You are on page 1of 8

План-конспект

НА УРОК ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК


ЗА ЧЕТВЪРТИ КЛАС

ЧИСЛИТЕЛНО ИМЕ. ВИДОВЕ

Учебник: Изд. Булвест 2000

Автори: Татяна Борисова


Екатерина Котова
Катя Борисова
Николина Димитрова
I. Тема на урока: Числително име. Видове
II. Вид на урока: за нови знания
III. Цели:
1. Образователни
Информативно-познавателни:
 Запознаване с числителното име като граматическа категория.
 Изграждане на умения за раличаване на бройни числителни имена и редни
числителни имена.
Комуникативно-практични:
 Формиране на продуктивни умения за създаване на кратък текст
 Формиране и усъвършенстване на учениците за осъзнато възприемане на
кратки писмени текстове
2. Възпитателни:
Възпитаване в положително отношение към училището и учебния процес
Възпитаване на интерес към богатството на родния език
Методи: беседа, работа по групи, мозъчна атака, обяснение, работа с учебника, игра,
дейности с аудиовизуални и електронни носители на информация
Междупредметни връзки: Човекът и природата

IV. Ход на урока:


Подготвителна част:
Добро утро, ученици! Готови ли сте за работа? - Да
Днешният час по български език ще започне по един по-различен начин.
Знам, че всички много обичате учебния предмет Човекът и природата и с голямо удоволствие
се подготвяте за тези часове и ги очаквате с нетърпение. Наскоро се запознахте със Слънчевата
система и планетата Земя като част от нея. /слайд 2/

Какви са думите: осем, две, първа, пета, трето? – Това са числа.


Можете ли да определите каква част на речта са думите, с които назоваваме числа?
/правят предположения/
Уточнява се, че това са числителни имена, които също са части на речта и ние ще ги
изучаваме в този час.
Обявява се темата и се записва на дъската:
Числително име. Видове
Къде още можем да използваме числителни имена?
- в часовете по математика, в часовете по човекът и обществото (дати, години), в
часовете по музика
А къде извън училище можем също да ги използваме?
- в магазина, в аптеката, в банката и др.
Установихме, че числителните имена имат широко приложение в нашето ежедневие,
затова е нужно да ги четем и пишем правилно.

Основна част:
А сега довършете сами изречението: /слайд 2 /- Въвежда се понятието „числително име“.

Думите, които назовават числа, се наричат числителни имена.

 Изпълнява се упр.1 от учебника. (слайд 3 и 4). Учениците записват числителните


имена в тетрадките си.

Погледнете още веднъж приказката и


помислете какво означават думите трима, един, тримата? – Те означават колко са братята, колко
са те на брой.
С кой въпрос можем да ги открием? – С въпроса колко. Колко на брой?
Да, числителните един, една, две, три и пр. означават брой на предмети или лица.
Но числителните могат и да означават реда, по който са подредени.
Например: първи, втори, трети.
Разгледайте отново откъса от приказката, има ли числителни като първи, втори?/Да,
втория, третия/
Досещате ли се с кой въпрос ще открием тези числителни имена? – Кой по ред?
 Видове числителни имена и с кои въпроси се откриват. Колко? /бройни/ Кой по
ред?/редни/ (слайд 5)
 Открийте числителните бройни и попълнете устно липсващите.
Следва четене на броилката от дъската. Учениците допълват липсващите думи.

„Аз едно, а с тебе – две,


три нататък ме зове.
Следват четири и …..
шест и ……. са напред.
После осем, …….., десет,
Десет ми успех донесе.
А нататък вече знай се
………….. чак до двайсет.
Е, кажете ми защо
да не стигна и до ……?

 Следва изпълнение на упр.2 от учебника. Откриват на числителните имена в


броилките, определят вида им и ги записват в тетрадката. (слайд 6)

 Учениците четат текста от упр.3 в учебника и работят самостоятелно. С помощта на


въпросите Колко? и Кой по ред? записват числителните имена в два колонки. (слайд 7).
Проверка на записа.
 За следващото упражнение ще се разделите на 3 групи. В думите са скрити
числителни имена. Открийте ги и ги запишете. (слайд 8 и 9)

 В следващата забавна задача ще се разделите на 2групи и ще трябва да разшифровате


думи, записани с цифри в дадените иречения. Проверка. (слайд 10)

 Занимателна задача за
актуализиране на стари знания върху
темата „Сложни думи”. Всеки ученик получава картонче, на което да напише своите сложни
думи.
Обратна връзка – (слайд 11)
 Допълнителна задача: Задачка-закачка „Аз казвам числително редно. Ти казваш
числително бройно!

Заключителна част:
Преди да ви поставя домашната работа, да обобщим какво научихте този час за числителните
имена.
С обобщение, в което помага и учителят, часът завършва.

Преценка на работата на учениците.

Поставяне на домашна работа УТ №2 стр.15/упр.2


Листчета с допълнителни задачи.

________ъгълник ________ъгълник ________ъгълник ________ъгълник ________ъгълник


________посочен ________посочен ________посочен ________посочен ________посочен
________метров ________метров ________метров ________метров ________метров
_________етажен _________етажен _________етажен _________етажен _________етажен

________годишен ________годишен ________годишен ________годишен ________годишен


________цветен ________цветен ________цветен ________цветен ________цветен
________часов ________часов ________часов ________часов ________часов
________метров ________метров ________метров ________метров ________метров

________срична ________срична ________срична ________срична ________срична


________членен ________членен ________членен ________членен ________членен
________дневен ________дневен ________дневен ________дневен ________дневен
________стаен ________стаен ________стаен ________стаен ________стаен

________ъгълник ________годишен ________срична


________посочен ________цветен ________членен
________метров ________часов ________дневен
_________етажен ________метров ________стаен

_________ъгълник ________членен _________ъгълник ________членен


_________годишен ________листна ________годишен ________листна
_________срична ________дневен _________срична ________дневен
_________цветен ________стаен _________цветен ________стаен
_________посочен ________часов _________посочен ________часов
___________етажен ________метров ___________етажен ________метров
Един стопанин имал чудна кокошка, която всеки ден снасяла по едно златно яйце.
Мързеливият два пъти работи, скъперникът два пъти плаща.
Двама се карат, трети печели.
Петима Петко не чакат.

Четири очи от две по-добре виждат.

Човек знае и две, и двеста.


Три пъти мери, един път режи

Една птичка пролет не прави.

Един стопанин имал чудна кокошка, която всеки ден снасяла по едно златно яйце.
Мързеливият два пъти работи, скъперникът два пъти плаща.
Двама се карат, трети печели.
Петима Петко не чакат.

Четири очи от две по-добре виждат.

Човек знае и две, и двеста.


Три пъти мери, един път режи

Една птичка пролет не прави.

Един стопанин имал чудна кокошка, която всеки ден снасяла по едно златно яйце.
Мързеливият два пъти работи, скъперникът два пъти плаща.
Двама се карат, трети печели.
Петима Петко не чакат.

Четири очи от две по-добре виждат.

Човек знае и две, и двеста.


Три пъти мери, един път режи

Една птичка пролет не прави.

Един стопанин имал чудна кокошка, която всеки ден снасяла по едно златно яйце.
Мързеливият два пъти работи, скъперникът два пъти плаща.
Двама се карат, трети печели.
Петима Петко не чакат.

You might also like