You are on page 1of 8

PRIPREMA ZA SAT U KOMBINIRANOM ODJELU – ŠKRINJICA SLOVA I RIJEČI

ŠKOLA, UČITELJ/ICA BR. SATA DATUM

1. RAZRED ✘ 2. RAZRED 3. RAZRED 4. RAZRED 1. RAZRED 2. RAZRED ✘ 3. RAZRED 4. RAZRED

NASTAVNA JEDINICA SPAŠENI MAČIĆ, N. IVELJIĆ NASTAVNA JEDINICA Č I Ć U UMANJENICAMA I UVEĆANICAMA

✘ USVAJANJE NOVIH SADRŽAJA VJEŽBANJE/PONAVLJANJE PROVJERA ✘ USVAJANJE NOVIH SADRŽAJA VJEŽBANJE/PONAVLJANJE PROVJERA

DOMENE DOMENE

A – HRVATSKI JEZIK I KOMUNIKACIJA ✘ B – KNJIŽEVNOST I STVARALAŠTVO ✘ A – HRVATSKI JEZIK I KOMUNIKACIJA B – KNJIŽEVNOST I STVARALAŠTVO

C – KULTURA I MEDIJI C – KULTURA I MEDIJI

ISHODI ISHODI

OŠ HJ A.2.1. Učenik razgovara i govori u skladu s temom iz svakodnevnoga života i poštuje pravila OŠ HJ A.3.1. Učenik razgovara i govori tekstove jednostavne strukture.
uljudnoga ophođenja. - razlikuje svakodnevne komunikacijske situacije - govori kraći tekst prema jednostavnoj strukturi: uvod,
- govori i razgovara o temama iz svakodnevnoga života koje zaokupljaju njegovu pozornost središnji dio, završetak
- odgovara na pitanja i postavlja pitanja cjelovitom rečenicom - pripovijeda događaje nižući ih kronološki
- pripovijeda kratku priču prema nizu slika - služi se novim riječima u skladu s komunikacijskom situacijom i temom
- priča o vlastitim doživljajima i događajima - u govornim situacijama samostalno prilagođava ton, intonaciju i stil
- pripovijeda događaje kronološki - točno izgovara ogledne i česte riječi koje su dio aktivnoga rječnika u kojima su glasovi č, ć, dž, đ,
- opisuje na temelju promatranja ije/je/e/i
- pažljivo i uljudno sluša sugovornika ne prekidajući ga u govorenju - pažljivo i uljudno sluša sugovornika ne prekidajući ga u govorenju
- upotrebljava nove riječi koje je naučio kao dio aktivnoga rječnika
- točno izgovara sve glasove u riječima OŠ HJ A.3.3. Učenik čita tekst i pronalazi važne podatke u tekstu.
- točno intonira izjavnu, upitnu i uskličnu rečenicu - uočava grafičku strukturu teksta: naslov, tijelo teksta, ilustracije i/ili fotografije, rubrike
- odgovara na pitanja o pročitanome tekstu
OŠ HJ A.2.2. Učenik sluša jednostavne tekstove, točno izgovara glasove, riječi i rečenice na temelju - postavlja pitanja o pročitanome tekstu
slušanoga teksta. - pronalazi važne podatke u tekstu
- sluša kratke tekstove primjerene jezičnomu razvoju, interesima i dobi - pronalazi i objašnjava podatke u grafičkim prikazima
- odgovara na pitanja o poslušanome tekstu - pojašnjava i popravlja razumijevanje pročitanoga teksta čitajući ponovo tekst
- postavlja potpitanja o poslušanome tekstu da bi pojasnio vlastito razumijevanje teksta - sažima (traži glavne misli) i prepričava tekst
- provjerava razumijevanje poslušanoga teksta u razgovoru s drugim učenikom - prepoznaje nepoznate riječi i pronalazi njezino značenje na temelju sadržaja teksta i u rječniku
- izražava svoje misli i osjećaje o poslušanome tekstu (crtežom, pismom, govorom, pokretom)

OŠ HJ A.2.3. Učenik čita kratke tekstove tematski prikladne učeničkomu iskustvu, jezičnomu razvoju i
interesima.
- čita kratke tekstove primjerene jezičnomu razvoju, dobi i interesima
- odgovara na pitanja o pročitanome tekstu
- postavlja pitanja o pročitanome tekstu
- izdvaja nepoznate riječi
- pretpostavlja značenje nepoznate riječi prema kontekstu te provjerava pretpostavljeno značenje u
rječnicima ili u razgovoru s učiteljem
- pronalazi podatke u čitanome tekstu prema uputi ili pitanjima
- pronalazi podatke u grafičkim prikazima i tumači ih

