Professional Documents
Culture Documents
Surface Area
and Volume
Learning Objectives
Squares, Rectangles and Parallelograms
5cm
7cm
7cm
10cm 10cm
0.5m
50cm
10 x 10 = 100cm2 5 x 10 = 50cm2
7 x 50 = 350cm2
Triangles
The area of a triangle is half the area of the big shape, so:
25cm
10 x 25 = 250
250 ÷ 2 = 125cm2
Area of Trapeziums
You can find the area of a trapezium by using the formula-
(a ++b)10)
(12 ÷2÷2
x hx 5 = 55cm 2
5cm
12cm
Area of Trapeziums
You can find the area of a trapezium by using the formula-
(a + b)
(7 13)÷2÷2x xh4 = 40cm 2
7cm
4cm
13cm
Area of Trapeziums
You can find the area of a trapezium by using the formula-
(a + b)
(2 8) ÷2 x 9h = 45cm 2
2cm
9cm
8cm
3 Answers:
2
1 15cm 1) 140cm2
14cm
8cm 2) 56cm2
4 3) 180cm2
10cm
4) 192cm2
5) 132cm2
7cm 12cm 14cm 6) 240cm2
6
7) 330cm2
5 7 8) 72cm2
9cm 12cm
12cm
11cm 9) 72cm2
15cm
10)180cm2
11cm 30cm 11)140cm2
20cm
12)240cm2
9 13)225cm2
8 10
14cm 12cm
18cm
9cm
16cm 12cm 20cm
12
11 8cm 13 14cm
25cm 15cm
14cm 12cm 15cm
12cm 16cm
Plenary
Compound Shapes
Each of these compound shapes was made by
adding or subtracting one polygon from another.
How can you split the shapes to find the polygons?
Each of these compound shapes was made by
adding or subtracting one polygon from another.
How can you split the shapes to find the polygons?
To find the area of common polygons…
ℎ ℎ
𝑏 𝑏
Area of a Rectangle = 𝑏×ℎ Area of a parallelogram = 𝑏×ℎ
𝑎
ℎ ℎ
𝑏 𝑏
Triangle Area =
= 24 cm2
6 cm
10 cm 8 cm Rectangle Area = 8 × 4
= 32 cm2
4 cm
Total Area = 24 + 32
8 cm = 56 cm2
Not
drawn
To make it easier, we can split the shape & label lengths. accurately.
How can we find the area of this shape?
10 cm
Small Triangle Area =
= 9 cm2
6 cm
Total Area = 15 − 9
= 6 cm2
3 cm
Not
drawn
To make it easier, we can split the shape & label lengths. accurately.
How can we find the area of this shape?
Rectangle Area = 6 × 5
6 cm
= 30 cm2
Triangle Area =
5 cm
5 cm
2 cm = 10 cm2
Total Area = 30 − 10
4 cm = 20 cm2
Not
drawn
To make it easier, we can split the shape & label lengths. accurately.
How can we find the area of this shape?
Parallelogram Area = 5 × 6
5 cm = 30 cm2
5 cm
11 cm
Triangle Area =
6 cm = 12.5 cm2
5 cm = 42.5 cm2
8+6
Trapezium Area = ×7
2
= 49 cm2
8 cm
Triangle Area =
5 cm
= 20 cm2
7 cm
2 cm
Total Area = 49 − 20
6 cm = 29 cm2
Not
drawn
To make it easier, we can label lengths accurately.
Split these shapes into 2 polygons. Not
drawn
Label any missing lengths & find the total area of each shape.
accurately.
