You are on page 1of 10

Урок 1

Тема. Хімія – природнича наука. Речовини та їх перетворення у


навколишньому світі. Правила поведінки учнів у хімічному
кабінеті.
Мета: освітня: сформувати уявлення про хімію як природничу науку,
предмет вивчення хімії, показати зв'язок хімії з іншими
природничими науками, важливість вивчення властивостей речовин
для їх правильного застосування; ознайомити учнів з основними
напрямками застосування хімічних знань; визначити позитивний і
негативний вплив хімії на розвиток цивілізації; ознайомити учнів з
правилами поведінки у кабінеті хімії;
розвивальна: удосконалювати пізнавальні вміння: висловлювати
припущення, виділяти істотне, аналізувати й робити висновки;
виховна: виховувати в учнів допитливість, формувати стійкий
інтерес до вивчення предмета.
Обладнання: хімічні стакани, керамічна плитка, скляна паличка, аркуші паперу,
плакати і малюнки із зображеннями об'єктів хімічної промисловості,
набори виробів хімічної промисловості (метали та сплави, паливо,
волокна тощо), плакат «Правила поведінки учнів у кабінеті хімії»,
яскраві пластмасові ручки, лінійки, обкладинки для підручників і
зошитів, клей, фарби, набір фломастерів, портфель, зразок
лінолеуму, скоч, ліки (таблетки, мікстури, мазі), одноразовий посуд,
гумові рукавички, побутова хімія, мило, шампуні, креми, лосьйони,
косметика.
Матеріали: розчин оцтової кислоти, натрій гідрогенкарбонат, індикатори,
амоніак, хлоридна кислота, розчин лугу, дистильована вода, пісок,
спирт, сухе пальне, цукрова пудра, калій хлорид, кальцій хлорид,
натрій хлорид, купрум (ІІ) хлорид, стронцій хлорид, цезій хлорид.
Базові хімія, предмет вивчення хімії, речовини.
поняття і
терміни:
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Методи словесні: бесіда, розповідь; наочні: демонстраційні досліди;
навчання: інтерактивні: «мозковий штурм», робота в малих групах; самостійна
робота.
Структура уроку:
I. Організаційний етап (10 хв).
II. Вивчення нового матеріалу (20 хв).
1. Предмет вивчення хімії.
2. Хімія – природнича наука.
3. Основні напрямки застосування хімічних знань.
4. Правила поведінки учнів у кабінеті хімії.
III.Узагальнення та систематизація знань (10 хв).
IV. Домашнє завдання (2-3 хв).
V. Підсумок уроку (2-3 хв).
Хід уроку:
I. Організаційний етап (10 хв).
«Я вітаю тих, хто…»: вже прокинувся, випив кави, не снідав, уперше в цьому
кабінеті, хоче працювати, у доброму гуморі, хоче дізнатися щось нове, хоче
спілкуватися тощо… Після кожної фрази учні та учениці, які вважають, що фраза
стосується їх, піднімають руки.
Знайомство, організаційні питання. Рекомендація підручників, навчальних
посібників. Вимоги до робочих зошитів, зошитів для практичних робіт та тематичного
оцінювання.
Вчитель звертає увагу учнів на предмети ( яскраві пластмасові ручки, лінійки, обкладинки для
підручників і зошитів, клей, фарби, набір фломастерів, портфель, зразок лінолеуму, скоч, ліки (таблетки,
мікстури, мазі), пиріжки, одноразовий посуд, гумові рукавички, побутова хімія, мило, шампуні, креми,
лосьйони, косметика тощо),
що лежать на столі, і запитує, що їх об’єднує. Учні висувають
різні припущення, учитель разом з учнями робить висновок, що у створенні всіх цих
предметів не обійшлося без хімії та хімічних процесів.
 Чи хочете ви більше дізнатися про цю природничу науку?
 Що ви хочете дізнатися в першу чергу?
 Чи пов'язані з хімією професії ваших батьків?
 Чи вважаєте ви за потрібне вивчати хімію в школі?
Девіз уроку: «Широко простягає хімія руки свої у справи людські» (М.В. Ломоносов)

