You are on page 1of 5

Rancangan Pengajaran Harian Gerko Pengakap

Tarikh

: 25.2.2015 (Rabu)

Masa

: 60 minit

Jumlah murid

: 30 orang

Tajuk

: Ikatan

Pengetahuan sedia ada

: Murid pernah membuat ikatan dalam pembinaan gadjet.

Hasil Pembelajaran

: Selepas sesi ini, pelajar dapat


1. menyenaraikan jenis-jenis ikatan dalam pengakap.
2. membuat ikatan dalam pembinaan gadjet.

Bahan Bantu Mengajar

: wisel, kad manila

Langkah/Masa

Aktiviti

Tindakan Guru/Murid

Set Induksi

1. Kehadiran murid-murid diambil oleh guru

1. Guru mengambil

pengakap.

kehadiran murid.

2. Ketua pengakap melaporkan kehadiran

2. Guru pebimbing

kepada guru pebimbing.

meminta ketua

5 minit

3. Murid menyanyikan lagu Saya Pilih


Pengakap.

Catatan/Alatan

pengakap melaporkan
kehadiran.
3. Guru meminta muridmurid menyanyikan lagu
Saya Pilih Pengakap.

Langkah 1

Jenis-jenis ikatan.
1. Saya akan menunjukkan beberapa jenis

15 minit

ikatan kepada awak semua.


2. Sekarang saya akan menerangkan
fungsi-fungsi setiap ikatan ini kepada awak.

1. Guru menunjukkan
jenis-jenis ikatan
kepada murid-murid.
2. Guru menerangkan
kegunaan setiap jenis
ikatan kepada murid-

3. Ikatan bunga geti digunakan untuk apa?

murid.

4. Ikatan tindih kasih digunakan untuk apa?

3. Guru menyoal muridmurid mengenai jenis


serta fungsi setiap

Tali, kad manila

5. Ikatan manuk digunakan untuk apa?


6. Ikatan buku sila digunakan untuk apa?

Bunga Geti

Buku Sila

Manuk

ikatan.

Tindih Kasih

Langkah 2

15 minit

1. Sekarang, saya akan menunjukkan cara

1. Guru menunjukkan

untuk membuat ikatan manuk/bunga

cara untuk membuat

geti/buku sila/tindih kasih?

ikatan.

2. Saya akan menjalankan amali untuk

2. Guru menjalankan

menguji kemahiran serta pengetahuan

amali mengenai ikatan.

awak dalam ikatan.

3. Guru meminta setiap

3. Setiap murid-murid perlu menunjukkan

murid-murid

cara untuk membuat ikatan di depan saya.

menunjukkan cara
untuk membuat ikatan.

Langkah 3

20 minit

1. Saya akan memberi lembaran kerja

1. Guru memberi

kepada awak semua.

lembaran kerja kepada

2. Lembaran kerja ini merangkumi jenisjenis ikatan serta fungsi-fungsi ikatan.


3. Awak semua mempunyai 15 minit untuk
menyiapkan lembaran kerja ini.

murid-murid.
2. Guru menerangkan
bahawa lembaran kerja
ini merangkumi jenisjenis ikatan serta fungsifungsi ikatan.
3. Guru memberitahu
bahawa murid-murid
mempunyai masa
sebanyak 15 minit untuk
menyiapkan lembaran
kerja.

Tali, kad manila

Penutup

5 minit

1. Guru memberikan pujian kepada ahli

1) Guru merumuskan isi

pengakap yang memberikan kerjasama.

kandungan.

2. Ahli pengakap merumuskan isi pelajaran

2. Guru menyoal murid-

pada hari tersebut dengan bimbingan guru.

murid mengenai ikatan

3. Ahli pengakap menyanyikan lagu Saya


pilih pengakap.

yang telah mereka


pelajari.

You might also like