You are on page 1of 15

План – конспект уроку з предмету географія:

«Регіони та країни»

Дата проведення__________ Група_________


Тема уроку: «Канада. Місце країни у світі та регіоні. Основні чинники, що
визначають місце країни в міжнародному поділі праці. Система розселення.
Українська діаспора в Канаді».
Мета уроку - формувати компетентності:
предметні: (знання про місце країни у світі та регіоні, основні чинники, що
визначають Канаду у міжнародному поділі праці, розміщення основних форм
рельєфу та об’єктів гідрографії, райони видобутку корисних копалин на території
країни; ознайомити з найбільшими містами Канади, особливостями розміщення
населення);
ключові: математична: вміння аналізувати динаміку природного та механічного
руху населення, давати оцінку забезпеченості мінеральними ресурсами країни;
розвивати вміння знаходити та систематизувати необхідну інформацію для
характеристики країни; опрацьовувати статистичний матеріал; удосконалювати
вміння вирішувати географічні задачі на зміну кількості населення шляхом
природного та механічного руху; розвивати просторове та критичне мислення;
інформаційно – цифрова: уміння структурувати дані, розпізнавати умовні
позначення на карті, визначати достатність даних для розв’язання задач,
складання схем, аналіз таблиць, розвивати критичне осмислення інформації та
джерел їх отримання;
соціально – громадянська: висловлювати та аргументувати власну думку,
співпрацювати в команді; виховувати інтерес до предмета, свідоме й
відповідальне ставлення до навчання.
Тип уроку: формування компетентностей.
Методи навчання, прийоми: розповідь з елементами діалогу, прийоми:
«Географічний крос»; «Пригадаймо»; самостійна робота з тестами, заповнення
схеми «Чинники розвитку природно – ресурсного потенціалу Канади», рішення
географічної задачі, самостійна робота з підручником, таблицями, атласом, вправа
«Самооцінювання».
Основні терміни та поняття: країна, держава, економіко –географічне
положення, природні умови, імміграція, «Велика сімка (G7)».
Між предметні зв’язки: всесвітня історія, громадянська освіта, галузева
економіка, зарубіжна література, математика, інформатика.
Наочність: фізична та політична карти світу, підручники «Географія» 10 клас, за
ред. Бойко В.М., Брайчевського Ю.С., Яценко Б.П., атласи 10 клас, табл.1.
«Місце Канади в регіоні та в світі», схема «Чинники розвитку природно –
ресурсного потенціалу Канади», електронна презентація «Українська діаспора в
Канаді».
Технічні засоби навчання: Інтернет-ресурс, комп’ютер, телевізор, гаджети.
Перебіг уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
 Привітання з учнями, створення психологічної атмосфери уроку.
 Налаштування учнів на плідну співпрацю.
Слово викладача. Доброго дня! Сьогодні запрошую Вас продовжити цікаву
подорож країнами світу. Пропоную розглянути країну, що знаходиться далеко
від нас, через океан, проте, я сподіваюсь, стане для Вас близькою через свою
унікальність та своєрідність.

ІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ


Слово викладача. Перед тим, як ми розпочнемо нове знайомство, пригадаймо
попередньо вивчені нами теми: «Загальна характеристика Америки», «США».
(Учні за допомогою ґаджетів переходять за посиланням на Гуглклас і
виконують тестові завдання. Час виконання -5 хв.)
 Тестові завдання.
Кожне завдання має одну або декілька вірних відповідей. Кожний правильна
відповідь оцінюється в 1 бал. Всього – 12 балів.
Завдання з вибором однієї правильної відповіді
1.Які країни за типом економічного розвитку становлять переважну більшість в
Америці?
А країни, що розвиваються; Б країни з перехідною економікою;
В країни з плановою економікою; Г високорозвинені країни.
2. Найбільша за площею та населенням католицька держава світу – це
А Бразилія; Б США; В Канада; Г Аргентина.
3. Укажіть відповідь, що правильно характеризує демографічні процеси та
розселення населення в субрегіоні Південна Америка.
А низький природний приріст; Б низький рівень і темпи урбанізації;
В старіння нації; Г концентрація населення на східному узбережжі.
4. «Головною фермою» Америки називають
А Бразилію; Б Аргентину; В Кубу; Г Канаду.
5. Який регіон Америки має додатне сальдо зовнішньої міграції?
А Південна Америка; Б Центральна Америка;
В Північна Америка; Г Карибський басейн.
6. Укажіть, яка діаграма відображає структуру ВВП США
Умовні позначення
Сфера послуг Сільське господарство Промисловість