II. Вивчення нового матеріалу (20 хв).


1. Предмет вивчення хімії.
 Як на вашу думку, з хімією чи з математикою людина раніше познайомилася
в давнину?
Тільки-но людина навчилася обробляти камені, надаючи їм необхідної форми, вона
зробила першу кам'яну сокиру. Але навіть оброблений камінь залишався каменем, а
дерево – деревом. Однак блискавка могла запалити ліс, дерево горіло, і на місці
пожежі людина знаходила чорну золу. Солодкий сік міг прокисати і дивно бадьорив.
Люди помітили, що іноді природа речовин змінюється.
Тільки-но людина навчилася розпалювати та підтримувати вогонь, вона одержала
можливість здійснювати хімічні перетворення деяких речовин. Ці перетворення могли
бути результатом горіння або спричинені теплом, що виділялося під час горіння. М'ясо
можна було зварити, і воно змінювало колір, смак, ставало м'якшим.
Людина, сама того не знаючи, в глибоку давнину значно раніше, ніж математичні
розрахунки, почала використовувати хімічні процеси у своєму житті.
 Скажіть, які асоціації виникають у вас, коли ви чуєте слово «хімія»?
(«мозковий штурм»)
Нам з вами необхідна вода та їжа: білки, жири, вуглеводи. Ми мешкаємо в домах,
які побудовані з цегли, бетону, робимо ремонт, використовуючи будівельні суміші,
лаки та фарби. Носимо одяг із нейлону, шовку, ситцю, бавовни, приймаємо ліки та
вітаміни, якщо застудилися. Доглядаючи за собою, використовуємо мило, зубну пасту,
крем. Таких матеріалів та засобів дуже багато, і всі вони мають різні властивості.
У попередніх класах ви познайомилися з речовинами та деякими їхніми
властивостями, дізналися, як можна виділити речовини із суміші. Ви знаєте, що
речовини в природі взаємодіють одна з одною. Унаслідок цього вони можуть
змінюватися, перетворюючись на нові речовини. Залізо іржавіє на вологому повітрі,
вкриваючись рудим нальотом; молоко скисає в теплі, утворюючи кисле молоко. Нам
важливо знати властивості, притаманні різним речовинам, щоб застосовувати їх з
користю для себе й не завдавати шкоди навколишній природі. Отже, що вивчає хімія?
Відповіді учнів
Хіміки вивчають усе розмаїття речовин, їхні властивості та явища, що
відбуваються з ними, а також склад речовин, їх будову, властивості, умови, за яких
відбуваються перетворення та змінюються речовини; розмірковують, як можна їх
використовувати, отримують нові речовини та передбачають їхні властивості.

Хімія – це наука про речовини їх склад, властивості та перетворення.

2. Хімія – природнича наука.


