You are on page 1of 4

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN (Mengikut Model Assure)

PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 2

Nama Guru
Mata Pelajaran
Kelas
Tarikh
Masa
Bilangan Murid
Standard kandungan
Standard pembelajaran

Zannuraini Yasoa
Pendidikan Islam
2 Gemilang
14 Ogos 2013
10.30 pagi- 11.30 pagi
26 0rang
3.3
Memahami dan mengamalkan perlakuan solat
3.3.1 Menyatakan perlakuan dalam solat
3.3.2 Melakukan perlakuan dalam solat dengan betul

0bjektif

Mengikut urutan
Murid dapat :

Pembelajaran

1.

Menyatakan perlakuan dalam solat

2.

Melakukan perlakuan solat dengan betul

3.

Menyenaraikan perlakuan solat dengan betul


mengikut tertib.

Analisis Pelajar

Ciri Umum Pelajar

Pengetahuan

Gaya

Murid-murid

Sedia Ada
Murid sudah

Pembelajaran
Murid cenderung

berada dalam

belajar tentang

kearah gaya

lingkungan umur 8

perlakuan dalam

pembelajaran

tahun.

solat di pra

visual dan aktiviti

Berlatarbelakang

sekolah

kumpulan .

tahap sosioekonomi yang


sederhana. Berada
dalam kumpulan
sederhana dari
segi pencapaian
akademik. Hidup di
kawasan desa
yang berteraskan

kegiatan pertanian
Menyatakan

dan perniagaan
Di akhir pengajaran hari ini:

objektif

1.

Pelajar dapat menyatakan perlakuan dalam solat .

2.

Pelajar dapat melakonkan perlakuan dalam solat.

3.

Pelajar dapat menyenaraikan perlakuan solat dengan

Memilih kaedah,

betul mengikut urutan


Kaedah:
Media:

Alat dan bahan

media dan sumber

-Sumbangsaran,

Tayangan slaid

sumber yang

Tentang perlakuan

-gambar berkaitan

diperlukan:

dalam solat

dengan perlakuan

-Komputer

- Soal jawab

solat

-LCD

tentang hukum

Tayangan video-

-Buku Teks

solat dan

gambar perlakuan

-Lembaran kerja

kewajipan bersolat

solat.

-Carta bergambar

-Tunjukcara
tentang perlakuan
dalam solat
-perbincangan dan
lakonan dalam
Menggunakan

kumpulan.
-Bahan yang digunakan ialah satu slot tayangan slaid

media dan bahan

perlakuan solat.
-Tayangan video perlakuan dalam solat mengikut urutan.
-Tempoh tayangan selama 10 minit.
-Carta/Gambar sebagai bahan dalam slot set induksi
-Buku teks sebagai rujukan pelajar.
-Lembaran kerja sebagai penilaian hasil pembelajaran

Melibatkan pelajar

Set Induksi: (5 minit)

Mempamerkan gambar tentang perlakuan solat yang


telah disediakan.

Bersoal jawab mengenai bahan yang dipamerkan

Murid dikehendaki mengaitkan gambar berkenaan


dengan tajuk yang akan dipelajari

Langkah 1 : (10 minit)

Bersoaljawab tentang perlakuan solat berdasarkan


bahan yang dipamerkan

Murid-murid ditayangkan satu slot power point tentang


perlakuan solat satu persatu

Langkah 2: (15 minit)

Berdasarkan tayangan video, murid dikehendaki


berbincang secara berkumpulan tentang perlakuan
dalam solat secara tertib.

Murid diminta menyatakan perlakuan dalam solat satu


persatu dengan betul

Langkah 3: (15 minit)

Berdasarkan hasil perbincangan dalam kumpulan,


murid-murid dikehendaki secara berkumpulan
melakukan perlakuan dalam solat secara tertib.

Murid yang dipilih secara rawak diminta melakukan


perlakuan dalam solat secara individu.

Rumusan dan Penutup: (15 minit)

Murid membuat rumusan tentang pembelajaran hari ini.

Murid dikehendaki melengkapkan lembaran kerja iaitu


menyenaraikan perlakuan solat mengikut tertib.

Murid diminta menyemak jawapan mereka hasil


perbincangan dengan guru.

Murid diminta supaya sentiasa menunaikan ibadat solat


yang merupakan satu kewajipan terhadap setiap
muslim.

Penilaian

Pencapaian murid dinilai dari,

Hasil perbincangan dan pembentangan kumpulan.

Edaran Lembaran kerja -menyenarai perlakuan solat


mengikut tertib

Penambahbaikan yang dibuat,

Menyediakan soalan pengukuhan kepada pelajar.

Memasukkan lebih banyak maklumat yang berkaitan di


dalam video klip berkenaan.

You might also like