You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

:Bahasa Malaysia

Tarikh

: 26 Februari 2014

Masa

: 7.45 pagi 8.45 pagi (1 jam )

Tahun

: 2 Arif

Bil. Murid

: 20 orang

Tema

: Bersih Sihat Amalan Kita

Tajuk

: Kaedah Memberus Gigi.

Fokus Utama
Standard Kandungan :
2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan
sebutan yang betul.
Standard Pembelajaran:
2.2.1 Membaca dan memahami perkataan berimbuhan awalan dan berimbuhan akhiran dalam
ayat daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul
Objektif Pengajaran: Pada akhir pengajaran ini murid dapat:
1. Membaca mekanis petikan kaedah memberus gigi yang mengandungi perkataan
imbuhan awalan dan akhiran dengan sebutan yang betul.
2. Membaca ayat yang dibina daripada perkataan berimbuhan awalan dan akhiran.
Sistem Bahasa: Tatabahasa (kata terbitan awalan,kosa kata umum, sebutan dan intonasi).
Pengisisan Kurikulum:
KB: Menghubung kait,Menjana idea, Menganalisis.
KP: Verbal linguistik, interpersonal.
BCB:Kemahiran membaca mekanis.
Nilai: Bekerjasama, keyakinan diri, keberanian.
Bahan Bantu Mengajar : Risalah Kaedah Memberus Gigi,Gabus, Model berus gigi,
Pengalaman Sedia ada

: Murid memberus gigi setiap hari.

Langkah Pengajaran dan Pembelajaran

Isi pelajaran

Langkah/ aktiviti
Set Induksi (5 minit)

1. Pameran model berus


gigi besar.

Catatan
KBT:

1. Murid melihat model berus gigi di

KB-Meramal.

hadapan kelas.
2. Murid bersoal jawab dengan guru

KP-Verbal

mengenai model tersebut.


3. Murid meramal tajuk pelajaran.

Bacaan secara mekanis teks


Kaedah

memberus

menggunakan

sebutan

intonasi yang betul.

Langkah 1 ( 15 minit)

interpersonal
BBM:Model berus gigi.

KBT:

gigi

1. Murid membaca mekanis kaedah

dan

memberus gigi dengan sebutan


yang betul.
2. Murid melakukan simulasi sambil
membaca

risalah

yang

BCB- Bacaan Mekanis.


SB:

Sebutan

Intonasi.
BBM: Risalah.
Nilai: Keyakinan

diedarkan.
3. Guru membetulkan sebutan dan
intonasi murid.

linguistik,

Lampiran 1

dan

KBT:
Soal jawab mengenai teks yang
mengandungi imbuhan awalan
dan

mengumpul

mengelaskan
berimbuhan

KP-

1. Murid mengeluarkan perkataan

serta

berimbuhan awalan dan akhiran

perkataan

daripada teks.
2. Murid mengenal pasti imbuhan

awalan

dalam

awalan

jadual.
Perkataan

Langkah 2:

Imbuhan

Kata
dasar

dan

akhiran

yang

digunakan.
3. Murid bersoal jawab dengan guru
tentang

perkataan

yang

1.

mempunyai imbuhan awalan dan

2.

akhiran dalam ayat.


4. Murid membuat sumbang saran
tentang kepentingan memberus
gigi dengan betul.
5. Murid berada dalam kumpulan

verbal

linguistik,

interpersonal.
Kemahiran Berfikir
-mengumpul

dan

mengelas.
Ilmju: Pendidikan Sivik
Kewarganegaraan.
BBM:

Risalah

Kad

Manila, Marker Pen


Nilai:Dedikasi,
Bekerjasama.
SB:

Kata

Imbuhan

awalan dan akhiran.

kecil.
6. Murid menyenaraikan perkataan
yang

mengandungi

imbuhan

awalan dan akhiran.


7. Murid mengelaskan

mengikut

jadual yang diberikan guru.


8. Murid dan guru bersama-sama
bincangkan jawapan.
.

Langkah 3 (10 minit)

Penilaian:

Pentaksiran

Latihan

membina

menyebut ayat:

dan

1. Murid membina ayat kata

KBT:
Kontekstual

berimbuhan awalan dan akhiran

-menghubungkait

berdasarkan perkataan yang

Kecerdasan Pelbagai

diberi.
2. Murid diminta membaca ayat
yang dibina dengan
menggunakan intonasi dan
sebutan yang betul.

-interpersonal
-intrapersonal
Kemahiran Berfikir
-menjana Idea.
SB: Ejaan
Nilai: Dedikasi
Lembaran kerja 1

Pemulihan
1. Murid mewarnakan perkataan
yang mempunyai imbuhan
awalan dan akhiran

Lembaran kerja 2

Pengayaan:
1. Murid mengumpul dan
mengelaskan perkataan
berimbuhan awalan dan akhiran
dari petikan lain.
Penutup (5 minit)

Kognitif:
Murid

KBT:

menyenaraikan

1. Murid membuat kesimpulan dan

perkataan berimbuhan awalan

mengimbas kembali tentang isi

dan

akhiran

yang

telah

dipelajari.
Nilai: Amalan penjagaan gigi

pelajaran.
2. Guru memberikan

Lampiran 1

Kaedah Memberus Gigi

Kajian Masa Depan


-mengaplikasi akibat
Nilai: Keyakinan

peneguhan

dan menerapkan nilai-nilai murni.

yang betul.

Lembaran kerja 3

Letakkan berus gigi pada sepanjang garisan gusi. Berus


hendaklah mengenai gigi dan gusi tersebut.

Gerakkan berus dengan tangan kamu sambil memberus


bahagian luar secara perlahan lahan.

Condongkan berus gigi ke bahagian hadapan gigi dan


beruslah bahagian dalam gigi

Beruslah bahagian dalam gigi menggunakan cara yang sama


seperti pada langkah pertama.

Pentaksiran
Bina ayat menggunakan kata berimbuhan awalan dan akhiran yang diberi.

1. Letakkan
Ayat:__________________________________________________
2. Garisan
Ayat: __________________________________________________
3. Memberus
Ayat:____________________________________________________
4. Condongkan
Ayat:_____________________________________________________

Pemulihan
Sila warnakan kotak perkataan yang mempunyai perkataan berimbuhan awalan

garisan

persediaan

hendaklah

menghargai

beberapa

perkara

membaca

gigi

melakukan
kesihatan

jururawat

menjaga

Pengayaan
Sila kenal pasti perkataan berimbuhan berdasarkan petikan di bawah dan kelaskan
mengikut jadual yang telah ditetapkan.

Penjagaan Gigi
Penjagaan gigi amat mustahak bagi menghindari kerosakan gigi. Kanak Kanak
mudah mengalami kerosakan gigi. Penjagaan gigi yang baik perlu dilakukan untuk
mengelakkan risiko kehilangan gigi.

Untuk penjagan gigi yang baik, kamu boleh melakukan beberapa perkara
seperti berikut :
1.
2.
3.
4.

memberus gigi selepas makan dan sebelum tidur


menggunakan berus dan ubat gigi yang sesuai
mengurangkan pengambilan gula dalam makanan dan minuman
melakukan pemeriksaan gigi secara berkala
Imbuhan awalan

Imbuhan akhiran

Condongka
n

You might also like