Однак не тільки хімія вивчає речовини, їх розглядають і інші науки про природу. У
природі все взаємопов'язане, і вивчаючи її слід у всій різноманітності. Немає жодної
людини, яка б знала відповіді на всі питання. Тому вже давно відбувся розподіл
природознавства на окремі галузі.
― Які природничі науки вам відомі з курсу природознавства? Що вони
вивчають?(географія, біологія, фізика, екологія, хімія)
― Як ви вважаєте, з якими науками пов'язана хімія?
Хімія особливо тісно взаємодіє з такими науками про природу, як фізика та
біологія. На стику цих дисциплін виникають суміжні розділи. Наприклад, фізична
хімія, яка вивчає хімічні процеси з погляду фізики. Вивченням речовин і процесів, що
відбуваються в живих організмах, займається біохімія. Відомі й інші суміжні галузі
хімії, що пов'язують її з біологією, медициною і сільським господарством, – це
фармацевтична хімія (хімія ліків), токсикологічна хімія, агрохімія. Хімія пов'язана з
астрономією (астрохімія), з геологією (геохімія) та іншими науками.
― Як ви вважаєте, що вивчають такі суміжні науки?
Багато розділів хімії виділилися в самостійні науки: неорганічна, органічна,
фізична, аналітична хімія – це найбільш «давні» розділи хімії. Цю четвірку прийнято
вважати фундаментальною основою класифікації хімічних наук. Тим часом, ці чотири
галузі хімічних знань поділяються на дрібніші складові частини.
У неорганічній і органічній хімії поділ відбувається за об'єктами дослідження. Так,
неорганічна хімія поділяється на хімію кислот, хімію основ, хімію Карбону, хімію
благородних газів та ін. В органічній хімії виділяються хімія ароматичних сполук,
хімія спиртів, хімія вуглеводів, хімія високомолекулярних сполук, нафтохімія та ін.
Із двома іншими галузями – фізичною та аналітичною хімією – справа дещо
складніша. Фізична хімія історично складається з різних «мозаїчних шматочків
знань». Дослідження теплових ефектів породило термохімію, хімічні процеси, які
відбуваються під дією електричного струму, дали початок електрохімії. Більшість
реакцій відбуваються в рідкому середовищі – звідси вчення про розчини. Крім того,
існують хімічна кінетика, хімічна термодинаміка, фотохімія тощо.

екологія біологія
математика
медицина хімія
фізика
фармація геологія

3. Основні напрямки застосування хімічних знань.


Речовини та їх взаємоперетворення цікавлять не лише хіміків та вчених.
Представникам багатьох професій важливо знати властивості речовин, які вони
використовують, тому їм потрібні хімічні знання. Метали як провідники електричного
струму цікавлять електротехніків, а як міцні конструкційні матеріали – архітекторів.
Процеси горіння цікавлять енергетиків. Екологи вивчають сприятливий і негативний
вплив речовин на організм людини та природу. Будівельникові важливі явища, які
відбуваються в процесі твердіння бетону та лаків, а кухарю – процеси, що
відбуваються під час варіння або заквашування овочів.
У побуті нам теж потрібні хімічні знання. Наприклад, на кухні під час
приготування тіста використовується реакція питної соди зі столовим оцтом.

Демонстрація 1. Взаємодія натрій гідрогенкарбонату з розчином оцтової кислоти.


Беремо хімічний стакан, насипаємо в нього 1 г (0,5 ч.л.) натрій гідрогенкарбонату
та додаємо 10 мл оцтової кислоти (можна використовувати столовий оцет).
Спостерігаємо виділення бульбашок газу.
А чому чай після додавання лимону стає світлішим? Тому що під дією певних
речовин (кислот) деякі інші речовини змінюють свій колір.

Демонстрація 2. Зміна забарвлення індикаторів у різному середовищі.


У пробірки наливаємо розчини (5 мл) кислоти, лугу та дистильованої води, в
кожну пробірку по краплях додаємо розчин індикатору (лакмусу або метилоранжу),
спостерігаємо зміну забарвлення розчинів залежно від середовища.

Подібні перетворення використовують для визначення речовин або кислотності


середовища при аналізах речовин у медицині та промисловості. Використовуючи
широкий арсенал методів, хімія допомагає виявити й дослідити речові докази, що
відіграють важливу роль у розслідуванні злочинів. Хіміки-криміналісти визначають
наявність отрути й інших токсичних речовин. (про Наполеона)

Хімічні знання дозволяють пояснювати і деякі дивовижні явища природи.


Наприклад, чи може бути «дим без вогню»?

Демонстрація 3. Утворення амоній хлориду.


Взяти два хімічних стакани. В один стакан наливаємо декілька крапель
концентрованого розчину амоніаку, накриваємо його невеличким шматочком паперу.
Із другим стаканом робимо те саме, але додаємо туди хлороводневу кислоту. Потім
перевертаємо стакан з амоніаком та, не знімаючи паперу, ставимо його на стакан з
хлороводневою кислотою. У результаті наших дій стакани будуть стояти один на
одному, розділені двома шарами паперу. Обережно беремо кінці аркушів паперу та
висмикаємо їх. Після цього всередині двох стаканів, які вже не розділені нічим,
з'являється густий білий дим амоній хлориду.
Або: Змочити стакан зсередини декількома краплями соляної кислоти й,
перевернувши його нагору дном, накрити ним вату, змочену нашатирним спиртом.
Увесь внутрішній простір стакана негайно ж заповниться білим димом амоній
хлориду.

