EE 740
Professor Ali Keyhani
Lecture #12
Homework Problems
Problem: Consider the power system given below:
A B C D
1.0 + j100
13.2kV 5 MVA Y 10 MVA
Y 138/69kV
13.2/132kV Load
10% 8%
Assume Sb = 10 MVA and voltage base of 13.2 kV for the generator and perform the
following:
1) Assume the generator voltage is set at 10% above its rated value, and the load
connected to bus (D) is equal to 5 MW at a pf of .9 lagging. Compute the per-unit model
for this system.
2) Compute the load voltage (bus D).
3) Compute the active and reactive power supplied by bus (A).
4) Compute the active and reactive losses.
13.2 kV A B Vb = 132kV C D Vb = 66kV
10+j100
5 MVA 10 MVA 5 MW
13.2/132 kV 138/69 kV pf = .9
10% 8% lagging
Sb = 10 MVA
Vb = 13.2 kV
XT1 = j.10 (10/5) = j.20 pu XT2 = j.08 (138/132)2 = j.0874 pu
ZbBC = (132)2/10 = 1742.4 ZpuBC = (10+j100)/1742.4 = 5.7x10 -3 + j.0573
S = 5/.9 cos-1 .9 = 5.55 25.84 Spu = .555 25.84 = -(0.5 + j0.241)
A R+jX D X=0.344
SG R=5.7x10-3
=tan-1 X/R = 89.05
V1 =1.1 pu
ZAD =R+jX=jX=j.344
YAD =1/ZAD =-j2.9
I1 = Y11 Y12 V1 = j -2.9 2.9 V1
I2 Y21 Y22 V2 2.9 -2.9 V2
S2 = V2I2* = -(0.5+j0.2411) = V2I2* I2 = [ -(0.5+j0.2411)*] / V 2
Assume V2 = 10
I2 = [-0.5 + j0.2411]
(S2 / V2)* = I2 = Y21V1 + Y22V2
V2 = (S2 / V2)* - Y21V1
Y22
V2 = 1.0001-8.5 pu
V2 load = V2 pu x 66 kV
I1 = Y11V1 + Y12V2 = (-j2.9 x 1.10 + j2.9 x 1.0-8.5)
I1 = 0.55-34.7
S1 = V1I1* = 0.6134.77
SA = SApu x Sb = 634.77 = 5.01 + j3.48
5.01 MW and 3.48 Mvars
Ploss = P1CAl - P1Sch = 5.01 - 5.00 = .01 MW
Qloss = Q1CAl - Q1Sch = 3.48 - 2.4 = 1.08 MVars
Problem:
1 2
0.25
PSch2 =
1.2 pu
0.1 0.2
3
1.5 pu
Given:
Bus 1 is slack bus: V = 10
Scheduled power at bus 2 is 1.2 pu.
Scheduled load at bus 3 is 1.5 pu.
Compute:
1) Y bus model.
2) Bus voltages using Gauss-Seidel method.
3) Power mismatch at bus 2 and bus 3.
4) Power supplied by the swing bus.
5) Power loss of the transmission lines.
Problem:
1 2
0.25 PSch2 =
1.2 pu
0.1 0.2
3
1/.25+1/.2 -1/.25 -1/.2
1)YBus = -1/.25 1/.25+1/.2 -1/.2
-1/.1 -1/.2 1/.2+1/.1 1.5 pu
14 -4 -10 Y11 Y12 Y13
= -4 9 -5 = Y21 Y22 Y23
-10 -5 15 Y31 Y32 Y33
2) Gauss Seidel:
Set V1 = 10 , PSch2 = 1.2 pu , PSch3 = -1.5 pu
Assume V2 = 10 and V3 = 10
Compute:
V2(i) = (P2 / V2(i-1)) - [Y21 V1 + Y23 V3(i-1)]
Y22
V3 = (P3 / V3 ) - [Y31 V1 + Y32 V2(i-1)]
(i) (i-1)
Y33
2) Cont’d:
Compute:
P2Cal = V2(i)[ Y21V1 + Y22V2(i) + Y23V3(i)]
P3Cal = V3(i)[ Y31V1 + Y32V2(i) + Y33V3(i)]
P2 = P2Cal - P2Sch
P3 = P3Cal - P3Sch
if (P2 10-3) & (P3 10-3) you are done, otherwise repeat the process until this is true.
From the Matlab program:
V2 = 1.0775 pu
V3 = 0.9168 pu
3) P2 = 3.8371x10-4 pu
P3 = 4.1395x10-4 pu
4) P1 = V1 [Y11V1 + Y12V2 + Y13V3]
= 1.0[(14)(1) + (-4)(1.0775) + (-10)(0.9168)]
= 0.5224 pu
5) Power Losses:
Ploss = P1 + P2 + P3
= 0.5224 + 1.2 - 1.5
= 0.222 pu