OŠ HJ B.2.1. Učenik izražava svoja zapažanja, misli i osjećaje nakon slušanja/čitanja književnoga
teksta i povezuje ih s vlastitim iskustvom.
- govori o čemu razmišlja i kako se osjeća nakon čitanja/slušanja književnoga teksta
- izražava opisane situacije i doživljeno u književnome tekstu riječima, crtežom i pokretom
- izražava vlastito mišljenje o događajima u priči i postupcima likova
- uspoređuje postupke likova iz književnoga teksta s vlastitim postupcima i postupcima osoba koje ga
okružuju
- povezuje postupke likova iz književnoga teksta s vlastitim postupcima i postupcima osoba koje ga
okružuju
- pripovijeda o događajima iz svakodnevnoga života koji su u vezi s onima u književnome tekstu
- objašnjava razloge zbog kojih mu se neki književni tekst sviđa ili ne sviđa

OŠ HJ B.2.4. Učenik se stvaralački izražava prema vlastitome interesu potaknut različitim iskustvima i
doživljajima književnoga teksta.
- koristi se jezičnim vještinama, aktivnim rječnikom i temeljnim znanjima radi oblikovanja uradaka u
kojima dolazi do izražaja kreativnost, originalnost i stvaralačko mišljenje
- istražuje, eksperimentira i slobodno radi na temi koja mu je bliska
- stvara različite individualne uratke: prikuplja riječi iz mjesnoga govora te sastavlja mali zavičajni
rječnik, preoblikuje pročitani književni tekst: stvara novi svršetak, mijenja postupke likova, uvodi nove
likove, sudjeluje u priči
- razvija vlastiti potencijal za stvaralaštvo

MEĐUPREDMETNE TEME MEĐUPREDMETNE TEME

✘ OSOBNI I SOCIJALNI RAZVOJ ✘ ODRŽIVI RAZVOJ ZDRAVLJE ✘ OSOBNI I SOCIJALNI RAZVOJ ODRŽIVI RAZVOJ ZDRAVLJE
UPORABA INFORMACIJSKE I KOMUNIKACIJSKE UPORABA INFORMACIJSKE I KOMUNIKACIJSKE
✘ ✘
TEHNOLOGIJE TEHNOLOGIJE
PODUZETNIŠTVO GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE ✘ UČITI KAKO UČITI PODUZETNIŠTVO GRAĐANSKI ODGOJ I OBRAZOVANJE ✘ UČITI KAKO UČITI
ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA I SUODNOSI S OSTALIM ODGOJNO-OBRAZOVNA OČEKIVANJA MEĐUPREDMETNIH TEMA I SUODNOSI S OSTALIM
PREDMETIMA PREDMETIMA
OSOBNI I SOCIJALNI RAZVOJ OSOBNI I SOCIJALNI RAZVOJ
osr B.1.2. Razvija komunikacijske kompetencije. osr B.2.2. Razvija komunikacijske kompetencije.
osr B.1.1. Prepoznaje i uvažava potrebe i osjećaje drugih. osr A.2.4. Razvija radne navike.
osr B.2.4. Suradnički uči i radi u timu.
UČITI KAKO UČITI UČITI KAKO UČITI
uku A.1.3. Učenik spontano i kreativno oblikuje i izražava svoje misli i osjećaje pri učenju i rješavanju uku A.2.1. Uz podršku učitelja ili samostalno traži nove informacije iz različitih izvora i uspješno ih
problema. primjenjuje pri rješavanju problema.
uku A.1.4. Učenik oblikuje i izražava svoje misli i osjećaje. uku A.2.2. Učenik primjenjuje strategije učenja i rješava probleme u svim područjima učenja uz
uku D.1.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama praćenje i podršku učitelja.
i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć. uku B.2.4. Na poticaj učitelja, ali i samostalno, učenik samovrednuje proces učenja i svoje rezultate te
ODRŽIVI RAZVOJ procjenjuje ostvareni napredak.
odr B.1.1. Prepoznaje važnost dobronamjernoga djelovanja prema ljudima i prirodi. uku D.2.2. Učenik ostvaruje dobru komunikaciju s drugima, uspješno surađuje u različitim situacijama
i spreman je zatražiti i ponuditi pomoć.
UPORABA INFORMACIJSKE I KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE
ikt A.1.1. Učenik uz učiteljevu pomoć odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju za obavljanje UPORABA INFORMACIJSKO KOMUNIKACIJSKE TEHNOLOGIJE
jednostavnih zadataka. ikt A.2.1. Učenik prema savjetu odabire odgovarajuću digitalnu tehnologiju za obavljanje zadatka.
ikt A.2.2. Učenik se samostalno koristi njemu poznatim uređajima i programima.

