You are on page 1of 7

Конспект уроку

Тема уроку: Алгоритми та способи їх подання. Розв’язування задач з


використанням лінійних алгоритмів у середовищі Scratch
Мета уроку:
навчальна: ознайомити учнів з поняттям лінійних алгоритмів, їх прикладами у
повсякденному житті; згадати поняття виконавець алгоритму, середовище виконання
алгоритмів, система команд виконавця алгоритмів.
розвивальна: формувати вміння аналізувати навчальний матеріал, сприяти розвитку
логічного мислення, уваги, спостережливості, пам'яті, формувати пізнавальну
самостійність.
виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, закріплювати прагнення до
отримання нових знань, розширювати кругозір.
Тип уроку: формування компетентностей.
Обладнання: комп'ютери, підключені до локальної мережі, програма Microsoft
PowerPoint, комп'ютерна презентація, доступ до Інтернету для використання
інтерактивних ресурсів Jamboard, онлайн-середовищі Scratch,
https://livecloud.online/join/975, https://wordwall.net/uk/resource/64788528.
Методи та прийоми: словесний (розповідь, бесіда, пояснення), наочний
(презентація), інтерактивний (он-лайн завдання), практичний (вправи, ігри, завдання).
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Добрий день, дорогі учні і гості! Якщо день починається з посмішки, то можна
сподіватися, що він пройде вдало. Давайте сьогоднішній урок проведемо з посмішкою.
Головне завдання – бути уважними, активними, винахідливими, а головне –
працьовитими. Показувати, що ми знаємо і як уміємо працювати.
- Давайте посміхнемося один одному, я рада знову бачити ваші посмішки і думаю,
що сьогоднішній день принесе нам радість спілкування один з одним. Успіхів вам!
В нас сьогодні день святковий 6 грудня в нашій країні відзначають яке свято?
- Так. Державне свято – День Збройних Сил України – свято справжньої мужності,
героїзму і відваги. Українська армія – сила і гордість нашої Батьківщини.
Українські військові довели, що вони найвідважніші, найдосвідченіші,
найпрофесійніші воїни у світі. Бажаємо кожному захиснику і захисниці
повернутися додому цілими і неушкодженими, і принести із собою перемогу!
- І ми з вами приготували привітання до цього свята спільну листівку
привітання, Перегляньмо її. Малюнки до свята ви виконували використовуючи
графічний редактор Paint, цю тему ми вивчали 2-3 класах і зараз, надолужуючи
освітні втрати, ця тема для нас є важливою. Тому, що там ми створюємо малюнок
за допомогою пензлика, а сьогодні навчимося створювати зображення за
допомогою команд. Але перед тим як працювати за комп’ютером пригадаємо
правила, відповідаючи на питання опитування в прямому ефірі
https://livecloud.online/join/975
Техніка безпеки під час роботи за комп’ютером. Гра «Так чи ні»
 Потрібно включати комп’ютер без дозволу учителя?
 На уроці потрібно працювати, натискаючи будь-які кнопки на клавіатурі?
 Відстань від екрана монітора до очей повинна бути 60-80 см?
 На комп’ютерному столі потрібен безлад?
 На клавіатуру треба класти книжки та зошит?
 На уроці потрібно уважно слухати вчителя і виконувати його вказівки?
II. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності
Розгадавши наступні ребуси та розглянувши слова ми дізнаємося про сьогоднішню
тему нашого уроку.

Ми згадали, що команда – це речення, що спонукає до дії. Оскільки команда


спричиняє виконання дії, то, зазвичай, вона містить слово, яке означає дію,
тобто дієслово.
Слайд 9
Зараз ми з вами виконаємо вправу «Зупинка». Із словосполучень, які я називаю,
виберіть ті, з якими можна побудувати спонукальні речення, тобто команди. Якщо
словосполучення є командою, то піднімайте вгору праву руку, зігнуту в лікті –
шлагбаум відкритий! Приклади дієслів: намалюй листівку, виконай завдання, гарний
настрій, заспівай пісню, лунає музика, скоро будуть канікули, чудовий вірш, спритно
виконуй завдання уроку.
Той, хто виконує команди називається виконавцем ,
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
Тема нашого уроку: Алгоритми та способи їх подання. Розв’язування задач з
використанням лінійних алгоритмів у середовищі Скретч
 Очікувані результати:

 які існують способи подання алгоритмів;


