You are on page 1of 4

Osnovna škola ___________________________

Razred: __________________________
Datum: _____________________

PRIPREMA ZA ČAS
Predmet: Moja okolina
Nastavna jedinica: Od reljefa do geografske karte
Tip nastavnog časa: usvajanje novih znanja
Cilj: saznati kako nastaje geografska karta
Zadaci časa:
a) odgojni – razvijanje praktičnosti i naučnog pogleda na svijet
b) obrazovni – da znaju da je geografska karta umanjeno predstavljanje jednog dijela zemljine
površine sa svim njegovim obilježjima
c) funkcionalni – da se znaju sanalaziti na geografskoj karti
Nastavne metode: razgovor, objašnjenje, demonstracija, praktičan rad
Oblici rada: frontalni, individualni
Nastavna sredstva: osnovna, PPT, karta zavičaja, globus, krompir

STRUKTURA ČASA
Uvodni dio časa
Ponavljanje:
Šta je reljef?
Šta ubrajamo u uzvišenja?
Šta nam pokazuje razmjer?
Razgovor o obilježjima zavičaja – Izgled zavičaja je različit. ( razgovarati i pratiti slajdove na PPT )
Kakav je kraj u kojem živimo?
Ima li u našem užem zavičaju more, rijeka, planina?

Najava cilja časa Kako nastaje geografska karta?

Glavni dio časa


KAKO NASTAJE GEOGRAFSKA KARTA?
Izrada geografske karte je složen posao. U njihovoj izradi učestvuje mnogo ljudi. Prvo se na terenu
prikupe svi podaci, mjerenja, slikanja. Zatim se ti podaci obrađuju.Na jednom se papiru dogovorenim
znakovima i plavom bojom označavaju vodene površine, odnosno mora, jezera, rijeke, močvare. Na
drugom se papiru dogovorenim bojama označavaju reljefna obilježja prostora. Ravnice su označene
zelenom bojom, a brežuljci, brda i planine žutim ili smeđim tonovima. Na posebnom se papiru upisuju
imena naseljai drugi nazivi, te oznake za ceste, željezničke pruge i slično. Kad se tako obojene i izdvojene
karteu posebnim slojevima slože jedna preko druge, dobije se geografska karta nekog prostora.
1.KORAK
2.KORAK

3.KORAK

4.KORAK
5.KORAK

KARTA ( grč. kartes ): list papira


Geografska karta – umanjeni prikaz dijelova zemljine površine na kojem su smeđim nijansama prikazana
uzvišenja, zelenom nizije, plavom vode, a dogovorenim kartografskim znacima najvažniji objekti.
Tumač znakova ili legenda – skupina dogovorenih znakova za geog.kartu.
Na geografskim kartama sjever je uvijek gore, jug je dolje, istok – desno, a zapad – lijevo.

Geografska karta – umanjeni prikaz dijelova zemljine površine.


Vrste: slijepa, tematska - privredna, saobraćajna...

Demonstriram kako se predstavljaju uzvišenja pomoću krompira. Presjeći ga na pola, a zatim jednu
polovinu isiječemo na kolutove jednake debljine ( tri koluta ). Zatim uzmemo najveći kolut i oko njega
opišemo liniju - tlocrt i obojimo ga smeđom bojom. Zatim, na nacrtani tlocrt ucrtamo tlocrt manjeg sloja i
opet obojimo smeđom bojom ( on je tamniji jer je obojen dvaput). Nacrtamo i tlocrt najmanjeg dijela
krompira i također ga obojimo smeđom bojom ( on je najtamniji jer je obojen triput ).
Sastavimo krompir ( uzvišenje ) i upoređujemo ga sa crtežom. Uočavamo da je najšira linija podnožje,
najuža je vrh.

Posmatramo, analiziramo i razgovaramo o slikama na slajdovima od 22. – do 26.

Uočavamo boje na globusu ( kartama ) – plavom bojom ozačene su vode, smeđom bojom uzvišenja
(visinu nekog uzvišenja prikazujemo tonovima smeđe boje), zelenom – ravnice.

Završni dio časa


Ukratko ponoviti o čemu smo govorili na današnjem času.
Učenici posmatraju kartu užeg zavičaja.
 Šta sve vidimo na karti?
 Pronađi planine koje okružuju naš grad.
 Koja rijeka protiče kroz naš grad ( pronađi je )
 Dogovoreni znaci ( koje prepoznaješ )
 Šta zaključuješ po izgedu karte – kakav je naš uži zavičaj : ravničarski, brdski ili planinski?

Šta čini naš širi zavičaj?


D.z. Istražujemo....Potrudi se i pronađi .....Ko je napravio prvu geografsku kartu?

Tabla

Od reljefa do geografske karte

Geografska karta – umanjeni prikaz dijelova zemljine površine.


Vrste: slijepa, tematska - privredna, saobraćajna.

uzvišenje tlocrt uzvišenja

Naš uži zavičaj je __________________________________


Naš širi zavičaj je __________________________________

You might also like