Використовуючи знання з хімії ви в майбутньому зможете передбачати зміни, що


відбуватимуться з речовинами.

Демонстрація 4. Кольорове полум'я. (якщо є час)


Взяти сухе пальне, скляну паличку, хімічний стакан, наповнений водою, та деякі солі:
калій хлорид, натрій хлорид, кальцій хлорид, купрум(ІІ) хлорид, стронцій хлорид, цезій
хлорид, чисті аркуші паперу.
На чисті аркуші паперу насипаємо декілька кристаликів різних солей. Підпалюємо сухе
пальне. Трохи змочуємо скляну паличку водою з хімічного стакана, струшуємо великі краплі
та кінець палички занурюємо в першу сіль так, щоб кристалики солі прилипли до скла. Після
цього повільно та обережно вносимо кінець палички в полум'я. Бажано першим вносити
калій хлорид. Колір полум'я буде таким: калій хлорид – рожевий; кальцій хлорид – червоно-
рожевий; натрій хлорид – яскраво-жовтий; купрум(ІІ) хлорид – синьо-зелений; стронцій
хлорид – пурпуровий; цезій хлорид – яскравий синьо-блакитний.

Демонстрація 5. Виверження вулкана.(якщо є час)


На керамічну плитку акуратно насипаємо конусом амоній біхромат. Для
невеличкого «вулкана» достатньо однієї десертної ложки речовини. На верхівку
конуса наносимо 2-3 краплі спирту трубкою або піпеткою. Потім вологу верхівку
підпалюємо. Спостерігаємо «виверження вулкана».

4. Правила поведінки учнів у кабінеті хімії.


Інструктаж з охорони праці.
Речовини, що є в кабінеті хімії, мають різноманітні властивості. Щоб не
нашкодити своєму здоров'ю та обладнанню кабінету хімії, необхідно дотримуватися
певних правил поведінки в кабінеті хімії (див. підручник або плакат).Записати в
зошити.

III. Узагальнення та систематизація знань (10 хв).


1) Робота в групах.
Кожна група отримує текст щодо одного з напрямків застосування хімічних знань
та завдання: виписати продукти (речовини, матеріали, суміші) які використовує або
виробляє галузь, та визначити позитивний і негативний вплив галузі та її продукти на
здоров'я людей, екологію й цивілізацію взагалі.

Результатом діяльності є таблиця та короткі виступи представників груп.

Галузь Продукти, які використовує Користь Шкода


господарства або отримує галузь
Побутова хімія
Сільське
господарство
Харчова
промисловість
Фармацевтична
промисловість
Металургія
Будівництво
Лакофарбова
промисловість

Обговорення результатів.

2) Заповніть таблицю, вибравши з наведених речовин та матеріалів ті, які


зустрічаються в природі, й ті, які отримують штучно. (Learning.Apps)

Малахіт, бетон, залізо, сіль, полівітаміни, бавовна, оцет, капрон, пісок, папір,
крейда, поліетилен, гума, золото, пластмаса, маргарин, шовк, вовна, скло, деревина.

(Діти заповнюють таблицю в стовпчик. Потім проводиться перевірка. Якщо є


помилка, відмічають стрілочкою. В кого немає стрілочок отримує максимальну
оцінку)

Зустрічаються в природі Отримують штучно

3) Консультування щодо виконання проектів:


1) Хімічні речовини навколо нас.
2) Історичне значення вогню.
3) Хімічні явища у природі.
4) Хімічні явища у побуті.
5) Використання хімічних явищ у художній творчості й народних
ремеслах.
6) Речовини і хімічні явища в літературних творах і народній
творчості.

