You are on page 1of 7

Filozofski fakultet Sveuilita u Splitu

Odsjek za uiteljski studij

Pripremu izradio/la:

PRIPREMA ZA IZVOENJE NASTAVE

kola:

Mjesto:

Razred: 3 razred

Mentor:

Nastavni predmet: Glazbena kultura


Nastavna jedinica: Josip Wallinger: Padaj s neba
Nastavno podruje: sluanje
Kljuni pojmovi: skladba, skladatelj, ugoaj, izvoaki sastav, tempo, dinamika
Cilj: upoznati djecu sa skladbom Padaj s neba i razvitak glazbenoga ukusa

Obrazovni ishodi:
Kognitivni: upoznavnavanje sa skladbom Padaj s neba, stjecanje znanja o izvoenju
enskog zbora uz pratnju orgulja, usvajanje pojma ritam, tempo, dinamika.
Psihomotorni: razvijati slunu koncentraciju, razlikovanje tempa i dinamike, mogunost
razlikovanja i prepoznavanja zvuka pojedinih instrumenata i glazbeno pamenje.
Afektivni: razvijati naviku sluanja glazbe te razvijati ljubav prema umjetnikoj glazbi i
instrumentima, poticati interes za upoznavanje novih sadraja u podruju sluanja glazbe.

Nastavna pomagala i sredstva:


Pomagala: plakat, oznake za zapis ritamskog diktata, cd, usb sa prezentacijom
Sredstva: prijenosno raunalo, zvunici, ploa, patafix
Nastavne metode: metoda razgovora, metoda demonstracije, metoda sluanja, metoda
usmenog izlaganja.

Nastavni oblici: frontalni rad, individualni rad, grupni rad.

Izvori za pripremanje studenta:

Organizacija sata:

Redni broj

Faze rada i sadraj

1.

Uvodni dio sata

1.1.
1.2.
1.3.

Glazbena motivacija:
Igra tiine
Ritamski diktat

1.4.

Neglazbena

1.5.

motivacija:
Razgovor o boinim

Metodiko

Vrijeme u

oblikovanje

minutama

metoda
demonstracije,

6 minuta

metoda razgovora

pjesmama i boini
2.
2.1.
2.2.

video
Glavni dio sata
Najava skladbe
1. sluanje odrediti

2.3.

ugoaj i izvoae

metoda razgovora,
metoda

34 minute

demonstracije,
metoda usmenog
izlaganja

2. sluanje
2.4.

odreivanje tempa
3. sluanje

3.
3.1

odreivanje dinamike

5 minuta
metoda razgovora,

Zavrni dio sata


glazbeni listii

Tijek izvoenja nastavnog sata:

metoda pisanja

1.UVODNI DIO SATA


1.1. Glazbena motivacija
1.2. Igra tiine
Na poetku sata pozdravljam uenike i predstavljam im se. Kaem im da emo se na poetku
malo poigrati. Igra koju emo igrati zove se Igra tiine. Uenici zatvore oi i dobro sluaju.
Ja proizvodim zvukove odreenim redoslijedom (pljesak, pucketanje prstima, tapanje
koljena, lupanje nogom o pod). Zatim uenici otvore oi i jedan od njih ponavlja zvukove
redoslijedom kojim ih je uo. Nakon toga opet zatvore oi a ja proizvodim neke druge
zvukove odreenim redoslijedom (lupanje nogom o pod, tapanje koljena, pljesak, lupanje o
stol). Zatim oni otvore oi i jedan uenik ponavlja zvukove redoslijedom kojim ih je uo.
1.3. Ritamski diktat
Nakon toga kaem im da emo se sada malo poigati s ritmom. Pitam ih znaju li to je to ritam.
Ako ne znaju objasnim im ritam kao pljeskanje slogova i dam im primjer ritma na nekoliko
imena, npr. MA-TE-JA. Zatim im kaem da u sada ja otpljeskati jednu frazu dva puta, a oni
trebaju dobro sluati pa emo je skupa ponoviti. Otpljeem frazu dva puta i na moj znak svi
uenici zajedno sa mnom pljeu frazu jo dva puta. Pitam ih jesu li primjetili neku razliku u
trajanju meu otpljeskanim tonovima fraze. Pomaem im da dou do odgovora. Kada dou do
odgovora jedan od uenika/ca dolazi pred plou i lijepi na nju velike i/ili male kapljice ovisno
o otpljeskanoj frazi (velike kapljice dugi tonovi, male kapljice kratki tonovi). Zatim opet ja
otpljeem prvu frazu i dodajem drugu, a uenici paljivo sluaju. Ponavljam samo drugu
frazu i na moj znak uenici ponavljaju samo drugu frazu. Pitam uenike jesu li primjetili
kakvi su tonovi u drugoj frazi. Kada dou do odgovora jedan uenik/ca izlazi pred plou i na
nju stavlja velike i/ili male listove, opet ovisno o otpljeskanim tonovima.
1.4. Neglazbena motivacija
1.5. Razgovor o adventskim pjesama koje poznaju
Pitam uenike koje boine pjesme poznaju te putam video boinih pjesama.