A 10 + 20 C
B 8 cm 8 cm
= 30 cm2
4 cm
2 cm 36 + 12
32 − 4 6 cm
= 28 cm2 = 48 cm2
4 cm 2 cm
4 cm
4 cm 6 cm
5 cm 2 cm
D 8 cm F
E
18 − 4 4 cm 4 cm
= 14 cm2
12 cm 3 cm 8 cm
60 + 54 2 cm
6 cm 4 cm 20 + 14
= 114 cm2 = 34 cm2
2 cm 4 cm 10 cm 7 cm
Plenary
SURFACE AREA OF CUBOIDS
To find the surface area you must work out the area of every face
w w w
l l l
TOP
LEFT
SIDE
BACK
h h h
RIGHT
FRONT SIDE
BOTTOM
1) l w 2)
h
h
w l
Surface Area = 2lw + 2hw + 2lh Surface Area = 2lw + 2hw + 2lh
Surface Area = 2 x 3 x 2 + 2 x 4 x 2 + 2 x 3 x 4 Surface Area = 2 x 8 x 3 + 2 x 5 x3 + 2 x 8 x 5
Surface Area = 12 + 16 + 24 Surface Area = 48 + 30 + 80
Surface Area = Surface Area =
QUESTIONS
PLENARY
Work out the surface area of the compound shape below:
Not to
scale
8 cm 64 cm2
5 cm
40 cm2
64 cm2
36 cm2
64 cm2
64 cm2 96 cm2
8 cm
36 cm2
3 cm
64 cm2 96 cm2
8 cm
8 cm 12 cm
SA = 64 + 64 + 64 + 64 + 64 + 40 + 96 + 96 + 24 + 36 + 36 =
648cm2
SURFACE AREA OF PRISMS
Ex1 Calculate the surface area of the following triangular prism.
Solutio
Front = 6 × 8 = 24
n
2
7.2cm
Back = 6 × 8 = 24
6cm
2
7.2 7.2 8
Middle faces
10cm 10 22.4 × 10 = 224
8cm
Front = 9 × 6 = 54
n
Back = 9 × 6 = 54
7cm
7 9 7 9
6cm
Middle faces
12cm 12 32 × 12 = 384
9cm
32 Total surface area
What is the relationship 54 + 54 + 384 = 492cm2
between the highlighted sides?
Ex3 Calculate the surface area of the following prism.
Solutio
Area of B = 6 × 6 = 36cm2
12cm A
B 6cm Total Area = 72 + 36 = 108cm2
6cm
12cm 12cm Back = 108cm2
15cm
12cm 12 12 6 6 6 6
Middle faces
15 48 × 15 = 720
What is the relationship Total surface area
between the highlighted sides? 48 108 + 108 + 720 = 936cm2
QUESTIONS
f
e g
h
i
l
k
j
Prism or not?
a b d
c
f
e g
h
i
l
k
j
Finding the volume of a prism.
5 cm
Cross-Section = 12 cm3
Length = 5 cm
Volume of a prism = Cross-Section × Length
Volume = 12 × 5 = 60 cm3
To calculate the volume of a cuboid we multiply
the length by the width by the height.
2 cm
4 cm
3 cm
2 × 3 × 4 = 24 cm2
Volume = length × width × height
1cm
1cm
1cm
= 1 cm3
6 cm
Cross-Section = 8 cm3
Length = 6 cm
7 cm
Cross-Section = 10 cm3
Length = 7 cm
5cm
Cross-Section = 12 cm3
Length = 5 cm
6 cm
5 cm
6 cm
Cross-Section = 18 cm2
Length = 5 cm
6 cm
8 cm
7 cm
Cross-Section = 21 cm2
Length = 8 cm
8 cm A 2 cm
B 7 cm
6 cm
Cross-Section × Length 2 Prisms
3cm
1cm
6cm 2cm
5cm
5cm 4cm
4cm
4cm 5cm
Volume of a prism = Cross-Section × Length
24 cm3
20 cm3
3cm
1cm
68 cm3
60 cm3 6cm 2cm
5cm
5cm 4cm
4cm
4cm 5cm
Volume of a Prism
1 cm Answer
Calculate the volume of each prism.
Box
Match it with an answer from the answer box!
Some extras!
10 cm
9 cm
2 cm
4 cm
A
B
4 cm
C
9 cm
3 cm
E
8 cm
8 cm
D G
6 cm
8 cm
(not to scale) F
12 cm
8 cm
5 cm
2 cm
8 cm
10 cm
I
H 10 cm
4 cm
8 cm
3 cm J L
K
Volume = 132 cm3 5 cm 2 cm
Volume of a Prism
Answer
Calculate the volume of each prism.
Match it with an 60 cm
answer from the3 answer box!
1 cm
Box A 80 cm3
80 cm
3
27 cm3 Some extras!
