELAJARAN : 6.0 REKA BENTUK PENGATURCARAAN
STANDARD : 6.5 Pengenalan Asas Sistem Robotik
KANDUNGAN
STANDARD : 6.5.1 Menyatakan elemen sistem robotik.
PEMBELAJARAN 6.5.2 Menghuraikan elemen sistem robotik yang terdapat pada robot.
6.5.3 Menjelaskan pemasangan perkakasan pada reka bentuk sebuah
robot.

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:


PEMBELAJARAN 1. Menyatakan kegunaan robot dan elemen asas bagi robotik.
2. Menghuraikan definisi elemen asas robotik dan contoh
pengaplikasian dalam kehidupan seharian.

KRITERIA KEJAYAAN : Murid dapat:


1. Menyatakan 3 contoh elemen asas robotik.
2. Menghuraikan bidang yang terdapat dalam robotik.

STRATEGI PDP : Soal jawab, Worksheet


KEMAHIRAN ABAD KE-21 : Peta i-Think, Powerpoint Slides
ELEMEN MERENTASI : Teknologi dan Komunikasi, Sains dan Teknologi
KURIKULUM (EMK)
KEMAHIRAN BERFIKIR : KBAT [Memahami, Mengaplikasi]
PENTAKSIRAN : Lisan (Soal jawab), Worksheet
BAHAN DAN ALAT : Buku teks RBT KSSR Tahun 6, buku latihan, Slideshare.
BANTU MENGAJAR
REFLEKSI SEBELUM: Guru memaklumkan murid membawa buku teks
RBT KSSR Tahun 6 sebelum kelas bermula. Guru juga
menyediakan lokasi yang sesuai (makmal komputer) bagi murid
untuk memulakan PdP.

SEMASA: Guru menerangkan pengenalan kepada sistem robotik


dan elemen pada sebuah robot dengan jelas kepada murid.

SELEPAS: Guru membuat rumusan tentang topik pembelajaran


hari tersebut dan membuat sesi soal jawab dengan murid. Guru
membuat penilaian dari segi halaman kerja murid.
KEHADIRAN
RPH Model 5E

Standard Kandungan: 6.5 Pengenalan Asas Sistem Robotik

Catatan
LANGKAH / MASA AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

GURU MURID
SET INDUKSI 1. Guru mengagihkan 1. Murid mendapatkan ABM / BBM: Buku
(Engage/ Penglibatan- tugasan yang disiapkan tugasan minggu lalu dari teks RBT KSSR Tahun
5 Minit) minggu lalu kepada murid. guru. 6

2. Guru melakukan 2. Murid berbincang dengan Strategi P&P:


perbincangan dengan murid guru tentang jawapan dan Berpusatkan guru
tentang jawapan tugasan bertanyakan soalan jika
untuk menambah mempunyai sebarang
Kaedah / Teknik
pemahaman murid. kemusykilan.
P&P: Soal jawab

(Explore/Penerokaan - 1. Guru menayangkan video 1. Murid menonton video ABM / BBM: Video
10 Minit) melalui LCD kepada murid yang ditayangkan guru pengenalan sistem
tentang pengenalan kepada melalui LCD. robotik
Standard Pembelajaran robotik.
: 6.5.1 Menyatakan 2. Murid memahami Strategi P&P:
2. Guru menjawab pengenalan robotik melalui Berpusatkan bahan
elemen sistem robotik.
pertanyaan murid pada akhir video tersebut.
6.5.2 Menghuraikan tayangan melalui soal
elemen sistem robotik jawab. Kaedah / Teknik
3. Murid bertanyakan soalan
yang terdapat pada kepada guru jika mempunyai P&P: Tayangan
robot. sebarang kemusykilan. video