2.

GLAVNI DIO SATA

2.1. Najava skladbe


Najavljujem djeci da emo danas posluati novu skladbu Padaj s neba, Josipa Wallingera,
Na prezentaciji pokaem djeci sliku skladatelja te im kaem kada je otprilike ivio, gdje je
roen i nekoliko zanimljivosti o njemu i samoj skladbi.

2.2. - 1. sluanje odrediti ugoaj i izvoae


Zamolim ih da se naslone na svoje sjedalice te da se opuste dok sluaju skladbu. Napomenem
im da prilikom sluanja obrate panju na ugoaj skladbe te na njene izvoae. Putam djeci
skladbu zajedno s tekstom skladbe na prezentaciji. Nakon toga ih pitam je li im se svidjela
skladba te je li ona bila vesela, tuna ili pak neto izmeu toga. Sustavom eliminacije,
dolazimo do odgovora, kakav je ugoaj skladbe te preko prezentacije prikazujem koji je
ugoaj. Zatim ih pitam tko izvodi ovu skladbu, prepoznaju li koji instrument. Pitam ih je li
moda znaju koji se instrumenti sviraju u crkvi. Kada ih dovedem do odgovora pokazujem i
sliku orgulja i kazujem da su jedno od najsloenijih glazbala s tipkama, ali ih svrstavamo i u
puhaka glazbala. Takoer, razgovaramo o tome tko je pjesmu otpjevao.

2.3. - 2. sluanje odreivanje tempa


Pitam djecu je li znaju to je to tempo i kakav moe biti. Neposredno prije putanja skladbe,
zadajem im zadatak, da prate tempo. Putam im kontrasnu skladbu. Slijedi 2. sluanje nakon
kojega e uenici odrediti tempo izvoenja skladbe. Pitam ih je li tempo izvoenja bio spor
poput pua, umjereno brz poput make ili brz poput zeca. Nakon to su zakljuili da je tempo
umjeren, na prezentaciji se izdvaja slika make.

2.4. - 3. sluanje odreivanje dinamike


Nakon 3. sluanja, uenici trebaju odrediti dinamiku. Neposredno prije sluanja skladbe,
zadajem im zadatak da prate dinamiku skladbe, kada je glasna, kada je tiha. Kaem im da
dinamiku prate pokretima tijela, tj. rukama. Kada je skladba glasna mau rukama iznad
glave, umjereno glasna ruke su nie, kada je tiha ruke su sputene. Nakon to zajedno
doemo do zakljuka kakva je dinamika skladbe, odreeno zvono se izdvaja na prezentaciji.

3. ZAVRNI DIO SATA

Na kraju sata djeca ispunjavaju glazbene listie kako bi ponovili sve ono to su usvojila
tijekom nastavnoga sata. Zajedno provjeravamo odgovore. Zahvaljujem uenicima na suradnji
te ih pozdravljam.

Plan ploe:

Notni primjer:
RITAMSKI DIKTAT:

Zapis:

Ocjena:_____________________
Datum: _____________________

You might also like