You are on page 1of 8

Софийски университет „Св.

Климент Охридски”
Факултет по науки за образованието и изкуствата

Задание на тема:
План-конспект на урок по
МАТЕМАТИКА

Студент:
Силвия Иванова Ръководител:
фак. №М 53264 доц. д-р Н. Цанев
ПЛАН-КОНСПЕКТ НА УРОК ПО

МАТЕМАТИКА

Име: Силвия Петрова Иванова, факултетен номер: М 53264

Дата: 26.04.2020 г.

Училище:

Клас: 4-ти клас

Учебен предмет: Математика

Тема на урока: Делене с двуцифрено число

Вид на урока: Урок за затвърдяване на знания

Тема от съдържанието: Деление на числа над 1000 с двуцифрено число

Компетентности като очаквани резултати от по програма:

1. Да се пазва конкретна последователност от компоненти при работа с компютъра.


2. Да се създаде навик при зареждане на програми, като се използва двойното щракане
на ляв бутон на мишката.
3. Да се използва физическа клавиатура при работа, като например въвеждане на числа.
4. Да разпознава курсора и да се научи да работи с него.
5. Да се създадат умения за коригиране на текст, чрез изтриване на знаци.

Понятия: Делимо, делител, частно

Очаквани резултати:

1. Делене на големи числа (многоцифрени числа като 1650, 7852, 3654, 1239… с
друцифрени числа);
2. Използване на функцията (връзката) в делението;
3. Намиране на неизвестни - делимо и множител;
4. Спазване на специфичния ред при конкретните действия;

ВОДЕЩА ПЕДАГОГИЧЕСКА ТЕОРИЯ: Когнитивен конструктивизъм (знанията се конструира по


собствен път, учителят насочва чрез създаване на условия за съвместно учене и среда за
конструиране на знанията учениците.)

Основни методи и похвати:

1. Упражнение;
2. Демонстрации;
3. Нагледност в дигитална среда;
4. Работа с учебник;
5. Самостоятелна работа и работа в група (екип)

Форми на обучение в урока– Фронтална работа с целия клас, индивидуална и групова.

Основни дидактически средства, използвани в урока - Работа на учебната дъска, работа с


учебник и презентация, презентация на power point.

Ход на урока – Подробно описание на предвидените дейности, а именно деление на числа над
1000 с двуцифрено число, като се работи в компютърен кабинет в мултимедийна среда.

Уводна част (планирано време) – около 10 минути

Детайлно описание на предвидените дейности:

Добро утро, ученици! Моля, да запазите тишина и да се подготвите за работа в часа по


математика.

- Нека всички да извадят учебниците, учебните тетрадки и помагала върху ученическия


чин.

Докато класа се подготвя за работа, учителя прави проверка изисквайки от дежурните да


съобщят има ли отсъстващи ученици и ако има кой номера са те. Класа е вече готов и чрез
визуален контакт на учителя за готовността, прави кратък разбор за затруднения по
домашната работа от предния урок, като отговаря на въпроси на учениците. След
приключване на дискусията и обясненията по домашната работа преминава същинската
част на днешния урок.

- Нека всички да отворят учебниците на стр. 122 и да запишат урок № 108 Деление на
многоцифрено с двуцифрено число. И същевременно с това пуснете компютрите.

Същинска част (планирано време)- 25 минути

Детайлно описание на заплануваните дейности:

- Програмата с която ще работим днес е power point. Ще работите в групи по двама, -

- Така слушайте внимателно ще обясня как да откриете файла който ви е нужен:-


Намерете документ (файл) с името „Zadachi_za_delenie“, намиращ се на десктопа
/екрана/ на компютъра пред вас. Отворете файла, като натиснете двукратно много
бързо с левия бутон на мишката, върху него.
По време на часа ще се работим паралелно между темата е учебника и подготвената
презентация, като се спазва последователността слайд по слайд, които вие самостоятелно ще
отваряте на компютрите си.

Задача 1. - Бърза проверка на минали знания чрез задаване на кратки задачи базирани
на вече утвърдени знания:

Нека целия клас погледне към проектора, за да види подготвените примери и чрез
вдигане на ръка, ще обсъдим отговорите.

Сега самостоятелно, стартирайте в прозореца за работа и запишете в празните


квадратчета в който мига курсора вашите отговори. Обяснява се че независимо дали
задачата е решена правилно, програмата не изписва има ли грешка или не.