А Б В Г
7. Які товари переважають у складі імпорту товарів зі США до України?
А нафта, нафтопродукти, автомобілі, електроника, механічні пристрої, полімерні
матеріали;
Б кам`яне вугілля, фосфорити, зерно, кава, какао, одяг, взуття;
В залізні руди та металеві сплави, ядерні реактори, соєва олія, іграшки;
Г алюмінієві руди, азотні добрива, м`ясо, кава, тютюн, цукор, фармацевтична
продукція.
8. Яка картографічна проекція застосована для побудови карти Північної
Америки?
А циліндрична;
Б азимутальна пряма;
В конічна;
Г азимутальна поперечна.
Завдання на встановлення відповідності
9. Установіть відповідність між назвами найбільших
міських агломерацій Америки та їх географічним
положенням на картосхемі.
1 Мехіко;
2 Буенос-Айрес;
3 Ріо-де-Жанейро;
4 Сан-Паулу.

10. Установіть відповідність між відомими


туристичними об'єктами Америки та країнами, у яких вони розташовані.

1 2 3 4
А Перу; Б Мексика; В США Г Венесуела; Д Бразилія.
11.Установіть відповідність між країнами Америки та спеціалізацією їх
рослинництва.
1 Куба А «картопляна» країна
2 Бразилія Б «кавова» країна
3 Аргентина В «пшенична» країна
4 Еквадор Г «цукрова країна»
Д «бананова» країна.
12. Установіть відповідність між містами США та їхньою спеціалізацією.
1 «автомобільна столиця» А Нью – Йорк
2 «авіаційна столиця» Б Детройт
3 «хімчна столиця» В Вашингтон
4 «фінансова столиця» Г Сієтл
Д Хьюстон
ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
 Прийом «Географічний крос».
( Учні об'єднуються в п`ять мікрогрупи, кожна отримує картку із завданням:
«Впізнайте країну за характеристикою». На роздуми 1 хв.)
1.Ця країна є другою за величиною державою світу з територією близько 10
мільйонів кв. км, поступаючись лише Росії. Між цими двома країнами присутній
ряд збігів: схожі клімат, місцевість, рослинний світ, набір корисних копалин. Їх
іноді називають «братами-близнюками», дивовижну природну схожість зазначав
ще М.М. Карамзін. Кордон між країнами являє собою географічну точку -
Північний полюс.
2. Яка країна стала державою в 1982 році, однак вона досі має статус
конституційної монархії, а в її голові - королева Великобританії.
3. Ця країна є батьківщиною багатьох наукових відкриттів. Її вчені винайшли
величезну кількість необхідних людству речей, серед яких електрична лампочка,
електроплита, електронний мікроскоп, телефон, телебачення, снігохід, гас,
інсулін та інші.
4. На прапорі якої держави зображений кленовий лист з 11 вершинами, так як
аркуш такої форми найменше спотворюється на вітрі – влада держави проводили
спеціальні випробування в аеродинамічній трубі, щоб встановити цей факт.
5.Громадянинами якої держави є Памела Андерсон, Леонард Коен, Авріл Лавін,
Кіану Рівз, Джим Керрі, Селін Діон?
( Учні дають власні відповіді )
Слово викладача. Дякую за відповіді. Отже, Вам стало зрозуміло, що сьогодні
мова буде йти про чарівну та унікальну Канаду.
Канада - це друга високорозвинена країна у складі субрегіону Північна Америка
і тісно пов`язана з США інтеграційними процесами. Саме сусідство зі США
багато в чому визначає економічний розвиток Канади. Уздовж канадсько –
американського кордону мешкає основна частина населення Канади, так само
зосереджений основний промисловий потенціал країни.
ІV. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
 Прийом «Пригадаймо»
1.Пригадайте, коли й ким була відкрита Америка? Які країни брали участь у
колонізації Північної Америки?
2. На яких видах послуг спеціалізуються розвинені країни?
3. Пригадайте природні особливості території Канади?
( Учні дають власні відповіді )
Слово викладача. Дякую за відповіді. Отже запишемо у конспектах число,
тему, план уроку.
( Учні роблять записи у конспектах з географії)

Слово викладача. Протягом уроку ми визначимо основні чинники, що


визначають місце країни в міжнародному поділі праці, розширимо знання про
ЕГП Канади, ії природно-ресурсний потенціал, сформуємо систему знань про
особливості населення Канади, її розселення по території країни, формування та
життя української діаспори в Канаді.
V. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
( На дошці записано план)
ПЛАН
1. Місце у світі та регіоні.
2. Природні умови та ресурси країни.
3. Населення Канади.
4.Українська діаспора Канади.