VREDNOVANJE ZA/KAO UČENJE VREDNOVANJE ZA/KAO UČENJE navedeno u opisu aktivnosti


VREDNOVANJE NAUČENOGA VREDNOVANJE NAUČENOGA

UDŽBENIK – 1. DIO UDŽBENIK – 2. DIO RADNA BILJEŽNICA UDŽBENIK – 1. DIO UDŽBENIK – 2. DIO RADNA BILJEŽNICA

38. - 39. 42. - 43. 32 .- 33.


NASTAVNA SREDSTVA NASTAVNA SREDSTVA
2. RAZRED 3. RAZRED
ISHOD ISHOD
OPIS AKTIVNOSTI OPIS AKTIVNOSTI
OČEKIVANJE OČEKIVANJE
UVODNI DIO SATA UVODNI DIO SATA
IZRAVNA NASTAVA- ZAJEDNIČKA AKTIVNOST
IZRAVNA NASTAVA- ZAJEDNIČKA AKTIVNOST ISHOD AKTIVNOSTI: Učenik sastavlja sliku. Učenik razgovara o slici.
ISHOD AKTIVNOSTI: Učenik sastavlja sliku. Učenik razgovara o slici.
Učitelj dijeli svakom paru u klupi omotnicu sa slagalicom (Prilog 1). Učenici dobivaju
Učitelj dijeli svakom paru u klupi omotnicu sa slagalicom (Prilog 1). Učenici dobivaju OŠ HJ A.2.1. izrezane dijelove slagalice. Zadatak je sastaviti sliku. Kada učenici dobiju cijelu sliku,
izrezane dijelove slagalice. Zadatak je sastaviti sliku. Kada učenici dobiju cijelu sliku, OŠ HJ B.2.1. učitelj postavlja pitanje. OŠ HJ A.3.1
učitelj postavlja pitanje. osr B.1.2. Što mislite da se dogodilo ovom dječaku i mački? Kako bi nazvali ovog malog mačka osr B.2.2.
Što mislite da se dogodilo ovom dječaku i mački? osr B.1.1. pokraj dječaka?(MAČIĆ- umanjenica) osr B.2.4.
Učenici se javljaju i iznose svoje verzije događaja. Učitelj najavljuje čitanje teksta uku A.1.4. Učenici se javljaju i iznose svoje verzije događaja. Učitelj najavljuje čitanje teksta uku D.2.2.
Spašeni mačić, Nade Iveljić. odr B.1.1. Spašeni mačić, Nade Iveljić. ikt A.2.1.
Saznajmo što se dogodilo dječaku i mački. ikt A.1.1. Saznajmo što se dogodilo dječaku i mački.
(Digitalna inačica udžbenika- Što se dogodilo dječaku i mački?)- slagalica. (Digitalna verzija udžbenika - Što se dogodilo dječaku i mački)- slagalica, digitalna
inačica udžbenika 2. razreda.
Najava nastavne jedinice. Danas ćemo naučiti kako pravilno pisati Č i Ć u
umanjenicama i uvećanicama.
GLAVNI DIO SATA GLAVNI DIO SATA
IZRAVNA NASTAVA NEIZRAVNA NASTAVA
ISHOD AKTIVNOSTI: Učenik sluša priču i sudjeluje u razgovoru. Učenik prepričava ISHOD AKTIVNOSTI: Učenik čita pjesmu. Učenik traži informacije kako bi riješio
priču. zadatke vezane uz pjesmu.