Оставят се децата, да работят и след питане дали са готови обсъждат отговорите на


задачите.
Като учителя изписва отговорите на мутимедийната дъска
200: 10= 20 650:50 = 13 360: 20= 18
480: 20 = 24 620:20 = 31 90:30 =3
390: 30= 13 820: 20= 41 88:22 = 44

Задача 2 – работи се самостоятелно, като преди това се отговаря на въпроса „Кое


изучено свойство ще използвате за да решите задачата?“ Заредете следващия слайд
и внимателно прочетете условието на задачата.
Сега насочете вниманието отново към учебниците, следейки дадения пример от фиг.
1, запишете самостоятелно и решете задачата
528 352: 80= ? и 264 033:33= ?
Фиг. 1
- „Оставям ви 2 минути да решите задачата“
След изтичането на времето, очаквам да сте записали правилните отговори в
квадратчетата в които мига курсора. След като приключите ми съобщете за да
направил обща проверка на мултимедйната дъска.
- След изтичане на вренето, отново класът поглежда към мултимедийната дъска и
учителя, обяснява решението, като пита дали всички са решили примерите по този
начин в тетрадките си.

Справили сте се добре, нека да решим още един пример:

Стартирайте следващия слайд, като бързо натиснете два пити левия бутон на
мишката. В плаващото меню излиза заданието, да видяхте го, решете и отново
запишете отговора в квадратчето в което мига курсора.

330 198: 66= ?

Учителя дава отново две минути за решаване на примера.


Готови ли сте?
- Да-
- Какъв резултат получихте?

Следва Дискусия на отговорите, има разминаване между отговорите на учениците.


- Погледнете на Дъската да сравним:
На мултимедията пуска слайда за проверка, към който гледа целия клас.

- Искам да обръщате внимание на нулите, видяха ли си грешката тези от вас който


отговориха 503?

Задача 3- Състезателна – по четири задачи на група, като групите решават едновременно.

Стартирайте следващия слайд, вече знаете как.

- Ще разделя класа на две групи, всички четни номера от класа са първа група, а
нечетните са втора група. Моля запишете примерите в тетрадките:
Ако сте група 1, щракнете 2 пъти с левия бутон, върху знака за група 1;
Ако сте група 2 по същия начин.
След стартиране на условието ще видите примерите. Стартирайте слайдовете и
насочете вниманието си към задачата, защото в програмата Ви ще се стартира време
и ще се отброява.
Оставят се учениците самостоятелно да стартират.

Задачите на първа група за пресмятане са:

85 153 :17 = ? 66 132 :33= ? 78 078: 26:= ? 1 620 162 :54 = ?

Задачите на втора група:

26 026: 13= ? 56 056 :28=? 84 084: 21= ? 47 423 :47= ?


- Оставям Ви да помислите 5 минути и да решите примерите, след което ще ги
дискутираме и ще проверим отговорите от мултимедийната среда. Отново
въвеждате отговорите по познатич начин.
- Ако имате някакви въпроси ме, питайте, без да смущавате класа.
- Класът е готов, погледнете на дъската, ще направим заедно проверката на
мултимедията.

Произволно ще посочва учителя, ученик от различна група за различен пример и ще се


дискутира правилно ли е решен примера. Прочита се условието от посочен ученик, а отговора
се дава от друг ученик посочен от учителя

Заключителна част (планирано време) около 5 минути

Детайлно описание на заплануваните дейности:

Ученици, с днешния урок затвърдихме знанията получени по ИКТ в часа по математика в


областта на делението на много цифрени числа с двуцифрени числа. Виждате как
последователността от действя в програмата power point, е много важенaза правилното
стартиране на отделен слайд и въвеждането на правилата информация в него.

Благодаря Ви за вниманието и чудесното справяне на класа със поставените задачи.

Бележки (споделени впечатления от работата на учениците)

Приложения - ксерокопия на страниците от урока в учебника, учебната тетрадка и книгата за


учителя, по преценка на студента.
Допълнителни материали :

Учебник по математика за 4-ти клас на издателство просвета, използвани са материали от стр


122 - https://bg.e-prosveta.bg/fulldemo/XWDcfu3jdu-935/390?page=122

Авторска презентация на power point – Силвия Иванова

Страница от учебника(изображение) Power point презентация

You might also like