Пригадайте! Як ми складаємо візитну картку країни?


 Складання візитної картки Польщі.
( учні разом з викладачем складають візитну картку і записують у зошит )
Візитна картка Канади
Офіційна назва – Канада;
Площа – 9,98 млн.км 2.;
Населення – 36,9 млн. осіб;
Столиця – Оттава;
Державний устрій - країна у складі Співдружності, федеративна держава,
незалежна, номінально – главою держави є королева Великої Британії, яку
представляє генерал – губернатор;
Склад території – 10 провінцій, 3 території;
Місце країни у світі - країна «Великої сімки», член НАТО, НАФТА, АТЕС,
ОАД, ОБСЄ, ОЕСР;
Офіційна мова – англійська, французька;
Релігія – християнство (римсько-католики, протестанти, православні);
Доходи за рівнем ВНП на 1 особу, дол. США, 2016 р. – 48 тис.дол.
Слово викладача. Отже, візитну картку складено.
- Відмідьте позначкою, що нового ви дізналися про країну?
( учні роблять відмітки)
Слово викладача.
Місце у світі та регіоні.
Канада – найбільша за розміром території держава Америки, що займає 41
% площі Північноамериканського континенту і друга у світі після Росії. Має
найдовшу берегову лінію – 202 тис.км. Суходільний кордон країна має лише зі
США, протяжністю майже 6 тис.км. Рельєф країни здебільшого рівнинний. На
заході простягаються пасма Кордильєрів - Берегові хребти, Скелясті гори та гори
Маккензі. На півночі Північної Америки, омивається водами трьох океанів –
Північного Льодовитого, Тихого й Атлантичного.
Канада багата на внутрішні води. Близько 14 % її території займають острови
Канадського Арктичного архіпелагу, більша частина яких розташована за
полярним колом. Попри величезні простори країни, комфортні помірні
природно-кліматичні умови для життя є лише на порівняно вузькій смужці на
півдні, вздовж канадсько-американського кордону.
За формою державного правління Канада є парламентською демократією у
складі Співдружності націй. Формально главою держави є королева Великої
Британії Єлизавета ІІ, а її уповноваженим представником – генерал-губернатор.
Фактичні ж повноваження виконавчої влади належать уряду на чолі з прем’єр-
міністром, що його формує двопалатний парламент. Канада - федеративна
держава, у складі якої є провінції та адміністративні території.
Канада входить до «Великої сімки» (G7). Сучасна структура економіки
Канади загалом відповідає її статусу високорозвиненої постіндустріальної
держави. У потужній сучасній постіндустріальній економіці панівне місце
належить сфері послуг - 75 % ВВП Канади. На теперішній час поступово
знижується роль Канади, як індустріального лідера і посилюється її значення як
«мозкового центру» економічного життя.
Як і Австралію, Канаду відносять до країн переселенського капіталізму. В
історично короткі строки Канада спромоглася створити ефективну
конкурентоспроможну економіку, чому значною мірою сприяли такі чинники: 1)
багаті природні ресурси; 2) заохочення імміграції; 3) широке залучення
іноземного капіталу (у першу чергу зі США); 4) демократизація суспільного
життя.
Вона є однією з провідних країн світу за показниками якості життя
населення, має один з найліпших показників тривалості життя – понад 79 років
життя для чоловіків і майже 85 років для жінок.
За рівнем економічного розвитку Канада посідає останнє місце у «Великій
сімці». 37 % її ВВП створюються завдяки участі країни в міжнародній торгівлі.
Робота таблицею. Завдання для учнів.
1. Проаналізуйте табличку «Канада у регіоні та світі».
Табл.1. Місце Канади в регіоні та в світі.
Показник Значення Місце в Місце у Питання для
Америці світі обговорення.
Площа 10 млн км2 1 2 1. Чим можна
території пояснити незначну кількість
населення Канади, якщо
Населення 37 млн осіб 6 38
співставити її з площею
ВВП 1.3 трлн 2 10 території?
дол.США 2. Чим, на Вашу думку, можна
ВВП на 48 тис. дол. 2 22 пояснити 1-ше місце в Америці
душу США за індексом розвитку людського
населення потенціалу?
Індекс 0,920 1 10 3. Чим можна пояснити такий
розвитку високий ВВП на душу
людського населення?
потенціалу

Слово викладача. Дякую за відповіді.


