You are on page 1of 6

Урок 44 Дата______________

Тема: Поняття декомпозиції. Розв’язання задачі методом поділу на


підзадачі.
Мета: навчити розв’язувати задачі методом поділу на підзадачі;
розвивати логічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією,
планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки; виховувати
інформаційну культуру учнів, уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку: засвоєння нових знань; формування вмінь і навичок;
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1. Яким чином здійснюється складання алгоритмів?
2. Наведіть приклад алгоритму з розгалуженням.
3. Наведіть приклад алгоритму з повторенням.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Уявіть собі, що ви починаєте проєкт, але не знаєте, з чого почати.
Декомпозиція може стати вашим найкращим другом. Вона допоможе
розбити завдання на більш дрібні, керовані шматки, підвищити ефективність
роботи, а також зменшити час на розробку і тестування. Сьогодні ми
розглянемо, що таке декомпозиція в програмуванні, як вона може допомогти
вам і які методи можна використовувати для її реалізації, а також те, як
зробити декомпозицію ефективно та правильно.
IV. Вивчення нового матеріалу
Декомпозиція – це потужний інструмент, який допомагає спростити
складну задачу і зробити її більш зрозумілою.
Метод поділу на підзадачі (покрокової деталізації) полягає в тому, що
при розробці алгоритму розв’язування складної задачі спочатку визначають
ключові блоки, тобто розробляють стратегію розв’язування задачі (що
зробити?).
Після цього розробляють алгоритми реалізації намічених ключових
блоків (як зробити?).
У середовищі Scrаtch можна створювати великі алгоритми для
розв’язування складних задач.
Створення гри розпочинається з ідеї.
Створення ідеї гри:
1. Для чого ця гра? Яка її мета?
2. Що відбувається в грі? Який її сюжет?
3. Правила та інструкції для користувача.
4. Які змінні, датчики, алгоритмічні структури потрібно
використати?
5. Результати гри! Як закінчується гра?
Етапи реалізації
1. Організаційний
Продумати ідею гри. Сценарій: герої, їх ролі, правила за якими
вони взаємодіють, і головне мета гри.
2. Підготовчий
Створення чи пошук необхідних зображень та звуків.
3. Проєктний
Написання скриптів для спрайтів та сцен. Додавання кнопок
інструкцій. За необхідності можна намалювати блок-схему
алгоритму.
4. Тестувальний
Тестування проекту на предмет помилок. Обов’язково кілька
разів програйте гру.
5. Презентаційний
Створення опису гри на сайті. Публікація гри.
6. Підсумковий
Проект готовий. Ви можете пограти в гру разом з друзями.
Отже, якщо задача складна, то її розбивають на декілька простіших
підзадач. Алгоритм розв’язування кожної підзадачі можна оформити як
допоміжний алгоритм — окремий іменований блок програмного коду.
Маючи допоміжні алгоритми, записують головний алгоритм, який
складатиметься з команд викликів допоміжних. Отже, великі алгоритми
утворюють з готових модулів (блоків) подібно до того, як будинки будують з
готових блоків, а машини збирають з окремих деталей.
Опис допоміжних алгоритмів у середовищі Scrаtch реалізують через
створення власних блоків.
Щоб створити власний блок у списку групи команд, виберіть
групу Мої блоки. Для створення нового блоку виберіть Створити блок і в
заголовку блоку введіть його назву.
В області скриптів отримаємо команду оголошення блоку.

До команди оголошення блоку приєднують інші команди, які


складатимуть алгоритм розв’язування потрібної підзадачі. Блок Квадрат
можна використати у програмі для проєкту, у якому на сцені будуть
малюватися квадрати різного кольору (рис.2).

Щоб виконати допоміжний алгоритм, слід обрати в групі Мої блоки


створений блок і приєднати його до блоків основної програми в потрібному
місці.
Клонування — це функція, що дозволяє створити клон спрайту, тобто
скопіюватися, поки проєкт працює.
Клон отримує батьківські скрипти , костюми , звуки та властивості. Звичайно
все це можна згодом змінити.
Максимальна загальна кількість клонів для спрайтів у проєкті, що одночасно
використовуються — 300.
Клони в Scartch

V. Усвідомлення набутих знань й формування вмінь та навичок


Практичне завдання
Інструктаж вчителя. Роздача інструкційних карток.
1.Створимо алгоритм розв’язування задачі: якщо натиснуто клавішу 1,
малювати квадрат, якщо натиснуто клавішу 2 малювати п’ятикутник. Для
цього потрібно створити блок П’ятикутник. У головному алгоритмі слід
додати команду розгалуження, яка реалізуватиме дію: якщо натиснуто
клавішу 1, викликати алгоритм Квадрат, якщо натиснуто клавішу 2
викликати алгоритм П’ятикутник.
2. Скласти програму для додавання двох чисел.
Об'єктами нашої програми будуть змінні а, b (доданки) і с (сума).
Обчислення суми реалізовано у блоці Плюс.

VI. Підведення підсумків уроку


 Бесіда за питаннями
1. Що таке підзадачі?
2. Для чого використовують підзадачі?
3. Яким чином вони реалізуються в середовищі Scratch?
VIІ. Домашнє завдання
Опрацювати вивчений матеріал.
Інструкційна картка
Поняття декомпозиції. Розв’язання задачі методом поділу на
підзадачі.
Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся правил безпеки та
санітарно-гігієнічних норм.
Алгоритм роботи
Завдання 1.
Створимо алгоритм розв’язування задачі: якщо натиснуто клавішу 4,
малювати 5 квадратів, інакше малювати 5 п’ятикутників.
Для цього потрібно створити блок П’ятикутник. У головному алгоритмі до
тіла циклу з лічильником слід додати команду розгалуження, яка
реалізуватиме дію: якщо натиснуто клавішу 4, викликати алгоритм Квадрат,
інакше викликати алгоритм П’ятикутник.
1. В групі Мої блоки створити блок П’ятикутник та блок Квадрат.
2. До команди визначити Квадрат, використавши цикл з лічильником
повторити 4 створити алгоритм для побудови квадрату (квадрат має
чотири рівні сторони, та чотири кути по 900)
3. До команди визначити П’ятикутник, використавши цикл з
лічильником повторити 5 створити алгоритм для побудови
п’ятикутник (п’ятикутник має п’ять рівних сторін, та п’ять кутів з
поворотом 720)
4. Використовуючи блоки команд групи Олівець, створити алгоритм.
До команди Завжди додати команду Якщо-інакше, умовою виконання
є датчик клавішу 1/2 натистуто.
Завдання 2
Скласти програму для додавання двох чисел.
1. В блоці команд Змінні, створити змінні a, b, c.
2. В блоці команд Мої блоки, створити блок Сума.
3. До блоку Визначити Сума, додати блоки надання значень змінним а, b,
c.
a,b числа, с- сума чисел a,b (реалізувати через оператори)

You might also like