You are on page 1of 3

LESVOORBEREIDINGSFORMULIER:

Naam student: Anke Grothe Klas: P13EhvA slber: Harry Litjes Datum: 17/03/2014

Stageschool: Basisschool Leuken Mentor: Inge Vanderhoven Groep: 4


Rekenen

Lesdoel: Kunnen inschatten hoeveel blokken een gebouw heeft (via afbeeldingen). Met geld kunnen rekenen. Persoonlijke leerdoel: Rustig uit kunnen leggen, en ingrijpen wanneer nodig. Dit omdat het toch een vrijere les is. Beginsituatie: Groep 4 heeft nog niet vaak een meet-les gehad, ook nog niet met blokken mogen bouwen. Ik wil het ruimtelijk inzicht gaan testen dmv te gaan bouwen. (hoeveel torens van 5 blokken kun je maken met 13 blokken enz.) Groep 3-4 heeft ook nog niet heel erg veel verstand van geld. De kinderen zijn nog te jong om het besef te hebben wat alles kost. Ik wil gebruik maken van het samenwerkend leren, door de kinderen in groepjes te laten zitten zodat ze elkaar kunnen helpen. De een heeft meer ervaring dan de ander met bouwen, en zo zouden ze elkaar kunnen helpen. Ik heb hiervoor gekozen omdat het naar mijn mening een goede les is om het samenwerkend leren aan bod te laten komen. Materialen: Blokken. Kopieerbladen met oefeningen.

Inleiding: Duidelijk vertellen wat we tijdens deze les gaan doen, en dat het belangrijk is dat we even goed luisteren naar wat ik ga vertellen. Ik vertel wat we deze les gaan leren, en hoe we dat gaan doen. Als alles duidelijk is, deel ik de kopieerbladen uit, en leg ik per tweetal/groepje 12 blokken neer. Ik zal aangeven dat het de bedoeling is dat je elkaar helpt als iemand om hulp vraagt. Ik wil proberen of het lukt dat de kinderen het onderling op kunnen lossen. Ik heb een uitleg gegeven en (naar mijn mening) duidelijke opdrachten gemaakt, en deze uitgedeeld. In principe moet het dan ook gaan lukken dat de kinderen zich zelf kunnen redden tijdens deze les en opdrachten. Kern: Na de opdracht met de blokken ga ik vertellen dat we nog wat anders gaan doen. Ik zal een meetlat erbij pakken, en zo ga ik het verschil uitleggen tussen cm-m-km. Dan zal ik een aantal dingen op het bord zetten, en de kinderen moeten dit invullen (afstanden van bijvoorbeeld weert naar eindhoven, is dit in meter of kilometers?) Hierna vraag ik om stilte. We gaan iets heeeeel belangrijks doen. Rekenen met centjes.

Ik zal eerst het geld introduceren. Ik vraag hoe het geld er allemaal uitziet, en welk muntje welke waarde heeft. Dan gaan we naar de markt met 10 euro op zak. We kopen tomaten, en we moeten 4 euro betalen. Wat krijg ik dan als wisselgeld? Kan ik dat op meerdere manieren terug krijgen? Op deze manier laat ik de kinderen hun ervaringen delen over geld. De een mag misschien al eens een boodschap doen voor papa&mama, terwijl de ander misschien nog nooit geld heeft mogen vasthouden. Als ik opdrachten op het bord schrijf ter inleiding van een nieuwe opdracht, laat ik de kinderen zelf brainstormen in het groepje, en dan komt 1 iemand van het groepje met een antwoord. Afsluiting: Wat hebben we nou allemaal geleerd vandaag? Vonden de kinderen het een leuke les, en zullen we vaker zon andere rekenles doen? Als ze nu naar de winkel gaan, weten ze dan hoe het werkt met geld?
Reflectie van de student: De kinderen hebben goed gewerkt. Ik was duidelijk in mijn uitleg waardoor de kinderen snel aan de slag konden. De opdrachten met het geld vonden ze best moeilijk, maar ze gingen uiteindelijk wel goed. De kinderen hebben aandachtig geluisterd naar mij en hebben daarna goed gewerkt. Ik was begonnen met het opdrachtenblad over de blokken. Ik begon met makkelijke vragen, en aan het einde moesten ze figuren nabouwen. Hier was het de bedoeling dat op het plaatje eerst goed geteld werd zodat je ook het goede figuur deed bouwen. Dit is uiteindelijk (soms met individuele hulp) wel gelukt bij iedereen. Ik heb niet al mijn elementen kunnen behandelen, omdat er gewoonweg geen tijd meer voor had. De geldopdrachten vroegen de meeste aandacht en uitleg. Heb hier dan ook goed de tijd voor genomen zodat alles duidelijk was. TIP: Voor een volgende les die over geld gaat; zorgen voor nep-geld. Dit kan ik dan gebruiken als beeldvormer en snappen de kinderen het misschien beter als ze het rekensommetje in de handen hebben. TOP: Veel leuke reacties gekregen van de kinderen. Ze vonden het een leuke les, en vooral leuk dat ze mochten bouwen.

Evaluatie van de mentor: Het was een les met veel inhoud, goed dat je niet alles er door geduwd hebt. Je kan beter de tijd nemen voor een paar onderdelen en deze goed behandelen dat alles af te raffelen. Dat zou je op een ander moment kunnen terug nemen. Het gebruik van de blokjes was prima, hierdoor werd de les concreet. Het gedeelte over geld; hier had je inderdaad de gelddoosjes beter gebruikt. Ook op het digibord zijn er verschillende tools over geld die je had kunnen gebruiken om het nog duidelijker te maken. Kinderen hebben hard gewerkt.

You might also like