Природні умови та ресурси країни.
Великі запаси природних ресурсів дали змогу Канаді за свою коротку
історію незалежності впевнено інтегруватися у світове господарство у ролі
великого експортера сировини і закласти основу для швидкої індустріалізації, а
згодом і для переходу до постіндустріальної стадії розвитку. Нині це одна з
провідних держав світу, член «Великої сімки», що входить до десятки
найбільших світових експортерів та імпортерів сировини, товарів, тощо.
Є дві країни світу - Австралія та Канада, що спеціалізуються в міжнародному
поділі праці на гірничовидобувній промисловості та сільському господарстві. І
цьому є пояснення, але яке?
Наступна наша робота, яку ми будемо виконувати за допомогою атласа, та
підручника дозволить нам визначити природно – ресурсний потенціал Канади.
Я пропоную вам опрацювати матеріал у підручнику §37 на стр. 201, атласа на
стр.30 і заповнити схему: «Чинники розвитку природно – ресурсного потенціалу
Канади». На виконання роботи -5 хв.
Самостійна робота учнів з атласом, підручником та
заповнення схеми: «Чинники розвитку природно –
ресурсного потенціалу Канади».

_________ _____________

Перевірка виконаного завдання. Висновок.

1. Отже, чи є сприятливими природні умови Канади?


2. Які кліматичні пояси простягаються Канадою?
3. На які природні ресурси багата Канада? За якими вона посідає перші місця в
світі?
4. Назвіть 3 найбільші «+» в природних умовах Канади, що сприяють її
економічному розвитку.
5. Назвіть 3 найбільші «-» в природних умовах Канади, що ускладнюють її
економічний розвиток.
Слово викладача. Дякую за відповіді. Переходимо до наступного питання
«Населення Канади».
Населення Канади.
Сучасне населення Канади, як і Австралії, сформувалося в ході масової
імміграції і зараз переважно складається з нащадків переселенців із Європи та
інших регіонів світу. До середини XIX ст. особливо великим був їхній приплив із
Великої Британії та Франції. Переселенці із цих країн і створили ядро населення
майбутньої Канади. На сьогодні в Канаді проживає понад 250 етнічних груп, а за
кількістю жителів, які народилися поза межами країни, Канада поступається
лише Австралії.
Для її демографічної ситуації характерні збалансовані народжуваність і
смертність. Природний приріст становить 3 - 4 ‰, додатковий (до 6 ‰ на рік)
забезпечує імміграція. Проте останніми роками уряд прагне скоротити приплив
іноземців, обмежуючи трудові міграції найбільш затребуваними для країни
видами професій.
Більшість жителів Канади (39%) сповідують католицизм, дещо менша
частка протестантів (20%), є православні (6%), мусульмани (3,2%), майже чверть
населення не визнають своєї належності до жодної конфесії. Імміграція суттєво
впливає на демографічну ситуацію в країні. Саме завдяки їй здебільшого зростає
населення Канади. Так, якщо у 2017 р. природний приріст склав 1,6‰, то сальдо
міграції - 5,7‰. Імміграція впливає як на статевий (приїжджає більше чоловіків),
так і на віковий склад населення. Більша частина переселенців мають вік від 20
до 40 років, тобто це найбільш працездатні люди. До того ж міграційна політика
уряду Канади, як і Австралії, спрямована на залучення трудових ресурсів, які
відповідають пріоритетним спеціальностям. Їх перелік постійно корегується
відповідно до попиту на ринку праці. Трудові ресурси Канади відрізняються
високим освітнім та професійним рівнем. Кількість працездатного населення
становить понад 19 млн осіб. Зокрема, у сфері послуг зайнято 79%, у
промисловості - 19%, у сільському господарстві -2%. У віковій структурі
населення діти складають 15,4%, а особи від 65 років - 18,2%. Середній вік
жителя Канади становить 42 роки, а середня очікувана тривалість життя - 80
років.
Так само, як і у США, канадське суспільство є «плавильним казаном» Світ у
просторі й часі. Становище корінних народів Індіанці зазнали значних утрат у
колоніальних війнах між Великою Британією та Францією. Але найбільш
руйнівні наслідки мало викоренення традиційної культури (вірувань, ритуалів,
кочового способу життя ). У 2008 р. уряд Канади приніс вибачення за таку
політику, що за стандартами ООН прирівнюється до геноциду. Нащадкам
постраждалих було сплачено компенсацію (2 млрд канадських доларів). Нині
уряд забезпечує усі громадянські права та популяризує традиційну культуру
корінних мешканців. народів і рас. Частка корінних народів Америки – індіанців
та інуїтів, які живуть за полярним колом, невелика – понад 4 %. В Канаді
функціонують дві державні мови - англійська та французька. Англомовного
населення більше - 78 %. Франкомовні ж канадці проживають переважно у
провінції Квебек і мають сильне відчуття власної ідентичності – так званий
квебекський сепаратизм.
Слово викладача. Я пропоную вам зараз попрацювати з картою «Розміщення
населення Канади» на стр.203 і дати відповіді на такі запитання. На виконання
роботи - 5 хв.
Самостійна робота з картою.

