You are on page 1of 4

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Hogeschool Kind en Educatie, Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e)
Shari van Kemenade
Mentor
Marjolein van der Kallen
Klas
P14EhvC
Datum
19 maart 2015
Stageschool
De Stokland
Groep
1/2c
Plaats
Son en Breugel
Aantal lln
28
Vak- vormingsgebied: muziek
Speelwerkthema / onderwerp: les 15 Ochtendgymnastiek
Persoonlijk leerdoel: tijdens mijn muziekles wil ik orde houden. Dat doe ik door o.a. afspraken te maken met de kinderen, duidelijk mijn grenzen aangeven en
consequent zijn.
Lesdoel(en):
Evaluatie van lesdoelen:
Dit lesdoel behoort tot kerndoel 54.
Tijdens mijn les, ga ik letten op de betrokkenheid van de kinderen. Ik observeer de
De leerlingen leren beelden, muziek, taal, spel en beweging te gebruiken
kinderen die meedoen met de les. Maar ik ga ook kijken welke kinderen er een beetje op
om er gevoelens en ervaringen mee uit te drukken en om er mee te
de achtergrond zijn en alleen maar kijken en luisteren.
communiceren.
Muzikale verkenning van onderwerpen uit de directe omgeving van Verder ga ik kijken of de kinderen de verschillen weten tussen hard en zacht, hoog en laag
en snel/ langzaam.
de kleuters. (productdoel)
Eenvoudige structuren met veel herhalingen in de tekst en melodie.
(productdoel)
Spelen van tegenstellingen hard-zacht, hoog- laag en snellangzaam. (productdoel)
Ik wil dat de kinderen gebruik kunnen maken van expressie en fantasie. Ik
ga kijken hoe dat verloopt. (procesdoel)
Beginsituatie:
Deze les ga ik met de hele klas uitvoeren (28 kleuters 14 kinderen van groep 1 en 14 kinderen van groep 2)
De kinderen hebben ervaring met de muziek-/ drama-/ danslessen die gegeven worden. Het is niet nieuw voor ze.
De kinderen kunnen tijdens muziekles drukker worden. Dat komt doordat ze zich mogen uiten en bewegingen mogen maken.
Ik zal de les moeten sturen, omdat het een vrije situatie is.
Er zijn ook kinderen die het nog een beetje spannend vinden, omdat zij pas een paar maanden onderwijs volgen.
Ik wil de kinderen zelf de keuze geven om mee te doen, maar ik zou er wel naar streven dat iedereen probeert om mee te doen.

Lesverloop
Tijd

Leerinhoud

5 10 min

Inleiding

Didactische handelingen
Leraar
Voorlezen:
- We gaan vandaag leren om
bewegingen te maken tijdens een
verhaaltje.
- Ik vertel dat als ik mijn hand op steek,
ze het woord na mogen doen met
geluid
- Ik lees het verhaal voor (zie
handleiding)
- Tijdens het voorlezen, imiteren de
kinderen met hun stem de geluiden
(vetgedrukt).

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
- De kinderen luisteren naar mij
- De kinderen luisteren naar het verhaal
- De kinderen imiteren met hun stem de geluiden
na

Materialen / Organisatie
-

Speelzaal
Handleiding les 15
Verhaal Wesley

10 min

Kern

Gesprek:
- Ik vertel dat ze op de grond mogen
gaan liggen met de mondjes op slot
- Ik praat zachtjes en vertel: dat ze in
dromenland zijn. Jullie zijn heel erg
moe en je wilt lekker lang slapen.
- Ik loop rustig naar de cd-speler en zet
de volumeknop op hard en start
luistervoorbeeld 42 (De wekker)
- Ik vertel dat ze bij mij mogen zitten
- Ik voer een gesprekje over slapen,
wakker worden en opstaan.
Wat doe je als je uit bed
bent?
- Ik vraag aan de kinderen wie dat het
volgende kan uitbeelden:
Wassen
Douchen
Aankleden
Eten
Drinken
Tandenpoetsen
- De andere kinderen benoemen wat er
gebeurt.

De kinderen liggen op de grond te slapen


De kinderen luisteren naar de wekker
De kinderen schrikken wakker

De kinderen luisteren naar mij


De kinderen voeren een gesprekje over slapen,
wakker worden en opstaan
De kinderen denken na wat ze doen als ze uit
bed komen
De kinderen beelden verschillende handelingen
uit
De kinderen benoemen wat er gebeurt

Handleiding les 15
Cd- speler
Luistervoorbeeld 42
(De wekker 00.22 sec)
Speelzaal

10 min

Slot

Ik vertel dat ze naar de geluiden van


verschillende wekkers gaan horen
- Ik vraag:
Klinkt de wekker lang of
juist kort? Hoog of laag,
hard of zacht?
Tussendoor laat ik een aantal wekker horen
en de kinderen benoemen wat ze horen
-

De kinderen luisteren naar de geluiden van de


wekkers
De kinderen beantwoorden mijn vragen
De kinderen doen hun eigen wekker na

Handleiding les 15
Cd- speler
Luistervoorbeeld 43
(wekkergeluiden
01.02)
Speelzaal

Ik vraag:
Welke wekker hebben jullie
thuis?
Hoor je een wekker die
daarop lijkt?
Kan iemand zijn/haar
wekker na doen?

Persoonlijke reflectie
Voordat we naar de speelzaal gingen, heb ik duidelijke afspraken gemaakt hoe dat we naar de speelzaal liepen ( niet praten, netjes twee aan twee in de rij lopen). Dit
deden ze erg goed. Naderhand mochten ze op de trappen (laatste trede) gaan zitten. Kort vertelde ik wat we gingen doen, vervolgens maakte de kleuters een grote
kring. Ze gingen naar een verhaal luisteren en als ik mijn hand op stak, mochten ze het geluid nadoen en uitbeelden. Dat vonden ze erg leuk. Soms werden ze te
enthousiast, dus koos ik ervoor om mijn hand op te steken zodat ze wisten dat ik verder wilde gaan met de les. Ook dit ging erg goed. Het luisteren naar de wekkers
vonden ze geweldig. Alle kleuters deden mee en dat vond ik erg knap. Ik weet niet goed wat ik de volgende keer beter kan doen, want ik ben zeer tevreden over mijn
les en over de kinderen die super hun best hebben gedaan.
Feedback mentor
Datum: 22-03-2015
Prima les Shari!
Geen op- of aanmerkingen.
Goed voorbereid, hoge betrokkenheid.
Leuke enthousiaste les en leerkracht! Ga zo door!

You might also like