IV. Домашнє завдання (2-3 хв).


1. Опрацювати § 1 с.5. (Савчин), §1 с.8 (Буринська).
2. Відповісти на питання 1-5 с. 11(Савчин), 1-5 с.11 (Буринська нова).
3. Зайти на сторінку Padlet та виконати завдання.
4. Підготувати навчальний проект «Історичне значення вогню».

V. Підсумок уроку (2-3 хв).


Виставлення оцінок.
Хімія в побуті

Щодня ми широко користуємося засобами побутової хімії, які роблять наше


життя більш зручнішим. До них належать: пральні порошки та мийні засоби;
дезодоранти, шампуні й одеколони; косметичні засоби; засоби для чищення, миття
посуду й прибирання у квартирі; барвники, стійкі до прання, сильного освітлення та
впливу часу; клеї, ґрунтовки, олійні й водоемульсійні фарби, лаки, що
використовуються для будівництва та ремонту.
На нашій планеті живе понад 6 млрд людей. Ресурси нашої планети не
дозволяють забезпечити кожного одягом із натуральних волокон. Для розв'язання цієї
проблеми створили штучні тканини (нейлон, лавсан, капрон та інші). Крім тканин для
одягу хіміки розробляють водонепроникні та жаротривкі тканини.
На жаль, деякі продукти побутової хімії, косметичні засоби, штучні тканини та
будівельні матеріали викликають алергічні реакції у людей. До того ж і під час їх
виробництва довкілля часто забруднюється викидами в атмосферу, а стічні води цих
виробництв забруднюють річки та озера. Хіміки й екологи працюють над тим, щоб
виробляти корисні речовини без шкоди для довкілля та здоров'я людини.

Хімія в сільському господарстві

Вирощування сільськогосподарських культур для вживання в їжу здавна є одним


із основних завдань людини. Для того, щоб збільшити виробництво продовольства,
необхідно внести в ґрунт поживні речовини. На сьогодні створено величезну кількість
мінеральних добрив (продукти агрохімічної промисловості), які поповнюють вміст
корисних речовин та мінералів у ґрунті й допомагають виростити багатий урожай. Але
при застосуванні мінеральних добрив у високих концентраціях вони можуть
накопичуватися в рослинах і з їжею потрапляти в організм людини, що призводить до
отруєнь та захворювань.
Проблему боротьби зі шкідниками сільськогосподарських культур хіміки
розв'язують за допомогою пестицидів, які ще називають отрутохімікатами. Постійно
ведуться пошуки нових препаратів: гербіцидів для боротьби з бур'янами, інсектицидів
для боротьби з комахами-шкідниками й фунгіцидів для боротьби з грибками, які
вражають рослини. За умови дотримання схем застосування ці речовини не завдають
шкоди здоров'ю людей, які споживають готову продукцію, але через надмірне або
неправильне використання отрутохімікатів вони можуть накопичуватися в продуктах
харчування, що негативно впливає на здоров'я людини, особливо дитини. Пестициди
викликають хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту, нервової системи,
розлади дихання, алергію, дерматити та ін. Слід пам'ятати, що при митті вміст
пестицидів у фруктах і овочах частково зменшується.
Хімія в медицині

Із найдавніших часів люди намагалися знайти препарати (настоянки, мікстури,


розчини тощо), які б допомогли їм впоратися з недугами. Ціла галузь промисловості –
фармацевтична – займається розробкою та виробництвом ліків: від простого анальгіну
до складних препаратів проти СНІДу та раку. Сьогодні у всьому світі хіміки разом з
медиками займаються пошуком речовин, що можуть подолати хвороби. У міру того,
як визначалися механізми взаємодії біологічно активних сполук з організмом, хіміки
одержували можливість створювати більш активні лікарські засоби, які дають менше
побічних ефектів. На сьогоднішній день використовується величезна кількість
лікарських препаратів і постійно ведеться пошук нових. Але слід пам'ятати
висловлювання видатного лікаря середньовіччя Парацельса про те, що «різниця між
ліками та отрутою тільки в дозі». Передозування та неправильне призначення ліків
може спричинити тяжкі наслідки. Необхідно звертати увагу на протипоказання та
побічні ефекти, що вказуються на етикетках, і не займатися самолікуванням.

