You are on page 1of 3

RPH BM Tahun 4

Tarikh/Hari
Kelas
M/Pelajaran
Tema
Tajuk

:
:
:
:
:

29 Januari 2012 (Rabu)


4 Usaha
Bahasa Melayu
Sekolahku Berjasa
Perhimpunan Mingguan

Masa
: 8.40 9.40 pagi
Bil. Pelajar : 26 orang

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid berkeupayaan :1. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.
2. Menjelaskan makna perkataan mengikut konteks.
3. Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
Pengetahuan Sedia Ada
Konsep
Bahan

: Semua murid pernah menyertai Perhimpunan Mingguan


di sekolah.
: Pemusatan murid , perbincangan
: Buku Teks, Kamus , Kad perkataan

Kemahiran bernilai tambah : Kecerdasan pelbagai, Pembelajaran kontekstual


Nilai murni
: Mematuhi peraturan , Bekerjasama , HormatMenghormati , Bertanggungjawab
Membaca :
5.1 Aras 3 (i) Membaca petikan dengans sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.
5.1 Aras 3 (ii) Menjelaskan makna perkataan menkikut konteks.
5.1 Aras 3 (iii) Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.
Tatabahasa : Kata Kerja

Langkah
/Masa
Set Induksi
(3 minit)

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran


Isi Pelajaran
Perhimpunan
Mingguan

Perkembangan Teks bacaan


Langkah 1
bertajuk
( 7 minit)
Perhimpunan

Aktiviti Guru
Guru bersoaljawab
dengan murid tentang
agenda dan fungsi
Perhimpunan Mingguan

Aktiviti Murid

Muid menjawab
pertanyaan guru
berkaitan
Perhimpunan
Mingguan yang
dilaksanakan pada
setiap hari Isnin

Guru mengarahkan murid Murid membaca


membaca teks dengan
teks Perhimpunan
suara yang jelas
Mingguan dengan

Mingguan

Langkah 2
( 7 minit)

Mencari makna
perkataan

sebutan yang lancar


dan intonasi yang
betul
1) Guru menyuruh murid
menyenaraikan dan
menyebut perkataan
berwarna merah yang
terdapat dalam petikan

Murid menyebut
perkataan yang
diwarnakan dan
mencari makna
perkataan di dalam
kamus secara
berkumpulan

2) Murid
2) Guru mengarahkan
memadankan
murid untuk memadankan maksud perkataan
maksud perkataan di
dengan betul
papan hitam mengikut
kumpulan
3) Murid membaca
3) Guru meminta murid
perkataan dan
membacakan perkataan maksudnya dengan
beserta maksudnya
sebutan yang jelas
mengikut kumpulan
dan betul

Langkah 3
(10 minit)

1)Menjawab
soalan
pemahaman

2) Kata Kerja

Penutup
( 3 Minit )

Rumusan isi
pelajaran

1) Guru meminta murid


menjawab soalan
pemahaman berdarkan
petikan secara lisan

1) Murid menjawab
soalan pemahaman
secara individu
mengikut konteks
bahasa yang betul

2) Murid
menyenaraikan kata
2) Guru mengarahkan
kerja yang terdapat
murid menyenaraikan dan dalam petikan
menyebut kata kerja yang
terdapat dalam petikan
Guru membuat rumusan
dan meminta murid
menyatakan nilai murni
berdasarkan petikan

Murid menyatakan
nilai-nilai murni yang
dapat diterapakan
dalam perhimpunan
mingguan

You might also like