You are on page 1of 2

План-конспект

на урок по Компютърно моделиране


за 4. клас
Тема на урока: Работа по проект. Упражнение
Проект 1, тема: Лабиринт
Цели:
- създава образователни игри със средствата на конкретна визуална среда за програмиране
- придобиване на умения и компетентности за разработване на компютърна игра
Задачи:
- Да се приложат и систематизират усвоените знания и умения.
- Да се предоставят възможности за творческа изява на учениците.
- Да се придобият умения за планиране и подготовката на ресурси за създаване на
компютърна игра
- Да се затвърдят и разширят умения за програмиране на сцената и героите според
избрания сценарий и правилата на играта.
- Да се формират умения за планиране и изготвяне на цялостен проект.
- Да се изградят умения за работа в екип.
Очаквани резултати от обучението:
- Умее да подбира герои според зададения сюжет.
- Умее да задава основни характеристики – костюми и декори.
- Умее да задава правила за играта.
- Използва променливи за отчитане на резултата.
- Умее да построи код чрез командни блокове за управление на героите и сцената
в играта.
- Изготвя проекта и го представя в реална и виртуална среда.
Методи при работа:
- беседа
- дискусия
- самостоятелна работа
- практически задачи
Учебно-методически ресурси:
- учебник по КМ, стр. 95
- дигитално устройство с инсталирана визуална среда за програмиране Scratch
Материали:
Файл 27_1.sb2 с герои.

Ход на урока:
I. Въвеждане в темата, сформиране на екипи.
- Обичате ли компютърните игри?
- Опишете ми една от тях, която сте играли?
- Създаването на компютърна игра е сложен процес, в който вземат участие хора с
различни професии – сценаристи, гейм дизайнери, художници, аниматори, програмисти.
Всички те работят в екип, за да създадат интересен и красив продукт.
Гейм дизайнът измисля специалните ефекти и уменията на героите.
Сценаристът описва сюжета, всички сцени, герои, предмети и тяхното предназначение.
Художниците рисуват сцените, отделните обекти, героите и показват чрез картини как ще
изглежда играта.
Аниматорите „раздвижват“ обектите или героите.
Най-сложна е работата на програмистите. Те работят с всеки член от екипа. Правят не само
една програма, а поредица от програми, които се обединяват в един краен продукт.
- Този час ще влезем в ролята на програмисти и ще се опитаме да създадем игра
„Лабиринт“ във визуалната среда за програмиране Scratch.
- Ще се упражним да комбинираме блокове във визуалната среда Scratch, като работим по
проект. Ще планираме и ще подготвяме ресурси за създаване на собствена игра. После ще
споделим играта.
- Може да работите самостоятелно или в група.

III. Работа по задачите, обсъждане и планиране на дейността с цел изработване на


игра. Изясняване основните етапи при разработката на играта

Задача 1 Създай код за движение на героя със стрелки от клавиатурата.

Задача 2 Създай разклонение в алгоритъма със сетиво докосни цвят: черен.

Задача 3 Създай променлива за отчитане на точките. Създай разклонение в


алгоритъма за действията според условията при среща със звезда, планета или
цвете.

Описание на играта „Лабиринт“:


Малкият принц трябва да отиде до лисицата, като по пътя си ще среща жълти и сини
звезди, планета и роза. Преминаването през жълта звезда му носи точки. Ако премине
през синя звезда, ще му бъдат отнети точки. Ако премине през розата, точките ще се
удвояват. Ако се докосне до стените на лабиринта, трябва да се върне в начална
позиция.

Процесът на разработка на образователна компютърна игра минава през няколко етапа:


1. Определяне на сюжета и правилата на играта. Определяне началната позиция и целта.
2. Създаване на сценарий с определени герои, сцени и действия. Сценарият и планът за
неговата реализация се уточнява в диалог с учениците и се записва на дъската и/или в
тетрадките. Ако се работи групово, се определят ролите и отговорностите на учениците в
екипите.
3. Компютърна реализация на сценария.
4. Тестване и коригиране на създадените компютърни игри.

IV. Представяне на проекти

V. Обобщение за работата на класа.

Изготвил:

You might also like