Хімія в промисловості

Металургія – одна з найбільших галузей, у яких використовуються хімічні знання.


Технічний прогрес неможливий без металів. Якщо нам потрібний легкий метал –
використовуємо алюміній, якщо дуже міцний – титан; у конструкціях, які мають
витримувати великі навантаження, використовуємо залізо. Більшість металів у
природі в чистому вигляді не зустрічаються. Їх добувають із металевих руд у
результаті ряду хімічних перетворень. Найрозповсюдженішими продуктами
металургійної промисловості є чавун і сталь. Крім них, у великих кількостях
добувають й інші метали: хром, алюміній, мідь, нікель. Поряд із металами виробляють
їхні сплави: бронзу, латунь, дюралюміній, нержавіючі й леговані сталі.
Одним із завдань хімії є одержання матеріалів із заданими властивостями. За
останні сто років створено величезну кількість матеріалів, властивості яких настільки
різноманітні, що з них можна виготовляти майже всі предмети, необхідні для людини,
починаючи від авторучок та повітряних куль і закінчуючи автомобілями.
Але під час їх виробництва довкілля часто забруднюється викидами в атмосферу,
а відходи цих виробництв забруднюють ґрунти та водоймища. Хіміки разом з
екологами працюють над тим, щоб зменшити забруднення довкілля.
Хімія та високі технології

У наші дні майже неможливо знайти людину, яка б не бачила комп'ютера або, тим
більше, телевізора. Але ж вони зовсім нещодавно увійшли в життя звичайної людини.
І ви помиляєтесь, якщо гадаєте, що хіміки не доклали зусиль до їх конструювання.
Тільки завдяки тому, що хіміки навчилися одержувати високочисті речовини, стало
можливим виготовлення процесорів та електричних контактів на мікросхемах. Хіміки
створили речовини, за допомогою яких можна бачити зображення на екрані. Останнім
часом почали виготовляти рідкокристалічні монітори. Усім нам відомі лазерні
компакт-диски, вони існують уже понад 20 років. Для виготовлення такого компакт-
диска необхідно провести цілий ряд хімічних перетворень.

Хімія в криміналістиці (додатково)

Полонений Наполеон у супроводі свого ескорту 15 липня 1815 р. прибув на острів


Святої Олени. Опальний імператор на той час вирізнявся надзвичайним здоров'ям.
Однак незабаром у нього стали проявлятися перші ознаки хвороби, а в 1821 р.
Наполеон помер. Ще за життя, почуваючи, як поступово втрачаються сили, Наполеона
почали мучити підозри, що його намагаються отруїти; лікарі ж констатували смерть
від раку шлунку. Залишаться додати, що пасма волосся померлого були обстрижені й
роздані як реліквії відданим прихильникам імператора. Минуло зовсім небагато часу, і
в суспільстві все голосніше заговорили про насильницьке умертвіння колишнього
монарха: чутки ці почали швидко поширюватися.
У 1961 р. в науковому журналі «Nature» з’явилося сенсаційне повідомлення про
дослідження волосся Наполеона на вміст миш'яку. До рук авторів цього повідомлення
потрапила невелика (1,5 мг) кількість волосся Наполеона, і вони дослідували цей
зразок хімічними методами. Виявилося, що волосся Наполеона має підвищений вміст
миш'яку й сурми (одних із найпоширеніших отрут за часів Наполеона). А це означає,
що й у самому організмі імператора вміст цих отрут був підвищений і, можливо,
Наполеонові дійсно до їжі постійно підмішували незначну кількість отрути, що
спричинило поступове отруєння. Таким чином, хімія, навіть півтора століття потому,
після смерті жертви, допомагає нам розкрити деякі злочини.

You might also like