You are on page 1of 2

План-конспект

на урок по БЕЛ /Текст и общуване/ - втори час


за 4. клас
Изготвил:
Тема на урока: Отговор на въпрос към приказка
Учебна тетрадка № 2, стр.
Цели:
- да се затвърди умението за създаване на текст като отговор на въпрос към художествено
произведение;
- да се усъвършенстват уменията и компетентностите за уместна употреба на езикови
средства;
Методи при работа:
- правописна подготовка;
- писмен отговор на поставения въпрос с помощта на въпроси и ключови думи;
Очаквани резултати от обучението:
– ученикът отговаря писмено на поставен въпрос към художествен текст, като посочва
аргументи от текста;

Работата в учебна тетрадка № 2 , стр. 32 , следва темата в учебника. Темата е предвидена


за два часа, като през първия час се написва отговорът на въпроса: „Хубаво ли е
пътешествието на маймуните?“, а през втория час (следващата учебна седмица) се прави
поправка на този текст, стр. 33.

Ход на урока:
1. Насоки за работа

1 упр. Добавете в ученическия форум и вашия отговор на въпроса.


Помагайте си с посочените ключови думи и изрази.

За да се съхрани илюзията за обсъждане на въпроса в ученически форум, учениците пишат


своя текст във формат, който наподобява електронно общуване.
- В този час вие трябва да създадете своя писмен текст като отговор на въпроса: Хубаво ли
е пътешествието на маймуните?
- Да припомним насоките за работа и да напомним, че трябва да следвате плана от предния
час, а именно:
1) Твърдение - в началото на своя текст изкажете с едно или няколко изречения личното си
мнение по поставения въпрос, което е отговор на въпроса от заглавието;
2) Доказателства – какво в текста доказва вашето твърдение. Тук трябва да подберете и
изложите доказателства, като защитите изразеното си мнение;
3) Извод – трябва да направите заключение в края на своя текст, чрез което да обосновете и
обобщите становището си;
- Когато сглобите и трите части ще се получи и вашия отговор.
- Когато сте готови с целия отговор го прочетете, за да се убедите, че се е получило това,
което сте си представяли, което сте искали да кажете.
- Отговорете си на следните три въпроса:
- Изразих ли точно и ясно мнението си?
- Включих ли доказателства от текста?
- Направих ли извод?
- Проверете си накрая за правописни грешки.
- Приятна работа!

2. Самостоятелна писмена работа на учениците.


Въпреки многото помощи, вероятно ще има ученици, които ще се затруднят. За целта те може
да използват предложени ключови думи и изрази в учебната тетрадка, които да се комбинират
така, че да се получи добре написан отговор на въпроса.
На учениците с обучителни трудности, които не са в състояние да изпълнят речевата задача
дори с помощта на ключовите думи и изрази, се предлага да изберат един от двата отговора,
написани в учебника, и да го препишат.
Целта е всеки ученик в класа да се чувства успешен и да изпълни задачата спрямо
собствените си способности.
На дъската:
помощ: Хубаво ли е пътешествието на маймуните?

Според мен пътешествието на маймуните …


те тръгват,
за да опознаят
света
да научат нови
неща

вървят дълго,
но не напускат своя
зоопарк

въртят се в кръг
три пъти
минават край
клетката на лъва,
къщата на жирафа
и басейна на
тюлените

по пътя си виждат
едно и също

накрая са уморени
и отчаяни

според тях
светът е
досаден

затова
решават,
че не е нужно
да се пътува

3. Заключителна част:
- Справихте се чудесно! Вече знаете да отговаряте на въпрос към художествен текст и
важното, което запомнихме този час е, че в отговора на поставен въпрос се изразява мнение,
подбират се и се излагат доказателства и накрая се прави извод. Не се преразказва
оригиналния текст.

Изготвил:

You might also like