Učitelj izražajno čita priču Spašeni mačić. Učitelj upućuje učenike da samostalno pročitaju pjesmu Blanke Dovjak Matković
Mogućnost reprodukcije digitalne inačice udžbenika. „Na vrata kuca jesen“. Pjesma se nalazi u udžbeniku na stranici 42.
(Digitalna inačica udžbenika - Spašeni mačić), udžbenik 38. stranica. Nakon pročitane pjesme učenici će riješiti 2. i 3. zadatak. Učenici primjećuju kako su
Učitelj započinje razgovor s učenicima, usporedno zapisuje plan ploče. OŠ HJ A.2.1. neke riječi obojene. To su imenice od kojih će načiniti umanjenice i upisati ih u
Što je Damir spazio na putu iz škole? Kako je izgledao mačić (pročitaj rečenicu OŠ HJ A.2.2. predviđene redove pokraj pjesme. Učenici potom pišu uvećanice zadanih imenica
opisa)? Što su Damirovi roditelji rekli za mačića? Što znači riječ „pridobiti“ nekoga? OŠ HJ A.2.3. na 43. stranici.
OŠ HJ A.3.3.
Čega se Damir dosjetio? Što se dogodilo s mačićem i novom obitelji? Zašto je OŠ HJ B.2.1.
osr A.2.4.
Damiru bilo jako važno da mačka i mladunci prihvate mačića? Što znači biti osr B.1.2.
uku A.2.1.
posvojen? Kako su se djeca iz dvorišta ponašala prema Damiru? Što mislite, zašto? osr B.1.1.
uku A.2.2.
Čega se Damir bojao? Zašto se Damir sada više ne boji da će biti vraćen? Kako mu je uku A.1.4.
mačić pomogao da se riješi straha? odr B.1.1.
Učitelj upućuje učenika na udžbenik (39. stranica) ikt A.1.1.
Učitelj govori učenicima da promotre zadatak na 39. stranici. Učitelj pojašnjava
zadatak. Jedan učenik čita što je potrebno napraviti. Učenici se javljaju i
prepričavaju priču.
Učitelj postavlja pitanje:
Koje su riječi napisane velikim slovima? Što mislite zašto su te riječi tako napisane?
NEIZRAVNA NASTAVA IZRAVNA NASTAVA
ISHOD AKTIVNOSTI: Učenik piše pripovijedna pitanja. Učenik se informira o danu ISHOD AKTIVNOSTI: Učenik od zadane imenice tvori umanjenicu ili uvećanicu.
zaštite životinja. OŠ HJ A.3.1.
Učenici će pjesmu pročitati ponovno na način da će obojene imenice pročitati kao OŠ HJ A.3.3.
OŠ HJ A.2.2.
Učenici prepisuju plan ploče. umanjenice. Učitelj upućuje učenike da usmjere pažnju na stranicu 43. Učitelj uku A.2.1.
osr B.1.1.
Učitelj zapisuje pripovjedna pitanja na ploču, učenici u svoje pisanke. Učitelj govori poučava. Učitelj upućuje na primjere umanjenica i uvećanica te na nastavke – ić, - uku A.2.2.
odr B.1.1.
o Svjetskom danu zaštite životinja. Učenici zapisuju datum u pisanke, učitelj na čica te – čina, - čić, udžbenik 43. stranica uku D.2.2.
ploču. Učenici uočavaju pravila pisanja koja koristimo u umanjenicama pri tvorbi
umanjenica i uvećanica (Č i Ć).

ZAVRŠNI DIO SATA ZAVRŠNI DIO SATA


IZRAVNA NASTAVA NEIZRAVNA NASTAVA
ISHOD AKTIVNOSTI: Učenik izrađuje oglas prema uputama.
ISHOD AKTIVNOSTI: Učenik povezuje stečena znanja i primjenjuje naučeno.
Učenici izrađuju oglas o izgubljenom mačiću. Naslovnicu oglasa izrađuju prema
OŠ HJ B.2.1.
svojim željama. Učitelj govori. Razmislite koju poruku šaljete svojom naslovnicom. (Digitalna inačica udžbenika - Č i Ć) OŠ HJ A.3.1.
OŠ HJ B.2.4.
Uključite crteže životinja. Razmislite o nekoj kratkoj poruci na oglasu. Oglas ne osr A.2.4.
uku A.1.3.
smije sadržavati puno teksta. Na oglas pišemo velika slova koja se mogu lako Procijeni svoje znanje - Samovrednovanje (Prilog 2) uku B.2.4.
uku D.1.2.
pročitati. Poruke su kratke i jasne. Crtež je velik i uredno obojan. Učenici mogu provesti vršnjačko vrednovanje, rad u paru. ikt A.2.2.
odr B.1.1.
Mogućnost gledanja digitalne inačice udžbenika.
ikt A.1.1.
(Digitalna inačica udžbenika- Križaljka o priči)

Učenici označavaju sviđa li im se ili ne sviđa priča koji su danas učili ucrtavanjem
unaprijed dogovorenog znaka u kružić pokraj naslova.
Istražite postoji li u vašem mjestu prihvatilište za napuštene
životinje? Tko se brine o životinjama i kako?
DOMAĆA ZADAĆA DOMAĆA ZADAĆA Radna bilježnica, 32. i 33. stranica
Vježbajte prepričavanje priče kod kuće, poslužite se pripovijednim
riječima.

PLAN PLOČE PLAN PLOČE


Č I Ć u umanjenicama i uvećanicama
SPAŠENI MAČIĆ
NADA IVELJIĆ
IMENICA UMANJENICA UVEĆANICA
PRIČA GOVORI O POSVOJENOM DJEČAKU DAMIRU I SPAŠAVANJU MAČIĆA S ULICE.
POSVOJITI = UČINITI SVOJIM
zec zečić zečina
TKO? (likovi)
KADA i GDJE? (vrijeme, mjesto) šešir šeširić šeširčina
ŠTO? (događaj)
KAKO? (način) oblak oblačić oblačina
ZAŠTO? (mišljenje)

kuća kućica kućerina


REFLEKSIJA I SAMOPROCJENA UČITELJA (Čime sam zadovoljna/zadovoljan? Čime nisam? Što treba unaprijediti?)

Prilog 1
Prilog 2

You might also like