10 cm
B 60 cm3
9 cm
2 cm
4 cm
A
B
4 cm
C C 27 cm3
9 cm
120 cm3
D 120 cm3
3 cm
E 54 cm
3
8 cm
36 cm3
D
8 cm
G E 54 cm3
6 cm 800 cm3
F 800 cm3
8 cm
(not to scale) F
12 cm
8 cm
5 cm H 288 cm3
288 cm3 2 cm
8 cm
10 cm
I 420 cm3
I
H 10 cm
4 cm
J 4 cm
Find the missing lengths (𝑥) Volume Volume = 336 cm3
4 cm 11 cm = 180 cm3 𝑥 cm K 12 cm
Answers
12 cm 10 cm
𝑥 cm
8 cm
3 cm J
K
L
L 10 cm
Volume = 132 cm3 5 cm 2 cm
PLENARY
CONVERT ING UNITS OF AREA AND VOLUME
Here is a 1 cm × 1 cm square.
It contains…
1 square centimetre
1 cm2 10 mm 1 cm
How many…
1 square millimetres
does it contain? 1 cm
10 mm
100 mm2
It contains…
1 square metre
1 cm2 100 cm 1 m
How many…
1 square centimetres
does it contain? 1m
100 cm
10,000 cm2
It contains…
1 cube centimetre
1 cm3
10 mm 1 cm
How many…
1 square millimetres
does it contain? 1 cm
10 mm
1000 mm3
1 cm 10 mm
1 cm 10 mm
To convert length from cm to mm: × 10
To convert area we do this for both dimensions: × 10 × 10 = × 102 = × 100
= 1 cm2 = 100 mm2
1 cm 10 mm
1 cm 10 mm
To convert length from cm to mm: × 10
To convert area we do this for both dimensions: × 10 × 10 = × 102 = × 100
1 cm 10 mm
1 cm 10 mm
To convert length from cm to mm: × 10
To convert volume we do this for all dimensions: × 10 × 10 × 10 = × 103 = × 1000
Area Volume
50 cm 0.5 m
1m
100 cm
27 cm 0.27 m
1m
100 cm
3 cm 5m
5 cm
= cm2
= mm2
= km2
70 cm = m2
1.1 km
1.2 m
= cm2
600 m
= m2
Find the area of these shapes in the given units.
5m
3 cm 5m
5 cm
= 250,000 cm2
= 1500 mm2
= 0.33 km2
70 cm = 330,000 m2
1.1 km
1.2 m
= 8400 cm2
= 0.84 m2
Answers 600 m
Find the volume of these shapes in the given units.
2m
6 cm 40 cm
4 cm
3m
8 cm = cm3
= mm3
55 cm
= cm3
120 m
8m
150 m
= cm3
140 m
2.4 m = m3
Find the volume of these shapes in the given units.
2m
6 cm 40 cm
4 cm
3m
8 cm = 2,400,000 cm3
= 192,000 mm3
55 cm
= 1.26 × 1010 cm3
120 m
8m
150 m
= 10,560,000 cm3
140 m
2.4 m = 10.56 m3 Answers
a) 5 cm2 = 500 mm2 g) 3 cm3 = 3000 mm3
b) 2.4 m2 = 24,000 cm2 h) 250 mm3 = 0.25 cm3
c) 8800 mm2 = 88 cm2 i) 0.4 m3 = 400,000 cm3
d) 0.5 km2 = 500,000 m2 j) 650,000 cm3 = 0.6 m3
e) 200,000 m2 = 0.2 km2 k) 0.0022 km3 = 2,2 m3
f) 0.005 km2 = 50 cm2 l) 0.09 m3 = 90,000 mm3
Answers
a) 5 cm2 = 500 mm2 g) 3 cm3 = 3000 mm3
b) 2.4 m2 = 24,000 cm2 h) 250 mm3 = 0.25 cm3
c) 8800 mm2 = 88 cm2 i) 0.4 m3 = 400,000 cm3
d) 0.5 km2 = 500,000 m2 j) 650,000 cm3 = 0.65 m3
e) 200,000 m2 = 0.2 km2 k) 0.0022 km3 = 2,200,000 m3
f) 0.005 km2 = 50,000,000 cm2 l) 0.09 m3 = 90,000,000 mm3
PLENARY