Завдання для учнів.


 Проаналізуйте мал.147 на стр.203, визначте райони концентрації
населення. 1. Назвіть причини саме такого розміщення населення.
2. Назвіть провінції з найбільшою щільністю населення. Де вони
розташовані? Чи є вони і найбільшими за площею?
2. У яких провінціях і територіях найменша щільність населення? Чому?
Слово викладача. Дякую за відповіді. Підведемо підсумок, отже велика площа
країни, своєрідність географічного положення та суворий клімат зумовлюють
низький середній показник густоти населення та нерівномірність його розподілу.
Понад 90% жителів зосереджено в південній, прикордонній зі США смузі
території. При цьому основна частина населення розміщується в районі Великих
озер і долині річки Святого Лаврентія.
Канада – це високоурбанізована країна, майже 82% населення якої - міські
жителі. Найбільші міста - Торонто (6 млн), Монреаль (4 млн), Ванкувер (2,5 млн
осіб); у них проживає третина населення країни.
Українська діаспора Канади.
Самостійна робота з електронною презентацією «Українська
діаспора в Канаді».
Завдання для учнів: Уважно переглянути презентацію та виконати творче
завдання: «Уявіть, що ви - український урядовець. Як би ви використали
потенціал української діаспори у реформуванні нашої економіки?

VІ. ПЕРЕВІРКА ТА ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ


 Геогафічна задача.
1.Обчисліть середню густоту населення Канади. Порівняйте її з густотою
України.
Для обчислення густоти населення (щільності) використовують формулу:
Г =Ч : П , де Г - густота населення (чол./км); Ч - чисельність населення (чол.);
П - площа(км або га).
Рішення: 36, 9 :9,98 =3,69 – густота населення.
Відповідь: середня густота населення – 3,69 чол.на 1 км2.
VІІІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ
Слово викладача.
Отже підведемо підсумок нашого уроку а саме:
 Головною особливістю ЕГП Канади, що значно впливає на її економічний
розвиток, є її сусідство зі США.
 Економічні успіхи Канади базуються на багатому природно-ресурсному
потенціалі, освічених висококваліфікованих трудових ресурсах, тісних
економічних зв’язках зі США.
 У Канаді проживає численна українська діаспора, її роль у всіх сферах
життя країни досить велика.
Наша співпраця здійснилася.
- Як ви вважаєте ми виконали мету нашого уроку?
- Чи отримали ви задоволення?
Оцініть ваш внесок у загальну роботу на уроці і виконайте вправу
«Самооцінювання». Оцініть свою роботу на уроці та виставте собі оцінку в
перший квадратик, другий квадратик заповнюю я.
Прізвище, ім`я
Слово викладача. Дякую всім за співпрацю, за те задоволення, яке ми відчули,
здобуваючи нові знання. Тож погодьтесь, що географія дійсно розвиває розум,
інтелект і творчі здібності людини. Бажаю вам бути творчими, успішними,
розумними. Саме такими я хочу вас бачити при виконанні домашнього
завдання.
ІХ. ІНФОРМАЦІЯ ТА ІНСТРУКТАЖ ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ
1.Опрацювати матеріал уроку за підручником під редакцією Бойко В.М.,
Брайчевського Ю.С., Яценко Б.П.,§ 37 .
2. Користуючись інтернет-ресурсом дізнайтеся про умови отримання фахової
освіти в навчальних закладах Канади. Складіть перелік міст та освітніх установ,
які можуть бути вам корисні для майбутнього професійного розвитку. Корисні
посилання: http://edusteps.com.ua/blog_ua/1352-osvta-za-kordonombezkoshtovne-
navchannya-v-kanad-mf-chi-realnst.html

You might also like