(Explain/Penerangan - 1. Guru melakar peta i- 1. Murid menyalin peta i- ABM / BBM: Peta i-
15 Minit) Think di hadapan papan Think ke dalam buku latihan Think, papan putih,
putih tentang sistem robotik. masing-masing. pen marker
Standard Pembelajaran
: 6.5.1 Menyatakan 2. Guru mengarahkan murid 2. Murid mendengar Strategi P&P:
untuk menyalin peta i-Think penerangan guru dengan Berpusatkan guru
elemen sistem robotik.
dalam buku latihan. lebih lanjut tentang sistem
6.5.2 Menghuraikan
robotik dan elemen asas
elemen sistem robotik 3. Guru menerangkan isi Kaedah / Teknik
dalam sistem robotik.
yang terdapat pada bahagian dalam peta i-Think P&P: Penerangan,
robot. untuk menambah salinan nota
6.5.3 Menjelaskan pemahaman murid.
pemasangan perkakasan
pada reka bentuk sebuah
robot.
(Elaborate/ 1. Guru mengagihkan 1. Murid mendapatkan ABM / BBM:
Pengolahan -15 Minit) halaman kerja “Worksheet” Worksheet dari guru. Worksheet, peta i-
kepada murid. Think
Standard Pembelajaran 2. Murid menjawab soalan
: 6.5.1 Menyatakan 2. Guru memberi arahan yang diberi secara dalam Strategi P&P:
kepada murid untuk individu. Berpusatkan bahan
elemen sistem robotik.
menyiapkan tugasan
6.5.2 Menghuraikan tersebut dalam masa yang 3. Murid dibenarkan
elemen sistem robotik ditetapkan. Kaedah / Teknik
mengguna peta i-Think
yang terdapat pada sebagai rujukan tambahan. P&P: Halaman kerja
robot. 3. Guru memastikan aktiviti
6.5.3 Menjelaskan berjalan dengan lancar.
pemasangan perkakasan
pada reka bentuk sebuah
robot.

(Evaluation/Penilaian - 1. Guru berbincang dengan 1. Murid bertukar kertas ABM / BBM:


10 Minit) murid tentang jawapan dengan rakan di sebelah. Worksheet
Worksheet.
Standard Pembelajaran 2. Murid menyemak Strategi P&P:
: 6.5.2 Menghuraikan 2. Guru melakukan jawapan rakan dalam Berpusatkan bahan
perbincangan dengan murid Worksheet dan Berpusatkan guru
elemen sistem robotik
jika mempunyai pertanyaan. mengembalikannya selepas
yang terdapat pada siap disemak.
robot. Kaedah / Teknik
6.5.3 Menjelaskan 3. Murid melakukan P&P: Halaman kerja,
pemasangan perkakasan perbincangan dengan guru perbincangan, soal
pada reka bentuk sebuah jika mempunyai sebarang jawab
robot. kemusykilan.

PENUTUP (Engage -5 1. Guru mengarah murid 1. Murid mendengar arahan ABM / BBM: -
Minit) untuk mengemas buku dan guru dan mengemas buku
bersedia untuk bersurai sebelum bersurai. Strategi P&P:
dari makmal komputer. Berpusatkan guru
2. Aktiviti susulan: Murid
2. Aktiviti susulan: Guru membawa bahan yang Kaedah / Teknik
membuat rumusan tentang diperlukan bagi sesi PdP
P&P: Penerangan
topik pembelajaran hari yang seterusnya.
ini dan mengingatkan
murid untuk membawa
bahan yang diperlukan
pada sesi PdP seterusnya.

Disediakan Oleh : Disemak Oleh:


Chelsea
Nama :: CHELSEA
Disediakan
Nama CHELSEA CHONG CHIAU
Oleh : CHONG CHIAU CHEE
CHEE Disemak
Nama
Nama : : Oleh:
Tarikh
Chelsea
: 23.08.2023
Tarikh : 12.09.2023
Nama : CHELSEA CHONG CHIAU CHEE
Tarikh
Tarikh : disahkan :
Nama :
Tarikh : 23.08.2023 Tarikh disahkan :

You might also like