 чим відрізняються словесний і графічний способи подання алгоритмів;
 які алгоритми є лінійними.
 Навчитись створювати лінійний алгоритм в середовищі Scratch
Сьогодні на уроці ми з вами згадали поняття команда, виконавець та система
команд виконавця. Також ми ознайомимось з поняттям лінійних алгоритмів та їх
прикладами у повсякденному житті.
Алгоритм – це послідовність команд, що приводить до поставленої мети.
III. Вивчення нового матеріалу
Інакше кажучи, алгоритм – це певна інструкція для виконавця, яка може бути задана
різними способами – словами, формулами, послідовністю обчислювальних операцій
чи логічних дій.
Кожен алгоритм розрахований на конкретного виконавця. Алгоритми, що написані
для комп'ютерів, називають програмами. При написанні комп'ютерних програм
алгоритм описує логічну послідовність операцій. Комп’ютер є досконалим виконавцем
алгоритмів обробки інформації.
Ви дуже часто користуєтесь алгоритмами на уроках української мови. Правила
правопису, які ви вивчаєте, можна записати як алгоритми.
Подавати алгоритми можна у вигляді тексту, послідовно записуючи команди одну
за одною.
Для зручності ми ще й нумеруємо їх по порядку. А можна зобразити алгоритм у
вигляді схеми, тобто подати графічно.
Слово «схема» в перекладі з грецької означає образ, форма, зображення. Зі схемами
ви знайомилися на уроках української мови та математики. Ось як можна
зобразити алгоритм, яким ви часто користуємося на уроках української мови.
Алгоритм «Будова слова»
Ти вже знаєш, що алгоритми можна подавати різними способами.
Словесний спосіб подання алгоритмів є найпоширенішим у повсякденному житті.
Графічний спосіб подання алгоритмів.

Алгоритм, який ми щойно з вами розглянули називається лінійними. Це алгоритм, в


якому всі команди виконуються одна за одною.
Зараз ми виконаємо інтерактивну вправу. Ви повинні дізнатись про призначення

блоків схеми різної форми Потрібно встановити відповідність між текстовими


фразами та зображенням блоків http://learningapps.org/watch?v=pr6n4nkz301
Як ви вже зрозуміли кожна з цих фігур відображає один з етапів процесу
розв’язування задачі і містить в собі текст відповідної команди. При побудові схем
алгоритмів використовуються такі графічні позначення: овали - для початку й кінця
алгоритму, паралелограм – для введення та виведення даних, прямокутники – для
виконання дій, ромби для перевірки умов. У прямокутниках зображується також будь
– яка команда по перетворенню даних або ситуацій. Стрілки вказують на
послідовність виконання етапів.
Назва Зображення Що означає

Термінатор Початок або кінець


алгоритму

Процес Виконання однієї або


кількох команд

Дані Введення даних або


виведення результатів

Рішення Прийняття рішення в


залежності від перевірки
умови, вказаної всередині
елемента

З’єднувальн Всі блоки з’єднуються


стрілками
і стрілки

Для кращого сприйняття алгоритми часто подають у вигляді малюнків і


схем. Це графічний спосіб подання алгоритмів.
Розглянемо на прикладі, як можна подати той самий алгоритм різними
способами.
Алгоритм приготування каші
У словесному вигляді За допомогою блок-схеми За допомогою
малюнка:

1. Відкрий пакетик із кашею.


2. Висип кашу в тарілку.
3. Залий кашу гарячою водою.
4. Накрий кришкою.
5. Зачекай 10 хвилин.
У розглянутих алгоритмах команди виконуються послідовно одна за
одною. Такі алгоритми називають лінійними.
VІІ. Засвоєння нових знань
Складіть алгоритм вимкнення стаціонарного комп’ютера (словесний)
Алгоритм вимикання комп’ютера у словесному вигляді.
1. Клацни кнопку Пуск на екрані монітора.
2. Вибери команду Вимкнути комп’ютер.
3. Клацни кнопку Вимкнення.
Чи можна подати даний алгоритм графічно?

IV. Гімнастика для очей https://www.youtube.com/watch?v=qWPw0h4KPLQ


V. Формування вмінь і навичок
Давайте пригадаємо основні елементи середовища Scratch, виконаємо вправу в
Jamboard
https://jamboard.google.com/d/1QiamfG7vXoKwjahTXCHgY3AHxKmzJi2cI47023neBX
8/edit?usp=drive_link

VI. Застосування отриманих знань


В середовищі Scratch – онлайн скласти програму для виконавця, який має
намалювати державний символ України - прапор.
- Якої він форми?
- Як намалювати прямокутник ? Складіть словесний алгоритм.
Давайте подивимось на готові блоки скриптів і складемо в одну програму.
- Перевіримо результат. Чудово. Наш лінійний алгоритм працює.
- Вдома в самостійно скласти програму та приєднати файл до курсу.
VII. Підведення підсумків уроку. Рефлексія.
Сьогодні на уроці, ми узагальнили такі поняття: команда, виконавець, система
команд виконавця та лінійні алгоритми. Також ми та розв’язали багато різних
завдань. Ви чудово справились. А знаєте, що сьогодні в нашій державі відзначають
ще одне свято День Святого Миколая, він вам підготував невеличке привітання.
Зайдіть за посиланням в чаті і оберіть кожне своє. Дякую вам за гарну роботу.
https://wordwall.net/uk/resource/64788528

You might also like