Professional Documents
Culture Documents
P= 4.93+4.93+2.55+2.55
A= 2.55m * 4.93m
P= 14.96 meters
P= 4.64+1.49+1.49+4.64
A= 4.64m * 1.49m
P= 12.26 meters
Surface Area=
Side 1: 6.9*2=13.8 meters
Side 2: 29.8*2=59.6 meters
Side 3: 92.8*2=185.6
Surface Area= 185.6+59.6+13.8=259 meters
Volume:
V= (bh)h
V= 20*1.49*4.64=138.272
V= 138.3
Surface Area
Volume
V=
Volume
P= 6.33+6.33+ 6.31
A= (6.31*5.49)
P=18.0 m
A= *6.31*5.49
A= 17.3 meters
SA=
Side1= 131.5*3=394.5
Side2= 17.3*2=34.6
34.6+394.5=429.1
SA= 429.1 meters
Volume
V= 0.5*(bh)h
V= 0.5*6.31*5.49*6.33
V= 109.6
P= 4.58+4.58+4.94
A= 0.5(4.93*3.86)
P= 14.1 meters
A= 0.5*4.93*3.86
A= 9.5 meters
Surface Area
SA= Areas added together
Side 1= 9.5*2=19 meters
Side 2= 75.1 meters
Volume
V= 0.5(bh)h
V= 0.5*4.93*3.86*16.4
V= 156.0